Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z/Z1/Z2/Z3/Z5/itp. - Wklejanie wyświetlacza/klapki Xperia patent (?)

26 Paź 2016 13:15 10161 24
  • Poziom 10  
    Pierwszy raz gdy wymieniałem LCD w Z1 do zestawu dostałem małą szpulkę taśmy dwustronnej z logo 3M, szajs.

Z ramki i z wyświetlacza ładnie zdarłem stary klej, wszystko odtłuściłem benzyną (później używałem alkoholu izopropylowego) wkleiłem LCD i zaczął się cyrk.

Klej nie trzymał, wyświetlacz "pływał".

Później zaopatrzyłem się w dedykowane "uszczelki"
    tego typu:
    Z/Z1/Z2/Z3/Z5/itp. - Wklejanie wyświetlacza/klapki Xperia patent (?)

Efekt również średni.

Raz wkleiłem LCD na tą uszczelkę w Zce i trzymała.
    innym razem po kilku godzinach od wklejenia klej puszczał.

Zaopatrzyłem się w klej B-7000

Jak na razie wszystkie LCDki oraz klapki wklejam tym klejem, ale jest z nim trochę kłopotu.

Po wklejeniu wypływa na zewnątrz, później sporo czasu trzeba poświęcić na czyszczenie telefonu.

Ponadto jest przeźroczysty a w tych Xperiach zazwyczaj szkła malowane są na czarno.
    Brzydko to wygląda wokół ramki, trzeba kombinować.

Robię to tak, że po wyschnięciu czyszczę dokładnie z wierzchu izopropanolem a wystający z rowków klej usuwam plastikowym szpikulcem, później rowki gdzie siedzi klej przejeżdżam czarnym cienkim markerem, następnie czyszczę wszystko papierem nasączonym w ajaxie bądź innym płynie do czyszczenia szyb.

Czarny barwnik z markera rozmywa się i delikatnie wchłania w klej, (ajax go rozmywa, izopropanol jest za mocny, cały barwnik by zszedł).
    Efekt całkiem nie zły, ale dużo przy tym roboty.

Następną wadą przy wklejaniu z B-7000 jest to, że takiego wyświetlacza później nie sposób wyjąć nie uszkadzając go.
    Klej gdy zaschnie jest jak bardzo twarda guma.
    Nawet po podgrzaniu ciężko wcisnąć np. plastikową kartę.
    raz próbowałem i nie udało się wyjąć lcd bez uszkodzenia.
    Przyznam, że nie byłem wtedy cierpliwy.
    Z uszczelkami fabrycznymi bądź tymi stickerami z alledrogo demontaż to bajeczka.

Mam teraz Z2, do wymiany LCD oraz klapka.
    W zestawie dostałem uszczelkę taką jak wyżej na zdjęciu.
    Myślałem, żeby ją wkleić razem z B7000, ale czy to ma sens?

Jaki wy macie patent na tą operację?
    Znacie jakiś lepszy klej/tasmę dwustronną?

Jeden gość zdradził mi sposób z kropelką w żelu.

Wklejamy uszczelkę w ramę telefonu, wylewamy klej "kropelka w żelu" na jakąś kartkę, końcówkę cienkiej szpilki moczymy w żelu i nakłuwamy wklejoną uszczelkę. Jeszcze nie stosowałem tej techniki

Ogólnie mam jakiś uraz do tych uszczelek, raz trzymają raz nie, dlatego używam B7000 bo jeszcze mnie nie zawiódł jeśli chodzi o wiązanie, no ale sporo roboty przy nim.
  • Admin grupy GSM
    Może za dużo dajesz tego B7000, albo też nie czekasz te 5 min ze składaniem posmarowanych elementów. Problemy o których piszesz u mnie nie występują, ale kleju daję takie minimum.

Co do dobrej taśmy to największy wybór posiada Multi-Com, ja używam często od niego takiej zielonej na gąbce która w wielu przypadkach sprawdza się bardzo dobrze.
  • Poziom 10  
    tino2003 napisał:

Może za dużo dajesz tego B7000, albo też nie czekasz te 5 min ze składaniem posmarowanych elementów. Problemy o których piszesz u mnie nie występują, ale kleju daję takie minimum.

Co do dobrej taśmy to największy wybór posiada Multi-Com, ja używam często od niego takiej zielonej na gąbce która w wielu przypadkach sprawdza się bardzo dobrze.

Możliwe, że daję go ciut za dużo.
    Z tyłu na tubie napisane jest aby odczekać 1-2 min.
    Przeważnie po minucie z hakiem już łącze wyświetlacz z ramą.

Dzięki za namiar. Mówisz o tej? -> 'Taśma montażowa Green VC X,0mm x 0,50mm x 10m - Czarna'?
    0,50 to nie za dużo ciut pod wyświetlacz?

Kiedyś kupiłem Z1 z rozbitym wyświetlaczem, jak się okazało, był już wcześniej wymieniany.
    W środku wszystko było klejone ciekawym klejem.
    Coś w rodzaju pianki/gąbki, czarnoszary kolor.
    Ramka, klapka i LCD bardzo ładnie się trzymały na tym kleju, z usunięciem nie było wielkiego kłopotu.
    Ponoć sprowadzają taki klej z Chin.

Kojarzycie takie wynalazki?

dariusz_21 napisał:
    To może e7000 jest ten sam klej tylko ze jest czarny sam używam

A nie przypadkiem T-7000? :)

Prawie miesiąc temu zamówiłem T-7000 & E8000, czekam jeszcze na paczkę.
    ----------------------------------------------------------------

Wkleja ktoś te docięte "uszczelki" połączone z B-7000?
  • Admin grupy GSM
    B_B_Nation napisał:
    Mówisz o tej? -> 'Taśma montażowa Green VC X,0mm x 0,50mm x 10m - Czarna'?
    0,50 to nie za dużo ciut pod wyświetlacz?

Tak mówię o tej taśmie, ale nie o konkretnym modelu telefonu gdzie ją stosuję gdyż nie do każdego ona się nadaje.

Czy łącze taśmy z klejem, owszem bo daję cieniutką M3 a na nią B7000 też bardzo cieniutko i zdaje egzamin.

B_B_Nation napisał:
    Z tyłu na tubie napisane jest aby odczekać 1-2 min.

Trochę przesadziłem może z 5 minutami, ale te 3 pełne minuty zawsze czekam, klej o podobnych właściwościach do butaprenu musi dobrze odparować aby spełniał swoje zadanie i właśnie w tym czasie staje się bardziej gęsty co nie powoduje wypływania nawet jak dasz trochę za dużo.
  • Poziom 12  
    No to może ja wtrącę swoje 3 grosze. Taśma montażowa piankowa, na którą SONY montowało LCD w Xperiach Z i Z1 miała 0,3mm grubości, przy zastosowaniu taśm 0,5 mm pojawiał się problem z czujnikiem zbliżeniowym. Po wybraniu numeru ekran gasł i trzeba było czekać aż rozmówca zakończy połączenie. Jeżeli chodzi o oryginalne, wycięte taśmy montażowe, to owszem trzymają one tak jak fabryczne, pod warunkiem, że są "oryginalne", tzn takie, jakie stosował producent. Niestety ceny takich taśm osiągają 1/3 ceny samego LCD z digitizerem. Niby wszystkie taśmy montażowe sprzedawane na portalach aukcyjnych są oryginalne, czy nawet identyczne z wyglądu, jednak potem okazuje się, że jedna trzyma dobrze, druga wcale.
  • Poziom 4  
    Panowie a słyszeliście o taśmach Tesa? Dwustronne o dowolnej grubości, gorzej ze szerokością, ale znalazłem firmę która docina na szerokość, niestety dość drogo to wychodzi.
  • Poziom 1  
    Podpinam się do tematu... Mamy ten sam dylemat w naszym serwisie, oryginalne podklejki na wymiar są nie do zdobycia (przynajmniej w dobrej cenie) a te "oryginały" z all.... są do du... i szkoda czasu. B7000 jest OK ale tak jak koledzy opisali jest z nim trochę zabawy żeby ładnie wyglądało, natomiast nie widzę problemu z rozklejeniem B7000 - nagrzewam LCD/klapkę do 80'C i samo odchodzi :p... Największy (jak dla mnie) problem z B-7000 jest czas schnięcia, 24h to zbyt wiele dla klientów którzy by chcieli usługę na poczekaniu.. Taśma trzyma od kopa a B-7000 dopiero po kilku godzinach.. Ostatnio klient uparł się że musi odebrać telefon natychmiast (pół godziny po sklejeniu), pomimo ostrzeżeń i prośby o zostawienie telefonu odebrał go i następnego dnia wrócił z uszkodzonym LCD (Samsung S4) obwiniając nas o to że się "rozkleiło" :/
    Testowałem już wiele taśm montażowych ale jeszcze nie trafiłem na coś naprawdę dobrego, najlepsze póki co są takie bezbarwne z czerwoną warstwą ochronną ale to wciąż i nadal nie to co fabryczne taśmy.. Z/Z1/Z2/Z3/Z5/itp. - Wklejanie wyświetlacza/klapki Xperia patent (?)
    Ostatnio testowałem 3M seria 4-1000 (błona) - totalna porażka - wszystko pięknie i mocno trzyma dopóki telefon się nie zagrzeje i wtedy lipa, wszystko odklejone.. :/ Kupiłem też 3M seria VHB 4926 która jest naprawdę dobra (podobna do tej zielonej z Multi..) ale - grubość 0,4 mm to zbyt dużo dla większości modeli... LCD wystaje wtedy ponad ramkę telefonu i często są problemy z czujnikiem zbliżeniowym. Bardzo fajna (szczególnie do wklejania tylnej klapki w Sony seria Z oraz M) jest taśma 3M Core Series QX 9080, cienka, mocna, czarna błona, która po sklejeniu tworzy lepką masę (trochę ciężko się to czyści, schodzi po kawałeczku, strzępi się i jest bardzo lepkie).
    Innym problemem jest szerokość powierzchni montażowej ramek, w wielu modelach mają tylko 1mm "rancik" do przyklejenia LCD, taśma 1mm nie trzyma prawie wcale i tutaj pomocny jest B-7000.. Nie znalazłem jeszcze żadnej taśmy która by rozwiązała ten problem.. :(
    Jeżeli ma ktoś coś do powiedzenia w tym temacie to w imieniu wszytskich bardzo proszę o wsparcie... Więcej głów = więcej pomysłów = przyjemniejsza praca.. ;)
  • Poziom 12  
    Patex Total i zaciski na ok 1 h i po problemie fajnie trzyma a można tez pózniej zdemontować
    u mnie się sprawdza.

Z/Z1/Z2/Z3/Z5/itp. - Wklejanie wyświetlacza/klapki Xperia patent (?) Z/Z1/Z2/Z3/Z5/itp. - Wklejanie wyświetlacza/klapki Xperia patent (?)
  • Poziom 11  
    B7000 lub taśmy montażowe 3M z allegro lub nawet da rade na tych chińskich uszczelkach pod warunkiem, że się zastosuje zaciski. Tak jak napisał sierski. Zaciski to podstawa najlepiej na 24h.
    Bez zacisków nie da rady zrobić tego dobrze. I gwarantuje, że będziecie mieli problem z odklejeniem klapki na taśmach 3M z allegro.

https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i...iski-sprezynowe-wolfcraft-microfix-30-mm.html

Sprawdzałem mocniejsze zaciski 60mm, 40mm jak i słabsze 20mm. I te, które podałem nadają się idealnie. Mocniejsze pozostawiają przebarwienia na wyświetlacza. Ja stosuje przy wklejaniu wyświetlacza/tylnej klapki 14sztuk. Góra/Dól po 3szt i 4szt po bokach i wychodzi elegancko jak z fabryki :)
  • Poziom 24  
    Pytanie do kolegi nodeb3
    Zakupiłem dzisiaj w castoramie zaciski które podałeś i mam zamiar je przetestować jednak mam pytanie czy robisz nimi również szybki/wyświetlacze w innych tel np samsung lg? Czy są sprawdzone tylko na Sony? I czy zaciski dajesz bezpośrednio na wyświetlacz/szybkę czy podkładasz najpierw coś na wyświetlacz a później dopiero dajesz zacisk?
  • Poziom 11  
    daje zaciski bezposrednio na lcd/tylna klapke nie testowalem na samsungach. Robie tylko xperie.
  • Poziom 8  
    Raz na kilka sztuk po sklejeniu wychodzą mi białe przebarwienia na brzegach wyświetlacza.Dotyczy to przede wszystkim xperii...Macie na to jakiś patent?
  • Poziom 19  
    tino2003 napisał:

Czy łącze taśmy z klejem, owszem bo daję cieniutką M3 a na nią B7000 też bardzo cieniutko i zdaje egzamin.

Dokładnie ten sam patent później odstawiam na jakiś czas i trzyma dość dobrze
  • Poziom 10  
    Jeśli wyłazi B7000 to za dużo dajesz i jak koledzy wspomnieli nie czekasz aż zgęstnieje.

NA niektóre zamienniki, trzeba niestety B7000.

Trzeba wiedzieć po prostu jaki LCD kupić, żeby nie było problemów. Lepiej klientowi powiedzieć więcej za droższy LCD, niż kupić tani, wziąć mało i się męczyć z klejem.

nodeb3 napisał:
    B7000 lub taśmy montażowe 3M z allegro lub nawet da rade na tych chińskich uszczelkach pod warunkiem, że się zastosuje zaciski. Tak jak napisał sierski. Zaciski to podstawa najlepiej na 24h.

Przy problemach z odklejaniem wyświetlacza po kilku godzinach, mówisz że na te same taśmy 3M tylko z zaciskami będzie trzymać? W sumie tak może być jak mówisz, nie bez powodu podawana jest siła połączenia taśmy klejącej po określonym czasie do sklejenia (im dłużej tym mocniejsze połączenie, aż do maksymalnego wg. specyfikacji, zwykle 24-48h).
  • Poziom 14  
    Wszystkie te taśmy dodawane do wyświetlaczy to odrazu do wyrzucenia. Do Samsungów to tylko te zielone akrylowe. I oczywiście wymiana tylnej taśmy. Xperie jak i cała reszta klejonych to czerwona akrylowa taśma można ją kupić dowolnej szerokość. Trochę zabawy z cieciem ale skalpel załatwia sprawę. A najważniejsze to jest dobre wypozycjonowane przy laminowaniu i później przy wklejaniu wyświetlacza. Jeśli wszystko jest zrobione idealne to wyświetlacz leży w ramce bez żadnego kleju. Jeśli nie to i tak czy po dniu czy po tygodniu się odklei i nie pomogą żadne zaciski.
  • Poziom 9  
    Prowadzę mały gsm w zasadzie najwięcej robię sony kiedyś używałem tej taśmy ze zdjęcia które podał DjeMBeY trzyma super, były problemy z czujnikami zbliżeniowymi ale radziłem sobie oddzielając dodatkowo oczka czujnika od siebie cieniutkim paskiem czarnej taśmy piankowej, aktualnie już od jakiegoś roku jadę na VHB RP16 12,7mmx32,9m koloru szarego ( jest tańsza od czarnej) jest od groma wycinania kamerki, glośniczki, czujniki itp... ale żadna sztuka sie nie odkleiła , Tylko z z1 używam "oryginalnych zamienników" ale tylko pod korpus tylnej klapki. W zasadzie to wszystkie dotyki kleje na tą taśmę. Rolka 31m wystarcza mi na prawie rok
  • Poziom 10  
    faflak napisał:
    jadę na VHB RP16 12,7mmx32,9m

Grubość tej taśmy to 0,4mm?
  • Poziom 10  
    Może znacie model taśmy, która posiada grubość 0,25mm lub 0,30 mm i jest dodatkowo czarna?
  • Poziom 18  
    Ja przerabiałem różne taśmy i strasznie mnie irytowało to że w różnych modelach telefonów są potrzebne różnej grubości taśmy. Od czasu jak wypróbowałem B7000 to nie bawię się w żadne taśmy, kwestia opanowania ilości nakładanego kleju i jest bajka. Co do rozklejania kleju, zdarzyło mi się i nie było problemu, powiedziałbym nawet że rozkleja się łatwiej niż oryginalne taśmy, odpowiednie podgrzanie jest kluczowe.