Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator nie działa w kotłem Vaillant

darekwko 25 Paź 2016 18:18 1713 8
  • #1 25 Paź 2016 18:18
    darekwko
    Poziom 11  

Witam i przepraszam za może dla niektórych głupie pytania ale nie mogę sobie poradzić z problemem. Otóż mam kocioł Vaillant VUW PL 240/2-5 R1 z otwartą komora spalania i regulator Vaillant VRT 390. Okresowo kocioł nie widzi regulatora wtedy grzeje jak szalony podczas odkręcania ciepłej wody nie ma komunikatu c.w.u a przy podgrzewaniu wody do ogrzewania "ogrzewanie". Kod d.90 ma wartość 0 czyli kocioł nie widzi regulatora ale przewody są prawidłowo podłączone i przedzwonione nie ma żadnych przerw. Proszę o szybką pomoc bo teraz muszę wyłączać ogrzewanie gdy temperatura w pokojach jest odpowiednia bo regulator tego nie robi. Np. regulatorem ustawię temperaturę ok 21 stopni (kropka) na regulatorze w pokoju z regulatorem są 24 stopnie a kocioł dalej grzeje. Nie wiem co mam robić za uwagi typu użyj szukajki z góry dziękuję bo to robię od 2 dni. Jeszcze może jeszcze jedno na wyświetlaczu (jak sie zawiesza) pokazuje się 0stopni (odnosi się to do zbiornika ciepłej wody użytkowej - ale nie mam takiego zbiornika). Dodam jeszcze że wymieniałem regulator na prostszy VRT 90 ale nic to nie daje.

0 8
  • Servizza
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2016 07:59
    VPS
    Poziom 15  

VUW PL 240/2-5 R1 atmo PLUS
    Regulatory współpracujące z kotłami VU/VUW Pro,
    Plus, Premium:

• VRT 40 (odpowiednik VRT-ZA)
    • VRT 240 – odpow. VRT P2D ( w przyszłości tylko do k. stojących)
    • VRT 330 odpowiednik: VRT-PZA
    • VRT 340F (odpowiednik VRT PF)
    • VRT 390
    Jak widać VRT 90 nie współpracuje.
    To 0 st które ci pokazuje to wyświetla obok dnia tygodnia ?
    Jeśli tak to uszkodzona jest elektronika regulatora.
    VRT 390 nie jest już oferowany. Zastąpił go calorMatic 332
    Regulator nie działa w kotłem Vaillant
    Jako zamiennik możesz zastosować regulator np. Euroster, Salus, Tybox jest tego dużo w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

0
  • Servizza
  • #3 26 Paź 2016 22:10
    darekwko
    Poziom 11  

Dzięki za bardzo pomocną uwagę. Serwisanci (dwóch) szukali problemu w połączeniu regulatora, resetowali kocioł i nie wiadomo czemu raz działał raz nie. Mi też podpadał regulator ale jak sprawdziłem przewody i wymieniłem na prostszy to wymiękłem - jestem za słaby na ten temat. Usterka jest dokładnie taka jak pisze VPS te zero stopni pojawia się między dniem tygodnia a sposobem regulacji (słoneczko, księżyc, zegar). Jeżeli mógłbym skorzystać z ogromnej wiedzy VRT to prosiłbym o poradę jaki programator kupić na wymianę (może być zamiennik). ważne jest aby:
    -pokazywał temperaturę pomieszczenia w którym jest zamontowany
    -ma być przewodowy (na 3 żyłach) nie chcę prucia ścian
    -w miarę zbliżonych wymiarów aby zamaskował to co za regulatorem i nie trzeba będzie malować ściany
    -dobrze byłoby aby pokazywał pobór cwu lub grzanie
    -może ale nie musi być tygodniowy
    -dobrze aby umożliwiał nastawianie komfortu ciepłej wody (przedziały czasowe)
    -nie mam zasobnika ciepłej wody i nie potrzeba do tego sterowania.
    Kocioł ma już parę lat i nie opłaca mi się kupowania jakichś drogich modeli bo nie wiadomo ile pochodzi ale musi spełniać wymienione proste funkcje. Bardzo dziękuje za pomoc VPS

0
  • #4 27 Paź 2016 06:19
    VPS
    Poziom 15  

@darekwko
    Regulator który Ci podałem CM 332 jest tylko do sterowania CO i w zupełności wystarczy.
    Nie ma regulatora do Twojego kotła sterującego dwoma kanałami CO i CWU (komfort)
    W kotle VUW moim zdaniem ustawienie komfortu CWU (przedziały czasowe) jest zbyteczne i niepotrzebne. Jeśli woda z sieci jest twarda powoduje to szybsze odkładanie kamienia w wymienniku płytowym.
    Jest to kocioł który grzeje wodę przepływowo. Odkręcasz ciepłą wodą i kocioł się uruchamia na grzanie cwu.

0
  • #5 27 Paź 2016 07:27
    darekwko
    Poziom 11  

CalorMatic 332 kosztuje coś poniżej 400 zł trochę drogo dlatego pytałem o zamienniki bo wiem że znajomy kupował niedawno sterownik za 100 zł nie do Vaillanta ja potrzebuję taki aby pasował - stąd może moje głupie pytanie.

0
  • #6 27 Paź 2016 08:04
    ls_77
    Poziom 29  

VPS napisał:
    Jako zamiennik możesz zastosować regulator np. Euroster, Salus, Tybox jest tego dużo w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Jak kolega pisze - któryś z powyższych. Tylko to jest termostat włącz/wyłącz podłączany przewodem 2-żyłowym do zacisków 3-4 (tam gdzie fabryczna zworka), a nie jak firmowy regulator Vaillanta podłączany przewodem 3-żyłowym do zacisków 7-8-9.
    W ich przypadku masz najczęściej wyświetlanie temp. pokojowej, ustawienie temp. komfortowej i ekonomicznej, przedziałów czasowych tylko na CO.
    CWU jest realizowane przepływowo więc nie potrzeba przedziałów czasowych, ani wyświetlania informacji kiedy kocioł pracuje na CWU.

0
  • #7 24 Lis 2016 18:12
    BUCKS
    Poziom 32  

Może regulator zawiesił się jak Windows ;) dlatego spróbowałbym jeszcze zerowania do ustawień fabrycznych przez wciśnięcie przycisku PARTY + przycisk pokrętło schowany pod zamykaną klapką, aż napis ustawień fabrycznych zacznie migać.
    Być może VPS ma racje, że sprzęt nie jest to uratowania ale w swoim życiu widziałem różne dziwne rzeczy i czasem coś co teoretycznie nie ma szans powodzenia okazuje się, że pomaga, choćby na jakiś czas.

Dodatkowo jak masz minimalne pojęcie to elektronice to zerknąłbym na bebechy sterownika.
    Kiedyś przedłużyłem życie pralce o 2 lata pozbywając się tzw. zimnego lutu w sterowniku, choć nie jestem elektronikiem. Natomiast serwisant już chciał montować używany sterownik za kilkaset złotych, bo takich sterowników oni nie naprawiają.

Co do temperatury to kropka symbolizuje ok. 20 stopni, natomiast w ustawieniach samego regulatora można ustawić korektę temperatury jeśli na fabrycznym ustawieniu regulator źle reaguje.
    Na moim regulatorze ustawiona przeze mnie korekta temperatury to -0,5 stopnia. Dobrałem to na podstawie prób i błędów z dodatkowym zewnętrznym termometrem, któremu w miarę ufam, że pokazuje mniej więcej prawidłową temperaturę.

Jeśli regulatora nie da się reanimować to w celu zachowania 100% kompatybilności możesz kupić ten sam model ale używany.
    Swego czasu widziałem takie po 100-200zł ale bez gwarancji jak długo one jeszcze pociągną.

Pomijając ewentualne usterki to na zużycie gazu i pracę palnika ma również duży wpływ rodzaj pracy regulatora VRT 390: dwustawny, czy ciągły oraz stopień korekty jaki jest zapisany w jego ustawieniach.

0
  • #8 10 Gru 2016 20:49
    darekwko
    Poziom 11  

Może jeszcze jedno pytanie który z niefirmowych regulatorów będzie najlepszy (łatwość użytkowania, nastawy czytelność) i jeżeli kupię firmowy regulator calorMatic 332 to czy przy konieczności wymiany kotła (teraz chyba tylko sprzedają kondensacyjne) czy będzie pasował do takich kotłów.

0
  • #9 11 Gru 2016 01:09
    VPS
    Poziom 15  

@darekwko
    Do Twojego obecnego kotła może być obojętnie jaki termostat pokojowy byle nie był na 230V. Wybór masz duży i wybierz taki jaki będzie Ci się podobał. Ja z obcych montuję Euroster, Salus, Tybox.
    CM 332 jest regulatorem pod złącze 7,8,9 i nie będzie pasował do nowego kotła kondensacyjnego.

0
  Szukaj w 5mln produktów