Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook LCE 185.2 - chłodziarka nie wyłącza się

25 Paź 2016 10:10 624 2
 • Poziom 14  
  Panowie,

  Moja "posażna" chłodziarko-zamrażarka... :D Rok produkcji 2000.

  Kilka dni temu przestała wyłączać się chłodziarka. Na tylnej ściance lód. Wszystko zostało wyłączone, rozmrożone, wyczyszczone, itd. Rozebrałem panel, wyciągnąłem termostat od chłodziarki. Po umieszczeniu kapilary w innej zamrażarce - co prawda nie wiem w jakiej temperaturze - ale rozłącza styki. Poskładałem wszystko do kupy i uruchomiłem oba agregaty mierząc temperaturę w chłodziarce. Dziś rano sprawdziłem - 0 stopni. Czyli powinno się chyba wyłączyć ? A może termostat jednak jest wadliwy ? Boję się kupować w ciemno bo on trochę kosztuje. Siedzi tam Danfoss 077B6110 5.2/-12.0 // 5.2/-28.5. Proszę Kolegów o pomoc w interpretacji tego zjawiska.

  Ale to nie koniec zauważonych problemów. Od jakich 2 - 3 lat świrował wyświetlacz temperatury w zamrażarce. Wskazania czasami -30/-40 stopni. Temperatura rzeczywista w zamrażarce była wówczas na poziomie -22 stopni, w związku z tym zamrażarka była użytkowana bez zwracania uwagi na wskazania wyświetlacza. Po wczorajszym grzebaniu w panelu sterowania na wyświetlaczu mam napis "Er", czyli błąd. Czerwona lamka alarmowa nie świeci się. Po ok. pół godziny pracy zamrażarki w trybie szybkiego zamrażania, "Er" znikło, pojawiło się normalne wskazanie temperatury -22 stopnie. Chyba się nawet wyłącza agregat, ale pewien nie jestem bo oba chodzą tak cicho, że nie idzie rozróżnić bez wyłączenia jednego z nich. W każdym bądź razie wyłączyłem na chwilę chłodziarkę, to zamrażarka nie pracowała. Po jakimś czasie okazało się że temperatura na wyświetlaczu zmienia się skokowo o kilkanaście stopni w górę lub w dół. Np. wskazanie z -14 zmieniło się skokowo na -33 stopnie. Ostatnie wskazanie jakie widziałem wczoraj wieczorem to -40 stopni. Dziś rano znowu "Er" na wyświetlaczu - podejrzewam, że wskazanie wyszło poza jakiś zakres.

  Tu mam pytanie: jaką rolę w tym urządzeniu pełni moduł sterujący z wyświetlaczem temperatury w zamrażarce ? Czy to tylko elektroniczny termometr czy też steruje pracą agregatów ? Czy jego uszkodzenie może być przyczyną moich problemów z chłodziarką i wskazaniami temperatury zamrażarki.

  Czekam na Wasze życzliwe odpowiedzi i z góry dziękuję.

  Pozdrawiam
  vper
 • Poziom 42  
  vper napisał:
  mierząc temperaturę w chłodziarce. Dziś rano sprawdziłem - 0 stopni. Czyli powinno się chyba wyłączyć ?

  Nie koniecznie, a nawet w sytuacji awaryjnej, nie ma jedno z drugim oczekiwanego związku.
  Sam napisałeś:
  vper napisał:
  Siedzi tam Danfoss 077B6110 5.2/-12.0 // 5.2/-28.5.

  Zauważ, że temperatury wyłączenia są dużo niżej niż ... 0oC!!! Czyli końcówka kapilary termostatu mierzy temperaturę ... ??? Na pewno nie wnętrza chłodziarki, no chyba, że sobie dynda w jej wnętrzu a nie jest przymocowana do parownika.
  Obstawiam ubytek czynnika chłodniczego, ale nie można wykluczyć awarii termostatu lub złego styku samej końcówki kapilary z parownikiem z przyczyn "różnych". Musisz sprawdzić sam.
  vper napisał:
  Boję się kupować w ciemno bo on trochę kosztuje.

  A ileż to kosztuje termostat mechaniczny o znanych parametrach??? Masz na tacy info jaki termostat kupić. Dziś to rzadkość. Producenci bezczelnie ukrywają te informacje i życzą sobie np. 300 zł za termostat możliwy do kupienia za ...30zł Patrz Wirlpool.
  Kup termostat o możliwie bliskich parametrach oraz co najmniej tak długiej kapilarze i wypróbuj.
  vper napisał:
  jaką rolę w tym urządzeniu pełni moduł sterujący z wyświetlaczem temperatury w zamrażarce ? Czy to tylko elektroniczny termometr czy też steruje pracą agregatów ? Czy jego uszkodzenie może być przyczyną moich problemów z chłodziarką i wskazaniami temperatury zamrażarki.

  Wg.mnie to tylko wskaźnik temperatury. Na 100% nie ma związku z temperaturą w chłodziarce. No chyba, że Twoja informacja o dwóch sprężarkach jest ... bajką.
 • Poziom 14  
  Witam i dziękuję za odpowiedź.

  Zacznę od końca:
  Agregaty są dwa (Danfoss 4400), każdy sterowany osobnym termostatem mechanicznym. Doszedłem do tego, że wyświetlacz to tylko termometr - wskaźnik temperatury zamrażarki. Bez tego modułu agregat zamrażarki pracuje i choć tego nie zaobserwowałem - zapewne wyłączy się od swojego termostatu. Znalazłem czujnik od tego termometru - jest umieszczony na wysokości środkowej półki zamrażarki, na tylnej ściance w takiej plastikowej obudowie. Jest to pastylka wyglądająca mniej więcej jak pół papierosa, z dwoma wyprowadzeniami pod wąskie wsuwki. Oporność w temperaturze pokojowej około 1 kOhma, przy ogrzewaniu ręką spada. Nie wiem czy ten element jest dobry czy nie - nie ma na nim żadnych oznaczeń. W każdym bądź razie po jego ponownym założeniu w to samo miejsce zniknął napis "Er", pokazała się normalna temperatura zamrażarki -23 stopnie. Kabelek, od czujnika do modułu wyświetlacza biegnie sobie poprzez zawias drzwi, który przez 16 lat go trochę w tym miejscu "zmęczył". Poprawiłem to nieznacznie i myślę, że to w tym miejscu leży przyczyna wariowania wskaźnika. Trzeba to jeszcze poobserwować.

  Wracając do chłodziarki:
  Zdaję sobie sprawę z tego, że termostat nie mierzy temperatury w komorze chłodziarki, tylko gdzieś "na rurze" parownika. Ponieważ jednak temperatura w komorze osiąga poziom prawidłowy 3-4 stopnie (skrajnie było poniżej 0), nie wiem jak to zinterpretować.

  Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.
  Jak pracuje agregat zamrażarki, to rurka jego chłodnicy jest gorąca praktycznie na całej swojej długości. Rurka chłodnicy chłodziarki jest gorąca tylko przy agregacie, a już na górnych zagięciach jest taka sobie - letnia. Czy to o czymś mówi, czy tak ma być ?

  Pozdrawiam
  wp