Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pedał sustain z pedału od maszyny do szycia

sakar666 27 Oct 2016 15:27 1632 19
    sakar666
    Level 5  
    Cześć,
    Podzieli się ktoś informacją jak zbudować pedał sustain do pianina elektrycznego ze starego pedału od maszyny Łucznik :) ? Podobno to proste, jednak nie znalazłem nic na ten temat. Może źle szukam, może pomożecie ?

Tylko nie mówcie, że wystarczy podpiąć kabel z jackiem :P

Tomek
    MDD
    Level 29  
    Należy wymontować z ''pedału'' wszystko co tam jest oprócz mechaniki wstawić jakiś włącznik kabel z wtykiem i po sprawie. Tam jest włącznik ?. dawno tego nie rozbierałem. Dla lepszej obsługi można ograniczyć ruch pedału. Lepsza kontrola jak ma do tego celu służyć.
    sakar666
    Level 5  
    A siedziałem właśnie w piwnicy przez dwie godziny z nadzieją, że odpowie ktoś - tak, wystarczy podpiąć kabel z jackiem :) To byłaby najprostsza odpowiedz dla kogoś, kto z elektroniką ma bardzo mało wspólnego :).

Nie ma wyłącznika/ włącznika. Jest tylko pedał i gniazdo na przewód dwużyłowy.
    Nie bardzo rozumiem to co napisałeś.

Tutaj są zdjęcia jak wygląda ten pedał od środka

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2402888.html

Gdybyś mógł napisać jak to zrobić najbardziej łopatologicznie jak to możliwe, to fantastycznie :)
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    MDD wrote:
    Należy wymontować z ''pedału'' wszystko co tam jest oprócz mechaniki wstawić jakiś włącznik kabel z wtykiem i po sprawie.
    Tak myslisz ?? Bo ja trochę inaczej. Z reguły w takich rozwiązaniach stosuje się potencjometr beztrzaskowy, czyli fotorezystor, żaróweczkę bądź LED, oraz przesłonę optyczna z kawałka blachy. Funkcja ,,Sustain" może także posiadać regulacje w pedale, nie tylko funkcję załączenia.
    MDD
    Level 29  
    Tak myślę, kaczkę to sobie wyhoduj. To jest pianino nie kaczka. Bez obrazy dla zwierzaka. Odpiszę teraz idę do pracy. Sustain co to?.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Może typ pianina i znajdziemy schemat .
    sakar666
    Level 5  
    wojtek 9007 wrote:

Pedał trwałością przypominający pedał z Łucznika kosztuje trochę więcej jak zwykły chiński badziew. Nowy można i za 30 zł kupić. Skoro mam do wykorzystania pedał z Łucznika, to myślalem, że ktoś pomoże a nie będzie mi sugerował zakupu :]

Dodano po 1 [minuty]:

Zbigniew 400 wrote:
    Może typ pianina i znajdziemy schemat .

To chyba nie jest niezbędne :) Jest w nim gniazdo sustain w które wpina się duży jack. Jak zresztą w większości pianin elektrycznych :)

Dodano po 2 [minuty]:

MDD wrote:
    Tak myślę, kaczkę to sobie wyhoduj. To jest pianino nie kaczka. Bez obrazy dla zwierzaka. Odpiszę teraz idę do pracy. Sustain co to?.

Sustain - potrzymaj/ wydłuż, coś w ten deseń :)
    Wydłuż dzwięk
  • Helpful post
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Wez wyłącznik dzwonkowy podłącz do pianina i sprawdz działanie.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    sakar666 wrote:
    Pedał trwałością przypominający pedał z Łucznika kosztuje trochę więcej jak zwykły chiński badziew. Nowy można i za 30 zł kupić. Skoro mam do wykorzystania pedał z Łucznika, to myślalem, że ktoś pomoże a nie będzie mi sugerował zakupu :]
    Rozważmy wszystkie za i przeciw...
    ZA - masz pedał.
    PRZECIW - masz pedał, ale nie ma w nim włącznika - więc należy go wybrać wśród dostępnych, zakupić, wymyślić mocowanie, wymienić kabel, zalutować wtyczkę.... pedał jest z bakelitu. Lubi pękać przy nieostrożnym używaniu.

Więc - czy bardziej opłacalne jest zakupienie gotowego, czy kombinacje alpejskie z tym co masz?

Mnie osobiście by się chyba nie chciało kombinować. Porównując koszt nawet najtańszego "gotowca" z koniecznością wstawienia mikroswitcha, dorobieniem mechaniki/mocowania, ustawienia wszystkiego tak, żeby nie zgnieść switcha...
    Ale ostatecznie to Twój wybór. Jeśli jesteś przygotowany merytorycznie do dorobienia mocowania, i przemyślenia jak zaadoptować ten co masz - rób. Jeśli nie (a w końcu pytasz o w gruncie rzeczy dość proste rozwiązanie mechaniczne) kup. Nawet ten za 30 zł, będzie (moim zdaniem) lepszym wyjściem.... chociażby ze względu na skok pedału.

Dodano po 3 [minuty]:

P.S.
    Sustain - Moim skromnym zdaniem najlepszym tłumaczeniem byłoby "wybrzmiewanie".
    MDD
    Level 29  
    Jak by to określić. Macie rację wybrzmienie itp. W klasycznym pianinie oraz fortepianie służy to do prosto do wydłużenia dzwięku i nałożeni drugiego dżwięku lub akordu na ten jeszcze nie wybrzmiały dżwięk. Coś jak fuzz do gitary. Co do autora tematu to nie miał pojęci o czym pisze a powinien dopisać ''lub proste rozwiązanie problemu''. Mało nas nie skłócił . Przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Musiałem dać odpowiedż
    Jamie
    Level 20  
    MDD wrote:
    ...Coś jak fuzz do gitary...

Dajże spokój, sustain, S z obwiedni dźwięku ADSR to będzie ten kawałek:
    Pedał sustain z pedału od maszyny do szycia
    czyli jak najbardziej trwanie.

Natomiast Fuzz to mniejszy lub większy charkot sinusoidy przekształconej w przebieg prostokątny.
    Faktem jest, że spora część efektów typu Fuzz i Distortion powoduje wydatne wydłużenie odcinka pokazanego na obrazku - ale utożsamianie sustain i fuzz to lekka przesada...
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Ja tez chciałbym się zapytać czy można taki zrobić domowym sposobem. Mam tylko wtyczkę jack dużą 6mm.
    Michał643
    Level 25  
    Zdzisiek2023 wrote:
    Ja tez chciałbym się zapytać czy można taki zrobić domowym sposobem. Mam tylko wtyczkę jack dużą 6mm.

No więc wtyczka jack ma styk masy i styk sygnału (są one widoczne). Łącząc te styki mamy sustain, a rozłączając je mamy brak sustainu. Do jacka należy więc podpiąć cokolwiek, co będzie mogło służyć do zwierania styku po naciśnięciu nogą i rozwieraniu po odpuszczeniu nacisku. Może to być np przycisk dzwonkowy, może to być również pedał wykonany z drewna z łączeniem realizowanym na kontaktronie i magnesie.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Nowy dzwonek kosztuje 3 zł. Ale czy pedały sustain z allegro za 40 zł nie ma jakiejś elektroniki i jest lepszy? Jakość jest taka sama jak dzwonka? Kabel z zepsutych słuchawek może być? A kabel głośnikowy? A może rca? Co lepsze? Mówię o sustain do keyboardu jako pianino.
    Michał643
    Level 25  
    Zdzisiek2023 wrote:
    Kabel z zepsutych słuchawek może być? A kabel głośnikowy? A może rca? Co lepsze? Mówię o sustain do keyboardu jako pianino.

Nie ma to żadnego znaczenia. Może być dowolny kabel.

Zdzisiek2023 wrote:
    Nowy dzwonek kosztuje 3 zł. Ale czy pedały sustain z allegro za 40 zł nie ma jakiejś elektroniki i jest lepszy?

Nie. Tam nie ma żadnej elektroniki. To jest zwykły łącznik. Chodzi po prostu o wygodę grania, bo zasadza działania tych łączników jest jednakowa: oba załączają lub rozłączają obwód. Pedał musi działać tak, żeby nie denerwował muzyka podczas grania, żeby nie było grzebania nogą i pytań: jak to nacisnąć żeby było dobrze? Przy zakupie należy zwrócić uwagę właściwie tylko na wymiary i kształt, a jeśli ma się możliwość - również na siłę nacisku. Przycisk dzwonkowy może być dla kogoś wygodny lub nie (tak samo pedał).

No i jeszcze jest coś takiego jak "polaryzacja" sustainu. Niektóre keyboardy mają sustain gdy przycisk jest zwarty a inne odwrotnie - gdy jest rozwarty. Dobrze to sprawdzić robiąc próby przed zakupem pedału (zwierając ręką przewody i patrząc jak działa sustain).
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Casio wk 1630. Ale przecież wszystkie powinny mieć jak prawdziwe pianino czyli sustain jak zwarty. No ale prawdziwe pianino to jak głębiej lub dynamicznie się naciśnięciu to inaczej sustain. A takie za 40 zł to tylko obwód on off?
    Michał643
    Level 25  
    Zdzisiek2023 wrote:
    Ale przecież wszystkie powinny mieć jak prawdziwe pianino czyli sustain jak zwarty

W Casio sustain był na obwodzie zwartym, więc nie powinno być problemu (przynajmniej w modelach, których używałem). Zawsze można sprawdzić w instrukcji, a najprościej przetestować.

Zdzisiek2023 wrote:
    A takie za 40 zł to tylko obwód on off?

Tak. Zresztą... analogiczna jest zasada działania pedału w prawdziwym pianinie strunowym. Tam też w zasadzie nie ma stanów pośrednich/ciągłości działania pedału. Tłumiki są albo przy strunach, albo są od nich odsunięte. Stanu częściowego przysunięcia tłumików do strun się nie używa, bo to brzydko brzmi. Tą filozofię przenosi się na grunt instrumentów elektronicznych i tam również stosuje się pedały on/off.
    MarcinM2020
    Level 15  
    Pedał sustain w pianinie nie działa zero-jedynkowo.... I też jest sporo elektrycznych pianin (tzw. stagepiano) które mają funkcje półpedału - wierniej odzwierciedlają wszystkie niuanse związane z działaniem tego pedału.
    Kolega Jamie też nie do końca dobrze wytłumaczył na wykresie ADSR jak to działa funkcja sustain, bo owszem przy dźwięku syntezatora to tak właśnie będzie ale już przy pianinia to zupełnie inna sprawa