Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona dymiarka. Nie grzeje.

Celejk 25 Paź 2016 11:53 3138 7
  • #1 25 Paź 2016 11:53
    Celejk
    Poziom 3  

Witam posiadam nastepujacy problem:W wytwornicy przestala dzialac pompka. Wyjolem ją wyczyscilem i włozylem z powrotem. Pompka działa ale przestala dzialac grzałka. W pilocie swieci sie zielona dioda co oznaczy ze jest w stanie gotowosci. Jak nacisne przycisk to pompka działa i plyn leci ale nie dymi bo grzalka nie grzeje. Czy wie ktos co moglo ulec uszkodzeniu? Zle podlaczenie? Choc podlaczylem tak samo jak bylo. Prosze o pomoc. Pozdrawiam

P.s. dymiarka to beamz s700

0 7
  • #2 25 Paź 2016 13:07
    adambyw
    Moderator Akustyka

Źle (nie)podłączony, lub uszkodzony termostat. Bo:

Pompka (z przełącznikiem) jest podłączona równolegle do termostatu. Jak działa pompka tzn grzałka (piec) jest sprawna.
    Przy niskiej temperaturze termostat zwiera się, grzałka grzeje a pompka nie dmucha bo nie ma napięcia. Po rozwarciu termostatu (zakończeniu grzania) styki termostatu się rozwierają, pompka dostaje napięcie przez grzałkę i po wciśnięciu przełącznika może dmuchać.

Tu masz często spotykany schemat dymiarki (pomijając sterowanie mojego niezrealizowanego projektu):

Uszkodzona dymiarka. Nie grzeje.

Edytuj

0
  • #3 25 Paź 2016 20:19
    Celejk
    Poziom 3  

Gdzie szukac termostatu? Czy jest taka mozliwosc ze przewod jakis musi być dotknięty do pieca? Poniewaz kable byly spięte wczesniej i wydawalo mi sie ze jakis z nich dotykal do pieca. Mogl byc zamontowany na nim jakis czujnik czy cos tego rodzaju?

Edit. Znalazlem termostat sprawdzilem poprzez obwod z diodą i podgrzewanie termostatu. Dioda swieci wiec jest sprawny.

0
  • #5 25 Paź 2016 21:33
    Celejk
    Poziom 3  

Grzalka sprawna . podlaczylem bespozrednio. Termostat albo byl uszkodzony jednak albo podczas sprawdzania go uszkodzilem. Nagrzewajac go stacją lutowniczą swiecil ale na polowe mocy diody. Chyba go przegrzalem bo bylo slychac pykniecie dosc , bardziej strzelenie/pękniecie i teraz termostat zimny jak jest dioda swieci jak podgrzewam to gasnie

Edit. Gdy wyciągalem piec od kabla odlamala mi sie nożka od rezystora jakiegos. Czy jest koniecznosc jego wpinania?

Edit2. Tak czy tak musze wymienic termostat. Tylko nie wiem jaki konkretnie kupic. Na moim są oznaczenia ze 260°C.

0
  • #6 26 Paź 2016 09:34
    adambyw
    Moderator Akustyka

Celejk napisał:
    Edit. Gdy wyciągalem piec od kabla odlamala mi sie nożka od rezystora jakiegos. Czy jest koniecznosc jego wpinania?

Daj jakieś zdjęcie, to będzie lepiej ocenić.

Celejk napisał:
    Edit2. Tak czy tak musze wymienic termostat. Tylko nie wiem jaki konkretnie kupic. Na moim są oznaczenia ze 260°C.

To potrzebujesz termostat z temperaturą 260°C, na napięcie znamionowe styków minimum 230V. Grzałka ma 700W, co przy 230V daje około 3A. Trzeba dać lekki naddatek i założyć że natężenie styków powinno być większe niż 4A.

0
  • #7 26 Paź 2016 13:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Celejk napisał:
    teraz termostat zimny jak jest dioda swieci jak podgrzewam to gasnie
    Czyli prawidłowo.
    Celejk napisał:
    Gdy wyciągalem piec od kabla odlamala mi sie nożka od rezystora jakiegos.
    A to na pewno jest rezystor? Zdjęcie dużo wyjaśni, ,mogła być to dioda, lub rezystor neonówki.
    Celejk napisał:
    Nagrzewajac go stacją lutowniczą swiecil ale na polowe mocy diody. Chyba go przegrzalem bo bylo slychac pykniecie
    Termostat jest zrobiony a blaszce bimetalowej. Pyknięcie oznacza, że otrzymał odpowiednią do zadziałania temperaturę i rozłączył styki.
    Celejk napisał:
    Tak czy tak musze wymienic termostat. Tylko nie wiem jaki konkretnie kupic.
    Jeśli rzeczywiście jest to wina termostatu, to jak Kolega wyżej napisał - na napięcie 230V (minimum) i prądzie 4A (też minimum). Temperatura 260C i dobrze jeśli będzie o jak najmniejszej histerezie.
    Szukaj w TME.
    Moim zdaniem jednak coś źle połączyłeś przy montażu.

0
  • #8 26 Paź 2016 16:56
    Celejk
    Poziom 3  

Gdzie dostac termostat z takimi parametrami? Na allegro znalezlem najwyzszą temperature 220°C. Uszkodzona dymiarka. Nie grzeje. zdjecie elementu o którym mówiłem

0