Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C - Program do obliczania lat do osiągnięcia trzydziestki na pdst. daty

niwus 25 Paź 2016 18:45 483 1
  • #1 25 Paź 2016 18:45
    niwus
    Poziom 1  

Witam
    Próbuję napisać program do obliczania dni,miesięcy oraz lat do osiągnięcia trzydziestego roku życia. W kod programu musi zostać wprowadzona data 20.10.2016r (w tym dniu używam programu do obliczeń). Program ma działać na takiej zasadzie, że pyta mnie o dzień, miesiąc i rok urodzenia, a następnie podaje ile mi zostało do trzydziestki. Skonstruowałem mniej więcej kod z wpisaną datą 20.10.16 i działa dla niektórych dat urodzenia, problem zaczyna się jak np. dzień lub miesiąc są mniejsze niż 20 czy 10. Próbowałem użyć warunku if, lecz to za mało, albo po prostu nie wiem jak to najlepiej napisać. Niżej podaje kod do tego momentu co opisałem wyżej, kombinowałem na wiele sposobów ale bezskutecznie. Zatem największym problemem są te liczby na minusie, gdyż nie zgrywają się z tą datą co wpisałem w kod. Za pomoc z ułożeniem/napisaniem tego programu z góry dzięki. ;)

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 1
  • Pomocny post
    #2 25 Paź 2016 21:31
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    W przypadku dni to jeżeli dzień urodzenia jest równy lub mniejszy od dnia oznaczonego to liczbę dni uzyskujesz odejmując dzień urodzenia od dnia oznaczonego, w przeciwnym wypadku dodajesz liczbę dni miesiaca zadanego do dnia zadanego pomniejszonego o 1 i odejmujesz dzień urodzenia od tak obliczonej liczby dni, po czym odejmujesz 1 od liczby miesięcy od daty zadanej. Jeśli liczba miesięcy po tej operacji osiągnie 0, to do liczby miesięcy w dacie zadanej wpisz 11 (liczba miesięcy pomniejszona o 1) i zmniejsz rok zadany.
    W określeniu: data zadana, miesiąc zadany itp rozumiem podaną przez Ciebie datę 20.10.2016
    Podobnie postępujesz z miesiącami.
    Musisz też poczynić pewne ustalenia np. czy miesiące przyjmują wartość 1-12 czy 0-11 itd i do nich dostosowac obliczenia. Nie zapomnij o latach przestępnych - będziesz ich potrzebował.
    Pozdrawiam
    KG

0