Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci

26 Paź 2016 22:21 2532 9
  • Poziom 7  
    Witam, mam takie pytanie odnośnie wentylatora do łazienki z timerem i czujnikiem wilgoci chciałbym zamontować w łazience jedną puszkę z podwójnym włącznikiem, jeden włącznik do lampy a z drugim chciałbym zrobić tak że jak go włączę to uaktywni wentylator i jeżeli wentylator poczuje zbyt dużo wilgoci np powyżej 70% to włączy się na określony czas aż usunie tą wilgoć ( parę ) natomiast jak nie włączę włącznika to pomimo iż w pomieszczeniu będzie wilgoć ( para ) to wentylator się nie włączy. Czy ja to dobrze rozumuję i czy można tak zrobić ?

Lub jeszcze jeden pomysł, mam puszczone trzy kable z puszki do wentylatora i czy można podłączyć go tak że jak oświecę światło to wentylator nie będzie pracował dopóki nie poczuje nadmiaru wilgoci, jak poczuje to włączy się automatycznie, usunie nadmiar wilgoci i wyłączy się, natomiast jak światło będzie zgaszone to sytuacja odwrotna czyli światło zgaszone jest zbyt dużo wilgoci on się włącza i po usunięciu jej wyłącza z automatu.

Mówiąc wilgoć mam na myśli parę z pod prysznica.
  • Poziom 33  
    Drugą koncepcję realizujesz bez łaski. Po prostu podłączasz wentylator z czujnikiem wilgoci do prądu za pomocą 2 przewodów. Nie ma co kombinować i uzależniać od włączania światła. Jak nie ma Cię w łazience, to nie ma pary, wentylator nie załączy się sam.
  • Poziom 35  
    _HOLDFAST_ napisał:
    Witam, mam takie pytanie odnośnie wentylatora do łazienki z timerem i czujnikiem wilgoci chciałbym zamontować w łazience jedną puszkę z podwójnym włącznikiem, jeden włącznik do lampy a z drugim chciałbym zrobić tak że jak go włączę to uaktywni wentylator i jeżeli wentylator poczuje zbyt dużo wilgoci np powyżej 70% to włączy się na określony czas aż usunie tą wilgoć ( parę ) natomiast jak nie włączę pstykacza to pomimo iż w pomieszczeniu będzie wilgoć ( para ) to wentylator się nie włączy. Czy ja to dobrze rozumuję i czy można tak zrobić ?

Dobrze rozumujesz, mona tak zrobic
    _HOLDFAST_ napisał:
    Lub jeszcze jeden pomysł, mam puszczone trzy kable z puszki do wentylatora i czy można podłączyć go tak że jak oświecę światło to wentylator nie będzie pracował do puki nie poczuje nadmiaru wilgoci, jak poczuje to włączy się automatycznie, usunie nadmiar wilgoci i wyłączy się, natomiast jak światło będzie zgaszone to sytuacja odwrotna czyli światło zgaszone jest zbyt dużo wilgoci on się włącza i po usunięciu jej wyłącza z automatu.

Tez tak mozesz zrobic, wtedy napiecie na wentylator podawane w sposb ciagly.
  • Poziom 7  
    Ok dzięki za pomoc, kontaktowałem się w tej sprawie z serwisantem który twierdził że tak się nie da podłączyć gdyż spalę wentylator, twierdził że można odłączyć do włącznika dzwonkowego ( dla mnie bezsensu )
  • Poziom 35  
    Najlepiej jakbyś podał typ tego wentylatora.
  • Poziom 7  
    Szczerze mówiąc to nie mam go jeszcze bo wszystko póki co załatwiam w sklepie ze sprzedawcą i nawet nie wiem jaki to producent chyba że macie jakieś sprawdzone sprzęty które można polecić ? Rurę mam 100-tkę.
  • Poziom 7  
    kosmos99 napisał:

Tez tak możesz zrobić, wtedy napięcie na wentylator podawane w sposób ciągły.

A może ktoś mi dać jakiś schemat lub podpowiedzieć jak to podłączyć bo nie bardzo wiem jak to zrobić. Podłączam się pod zasilanie, które idzie do halogenów.
  • Poziom 10  
    Podłączę się do tematu. Dostałem wentylator " ATOL 100 AHT "
    Wentylator ma:
    T - wyłącznik czasowy
    H - hydrostat regulowany
    A - automatyczna żaluzja
    Kostka przyłączeniowa jest 3 torowa z oznaczeniem:
    1 - S
    2 - N
    3 - L
    L i N rozumiem ale nie wiem co oznacza S
  • Admin Elektroenergetyka
    Nie dość, że odświeżasz stare wątki to jeszcze jesteś leniwy. Pół minuty i google pokazuje nam schemat podłączenia.

S - faza sterowana przez wyłącznik;
    L - faza podłączona na stałe;
    N - neutralny podłączony na stałe.
  • Poziom 10  
    Czyli jeśli nie podłączę S to będzie działać tylko gdy zadziała czujnik wilgoci ?