Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka Bosch WTL6501 maxx- kontrolka filtra

salwador27 27 Paź 2016 19:01 909 2
  • #1 27 Paź 2016 19:01
    salwador27
    Poziom 8  

Witam , użytkowałem suszarkę kilka lat, po dwutygodniowym nieużywaniu zrobił się problem, otóż po włączeniu suszenia obojętnie na jakim programie, chaotycznie nieraz po kilku minutach, nieraz po kilkunastu nieraz wcale, zaświeca się kontrolka o nazwie filter. Cały cykl zatrzymuje się, potem po włączeniu przyciskiem start/stop zaczyna suszyć od nowa.

Oczywiście podczas użytkowania za każdym suszeniem czyściłem i filtr na drzwiach i ten element na dole który wygląda jak filtr, a nim nie jest podobno nazywa się kompensator taka metalowa chłodnica. Czyściłem ją jak według instrukcji pod bieżącą wodą z dwóch stron, raz zdarzyło się, ale to wcześniej jeszcze długo przed usterką filtra, że wylewała się w trakcie suszenia z pod spodu woda. Wtedy wyciągnąłem pompkę i czujnik i wyczyściłem zbiorniczek i przy okazji to co jest wkoło .

Teraz z uwagi na to że wystąpiła usterka "świecenie się kontrolki filtr" rozebrałem całą maszynę w drobny mak, zajęło mi to dwa dni. Poczyściłem wszystko co tylko jest możliwe oczywiście było syfu pełno i praktycznie w każdym zakątku ustrojstwa, po odkurzeniu i odszczurzeniu i odmuleniu poskładałem wszystko i dalej występuje włącznie się kontrolki filtr tak jak przed czyszczeniem.

Postanowiłem poszukać po kablach, posprawdzałem czy połączenia wtyczek nie są pośniedziałe i pozalewane. Przelutowałem płytkę sterującą, pomierzyłem czujniki temperatury, ten nad grzałką i ten pod drzwiami, bo wydaje mi się to ich analiza wpływa na włączenie się kontrolki filtr. Jednak na pomiarze widać, że czujniki zmieniają rezystancję zależnie od ich ochładzania lub ogrzewania, a ich parametry w temperaturze pokojowej zgadzają się z tym co jest na nich napisane czyli 10K i 20K, oczywiście po przejrzeniu elektryki dalej usterka nie ustąpiła.

W kolejnym etapie podmieniłem z działającej maszyny czujniki temperatury, a te które były w mojej zamontowałem do tej działającej podmieniłem też cały element grzejny z jeszcze innej maszyny. Oczywiście dalej ta sama usterka w mojej, niestety mogłem podmienić tylko czujniki bo nie trafiłem takiej samej maszyny więc elektroniki nie sprawdziłem.

Kolejnym etapem jest recykling urządzenia, ale przed tym chciałem zapytać forumowiczów czy nie spotkali się z podobną sytuacją i prosić o podpowiedz co jeszcze można z tą usterką zrobić?

0 2
  • #2 27 Paź 2016 20:32
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Filtr w drzwiach czasem potrafi zajść resztkami detergentów i mimo że wygląda na czysty to taki nie jest. Należy wówczas wyszorować go szczotką pod bieżącą wodą.
    Jeśli jednak filtry są czyste to masz do wymiany NTC grzałki.
    https://north.pl/karta/czujnik-temperatury-do-pralki-siemens-00163297,728-EC-2333.html

0
  • #3 01 Lis 2016 19:29
    salwador27
    Poziom 8  

Dziękuję za podpowiedź , zamontowałem taki:Link-NTC/20K i wszystko działa jak książka pisze. Oprócz takiego jest jeszcze kilkadziesiąt innych rozwiązań w cenie maksymalnie do 25zł, trzeba tylko pokombinować z mocowaniem.

0