Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch KIM30471/02 - naprawa/wymiana sprężarki

Silverbald 28 Oct 2016 00:40 3525 5
 • #1
  Silverbald
  Level 2  
  Witam

  Sprawdziłem na forum i nie mogę znaleźć tematu, a więc zdecydowałem się napisać.

  Lodówka Bosch KIM30471/02
  Lodówka ma około 11 lat
  Objawy:
  Sprężarka czasami się uruchamia, a czasami nie. Słychać, że dostaje z elektroniki impuls do startu i czasami wystartuje, a czasami nie.
  Diagnoza (opinia serwisanta Boscha): sprężarka do wymiany, ale sugeruje kupic nową lodówkę... Koszt wymiany sprężarki (wg. oszacowania serwisanta Boscha): 800 PLN - 1000 PLN

  Chętnie zlecę naprawę (Warszawa Wola)

  Pytania:
  Ile może kosztować sprężarka do wymiany i gdzie sugerujecie sprawdzić/kupić
  gdzie zdobyć instrukcje wymiany sprężarki?

  Pozdrawiam forumowiczów
  Silverbald
 • #2
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Silverbald wrote:
  Objawy: sprężarka czasami się uruchamia a czasami nie. Słychać że dostaje z elektroniki impuls do startu i czasami wystartuje a czasami nie.

  Nie chcę podważać kompetencji serwisanta ale to wygląda na uszkodzoną elektronikę.

  Silverbald wrote:
  ile może kosztować sprężarka do wymiany i gdzie sugerujecie sprawdzić/kupić
  gdzie zdobyć instrukcje wymiany sprężarki

  A narzędzia skąd? ;)
 • #3
  Silverbald
  Level 2  
  Mrhari dzięki za odpowiedź

  Jeśli dobrze rozumiem to system działa w 30 minutowych cyklach w których co 30 minut uruchamia sprężarkę. Jednak w moim przypadku rzeczywiście co 30 minut słychać początek działania sprężarki, która od razu przestaje działać, a czasami uruchamia się na dłużej. Na tej podstawie wnioskuję, że elektronika daje dobry sygnał. Natomiast nie uruchamia się sprężarka, ale muszę przyznać, że nie jestem specjalistą więc mogę się mylić...

  Pytanie do Ciebie Mrhari jest takie: czy po powyższym dodatkowym opisie objawów wciąż sugerujesz, że jest to elektronika, a nie sprężarka? Czy możesz dokładniej przedstawić na podstawie czego takie wnioski?

  Narzędzia :) masz rację :) mam pewien podstawowy zestaw. Pytanie czy to wystarczy? Jeśli są potrzebne do tej roboty jakieś specjalistyczne i rzadziej spotykane narzędzia to napisz proszę jakie bo być może porywam się z motyką na księżyc :)

  Pozdrawiam
  Silverbald
 • Helpful post
  #4
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Silverbald wrote:
  Mrhari
  Jeśli są potrzebne do tej roboty jakieś specjalistyczne i rzadziej spotykane narzędzia to napisz proszę jakie bo być może porywam się z motyką na księżyc :)
  Silverbald

  Idealnie to określiłeś do wymiany agregatu oprócz podstawowych narzędzi potrzeba palnik do lutowania,pompę próżniową,manometry,no i przede wszystkim czynnik.
  Spróbuj agregat odpalić na krótko z pominięciem elektroniki wtedy jeżeli będzie się zachowywał tak jak teraz to znaczy że jest uszkodzony.Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  zibi1971
  Home appliances specialist
  Witam
  Ja też bym obstawiał elektronikę. Na płytce jest duży prostokątny kondensator, należy go wymienić. Jeśli kondensator jest uszkodzony to sprężarka nie może wystartować - dostaje za niskie napięcie.
 • #6
  psm3
  Level 9  
  Mam podobny problem z tą chłodziarką, wersja KIM30471/01.
  Jak jest włączony przycisk "super" to wszystko działa poprawnie przez 48 godzin (temperatury +3 / -23 ℃). Jak lampka "super" zgaśnie, to gdy temperatura wewnątrz rośnie, sprężarka się nie włącza. Panel sterowania dobry. Wymiana na fabrycznie nowy nic nie zmieniła. Odczyt temp. poprawny.
  Czy trzeba wymienić kondensator ? Ten spory, prostokątny, 1µF 275 Vac na czerwonych przewodach za panelem, który zostaje w chłodziarce przy wymianie panela?