Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CADICAM 1.0 - prosty program CAD/CAM, konwerter DXF na G-KOD

drzasiek 26 Paź 2016 21:20 19833 28
  • CADICAM 1.0 - prosty program CAD/CAM, konwerter DXF na G-KOD
    Witam,
    Chciałbym dziś przedstawić prosty programik o nazwie CADICAM.

Program składa się z dwóch modułów:
    - Kreator/edytor rysunków płaskich, zapis do formatu .dxf
    - Konwerter rysunku z pliku .dxf na G-kod

Program powstał, ponieważ bardzo szybo zniechęciłem się do programów tego typu dostępnych w sieci. Udało mi się pobrać kilka, ale były to wersje demonstracyjne, ograniczone i wg. mnie nie intuicyjne. Miały wiele wad, których nie mogłem usunąć, a więc moja przygoda z tego typu programami zakończyła się po jednym wieczornym posiedzeniu nad ich poszukiwaniem.

Postanowiłem więc w ramach rozrywki napisać własny program, który umożliwi mi w szybki sposób przygotowanie g-kogu do wycięcia prostych kształtów na frezarce 3 osiowej. Zaznaczyć jednak pragnę, że nie jestem programistą, a elektronikiem. Wszystko co bliskie sprzętu jest mi przyjacielem a programowanie w językach wysokiego poziomu jest mi wielkim wrogiem. Aplikacja stworzona w Qt Creator, napisana została w języku C, z koniecznymi elementami C++; Jedyne biblioteki jakie zostały użyte to biblioteki Qt. Wszystkie pozostałe algorytmy, funkcje są mojego autorstwa. Zdaję sobie sprawę, że aplikacja ta jest bardzo niedoskonała, ale w ramach rozwoju i wykrywania błędów i elementów denerwujących mnie podczas użytkowania, będę mógł te rzeczy poprawić. W aplikacji gotowej, pobranej nie mam takiego komfortu.

Opis Aplikacji
    Tak jak wspomniałem, aplikacja składa się z dwóch modułów:

Kreator/edytor rysunków płaskich
    Moduł tej jest maksymalnie uproszczony (nie wykluczam rozwijania go o kolejne ulepszenia). Składa się z okna podglądu rysunku oraz kolejno:
    1. Przyciski Zoom
    2. Panel główny składający się z trzech przycisków:
    -Nowy plik
    -Otwórz plik
    -Zapisz plik
    3. Panel wstawiania kształtów
    -Wstaw punkt
    -Wstaw linię
    -Wstaw prostokąt
    -Wstaw okrąg (lub część okręgu)
    -Wstaw elipsę (lub część elipsy)
    -Wstaw linię tekstu (do wyboru 6 czcionek)
    -Wstaw inny rysunek dxf
    4. Lista utworzonych kształtów
    5. Lista parametrów tworzonego/edytowanego kształtu

Konwerter rysunku DXF na G-KOD
    Program konwertuje rysunek DXF na G-KOD akceptowany przez oprogramowanie mach2-3.
    Proces konwersji składa się z 4 kroków:
    1. Wczytanie pliku DXF
    Proces ten trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund (w zależności od stopnia skomplikowania rysunku). Na tym etapie program wczytuje wczytuje kształty z rysunku dxf które mogą być różne, w różnej kolejności, o różnych kierunkach i zwrotach, analizuje, szereguje, segreguje i znajduje obiekty ciągłe o definiuje obiekty otwarte i obiekty zamknięte a następnie wyświetla je na liście znalezionych obiektów:
    2. Ustawianie punktu zerowego
    Na tym etapie należy wybrać które miejsce (skrajne/środkowe) rysunku ma być potraktowane jako zero dla maszyny.
    3. Kreator operacji
    Na tym etapie spośród listy znalezionych obiektów wybiera się wybrane i tworzy się dla nich operację. Dostępne jest 5 rodzai operacji do wyboru:
    -wiercenie centralne (w środku geometrycznym obiektu)
    -frezowanie konturu
    -frezowanie zewnętrzne
    -frezowanie wewnętrzne
    -frezowanie kieszeni
    Możliwe jest definiowanie wielu operacji, możliwe jest powtarzanie wielokrotnie tych samych kształtów w różnych operacjach. Program wygeneruje z ciągu operacji jeden G-KOD. Dla każdej operacji należy wybrać narzędzie oraz jego parametry a także parametry obróbki.
    4. Generowanie G-Kodu
    Na tym etapie program generuje ścieżkę narzędzia, wyświetla ją na podglądzie oraz zapisuje G-kod do pliku tekstowego. Tak wygląda ścieżka dla frezowania konturu i wewnątrz.
    oraz frezowanie kieszeni:

W załączniku zamieszczam wersję testową oprogramowania, można się pobawić, testować, można z niej korzystać dla użytku niekomercyjnego.

Program jest bardzo świeży, w fazie testowania.
    Mogą zdarzać się błędy (a nawet powinny) które w miarę wykrywania będę starał się usuwać. Użytkowanie na własną odpowiedzialność!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    __Maciek__
    Poziom 19  
    Respect !

A teraz troszkę z innej beczki ...
    Czy bawiłeś się LibreCadem ? - wg. mnie bardzo dobry i bardzo prosty edytor DXF. Wydaje mi się że dublowanie funkcji jest niecelowe, a znacznie lepszym rozwiązaniem mogło by być dopisanie modułu / rozszerzenia właśnie do LibreCad/a.
    Pomijam bardziej rozbudowane narzędzia jak FreeCad.

Wiem że wspomniane przeze mnie programy mogą wydawać się trudne lub nie intuicyjne i w fazie wczesnego rozwoju, jednak wydaje mi się że bardzo mało czasu potrzeba na to żeby zacząć rysować. ( wiem przeszedłem przez ten etap. )
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    __Maciek__ próbowałem FreeCad i nie wiele mogłem zrobić użytecznych rzeczy... Normalnie siedzę na SolidWorks bądź Inventor i niestety opensource CAD są jeszcze w bardzo początkowym stadium i tak jak napisałem nie intuicyjne...
    scalak12
    Poziom 11  
    Witam
    Uprzejmie proszę o informację z jakimi systemami operacyjnymi współpracuje w/w program,próba instalacji WinXp prof orac Win7 zakończona błedem.
  • Computer Controls
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Aplikacja ma działać na systemach Windows. Dziwne, bo sprawdzałem przed dodaniem i działało. Sprawdziłem jednak na innym komputerze i nie działa. Dodałem poprawioną wersję, powinno teraz hulać.
    drzasiek
    _Maciek
    Ja nie mam żadnego problemu z używaniem programów CAD, pracuję na różnych.
    Ale nie każdy mi odpowiada, nie każdy jest pod ręką, nie każdy uruchamia się w ułamku sekundy. A dla narysowania kilku kółek do wycięcia nie opłaca się stawiać opasłych CADÓW które ważą GB i uruchamiają się minutę. Chodziło o zbudowanie aplikacji wielozadaniowej, w przyszłości dodawane będą kolejne moduły, moduły istniejące będą ulepszane.
    zgierzman
    Poziom 20  
    ADI-mistrzu napisał:
    opensource CAD są jeszcze w bardzo początkowym stadium i tak jak napisałem nie intuicyjne...

Do rysowania w CAD polecam Drafsight. Nie ma co prawda 100% możliwości AutoCAD, ale za to jest darmowy do prywatnego użytku... A kto w zaciszu domowym hobbystycznie korzysta z AutoLISPa?

http://org-www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/free-download/

Może i opensource są jeszcze niedopracowane, ale są dostępne inne darmowe programy, bez otwartego kodu, ale za to dopracowane. Ty czytasz kod programu zanim go uruchomisz u siebie?
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    SIemka
    Wielkie dzięki za sofcik
    Właśnie szukałem coś takiego bo ostatnio lazycam podniósł mi ciśnienie.
    Będę obserwował ten projekt bo jest ciekawy.
    scalak12
    Poziom 11  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie w/w programu czy będzie dostępna pełna wersja (bez ograniczeń)i w jaki sposób będzie rozpowszechniana.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    zgierzman, czytać może nie czytam, ale jak w trakcie używania znajdę błąd to staram się go poprawić. W innym przypadku muszę go znosić...
    Zobaczę tego Drafsight, może będzie lepszy niż FreeCAD :)

Koniec offtopic, ale mam pytanie do autora, na podstawie czego opierał się pisząc obsługę formatu DXF? Inne kody czy literatura w sieci? Mógł byś coś polecić?
    drzasiek
    Co do pelnej wersji softu to narazie nie ma jakichs planow komercyjnych. Program jest narazie w poczatkowej fazie rozwoju. Z zalozenia mial to byc kombajn do przygotowania i obslugi frezarki cnc, jak starczy mi motywacji i sil to bede to kontynuowal. Dlatego poki ci nie udostepniam wszystkich funkcji poniewaz chce sobie zostawic furtke na wszelki wypadek gdyby mnie cos kiedys naszlo.

Jesli chodzi o obsluge dxf to nic skomplikowanego. To format tekstowy, jak otworzysz dxf w notatniku to po krotkim czasie sam znajdziesz gdzie co jest. Na stronie autodesk sa pieknie opisane poszczegolne bloki tekstowe zawierajace ksztalty. U mnie obsluga dxf jest mocno uproszczona, tylko do tego co jest wymagane czyli odczyt linii, okregow, elips, punktow. To wystarcza.
    a_noob
    Poziom 22  
    Dorzuć możliwość zmiany języka na englisza i jednostek na cale, zrób kampanie na kikstarterze czy indiegogo i puść program po 5$ i rozsyłaj wersje testowe (z licencją zaznaczającą że użytkownik bierze na siebie wszelką odpowiedzialność przy testach). Zanim skończysz pisać finalną wersję będziesz miał masę podpowiedzi co ludzie by chcieli w programie mieć/zmienić, trochę dolarów i więcej chęci do pracy, przez to wyjdzie lepszy soft, a trzeba przyznać, że tego typu mini kombajnu, taniego/darmowego i z prostą obsługą, właśnie brakuje. W tej chwili nie mam czasu się pobawić, ale sama forma już mi się podoba. Świetna robota!
    micro
    Poziom 19  
    Może też jakaś współpraca z Eagle, bo te wtyczki co są dostępne to niedopracowane jakieś :wink: .
    drzasiek
    Język angielski i jednostki calowe pewnie kiedyś się znajdą o ile program będzie przeznaczony dla szerszego grona odbiorców. Narazie robię program dla siebie a więc nie ma takiej potrzeby :) Żeby była potrzeba, musi być zainteresowanie. Wrzuciłem zalążek programu na elektrodę i na inne forum (związane z cnc). Na elektrodzie jak widać zainteresowanie nieduże, na forum cnc żadne. Być może świat forów powoli wymiera, kiedyś pod wrzuconym projektem roiło się od komentarzy. Albo być może program ten nie budzi zainteresowania i nie watro będzie go udostępniać na zewnątrz.

Jeśli chodzi o sprzedaż oprogramowania, wypadałoby założyć działalność gospodarczą. A nie wiadomo czy uda się zarobić na ZUS :)

Co do współpracy z eagle to jest to bez sensu.
    Poważny świat elektroniki projektuje w Altium Designer, prywatne małe firemki i część hobbystów w KiCad oraz Eagle. Są jeszcze inne niszowe programy, nie ma sensu robić współpracy z jednym konkretnym bo zawsze ktoś będzie niezadowolony. Dlatego w założeniu jest konwerter plików gerber na DXF (obrys). Jeszcze tego nie analizowałem na ile jestem w stanie to zrobić, ale po analizach, jak sprostam zadaniu to i taki moduł się znajdzie w CAMICAD. A od DXF to już prosta droga do wiercenia otworów i frezowania obrysu ścieżek.
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Rzeczywiście, znalezienie przyjaznego użytkownikowi programu CAM jest bardzo trudne. Autorzy wielu takich programów chyba nigdy nie używali własnych dzieł i przez to nie wiedzą, że tego po prostu nie da się używać. Jestem ciekaw czy autor tematu natrafił w swoich poszukiwaniach na http://cambam.info/ ? Przypuszczam, że nie, bo ten program mógłby akurat mu podejść - ma bardzo zbliżony sposób obsługi jak CADICAM. :) Stara wersja, dostępna za darmo bez ograniczeń, nadaje się właśnie do szybkiego wykreślenia jakichś kółek, prostych i przygotowania G-kodu.

A teraz moje, aż dwie uwagi odnośnie CADICAM, jakie mam po zapoznaniu się z opisem i obrazkami: widzę, że przy frezowaniu kieszeni połowa przejazdów jest na pusto. Przydałoby się to zmienić żeby frez pracował w dwóch kierunkach, lub najlepiej, żeby "objeżdżał" kolejne, coraz bardziej oddalone obrysy kształtu. Druga uwaga to takie już czepianie się, no ale... Powinno być "wykorzystanie średnicy frezu", a nie "freza". Ale ogólnie rzecz biorąc, zapowiada się kawał fajnego programu, tak trzymać!
    drzasiek
    Przed CADICAM jeszcze długa droga, o ile nagle nie zniknie mi motywacja do dokończenia tego programu.
    Frezowanie kieszeni jest bardzo kłopotliwe; obecnie algorytm jest już poprawiony, niedługo będzie to jeszcze bardziej optymalne.
    Teraz wygląda już tak:

Do poprawy jest jeszcze kolejność wykonywania przejazdów i wyszukiwanie, czy między kolejnymi liniami trzeba podnieść narzędzie, czy nie (i można przejechać po kształcie obrysu głównego wewnątrz).

Wycinanie kieszeni metodą kolejnych objazdów dookoła jest to mocno kłopotliwe, dlatego jestem zdania, że wystarczy sukcesywnie jechać wewnątrz poprzedniego przejazdu, jednak wtedy zaczynają się kłopoty przy figurach trudnych.
    Kształty wypukłe, koło, kwadrat itd. to prosta sprawa, ale jeśli pojawi się przewężenie lub fragment, od którego zaczyna objazdy jest "cieńszy" niż pozostałe, wtedy pojawia się kłopot z wyszukiwaniem kolejnego punktu rozpoczęcia. Oczywiście wszystko jest do zrobienia i pewnie kiedyś do tego wrócę (w końcu takie algorytmy działają, kwestia tylko posiedzenia nad tym).
    St0rk
    Poziom 11  
    Gizmoń napisał:
    Powinno być "wykorzystanie średnicy frezu", a nie "freza"

Czterdzieści lat mam do czynienia z frezami i zawsze było fi freza, r freza.
    jaceklesniowski
    Poziom 10  
    Program bardzo przyjazny i idzie w dobrą stronę. Szkoda ze dostępna jest tylko wersja demo :( zdarza się też że nie czyta wszystkich dxf - nawet tej samej wersji.
    Sam kiedyś wyskrobałem program do optymalizacji łuków
    Link gdzie generowany jest dxf w najprostszej postaci niestety CADICAM go nie czyta, widocznie coś jest niekompatybilne :/ Osobiście pracuje na SOLID EDGE i ZW3D (wersja bez CAM). Życzę powodzenia i WYTRWAŁOŚCI bo projekt ciekawy a pracy przy nim już był ogrom. Szkoda że nie można przetestować wersji "full"
    drzasiek
    Jakie kształty generuje twój program? CADICAM w wersji umieszczonej obecnie czyta punkty, linie, okręgi i elipsy. Wydawało mi się również, że czytał wielolinie ale po uwadze jednego z użytkowników sprawdziłem i okazało się, że zakomentowałem tą funkcjonalność na pewnym etapie bo miała buga. Obecnie przywróciłem odczyt wielolinii z usuniętym błędem. Pracuję teraz intensywnie nad edytorem, aby większość kształtów dało się wyklikać (jak w innych programach CAD) a nie tylko poprzez ręczne wpisywanie parametrów kształtów.

Jeśli chodzi o wersję full, narazie nie będzie. Będę umieszczał wersję demo ale zmienię rodzaj ograniczeń tak aby można było przetestować wszystkie funkcjonalności ale z limitami ilościowymi.
    jaceklesniowski
    Poziom 10  
    drzasiek napisał:
    Jakie kształty generuje twój program? CADICAM w wersji umieszczonej obecnie czyta punkty, linie, okręgi i elipsy. Wydawało mi się również, że czytał wielolinie ale po uwadze jednego z użytkowników sprawdziłem i okazało się, że zakomentowałem tą funkcjonalność na pewnym etapie bo miała buga. Obecnie przywróciłem odczyt wielolinii z usuniętym błędem. Pracuję teraz intensywnie nad edytorem, aby większość kształtów dało się wyklikać (jak w innych programach CAD) a nie tylko poprzez ręczne wpisywanie parametrów kształtów.

Jeśli chodzi o wersję full, narazie nie będzie. Będę umieszczał wersję demo ale zmienię rodzaj ograniczeń tak aby można było przetestować wszystkie funkcjonalności ale z limitami ilościowymi.

Generuje LINE i ARC więc trochę dziwne, fakt faktem struktur i wersji dxf jest sporo ale jak do tej pory wszystkie programy otwierały mi (mojego) dxf.
    Co do lekkich CAD to według nie jest ich sporo niektóre darmowe nawet do użytku komercyjnego no ale rozumiem i trzymam kciuki bo wiem ile trzeba motywacji żeby ukończyć tak obszerny projekt samemu.
    drzasiek
    Wyslij jakis dxf wygenerowany z twojego programu. Zobacze jak to wyglada i czemu go nie czyta. Cadicam czyta dxf z programow z jakich korzystam czyli solid edge, auto cad i a9cad. Tak samo te programy wczytuja dxf zapisany w cadicam.

Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

Zerknąłem na tekst dxf generowany przez Twój program.
    Ja korzystałem z opisu na stronie autodesk.
    Np. Dla linii:
    http://www.autodesk.com/techpubs/autocad/acad2000/dxf/line_dxf_06.htm
    Przeglądałem też tekst dxf z kształtami prostymi generowanymi przez CADy jakie używam.
    U ciebie zapis linii wygląda tak:
    LINE
    8
    Linia
    62
    11
    10
    -0
    20
    0
    11
    -0
    21
    0
    0

Natomiast mój program przede wszystkim wyszukuje słowa kluczowe (wskaźniki nowego kształtu), czyli w tym przypadku AcDbLine. W twoim tekście tego nie ma więc nic dziwnego, że tego nie znajduje.
    DmZ
    Poziom 17  
    Do konwersji wektorów na gkod polecam program estlcam. W zasadzie ma wszystko co potrzeba do 2d i 3d (z dxf, svg i stl'i) jest prosty i darmowy.
    jaceklesniowski
    Poziom 10  
    Witam.
    Jak do tej pory zawsze konstrukcja LINE się sprawdzała, mimo to bardzo dziękuje za zwrócenie uwagi, jak będę miał chwilę poprawie kod będzie bardziej uniwersalny.

Co do Estlcam bardzo szybko tylko przeglądnąłem i wygląda bardzo obiecująco.
    Jednak założenia drzasiek są takie by zbudować program CAD i CAM. Estlcam bazuje na gotowych dxf.

Gdzie mogę wspieram krajowe produkty ;) wiec czekam na koleje wersję CADICAM

drzasiek napisał:
    Wyslij jakis dxf wygenerowany z twojego programu. Zobacze jak to wyglada i czemu go nie czyta. Cadicam czyta dxf z programow z jakich korzystam czyli solid edge, auto cad i a9cad. Tak samo te programy wczytuja dxf zapisany w cadicam.

Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

Zerknąłem na tekst dxf generowany przez Twój program.
    Ja korzystałem z opisu na stronie autodesk.
    Np. Dla linii:
    http://www.autodesk.com/techpubs/autocad/acad2000/dxf/line_dxf_06.htm
    Przeglądałem też tekst dxf z kształtami prostymi generowanymi przez CADy jakie używam.
    U ciebie zapis linii wygląda tak:
    LINE
    8
    Linia
    62
    11
    10
    -0
    20
    0
    11
    -0
    21
    0
    0

Natomiast mój program przede wszystkim wyszukuje słowa kluczowe (wskaźniki nowego kształtu), czyli w tym przypadku AcDbLine. W twoim tekście tego nie ma więc nic dziwnego, że tego nie znajduje.
    PIOT
    Poziom 2  
    Witam
    Pomysł przedni. Aż chciałoby się pozostałe zablokowane funkcje/operacje wykorzystać :).

U mnie po wykreowaniu np prostokąta, nie zapisaniu go do DXF, po przejściu do konwertera i powrocie do kreatora prostokąt jest już nieedycyjny, delete zawiesza program, a nowy element kasuje cały wcześniejszy projekt. Szkoda.

Przydałby się guziczek w konwerterze importujący rysunek z kreatora z ewentualnym zapisem temp'a do DXF.

Przy kroku "kreator operacji" brakuje mi wyboru (i zapisu) zdefiniowanego wcześniej narzędzia/nastaw narzędzia i operacji, co znacznie przyśpieszyłoby kolejne podejścia do danego projektu.

pozdrawiam
    drzasiek
    Generalnie każdy z modułów programu jest jakby osobnym programem. Przejście z jednego do drugiego powoduje wyłączenie poprzedniego.
    Ciągle pracuję nad CADICAM'em i teraz edytor DXF jest już zupełnie inny, wszystkie kształty można wyklikać metodą klikania w kolejne punkty/wierzchołki kształtu. Jak w większości popularnych edytorów. Przełączenie się pomiędzy modułami powoduje wygenerowanie ostrzeżenia o konieczności zapisu, w przeciwnym wypadku dane będą utracone. Wynika to z tego, że moduły pracują na tych samych buforach kształtów a więc przełączając moduł trzeba je zresetować. I tak dopóki nie zapiszesz kształtu w edytorze to nie wczytasz go w konwerterze (bo wczytujesz plik z dysku a nie obszar z pamięci).
    Piotrek_I
    Poziom 11  
    Program super, na pewno wypełnia lukę między kulawym dxf2gcode a tymi profesjonalnymi kombajnami.
    Chyle czoła i gratuluję. Poważnie.
    Jest tylko jeden minus. Ograniczenia w wersji demo czynią go kompletnie bezużytecznym.
    Nie piszę tego złośliwie, to tylko taka uwaga że w takiej sytuacji raczej nikt go nie będzie znał/kojarzył bo nie będzie przydatny. Mowa o wersji demo a pełnej nikt w ciemno raczej nie kupi.
    Czuję zawód;)
    Raz jeszcze gratuluje i życzę sukcesów.
    drzasiek
    Wersję tą wrzuciłem tak o, żeby pokazać że coś takiego robię i ewentualnie usłyszeć kilka słów motywacji aby kontynuować lub demotywacji, że to nie ma sensu bo są inne, lepsze itd.
    Wersja demo powstawał na szybko, więc wprowadziłem kilka szybkich ograniczeń. Najlepszym sposobem jest wersja pełna ograniczona czasowo a następnie przejście do wersji z ograniczeniami po upłynięciu terminu. Jednak nigdy dotąd takiego czegoś nie robiłem, nie znam poziomu trudności takiego zabezpieczenia więc na przyszłość będę się musiał zorientować.
    Jak dokończę bieżące modyfikacje i poprawki (a jest ich jeszcze sporo) to zastanowię się nad lepszym sposobem udostępnienia wersji testowej.
    Piotrek_I
    Poziom 11  
    Inne, lepsze pewnie że są. Ale tak z perspektywy amatorskiego użytkownika CNC, który czasem potrzebuje na szybko dla kogoś powycinać coś z kieszeniami czy z korekcją średnicy narzędzia byłby jak znalazł. Te duże rozbudowane programy mnie zniechęcają- nie mam czasu zająć się ich nauką i póki co ten czas mi się nie zwróci.
    Moim zdaniem ma to sens dla "produkcji" nieprzemysłowej;)
    gadzik90
    Poziom 9  
    Ja zapytam z innej beczki. Od czego należy zacząć, aby móc napisać tego typu program? W jakim języku go pisałeś? Czy mógłbyś polecić jakąś literaturę na ten temat?