Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brak obrazu po wymianie procesora, intel lga 1150

26 Paź 2016 23:21 1317 27
  • Poziom 7  
    Witam

Mam problem z wyświetlaniem obrazu, po wymianie procesora z intel g3220 na i5 4690 po włączeniu, nie wyświetla sie obraz. Próbowałem podłączyć monitor do płyty głównej ale nic nie dało, również wyciągnąłem baterie z płyty i nic.

płyta główna: asus H81M-P
    ram RAM: hyper x 12gb GB ddrDDR3 (4+8)
    zasilacz: FSP300-60HHN (85)
    karta graficzna: gtx 960 4gb GB Asus

Włożyłem z powrotem stary procesor, ale tak samo nie było już obrazu.
    pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny dla użytkowników
    A czy po ponownej zmianie procesora na 3220 odłączałeś zasilacz od gniazdka? Jeśli nie, to odłącz, wyjmij kartę graficzną i włóż 3220.
    Czy wentylator na chłodzeniu procesora się kręci po włączeniu?
    PS
    Masz za słaby zasilacz do tego sprzętu.
  • Poziom 7  
    Tak, wszelkie wymiany na odłączonym komputerze były robione.
    Wiatrak Wentylator kręci się po włączeniu.
    Czyli problem tkwi w zasilaczu?
  • Poziom 7  
    Corsair VS 550W byłby wystarczający? Poza tym nie trzeba będzie zmieniać w biosie żeby obraz brał z karty, po podłączeniu g3220?
  • Poziom 7  
    No wlasnie nie ma zadnych dźwięków, sprawdze rano opcje bez karty na g3220. Od czego by mogly sie pociąć, jesli procesor był nałożony dobrze bez naciskania?
  • Poziom 43  
    Te piny są dobre dla CPU ale samą płytę czynią bardzo wrażliwą. Wystarczy że jeden był uderzony/zahaczony. Mogło coś tam wpaść.
    Sugeruje to przejrzeć i zacząć uruchamianie bez pamięci RAM. Speaker musi się odezwać. Nie ma sensu robić tego z wszystkim na pokładzie. Upewnij się że zasilanie jest podpięte do płyty prawidłowo i tyle. Męcz do skutku. Nie podobno żeby płyta padła całkiem.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 7  
    ok, dam znać czy cos wyszło
  • Poziom 12  
    Kolega dobrze mówi - sprawdź piny bo przekładając procesory mogłeś coś uszkodzić.
    1. jeżeli są ok, to odłącz wszystko i zostaw tylko płyta + 3220 i spróbuj włączyć, jeżeli nie odpali to dla pewności na innym zasilaczu. Jeżeli nadal nie wyświetli post'a/dźwięku to prawdopodobnie płyta.
    2. Jeżeli odpali to dołóż ramy i sprawdź.
    3. Zerknij jaki bios masz w tej płycie, bo h81 wymagały chyba aktualizacji do obsługi 4690.

Generalnie zasilacz i tak raczej do wymiany. Twój zestaw pod obciążeniem weźmie poniżej 200W więc szaleć zbytnio nie musisz. Rozglądałbym się za czymś markowym w okolicach max 450-500W . Wszystko oczywiście zależy również od budżetu. W okolicach 200 zł dostaniesz już coś w miarę przyzwoitego,
  • Poziom 43  
    Co wy się tego fortona tak czepiacie? Trochę słabawy jest ale jak daje radę to w czym rzecz? Ma dwie linie 12V po 14A i 24A łącznie może wydać z tych linii powinno starczyć.
    http://www.fsp-group.com.tw/pro/7/FSP300-60HHN85.pdf
    BIOS jest wymagany ten sam dla obu procesorów i to najniższy zdaje się więc to zły trop - to akurat sprawdziłem bo dość częsty błąd.
  • Poziom 7  
    Wyciągnąłem kartę i ram RAM, założyłem 3220 i speaker daje znać, ale obrazu nie ma. Piny prawdopodobnie, bo jeden jest pod innym kątem.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zocha92 napisał:
    Piny prawdopodobnie, bo jeden jest pod innym kątem.

Możesz zamieścić zdjęcie w dobrej jakości? Najlepiej w makro.
  • Poziom 42  
    Wymiana zasilacza chociaż wskazana pod ten sprzęt niczego nie zmieni gdyż podstawka jest uszkodzona niektóre - nie wszystkie - miejsca zaznaczyłem [przydało by się wyraźniejsze zdjęcie zrobione przy dobrym oświetleniu, jednak nawet tu widać uszkodzenia]
    brak obrazu po wymianie procesora, intel lga 1150
  • Poziom 39  
    Zrobiłeś tam masakrę, płyta do wymiany bo wyprostować się tego raczej nie da. A ja się ciągle zastanawiam jak ludzie to robią, bo mnie to się nigdy nie udało.
    No tak, tego naprawić się raczej nie da.

Co do zasilacza, to ma on maksymalnie 168W na jednej linii +12V.
    i5-4690: 84W
    Karta graficzna: 75W przez PCI Express
    Płyta: pewnie z 20W
    Dyski: 5W/szt
    Jak widać pod dużym obciążeniem nie da on rady, bo linia zasilająca płytę będzie przeciążona. To teoria oczywiście, bo karta mając dodatkowe zasilanie z drugiej linii +12V pewnie nie weźmie 75W z PCI express. Uważam, ze zasilacz jest jednak bezwzględnie do wymiany.
  • Poziom 7  
    Po wymianie płyty nie będzie problemu z odpaleniem windowsa?
  • Poziom 39  
    Jeżeli kupisz taką samą płytę to nie. Rozważ też wymianę zasilacza na markowy minimum 400W.
  • Poziom 7  
    Zamówiłem z gigabyte.
    Co do zasilacza to corsair vs 550 bylby odpowiedni?
    Corsair VS450 wystarczy w zupełności. Nowsze karty graficzne mają niższy pobór mocy, więc w razie wymiany też nie będzie problemu. VS450 ma jedną linię +12V, a to też zaleta.
    Zocha92 napisał:

Po wymianie płyty nie będzie problemu z odpaleniem windowsa?

Nie powinno być. Mi się zdarzyło nawet zmienić platformę z AMD na Intela i Windows 7 wstał :)
  • Moderator - Komputery Serwis
    badboy84 napisał:
    Zrobiłeś tam masakrę, płyta do wymiany bo wyprostować się tego raczej nie da.

Można spróbować, nie raz się udaje.
    Nie koniecznie płyta do wymiany, na upartego możesz poprosić w dobrym serwisie o wymianę samego socket'u (nie wnikam czy będzie to opłacalne czy nie, bo to zależne od płyty i od upodobań autora).
  • Poziom 39  
    Nowa płyta jaką posiada autor kosztuje 180zł, wątpię żeby jakiś serwis zawołał mniej niż 150 za wymianę socketu. Mimo niezbyt dokładnego zdjęcia wydaje mi się że jest tam więcej uszkodzeń :(
  • Poziom 7  
    płyta już w drodze, gigabyte GA-H81M-S1 + zasilacz. Teraz mam nadzieje ze windows (8.1) wstanie, są na to szanse?
  • Poziom 12  
    Windows powinien wstać, jednak i tak sugerowałbym przeinstalowanie go.

Przyznaj się - śrubokrętem grzebałeś w tym sockecie? :)

Jaki zasilacz ostatecznie zamówiłeś? Ten Fortron być może ok, ale nie do 4690 i gtx960 - wszystko na styk. Tabelka to teoria, a realna wydajność to zupełnie inna kwestia. Zasilanie sprzętu za 1500 zł zasilaczem za 85 zł to trochę głupota.

Powodzenia :)
  • Poziom 42  
    Nie wspominając o tym, że klucz pozostał w zabitej płycie i raczej może być konieczny telefon do Microsoft przy aktywacji.
  • Poziom 12  
    speedy9 napisał:
    Boger napisał:
    Windows powinien wstać, jednak i tak sugerowałbym przeinstalowanie go.

Nie przesadzaj, to nie czasy Windows 98 czy XP.

Kolega wymienia procesor i płytę więc ze starego sprzętu niewiele zostało. Więcej czasu zajmie mu czyszczenie starych driverów niż przeinstalowanie całości od nowa z pendrive'a.

Z drugiej strony jeśli lubi się losowe zwiechy i BSOD'y, to rzeczywiście nie ma sensu poświęcać tych 2 godzin :)