Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnione wyłączenie jednego z urządzeń podłączonych pod 1 programator czasowy.

27 Paź 2016 14:47 819 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam 2 urządzenia podłączone pod 1 programator czasowy (montowany w skrzynce rozdzielczej).
    Efekt jaki chciałem osiągnąć to taki, żeby jedno z nich wyłączane było z opóźnieniem.
    Znalazłem na dnie szuflady automat schodowy ASO-220, ale patrząc na schemat połączeniowy:
    Opóźnione wyłączenie jednego z urządzeń podłączonych pod 1 programator czasowy.
    zrozumiałem, że jak go podłączę, to po odłączeniu zasilania przez programator czasowy, automat schodowy Opóźni wyłączenie obu urządzeń. Czy jest jakaś metoda wyodrębnienia do opóźnionego wyłączenia tylko jednego z urządzeń, bez dokupywania drugiego programatora czasowego, który oczywiście rozwiązałby problem?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Jakie opóźnienie ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Może 5 min by starczyło, wolałbym więcej... Te ~10 oferowane przez automat schodowy by mi pasowało...

Dodano po 55 [minuty]:

Urządzenia pracują na standardowym sieciowym 230V, moc ok. 100W, czy jest jakieś rozwiązanie typu zawór zwrotny? Problem z dodatkowym programatorem czasowym jest taki, że nie mam już miejsca na koleny moduł w skrzynce, a nie chciałbym wszystkiego wielce rozbudowywać...
  • Poziom 37  
    Niestety musisz kupić programator 2 kanałowy.
  • Poziom 38  
    Automat + zwykły przekaźnik.
    Przekaźnik to jeden moduł na listwie.
  • Poziom 37  
    Jak chcesz opóżnić przekażnikiem 5 min. ?

Dodano po 12 [minuty]:

Można dołożyć sterownik elster do wentylatorów przedłużających włączenie wentylatora po wyłączeniu światła w łazience.
  • Poziom 38  
    Zbigniew 400 napisał:
    Jak chcesz opóżnić przekażnikiem 5 min. ? .
    Automat schodowy +przekaźnik. Tak napisałem.
    Automat przedłuża czas działania drugiego urządzenia o 5 minut.
  • Poziom 37  
    Pytający stosuje automat do załączenia 1 i 2 urzadzenia na czas określony i dodatkowego wydłuzenia czasu załączenia 2 urządzenia na 5 minut. Jedna czasówka nie da rady.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie,

Dziękuję uprzejmie za propozycje rozwiązania problemu, jak już pisałem, nie mam miejsca na kolejny moduł na listwie, jednym z rozwiązań jakie przychodzą mi do głowy, to wymiana obecnego programatora czasowego tygodniowego dwumodułowego na dwa programatory analogowe dobowe jednomodułowe, co jednak wydaje się lekkim przerostem formy nad treścią...

Opcja z przekaźnikiem niestety przerasta moją wiedzę, i będę musiał dopiero zapoznać się z tematem.

Alternatywnie jeszcze egzamin zdałaby możliwość czasowego sterowania prędkością obrotową jednego z urządzeń, tak aby po zadanym przez programator czasie właściwej pracy, obroty jednego z nich przeszły na niższe, czy takie rozwiązanie udałoby się uzyskać, do posiadanego już programatora czasowego dokładając np natynkowy dwustopniowy regulator obrotów, tak aby niższy bieg był załączony przy pozycji 'wyłączonej' programatora czasowego, czyli pod trzeci jego styk?

Z opisu jednego z takich przełączników biegów widzę, że można je stosować wyłącznie do wentylatorów dwubiegowych więc chyba to jednak odpada, bo to tylko przełącznik a nie regulator...
  • Poziom 38  
    enoob napisał:
    Mam 2 urządzenia podłączone pod 1 programator czasowy (montowany w skrzynce rozdzielczej).
    Programator już ma
    enoob napisał:
    Zrozumiałem, że jak go podłączę, to po odłączeniu zasilania przez programator czasowy, automat schodowy Opóźni wyłączenie obu urządzeń.
    Dobrze zrozumiałeś.
    enoob napisał:
    Czy jest jakaś metoda wyodrębnienia do opóźnionego wyłączenia tylko jednego z urządzeń, bez dokupywania drugiego programatora czasowego, który oczywiście rozwiązałby problem?

Dodanie automatu + przekaźnika.
    Zasada jest taka: pierwsze urządzenie podłączasz tyko do programatora, drugie tylko do automatu schodowego.
    Automat schodowy zasilasz niezależnie od programatora.
    Ten przekaźnik to = tak jak przycisk(niby przycisk) do zapalania światła na klatce.
    Cewka przekaźnika i pierwsze urządzenie podłączone tylko do programatora.
    Załącza programator, jednocześnie przekaźnik załącza automat schodowy.
    Dzałają 2 urządzenia.
    Przekaźnik blokuje "niby przycisk automatu" drugie urządzenie działa tak długo jak wymusza to programator.
    Wyłącza programator, wyłącza się pierwsze urządzenie.
    Drugie się nie wyłącza,bo zasila je automat.
    Przekaźnik odblokowuje "niby przycisk", automat przedłuża działanie drugiego urządzenia na ustawiony na nim czas.