Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci

26 Paź 2016 22:21 2532 9
 • Poziom 7  
  Witam, mam takie pytanie odnośnie wentylatora do łazienki z timerem i czujnikiem wilgoci chciałbym zamontować w łazience jedną puszkę z podwójnym włącznikiem, jeden włącznik do lampy a z drugim chciałbym zrobić tak że jak go włączę to uaktywni wentylator i jeżeli wentylator poczuje zbyt dużo wilgoci np powyżej 70% to włączy się na określony czas aż usunie tą wilgoć ( parę ) natomiast jak nie włączę włącznika to pomimo iż w pomieszczeniu będzie wilgoć ( para ) to wentylator się nie włączy. Czy ja to dobrze rozumuję i czy można tak zrobić ?

  Lub jeszcze jeden pomysł, mam puszczone trzy kable z puszki do wentylatora i czy można podłączyć go tak że jak oświecę światło to wentylator nie będzie pracował dopóki nie poczuje nadmiaru wilgoci, jak poczuje to włączy się automatycznie, usunie nadmiar wilgoci i wyłączy się, natomiast jak światło będzie zgaszone to sytuacja odwrotna czyli światło zgaszone jest zbyt dużo wilgoci on się włącza i po usunięciu jej wyłącza z automatu.

  Mówiąc wilgoć mam na myśli parę z pod prysznica.
 • Poziom 33  
  Drugą koncepcję realizujesz bez łaski. Po prostu podłączasz wentylator z czujnikiem wilgoci do prądu za pomocą 2 przewodów. Nie ma co kombinować i uzależniać od włączania światła. Jak nie ma Cię w łazience, to nie ma pary, wentylator nie załączy się sam.
 • Poziom 35  
  _HOLDFAST_ napisał:
  Witam, mam takie pytanie odnośnie wentylatora do łazienki z timerem i czujnikiem wilgoci chciałbym zamontować w łazience jedną puszkę z podwójnym włącznikiem, jeden włącznik do lampy a z drugim chciałbym zrobić tak że jak go włączę to uaktywni wentylator i jeżeli wentylator poczuje zbyt dużo wilgoci np powyżej 70% to włączy się na określony czas aż usunie tą wilgoć ( parę ) natomiast jak nie włączę pstykacza to pomimo iż w pomieszczeniu będzie wilgoć ( para ) to wentylator się nie włączy. Czy ja to dobrze rozumuję i czy można tak zrobić ?

  Dobrze rozumujesz, mona tak zrobic
  _HOLDFAST_ napisał:
  Lub jeszcze jeden pomysł, mam puszczone trzy kable z puszki do wentylatora i czy można podłączyć go tak że jak oświecę światło to wentylator nie będzie pracował do puki nie poczuje nadmiaru wilgoci, jak poczuje to włączy się automatycznie, usunie nadmiar wilgoci i wyłączy się, natomiast jak światło będzie zgaszone to sytuacja odwrotna czyli światło zgaszone jest zbyt dużo wilgoci on się włącza i po usunięciu jej wyłącza z automatu.

  Tez tak mozesz zrobic, wtedy napiecie na wentylator podawane w sposb ciagly.
 • Poziom 7  
  Ok dzięki za pomoc, kontaktowałem się w tej sprawie z serwisantem który twierdził że tak się nie da podłączyć gdyż spalę wentylator, twierdził że można odłączyć do włącznika dzwonkowego ( dla mnie bezsensu )
 • Poziom 35  
  Najlepiej jakbyś podał typ tego wentylatora.
 • Poziom 7  
  Szczerze mówiąc to nie mam go jeszcze bo wszystko póki co załatwiam w sklepie ze sprzedawcą i nawet nie wiem jaki to producent chyba że macie jakieś sprawdzone sprzęty które można polecić ? Rurę mam 100-tkę.
 • Poziom 7  
  kosmos99 napisał:


  Tez tak możesz zrobić, wtedy napięcie na wentylator podawane w sposób ciągły.  A może ktoś mi dać jakiś schemat lub podpowiedzieć jak to podłączyć bo nie bardzo wiem jak to zrobić. Podłączam się pod zasilanie, które idzie do halogenów.
 • Poziom 10  
  Podłączę się do tematu. Dostałem wentylator " ATOL 100 AHT "
  Wentylator ma:
  T - wyłącznik czasowy
  H - hydrostat regulowany
  A - automatyczna żaluzja
  Kostka przyłączeniowa jest 3 torowa z oznaczeniem:
  1 - S
  2 - N
  3 - L
  L i N rozumiem ale nie wiem co oznacza S
 • Admin Elektroenergetyka
  Nie dość, że odświeżasz stare wątki to jeszcze jesteś leniwy. Pół minuty i google pokazuje nam schemat podłączenia.

  S - faza sterowana przez wyłącznik;
  L - faza podłączona na stałe;
  N - neutralny podłączony na stałe.
 • Poziom 10  
  Czyli jeśli nie podłączę S to będzie działać tylko gdy zadziała czujnik wilgoci ?