logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nieznany domofon - pilnie poszukiwane info HELP ME

spazz4 11 Lip 2005 19:25 2440 5
REKLAMA
  • #1 1646286
    spazz4
    Poziom 16  
    Tak jak w temacie, otrzymałem od kolegi z prośbą o wymiane uszkodzonych elementów płykę od domofonu - dość starą po stronie druku jest napis 1/92., a z względu że wypalone są wartości tych części nie moge ich odczytać i tu prośba do użytkowników i znawców tematu o schemacik wraz z wartościami elementów. Zamieszczam zdjęcie płytki.
    Wygląda to na produkcje krajową !
    Prosz także o opis najczęstszych usterek tego urządzonka.
  • REKLAMA
  • #2 1647110
    zodiak318
    Poziom 34  
    A co jest tam uszkodzone ?
    Widzę jeden rezystor, prawdopodobnie jest to zasilanie mikrofonu. Zobacz, czy on jest z jenej strony podłaczony do kołka (wyprowadzenia płytki) a z drugiej strony do "+" po stabilizatorze i kondensatora. Jeśli tak to wstaw tam rezystor ok. 500 omów.
    Najlepiej walnij fotkę od strony druku.

    Ale napisz co się dzieje z tą centralką. Jest to jedna z wersji typowej centralki domofonu, dodatkowo ma tylko taką płytkę z 2 tranzystorami i to jest pewnie dodatkowy wzmaciacz mikrofonu a tak to typowy układ na ul1482 (ul1490) i cd4001. Naprawa takiej centralki jest banalna.
  • REKLAMA
  • #3 1647682
    axxx
    Specjalista AGD
    Witam!
    Ukladzik jest bardzo prosty proponuje podmiene koncowki mocy UL 1482
    na cos lepszego te typy zawsze siadaly w odbiornikach radiowych.
  • REKLAMA
  • #4 1649981
    spazz4
    Poziom 16  
    Oprócz wypalonych do czarna rezystorów i kowadełka to nie wiem do końca co jest uszkodzone bo to nie moje cudeńko :) .
    Zrobie lepsze zdjęcie i zaznacze uszkodzone (po ocnie zrokowej) elementy.

    Jak obiecałem oto zdjęcia:

    ZDJ 1
    uszkodzone są rezystorki czerwony (wskazuje strzałka). po prawej zielony (widać wypalenie) i kowadełko

    ZDJ2
    osomolony rezystor przy kondensatorze zielonym.

    ZDJ3
    druk jak prosiliście

    Ukłąd faktycznie posiada układ 4001 (MMC4001) i UL1482 ale nie moge sprawdzić układu w działaniu póki co.
  • REKLAMA
  • #5 1651265
    krzysio007
    Poziom 15  
    a może poszukaj w necie schematów aplikacyjnych użytych układów scalonych. Myslę, że nie będzie zbyt duzo zmian.
  • #6 1651303
    zodiak318
    Poziom 34  
    Te 2 spalone rezystory nie wchodzą w skład aplikacji scalaków. Troche trudno porównywać druk z widokiem elementów - można dostać oczopląsu :( . Jakby kolega zaznaczył na widoku druku uszkodzone elementy ( i ewentualnie okoliczne) byłoby dużo łatwiej pomóc.
    Wygląda na to że ktoś zrobił zwarcie na 5 kołku (zaznaczony) do masy (lub napięcia zmiennego) i utrzymywało się ono przez dłuższy czas ( mikrofon w panelu przywarty do masy lub do napięcia zmiennego).
    Jak dobrze sie przyjrzałem to :
    na początek sprawdź tranzystor BD zaznaczony jako 1 i diodę Zenera koło niego. Jako rezystor 3 możesz wstawić 620 omów, gorzej z tym drugim czerwonym (ale może da rady jeszcze coś z niego odczytać ?).
    Proponuję przeciąć ścieżkę od tranzystora 1 BD-ka idącą do spalonego rezystora , zasilić układ i sprawdzić napięcie na tym tranzystorze (jest on w układzie stabilizatora) i jak będzie wynosiło tyle ile jest napisane na Zenerce - 0.7 V sprawdzić czy działa wzmacniacz m.cz. (UL 1482) - pierwszy kołek z brzegu od strony UL1482 i generator wywołania - 7 kołek licząc tak samo. Spawdź względem masy -3 kołek . Jęsli te funkcje będą działały pozostanie naprawa fonii "panel - aparaty" , czyli wspomniany rezystor 620 omów, ten nieznany, PR-ek, i ewentualnie tranzystory na płytce.
    pozdrawiam.
REKLAMA