Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmowa o prace monter linii elektroenergetycznych

loniu124 25 Paź 2016 19:32 1218 10
  • #1 25 Paź 2016 19:32
    loniu124
    Poziom 8  

Witam
    Jeśli pisze w złym dziale proszę o przeniesienie. Zwracam się do szanownego grona userów z prośbą o pomoc, a mianowicie mam rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko montera linii elektroenergetycznych (prace konserwacyjne, łączenie itp) problem w tym, że akurat nie mam wgl doświadczenia. Jakich pytań mogę się spodziewać i jak najlepiej się przygotować do rozmowy?
    z góry dziękuję i pozdrawiam

0 10
  • Pomocny post
    #2 25 Paź 2016 19:42
    polaklbn
    Poziom 23  

Pytania?
    Jeśli linia jest nie oznaczona, na których linkach spodziewać się możesz zera?
    Jaką wartość rezystacji uziemienia powinien mieć słup zabezpieczony odgromnikami?
    Jak działają odgromniki?
    Kiedy nie można wykonywać czynności na linii?
    W jaki sposób odróżnisz od siebie poszczególne żyły w splocie typu asxsn?
    Jakie środki ostrożności należy zachować przy PPN?
    Co zrobisz gdy (bla bla bla) np. partner w słupołazach podczas PPN będzie rażony prądem elektr. ?
    Układy sieci nn - jak odróżnisz TT od TN-C.
    Pytania o ochr. przeciw porażeniową.
    Jak zachować się w komorze trafo.
    Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądu stacji trafo.
    Itd. Itp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

1
  • #3 25 Paź 2016 19:45
    loniu124
    Poziom 8  

O kurde, dzięki wielkie za odpowiedz, muszę się dobrze przygotować, bo bardzo zależy mi na tej pracy.
    Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Nie chciałbym tam siedzieć i najeść się wstydu nie znając odp na pytania

0
  • Pomocny post
    #4 25 Paź 2016 20:12
    zbich70
    Specjalista elektryk

loniu124 napisał:
    mam rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko montera linii elektroenergetycznych (prace konserwacyjne, łączenie itp) problem w tym, że akurat nie mam wgl doświadczenia.

A co robiłeś wcześniej ? Nie masz doświadczenia w branży stricte energetycznej, czy w elektryce ogólnie ?
    Startujesz po szkole, czy już pracowałeś ? Skończyłeś szkołę o profilu elektrycznym, masz świadectwo kwalifikacji ?
    Aplikujesz do OSD czy innej firmy ? To wszystko (i wiele wiecej) ma znaczenie by Ci sensownie doradzić.

0
  • #5 25 Paź 2016 20:24
    loniu124
    Poziom 8  

Pracowałem chwilkę jako elektromonter na hali przemysłowej (przeciąganie przewodów, podłączanie szaf, montaż oświetlenia, opisywanie gniazd i włączników ze schematu, ) Później pracowałem 3 miesiące jako pomiarowiec (te śmieszne 5 letnie przeglądy instalacji elektrycznych w mieszkaniach)
    Mam świadectwo kwalifikacji + aparatura kontrolno pomiarowa. Posiadam również badania wysokościowe.
    Z wykształcenia jestem Technikiem elektronikiem (nie miałem możliwości uczęszczania do szkoły elektrycznej)
    I właśnie nie mam doświadczenia, ani za bardzo teorii o energetyce.

0
  • Pomocny post
    #6 25 Paź 2016 20:32
    jann111
    Poziom 31  

loniu124 napisał:
    Mam świadectwo kwalifikacji + aparatura kontrolno pomiarowa
    loniu124 napisał:
    pracowałem 3 miesiące jako pomiarowiec

Do takich prac potrzebny jest zakres na prace kontrolno -pomiarowe.
    loniu124 napisał:
    bardzo zależy mi na tej pracy.

I to musisz przede wszystkim pokazać przyszłemu pracodawcy. Wiedzy jeśli nie masz za dużej to i tak nie nabędziesz do rana. Na rynku pracy jest coraz lepiej i to pracodawcom coraz trudniej znaleźć pracownika.

0
  • Pomocny post
    #7 25 Paź 2016 20:41
    zbich70
    Specjalista elektryk

OK, czyli jakieś obycie z elektryką masz, to plus, nie jesteś całkiem "zielony" ;)
    Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź sobą, bądź spokojny i rozsądny.
    Przyszły pracodawca nie oczekuje od ciebie żebyś pozjadał wszystkie rozumy i zaskoczł go wiedzą i umiejętnościami.
    Będzie tylko sprawdzał czy nie jesteś totalnym "głąbem", czy nie jesteś "chłopkiem-roztropkiem", ryzykantem, cwaniakiem etc. Ogólnie czy masz łeb na karku, czy potrafisz myśleć i przewidywać.
    O szczegóły i szczególiki pracy na sieci nie będą pytać, bo skąd masz to wiedzieć skoro wcześniej przy tym nie pracowałeś, tego dopiero się nauczysz.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Paź 2016 20:41
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

loniu124 napisał:
    I właśnie nie mam doświadczenia, ani za bardzo teorii o energetyce.
    Polecam przejrzeć pliki z tego tematu: Pytania i materiały na egzamin kwalifikacyjny do 1kV
    Jest tam parę pozycji z literatury, które pozwolą Ci się douczyć teorii - samą rozmową bym się nie przejmował, są nadzwyczaj proste i w sumie gadka o zakresie prowadzonych prac. Jeżeli masz wysokościowe + ŚK to połowa sukcesu. Bardziej bym się zastanawiał nad kwotami netto/brutto czy na lewo oraz ewentualnymi delegacjami. No i jeszcze sprawa najważniejsza - BHP przy pracach na wysokości.

0
  • Pomocny post
    #9 25 Paź 2016 21:15
    zbich70
    Specjalista elektryk

JohnySpZOO napisał:
    No i jeszcze sprawa najważniejsza - BHP przy pracach na wysokości.

Nie tylko na wysokościach. W pracy elektromontera sieci to tylko jedno z zagrożeń.

Autorowi proponuję zajrzeć np. tutaj i tutaj. Operator jest przykładowy, pozostali mają podobnie, jeśli nie tak samo.

0
  • #10 25 Paź 2016 21:30
    loniu124
    Poziom 8  

Ooo dzięki wielkie Panowie, zwrócę na to szczególną uwagę. Na pewno odezwę się jak poszło.
    pozdrawiam

0
  • #11 28 Paź 2016 23:56
    loniu124
    Poziom 8  

Wszystko się udało, jeszcze raz dziękuję. Temat do zamknięcia.
    Pozdrawiam.

0