Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energi do PLC - impulsy czy MODBUS

numerek12 27 Paź 2016 21:20 1068 7
  • #1 27 Paź 2016 21:20
    numerek12
    Poziom 21  

Witam.

Robię sobie domek na PLC i mam fanaberię zainstalować kilka liczników energii, w celach powiedzmy poznawczych,
    chcę wiedzieć ile kW biorą niektóre odbiorniki.

OK do rzeczy :

Ponieważ chce zainstalować liczników 6-8 szt to wybór padł na najtańsze na alledrogo -cena ~50 zł z wyjściem impulsowym.

Przeglądając karty zmartwiło mnie to:

Cytat:
    CHARAKTERYSTYKA WYJŚCIA IMPULSOWEGO:

napięcie: 12~27V
    prąd: <27mA
    maksymalna długość przewodów: 20 m
    impuls=90 ms
    połączenie do zacisków 20 i 21
    maksymalne wartości: max napięcie 60V DC, max prąd 50mA

Jak zabezpieczyć wejście do PLC aby te skoki nie robiły bałaganu - transoptor?

Przyglądałem się też licznikom z wyjściem RS 485 marki ORNO OR-WE-504, ale opinie na temat jakości i trwałości są niestety niekorzystne :(

Może macie jakieś inne sprawdzone liczniki lub moduły do zliczania prądu?

0 7
  • Pomocny post
    #2 27 Paź 2016 22:56
    Pittt
    Poziom 31  

To nie skoki, tylko maksymalne napięcie jakie można przyłożyć do tego wyjścia impulsowego i go nie uszkodzić. Przyłożysz 24VDC to będzie tylko 24 VDC.

A co złego słyszałeś o ORNO ?

0
  • #3 27 Paź 2016 23:44
    numerek12
    Poziom 21  

ahh to tak ...
    co złego ?
    Cóż nie mają dobrej prasy ponieważ miałem kilka urządzeń ich produkcji i się skończyły zaraz po gwarancji
    Natomiast co do liczników to wertując internet znalazłem kilka wpisów że ulegają uszkodzeniu po kilku tygodniach/miesiącach od instalacji
    co prawda nie ma problemu z wymianą ale jednak ...

Jest to budżetówka więc i nie wymagam cudów ale nie chciałbym wymieniać co kilka miesięcy na nowy :) :D
    Allegro zasypane są takimi samymi licznikami firm zupełnie egzotycznych więc może i warto ... sam nie wiem ...

może jednak skusić się na wersję z RS 485 ?

0
  • #4 28 Paź 2016 00:18
    Pittt
    Poziom 31  

Przy Modbusie masz więcej danych, lepszej jakości, mniej kabli, prostszą obsługę.
    Sądzę że jak nie będą mocno dociążone czy przeciążane to nie będzie innych powodów do uszkodzeń.

0
  • #5 31 Paź 2016 17:14
    gervee
    Specjalista Automatyk

Rozwiązanie z licznikami, które mają protokół komunikacyjny np. MODBUS pozwoli Ci na rzetelne odczyty wskazań liczników. Nie będzie mieć znaczenia czy np. nie działał Ci PLC i nie zliczył impulsów bo czytasz wartości w rejestrach licznika. Ilość parametrów dostępnych w licznikach też jest dosyć spora (zawsze możesz pokusić się o miernik parametrów sieci za dużo większą kasę ;)).

Tanio nie jest ale lepiej raz drożej i dobrze niż 10x tanio i do niczego.

No a jeśli chcesz faktycznie tylko w celach "poznawczych" to co się martwisz - zepsują się to nabędziesz doświadczenie, że są "słabe" ;).

0
  • #6 02 Lis 2016 12:49
    szczupx
    Poziom 19  

wyjścia liczników to otwarty kolektor fototranzystora, nie trzeba tego już optoizolować.
    sprawdź w instrukcji PLC jak producent zaleca podpinać otwarty kolektor, czasami jest zalecenie dorzucenia rezystorów pull-up lub -down.

Robiłem dość duże systemu odczytu (po ~100 liczników), stosowane były głównie liczniki F&F i Socomec, analizatory sieci Lumel, Socomec, Lovato. Z żadnymi nie miałem problemów.

wyjścia impulsowe
    + proste jak budowa cepa
    + szybka implementacja
    + kompatybilność pomiędzy licznikami różnych producentów, ewentualnie tylko stałą impulsową trzeba zmienić po podmianie licznika
    - problemy z synchronizacją

modbus
    + brak problemów z synchronizacją
    + mniej przewodów przy dużej ilości liczników
    + czasami więcej danych możliwych do odczytu
    + autodiagnostyka układu
    - konieczność implementacji komunikacji
    - konieczność uruchomienia komunikacji na obiekcie (adresowanie liczników)
    - trudna diagnostyka
    - koszty, liczniki z modbusem są znacznie droższe

0
  • #7 02 Lis 2016 21:31
    Pittt
    Poziom 31  

@szczupx: Twoje uwagi byłyby aktualne, ale 15 lat temu.
    Myślę że powinieneś jednak iść z postępem i nie mijać się z prawdą.

0
  • #8 03 Lis 2016 10:36
    szczupx
    Poziom 19  

@Pittt
    Możesz więc mnie oświecić cóż to za nowości mnie ominęły?

0