Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KICAD - Płytka sterownika silnika 3-faz. BLDC

NikoFoX 26 Paź 2016 11:46 1500 7
  • #1 26 Paź 2016 11:46
    NikoFoX
    Poziom 8  

Cześć,

Pracuję nad płytką, która ma służyć pracy i sterowaniu silnikiem trójfazowym BLDC.
    W swoim projekcie korzystam z układu scalonego DRV11873 firmy Texas Instruments, który umieściłem na środku płytki.

Niestety, ale pojawiają się problemy z moją płytką, których nie umie wytłumaczyć mi nawet zespół TI na ich forum.

Zrobiłem już kilka takich płytek lub podobnych (projekt trochę się zmieniał). Gdy początkowo wszystko zlutuję, płytka działa, lecz po jakimś czasie zaczyna mieć problemy (nieciągła praca silnika) lub przestaje działać.

Wiem, że moje amatorskie umiejętności projektowania, lutowania i obchodzenia się z smd i elektroniką (bo nie zajmuję się tym długo) są.. amatorskie. I jestem gotów uwierzyć, że zła praca płytki to moja wina.

Mam prośbę, by ktoś rzucił okiem na schemat układu, schemat płytki i jej zdjęcie. Może ktoś znajdzie coś, co jest warte zmiany/poprawy.

Nie proszę o zagłębianie się w pracę samego układu scalonego sterownika - nie to jest punktem tego tematu.

Poniżej zamieszczam pliki.

Dziękuję z góry za uwagę i proszę o wybaczenie mojej amatorszczyzny.

EDIT:
    Pytanie dodatkowe nr 1: Czy prowadzenie ścieżek pod elementami smd jest bezpieczne? Póki co byłem przekonany, że tak, ale upewniam się :)

• #2 26 Paź 2016 20:53
    435758
    Usunięty  
  • #3 26 Paź 2016 23:27
    NikoFoX
    Poziom 8  

No właśnie i tutaj jest mały problem.
    Silniki zostały wyjęte z dysku twardego. Niestety, nie wiem jaką prędkość obrotową nominalnie miały, ponieważ otrzymałem silniki bez dysków czy tej informacji. Niestety nie mogę znaleźć żadnych informacji o silnikach jakie posiadam, nawet szukając poprzez umieszczone na nich oznaczenia.
    Silniki działają na pewno na napięcie 12V, ale nie jestem pewien jaki prąd pobierają podczas pracy. Gdy raz udało mi się uruchomić, to zmierzyłem 0.29A, ale póki nie mam w pełni działającej płytki to nie będę 100% pewien.
    Zmierzone rezystancje uzwojeń (pomiędzy wyjściem fazy a punktem wspólnym) to 1.1 Ohm. Rezystancja pomiędzy wyjściami dwóch faz to 1.9 Ohm.

• #4 27 Paź 2016 03:34
    435758
    Usunięty  
  • #5 27 Paź 2016 15:12
    NikoFoX
    Poziom 8  

Masz rację. Popełniłem podstawowy błąd.
    Sugerowałem się informacjami zawartymi na innych dyskach, które posiadam, gdzie dla napięcia 12V przewiduje się pobór prądu w zakresie 0.5-1A. Czy z tego wychodzi, że te silniki nie wykorzystuje się nawet w połowie, gdy są w środku dysków?

Początkowo wykonałem PCB takie, jak TI posiada w ofercie płytki ewaluacyjnej tego układu (z układem 555 w roli generatora sygnału PWM). Nie zmierzyłem wtedy prądu. Układ działał, silnik się kręcił, ale nie trwało to długo. Już wiem dlaczego.

W tej sytuacji, tak jak mówisz, nie pozostało mi nic innego, jak znaleźć układ scalony lub stworzyć własny sterownik. Układ scalony, który pozwoli na wykorzystanie tego silnika, będzie trudny do znalezienia. Własny sterownik musiałby być oparty na elementach: 1. mikrokontrolerze sterującym bramkami tranzystorów (i/lub jakiś 2. predriver) 3. tranzystorach.

• Pomocny post
    #6 27 Paź 2016 18:36
    435758
    Usunięty  
  • #7 08 Lis 2016 14:57
    NikoFoX
    Poziom 8  

Dziękuję za pomoc. Masz rację, a ja naprawdę popełniłem głupotę.
    Już zmieniłem koncepcję sterownika i nad nim teraz pracuję.

• #8 05 Gru 2016 11:18
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Miałem doczynienia z tego typu silnikami. Do ich sterowania stosuję modelarski regulator do silników BLDC. Działają bardzo dobrze. Typowy silnik maksymalnie, podczas rozruchu (max. 0,5s) pobiera do 3A. Po rozpędzeniu się, na "biegu jałowym" pobiera ok. 0.2A. W miarę zwiększania obciążenia prąd wzrasta do ok. 3A i silnik się "odcina". Pobór prądu spada do 0.1A.

Pozdrawiam,
    Karol

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME