Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie wagi 12VDC - czy jest konieczne ?

camthal 25 Paź 2016 07:47 3246 30
  • #1 25 Paź 2016 07:47
    camthal
    Poziom 8  

Witam,
    mam wagę zasilaną zwykłym zasilaczem niestabilizowanym 12VDC wtykanym bezpośrednio do gniazda. Zasilacz nie ma PE. Jednak tacka wagi jak i jej podstawa są metalowe. Czy podstawę jak i tackę muszę podłączyć do PE ?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 25 Paź 2016 07:57
    xury
    Poziom 39  

Mikser kuchenny też ma metalowe łopatki. Czy je musisz uziemiać?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 25 Paź 2016 08:45
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Jaka duża ta waga, czy używana w prywatnym miejscu na prywatne potrzeby?

0
  • #5 25 Paź 2016 09:24
    CYRUS2
    Poziom 36  

camthal napisał:
    Witam,
    mam wagę zasilaną zwykłym zasilaczem niestabilizowanym 12VDC wtykanym bezpośrednio do gniazda. Zasilacz nie ma PE. Jednak tacka wagi jak i jej podstawa są metalowe. Czy podstawę jak i tackę muszę podłączyć do PE ?

Jeżeli nie wychodzi z wagi przewód z PE to nie trzeba.
    Odbiornik decyduje o tym czy do odbiornika wymagane jest PE.
    Podłączenie PE -nadgorliwe - zwiększy zagrożenie porażeniowe zamiast poprawić.
    15kVmaciej napisał:
    Jaka duża ta waga, czy używana w prywatnym miejscu na prywatne potrzeby?
    Czy normy dzielą użytkowników na prywatnych i firmowych ?

0
  • #6 25 Paź 2016 09:45
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Kolego Bronek, normy wyróżniają lokalizacje i wskazują na potrzebę lub brak takiej zainstalowania połączeń wyrównawczych miejscowych lub połączonych z GSW. Wagi zasilane ze zwykłego zasilacza 12V DC mogą nawet ważyć gołego faceta w szpitalu- ja nie wiem co to za waga i gdzie jest.

0
  • #7 25 Paź 2016 12:26
    CYRUS2
    Poziom 36  

15kVmaciej napisał:
    Kolego Bronek, normy wyróżniają lokalizacje i wskazują na potrzebę lub brak takiej zainstalowania połączeń wyrównawczych miejscowych lub połączonych z GSW.
    Nie opowiadaj bajek.
    15kVmaciej napisał:
    czy używana w prywatnym miejscu na prywatne potrzeby?
    Co to za normy ?
    Prywatnie to może być z mniejszą ochroną ?

0
  • #9 25 Paź 2016 13:17
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Rury metalowe nie mają zacisków a czasami trzeba je objąć połączeniami wyrównawczymi. Zależy od kilku czynników czy ta waga powinna być objęta takim połączeniem czy nie. Są inspektorzy którzy mogą domagać się takiego połączenia i kolega Bronek który nie potrzebuje takiego połączenia. Jeśli brak takiego zacisku albo oznaczenie wzmocnionej izolacji nie pozwala wam wykonać takiego połączenia, to macie problem, bo w niektórych miejscach taka waga bez ekwipotencjalizacji nie ma prawa istnieć.

0
  • #10 25 Paź 2016 13:31
    mawerix123
    Poziom 38  

Skoro niema zacisku ochronnego to czy ta waga powinna znajdować się w owych "specjalnych" miejscach....
    Jeśli niema takiego zacisku więc jak chcesz do niej zgodnie z przepisami podłączyć przewód ochronny obejma jak na rurę czy może wiertełko, otwór i skręcik :?: a może inny sposób tylko co na to gwarancja urządzenia.

0
  • #11 25 Paź 2016 14:53
    15kVmaciej
    Poziom 35  

A choćby zaprasować odpowiedni przewód końcówką z oczkiem i wykorzystać którąś ze śrubek z obudowy. Chociaż sam nie wiem, czemu daję się wpuszczać w jałowe dywagacje. Może waga nie ma gwarancji, może to nie jest wytwórnia sztucznych ogni czy pocisków artyleryjskich tylko zwykła kuchnia w prywatnym mieszkaniu :)

0
  • #12 25 Paź 2016 16:40
    kortyleski
    Poziom 41  

Dobrze więc. Kolega autor się dowie a i ja też. Jakie przepisy mogą nakazać podłączenie przewodu Pe do urządzeń wykonanych w drugiej klasie ochrony?

0
  • #13 25 Paź 2016 16:48
    CYRUS2
    Poziom 36  

Odpuście sobie tą kompromitujacą was polemikę na temat połączeń wyrównawczych miejscowych.

kortyleski napisał:
    Dobrze więc. Kolega autor się dowie a i ja też. Jakie przepisy mogą nakazać podłączenie przewodu Pe do urządzeń wykonanych w drugiej klasie ochrony?
    Dobrze im napisałeś.
    Kolega Maciej ma duże braki w wiedzy.
    Stawiając pytanie, czy waga jest używana prywatnie......

0
  • #14 25 Paź 2016 16:50
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Krynico mądrości, obiecuję codziennie klęcząc na grochu pół godziny żuć mój dyplom i czytać Wikipedię :D
    A jeszcze z otchłani mej niewiedzy czknęło mi się- jeśli ta waga jest np w zakładzie produkującym jakąś elektronikę którą trzeba zważyć, to są maty ESD na których wystarczy umieścić taką wagę- kolega Bronek nie, on ją postawi na drewnianej deseczce do krojenia bo waga jest w drugiej klasie ochronności...:)
    Co do pytania autora, dopóki nie poda więcej szczegółów, można odpowiedzieć tylko że takiej wagi uziemiać nie trzeba, ale może być konieczne zapewnienie ekwipotencjalizacji szeroko rozumianej, wymuszonej normami lub przepisami czy procedurami. Ekwipotencjalizacja może mieć potencjał Ziemi ale niekoniecznie.

0
  • #15 25 Paź 2016 17:13
    kortyleski
    Poziom 41  

Maciej nie pogrążaj się już. O przepisy pytałem. Co do esd to uwierz mi że miejscowy kierownik ma takie wytyczne że dawno by blat tej wagi własnym ciulem uziemił żeby po premii nie dostać. Zresztą nie o tym dyskusja. Mamy urządzenie w drugiej klasie ochrony, w domniemaniu z separacją galwaniczną od sieci. Wskaż przepis, normę która nie tylko nakazuje a choćby dopuszcza możliwość dołączenia przewodu ochronnego. O sensie jego podłączania nie wspomnę.

1
  • #16 25 Paź 2016 17:37
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Normy i procedury choćby zakładowe. Tak się składa że miałem styczność z firmą produkującą liczniki elektroniczne ale zapomniałem zrobić ksero wszystkich dokumentów zakładowych, za co bardzo przepraszam :)
    To, że czegoś nie ma w Wikipedii lub w Google, wcale nie znaczy że nie istnieje. A sam kolega zauważył, jest domniemanie separacji- zasilacz może być FELV ale nawet jakby była separacja, to wolę tkwić w pogrążeniu i zdania nie zmieniam.

0
  • #17 25 Paź 2016 19:54
    polaklbn
    Poziom 23  

15kVmaciej napisał:
    zasilacz może być FELV

Akurat jeśli był by to układ FELV, uziemienie może być wymagane bądź nie.

0
  • #18 26 Paź 2016 22:19
    kris8888
    Poziom 28  

camthal napisał:
    Witam,
    mam wagę zasilaną zwykłym zasilaczem niestabilizowanym 12VDC wtykanym bezpośrednio do gniazda.

Jeśli to jest faktycznie zwykły zasilacz z standardowym transformatorem obniżającym napięcie, dedykowany dla tej wagi, to ryzyko porażenia jest niewielkie i nie robiłbym na siłę obwodu PELV, jeśli waga nie ma fabrycznie zacisku ochronnego. Ale jeśli jest to zasilacz impulsowy z np. dodatkowym kondensatorem przeciwzakłóceniowym pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym to już można się nad tym zastanowić. Albo zastosować zasilacz, który na pewno jest przystosowany do instalacji SELV.
    Z własnego podwórka: trafił mi się kiedyś chiński zasilacz impulsowy (ładowarka) 5V z przebitym kondensatorem przeciwzakłoceniowym pomiędzy uzwojeniami, zasilacz dawał poprawne napięcie 5V, ale niestety jego minus był na potencjale sieci. Zasilacz w komplecie do ładowania tabletu (też chińskiego). Dolna, metalowa obudowa tabletu wywoływała od samego początku dziwne "mrowienie" gdy tablet był podłączony do ładowania. Jak dotknąłem przypadkowo obudową tabletu metalowej, uziemionej ramki płyty indukcyjnej w kuchni to nastapił błysk i wyłączyło RCD razem z wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym. Wtedy o zgrozo odkryłem ten przebity kondensator w zasilaczu. Od tego czasu nie dziwią mnie przypadki porażenia w wyniku używania tanich, niefirmowych chińskich ładowarek.

0
  • #19 26 Paź 2016 23:08
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Ryzyko porażenia jest niewielkie? To jest bardzo subiektywna opinia osadzona w jakimś nie opisanym teatrze zdarzeń.
    Nie mniej kolega słusznie zauważył, że trzeba dokonać oceny ryzyka i na tej podstawie zadecydować. I pamiętać, że ochrona dotyczy przede wszystkim życia ludzkiego, ale mienie i inwentarz też zasługują na ochronę .

0
  • #21 27 Paź 2016 22:21
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

A ja mam pytanie, rejestrator kamer z podgrzewaniem 230V zasilany zasilaczem impulsowym w 2 klasie naleźy podłączyć do PE czy nie ? Ostatnio fachowca od monitoringu poraziło.

0
  • #22 27 Paź 2016 23:46
    CYRUS2
    Poziom 36  

Zbigniew 400 napisał:
    A ja mam pytanie, rejestrator kamer z podgrzewaniem 230V zasilany zasilaczem impulsowym w 2 klasie naleźy podłączyć do PE czy nie ? Ostatnio fachowca od monitoringu poraziło.
    Ciekawe jak go poraziło ?
    Z założenia nie wolno. Bo psujesz 2 klasę.
    Trzeba kupować zasilacze polskie. Produkuje to firma w Warszawie, na Okęciu.
    Są droższe 3-4x od chińskich. Ale cena jest do zaakceptowania.
    Uważam PE jako zło konieczne. Bardzo trzeba uważać robiąc serwis i dotykając elementów uziemionych.
    Ps.Przesyłka to tylko 20zł. Masz już na drugi dzień.
    Nie jest to moja firma.
    Kupuje od nich inne produkty. Wiem, że się "przykładają" do zasilaczy.

0
  • #23 28 Paź 2016 00:27
    xury
    Poziom 39  

Zbigniew 400 napisał:

No właśnie, przypuśćmy że jesteś nadgorliwcem i uziemiłeś rejestrator.
    Przebicie jest na ekran kabla wizyjnego do kamery przez odbiór itp. więc SWZ nie działa bo prąd nie jest zbyt duży (wiem wiem, przy prawidłowej instalacji i sprawnym RCD powinno ono zadziałać).
    Teraz zabierasz się do odkręcania BNC od rejestratora. Jedną ręką trzymasz rejestrator, a drugą wykręcasz BNC. Co się dzieje wtedy?
    Wniosek: nie zawsze uziemienie jest zbawieniem na wszystko.

0
  • #24 28 Paź 2016 07:22
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Przebicie było od strony kamery / grzałka na 230V /.

0
  • #25 28 Paź 2016 08:58
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Rejestrator kamer, czyli nagrywarkę? Mam na zakładzie cztery, dwie mają na obudowie zacisk dla połączenia wyrównawczego, dwie nie. Wszystkie zasilane z takich zasilaczy II klasy 12V DC. Około 50 kamer które poprzez dodatkową skrzynkę można oglądać na jednym monitorze. Dopiero jak wszystkie obudowy pospinałem, uzyskałem obraz z każdej nagrywarki i kamery czysty, bez "duchów" i śmieci. A w przypadku kolegi, zastanawia mnie brak RCD na tym zasilaniu grzałki. Inna sprawa, czas zmienić kamerę na bardziej współczesną, to już XXI wiek!! ;)

0
  • #26 28 Paź 2016 09:39
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

To nie moje kamery.

0
  • #27 28 Paź 2016 12:35
    15kVmaciej
    Poziom 35  

No cóż, jedni bez Wikipedii czy norm byle śrubki nie przykręcą, inni powinni nie zawahać się użyć rozumu jeśli go mają :)
    Nawet w kontekście tej wagi, bo nic w zasadzie nie wiadomo co za jedna i gdzie się znajduje. Jeżeli dwa urządzenia są zasilane osobno niskim napięciem, a są połączone po stronie bardzo niskiego napięcia przewodem transmisyjnym czy np blatem stołu, trzeba przeanalizować sytuację i ocenić czy połączenia wyrównawcze zaszkodzą czy pomogą. Mamy przykład że brak takich w przypadku kamery i nagrywarki przy odłączeniu BNC może być przyczyną porażenia. Bywały też wątki o telewizorach i kablówkach.

0
  • #28 28 Paź 2016 12:41
    CYRUS2
    Poziom 36  

15kVmaciej napisał:
    Rejestrator kamer, czyli nagrywarkę? Mam na zakładzie cztery, dwie mają na obudowie zacisk dla połączenia wyrównawczego
    Nie jest to zacisk do połączenia wyrównawczego. To uziemienie sygnałowe.
    Kolega jest elektrykiem i dlatego tego nie rozumie.
    15kVmaciej napisał:
    Dopiero jak wszystkie obudowy pospinałem, uzyskałem obraz z każdej nagrywarki i kamery czysty, bez "duchów" i śmieci.
    To potwierdza to co poprzednio napisałem.
    Uziemienie nie służy tylko i wyłącznie do ochrony przciwporażeniowej.
    Symbol zacisku -ziemi - jest taki sam. Dlatego kolega to kiełbasi.

0
  • #29 28 Paź 2016 13:53
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Kolego Bronek, symbol uziemienia i połączenia wyrównawczego różnią się i nic nie kiełbasi mi się. Poza tym brak takich na urządzeniu wcale nie musi znaczyć że nie wolno mi wykonać takiego połączenia.

0
  • #30 28 Paź 2016 17:04
    Akrzy74
    Poziom 39  

Usunąłem wczoraj post, który nie miał związku z tematem a dotyczył połączenia obudowy laptopa z przewodem PE. Dzisiaj widzę posty poruszające kwestię uziemiania lub objęcia połączeniami wyrównawczymi obudowy kamer- posty również powinny być usunięte lub wydzielone do innego tematu.
    Kolega Łukasz-O napisał wyraźnie:

Cytat:
    Ja proponuję zakończyć tą dyskusje dopóki autor wątku nie napisze o jakiej wadze mowa.

Czy ktoś tego nie rozumie? :|

Ps. Zawsze można założyć/ napisać nowy temat, no chyba, że komuś żal pozbyć się jednego lub dwóch punktów. - Proszę napisać pw, przekażę darowiznę na okoliczność nowego tematu...
    Porządek musi być.

1