Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PiSound - profesjonalna karta dźwiękowa dla Raspberry Pi

ghost666 28 Paź 2016 11:04 4341 3
 • PiSound - profesjonalna karta dźwiękowa dla Raspberry Pi
  PiSound to wysokiej jakości karta dźwiękowa dedykowana do minikomputerów Raspberry Pi. Karta ta wyposażona jest w wejście i wyjście stereo oraz interfejs MIDI. Charakteryzuje się sygnałem wysokiej jakości oraz bardzo niskimi opóźnieniami w jego generacji i zbieraniu. Osiągnięcie tak wysokiej jakości dźwięku możliwe było dzięki wykorzystaniu przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych legendarnej marki Burr-Brown. Elementy tego producenta (będącego własnością Texas Instruments) znajdują się także w analogowym torze audio. Wykorzystanie najwyższej jakości komponentów w tej karcie dźwiękowej, przekłada się na doskonałe parametry akustyczne PiSound.

  Układ do generacji strumieni komend MIDI wykorzystuje dedykowany mikrokontroler, który komunikuje się z oprogramowanie komputera poprzez interfejs SPI. Wykorzystanie dedykowanego układu do tego celu wynika z chęci generacji możliwie niewielkich opóźnień w sygnale MIDI. Jako, że Raspberry Pi nie posiada dedykowanego kontrolera UART - czym w zasadzie jest MIDI - to konieczna była jego implementacja w mikrokontrolerze, aby osiągnąć tak wysokie parametry, jakie prezentuje PiSound.

  W module PiSound zintegrowano niskoszumny zasilacz, który stabilizuje napięcie potrzebne do zasilania układów w karcie. Dzięki wykorzystaniu dedykowanej sekcji zasilania, do sygnału audio nie przenikają cyfrowe zakłócenia pochodzące z samego komputera.

  W module zintegrowano także dwa potencjometry do regulacji wzmocnienia wejścia audio i poziomu sygnału na wyjściu. Karta wyposażona jest także w diody LED sygnalizujące przesterowanie wejścia i wyjścia oraz dwie diody LED dedykowane do monitorowania transmisji w interfejsie MIDI. Dodatkowo karta wyposażona jest w przycisk, którego przytrzymanie powoduje jej wyłączenie, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia programu mikrokontrolera, gdyby karta wyłączana była po prostu z poziomu zasilania. Funkcją przycisku jest także ładowanie danych do układu z pamięci Flash komputera, co umożliwia wgrywanie aktualizacji do mikrokontrolera PiSound. Funkcje przycisku można także dowolnie zmieniać, gdy zajdzie taka potrzeba - istnieje możliwość edytowania skryptu z nim powiązanego.

  PiSound - profesjonalna karta dźwiękowa dla Raspberry Pi PiSound - profesjonalna karta dźwiękowa dla Raspberry Pi


  Podstawowe parametry karty

  Wejście stereo:
  * Czułość wejścia przy wzmocnieniu 0 dB: 5 Vp-p.
  * Maksymalne wzmocnienie w układzie: +46 dB.
  * 24 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy.
  * Częstotliwości próbkowania: 48 kHz, 96 kHz lub 192 kHz do wyboru.
  * Fizyczna regulacja wzmocnienia z poziomu potencjometru.
  * Wskaźnik przesterowania wejścia (dioda LED).
  * Wejście na dużym jacku 6.35 mm stereo.

  Wyjście stereo:
  * 24 bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy
  * Częstotliwości próbkowania: 48 kHz, 96 kHz lub 192 kHz do wyboru.
  * Amplitua sygnału wyjściowego do 2,1 Vrms przy obciążeniu 1 kΩ.
  * Fizyczna regulacja głośności z poziomu potencjometru.
  * Wyjście na dużym jacku 6.35 mm stereo.

  Pętla audio:
  * Stosunek sygnału do szumu przy 1 kHz: 110 dB.
  * Pasmo (przy próbkowaniu o częstotliwości 48 kHz): od 7,5 Hz do 23 kHz.
  * Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0,05%.
  * Opóźnienia: do 5 ms.

  Pętla MIDI:
  * Opóźnienia poniżej 1,3 ms

  * Zasilanie - 7,2 - 12,6 VDC, 20 W. Moduł zapewnia zasilanie także dla Raspberry Pi.
  * Wymiary: 100 mm x 56 mm.

  Moduł podłączany jest bezpośrednio do Raspberry Pi - nie jest wymagane podłączanie czy lutowanie żadnych kabli itp. Wystarczy podpiąć kartę do Raspberry Pi, oddzielić je dystansami z gwintem M2,5 i gotowe.

  Układ do sterowania nie wymaga nawet monitora, myszy i klawiatury. Dane w formacie PureData odtwarzać można np. z dysku USB jednyn naciśnięciem przycisku.

  Aby zainstalować oprogramowanie PureData na naszej 'Malinie' wystarczy jednie w konsoli dokonać następujących operacji:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Aby zainstalować serowniki do naszej karty dźwiękowej w konsoli wpisujemy:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  I resetujemy Raspberry Pi wpisując

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Po ponownym uruchomieniu komputera poprawność naszej instalacji sprawdzić możemy wykorzystując do tego narzędzia ALSA, sprawdzamy następującymi komendami, czy wykrywają one poszczególne składniki PiSound:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Kod źródłowy PiSound pobrać można z GitHuba.

  Źródła:
  http://blokas.io/
  https://hackaday.io/project/13241-pisound

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9843 postów o ocenie 8059, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  DmZ
  Poziom 18  
  Czy ta karta ma wejscie spdif? RPI 3 ma fatalną jakość dźwięku na wyjściu stereo samo w sobie. Nie wyobrażam sobie podpinania czegokolwiek do tego gniazda. Nawet jeśli jest to rozwiązanie profesjonalne, to tego co wychodzi na jacku audio (prawie sieczka) nie wyprostuje.
 • BotlandBotland
 • #3
  Michał 1997
  Poziom 15  
  DmZ napisał:
  RPI 3 ma fatalną jakość dźwięku na wyjściu stereo samo w sobie. Nie wyobrażam sobie podpinania czegokolwiek do tego gniazda. Nawet jeśli jest to rozwiązanie profesjonalne, to tego co wychodzi na jacku audio (prawie sieczka) nie wyprostuje.

  Ale ta karta to zewnętrzny (dodatkowy) DAC, który działa niezależnie od tego umieszczonego w samym RPi, więc jakość może być bardzo dobra (inaczej nie miałoby to sensu istnienia).
 • #4
  Pelos
  Poziom 11  
  DmZ napisał:
  Czy ta karta ma wejscie spdif? RPI 3 ma fatalną jakość dźwięku na wyjściu stereo samo w sobie. Nie wyobrażam sobie podpinania czegokolwiek do tego gniazda. Nawet jeśli jest to rozwiązanie profesjonalne, to tego co wychodzi na jacku audio (prawie sieczka) nie wyprostuje.


  Bo audio z tego jacka to PWM, ale ostatnio czytałem, że ktoś znacząco poprawił driver.
  Polecam DAC+.