Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów

28 Paź 2016 10:17 1869 4
  • Poziom 9  
    Witam,

Chciałbym wykonać projekt pomiaru ilości opadów deszczu na bazie Raspberry Pi 3 B. Zakupiłem już czujnik opadów YL-83. Posiada on 1x wyjście cyfrowe oraz 1x wyjście analogowe. Z tego co udało mi się przeczytać w sieci RPi nie posiada wyjścia analogowego (a jest ono potrzebne do dokładniejszego pomiaru intensywności opadów) czy jest to prawda ?

Drugi problem dotyczy rozwiązania kwestii jak gromadzić i przeliczać ten opad. Na początku napiszę jakie miałem pomysły. Pierwszy to zakup czujnika poziomu cieczy do RPi, który znajdowałby się w pojemniku z opadem. Kolejnym pomysłem był czujnik przepływu cieczy. Tutaj natomiast nie znalazłem nic co mógłbym podpiąć do RPi. Ostatnim pomysłem jest zakup gotowego, "oficjalnego" pojemnika od stacji meteorologicznej RPi.

Tutaj cytat z opisu działania tego urządzenia "Każde 0,2794 mm zebranych opadów aktywuje przełącznik zamykając w ten sposób obwód. Powstałe w ten sposób impulsy mogą być zliczane przez licznik dowolnego mikrokontrolera z wejściem cyfrowym." Wydaje się więc, że jest to idealne rozwiązanie mojego problemu. Ale oczywiście jest jeden haczyk. Urządzenie podłączane jest przez przewód RJ11 a Raspberry Pi takowego złącza nie posiada. No i pytanie jak to zatem podłączyć ?

Oczywiście jeśli ktoś posiada jakie inne rozwiązania i pomysły byłbym wdzięczny za podzielenie się nimi.

Dzięki i pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 32  
    vinnzje napisał:
    Chciałbym wykonać projekt pomiaru ilości opadów deszczu na bazie Raspberry Pi 3 B

Tylko pomiar opadów deszczu chcesz robić?
    vinnzje napisał:
    Ostatnim pomysłem jest zakup gotowego, "oficjalnego" pojemnika od stacji meteorologicznej RPi.

I to jest najlepszym pomysłem :)
    vinnzje napisał:
    Wydaje się więc, że jest to idealne rozwiązanie mojego problemu. Ale oczywiście jest jeden haczyk. Urządzenie podłączane jest przez przewód RJ11 a Raspberry Pi takowego złącza nie posiada. No i pytanie jak to zatem podłączyć ?

Ale wtyczkę RJ11 zawsze można obciąć :D
    Tu nie ma żadnej filozofii, we wtyczce masz dwa kabelki, a z drugiej strony w module opadów jest zwykły kontaktron i jak deszcz pada to kołyska się przechyla. Twoim zadaniem jest zliczać te impulsy.
    vinnzje napisał:
    Oczywiście jeśli ktoś posiada jakie inne rozwiązania i pomysły byłbym wdzięczny za podzielenie się nimi.

Jeżeli chciałbyś coś więcej niż tylko opady to zobacz na mój projekt amatorskiej stacji METEO. Jeszcze nie ukończyłem, wszystko jeszcze na stole w domu. Myślę, że przed zimą wszystko zawiśnie na zewnątrz.

Moja stacja potrafi:
    1. Ilość opadu deszczu
    * 0-65535mm/m2
    2. Prędkość wiatru
    * 0-255km/h
    3. Kierunek wiatru
    * 16 kierunków świata
    4. Temperatura zewnętrzna (BME280)
    * -40 +85°C
    5. Temperatura do słońca (DS18B20)
    * -55 +125°C
    6. Temperatura przy gruncie +15cm (DS18B20)
    * -55 +125°C
    7. Temperatura gruntu -10cm (DS18B20)
    * -55 +125°C
    8. Temperatura gruntu -25cm (DS18B20)
    * -55 +125°C
    9. Temperatura gruntu -50cm (DS18B20)
    * -55 +125°C
    10. Temperatura gruntu -100cm (DS18B20)
    * -55 +125°C
    11. Wilgotność (BME280)
    * 0-100%
    12. Napięcie solar 1
    * 0-6,8V
    13. Napięcie solar 2
    * 0-6,8V
    14. Napięcie turbina wiatrowa
    * 0-6,8V
    15. Napięcie akumulatora
    * 0-4,5V
    16. Promieniowanie UV
    * 0-11 INDEX UV
    17. Jasność/LUX (BH1750)
    * 0-65535lux
    18. Ilość wyładowań (AS3935)
    * 0-255/min
    19. Odległość burzy od nas
    * 0-40km
    20. Ciśnienie (BME280)
    * 300-1100hPa
    21. Procentowy stan akumulatora
    * 0-100%

*sensor burzy AS3935 jeszcze nie opanowany :(

Wszystko oparte na:
    1. dom
    - raspberry Pi 3B
    - Raspbian Jessie
    - NetTemp
    2. podwórko
    - AVR ATmega328p
    - ESP8266-07
    - BASCOM

Wszystkie dane posyłane są po WiFi

Na dzień dzisiejszy tak to wygląda:
    Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów

Jak masz pytania to pisz lub zobacz TUTAJ. Tam jest cały temat o tym jak walczę ze swoją stacją i jak powstawała ;)
    Przy okazji zapraszam na stronę projektu NetTemp Znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy co można zrobić z malinką :)
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Witam,

Na wstępie przepraszam, że dopiero teraz się odzywam ale byłem na wyjeździe w związku ze świętem zmarłych. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Poza samym pomiarem opadów posiadam jeszcze czujnik wykrywania opadów, który może również podać wilgotność w %. Z tym myślę, że sobie poradzę. Czyli mam potwierdzenie, że kupno tego pojemnika to najlepsze rozwiązanie. Teraz tylko martwi mnie sprawa podłączenia tego do RPi (czytaj kabel RJ11). Chciałbym jak najmniej "inwazyjnie" rozwiązać ten problem ponieważ nie wiem czy poradzę sobie inaczej. Pierwszym pomysłem jaki wpadł mi do głowy to oczywiście przejściówka, no i znalazłem coś takiego Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów

tylko czy to będzie działać ? (kubełek z opadem podłączam kabelkiem RJ11 do przejściówki a jej drugą stronę RJ45 do RPi).

Drugim pomysłem na jaki wpadłem to konwerter podłączany do GPIO UART dający nam wejście RJ11 Wyjście analogowe RPi oraz czujnik ilości opadów

Patrząc na Twój projekt widzę, że masz spore rozeznanie w tym temacie. Za wszelkie uwagi i porady naprawdę dzięki!

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Myślę, że za bardzo kombinujesz...
    Kup po prostu zwykłe gniazdo RJ11, a z drugiej strony daj kabel zakończony goldpinami żeńskimi, aby można było wpiąć się w płytę malinki.

Na goldpinie gdzie będziesz zliczał impulsy daj kondensator 100nF do masy.
  • Poziom 9  
    Witam,

Dzięki za wskazówki. Chciałbym się jeszcze upewnić czy chodzi dokładnie o te "części":

kabel

gniazdo

kondensator

Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to robię tak:
    1. Jeden koniec kabla do GPIO na RPi a drugi do gniazda RJ11.
    2. "Oficjalny" pojemnik na opady podłączam do gniazda RJ11.
    3. Podłączam kondensator do masy na goldpinie.

Jeszcze dwa bonusowe pytania. Wszystko mam zamiar programować w Pythonie i korzystać z biblioteki RPi.GPIO. Czy jest to dobry wybór ? Chciałbym również zweryfikować jedną informację. Mianowicie, posiadam czujnik opadów YL-83, który również chciałbym wykorzystać. Jak wiadomo RPi nie ma wyjścia analogowego więc będę musiał zastosować przetwornik. Słyszałem, że biblioteka RPi.GPIO nie "obsługuje" danych z tego typu wyjścia. Jeśli to prawda to może znasz jakąś inną bibliotekę do Pythona ?

Jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie.

Pozdrawiam