Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zasilacz ledów może być cały czas podłączony do prądu?

28 Paź 2016 19:42 5484 43
  • Poziom 4  
    Zakupiłem taśmę led rgb i mam pytanie: Czy zasilacz może być cały czas podłączony do prądu? Jest ciepły nawet gdy ledy są wyłączone. Kiedy odłączę zasilacz, sterownik nie zapisuje ostatniego koloru i stąd to pytanie abym nie musiał za każdym razem konfigurować.

Dziękuję za zrozumienie mojego myślę, że głupiego pytania.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jak Ci na tym zależy to musi tak być. Zasilacz jest ciepły bo pobiera prąd do swojej pracy, nawet gdy nie zasila odbiorników.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Na LEDY to wpływu nie ma, ale żywotność zasilacza może skrócić.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W praktyce raczej przestaje działać.
  • Poziom 4  
    Jeszcze dwa pytania: Czy taki zasilacz znacząco skróci swoją żywotność (np do kilku miesięcy)? Czy jest możliwość kupna sterownika który zapisuję ustawienia po wyłączeniu zasilania? Posiadam taśmę 5m SMD5050
  • Poziom 37  
    Masz prawdopodobnie wadliwy zasilacz, w stanie bez obciążenia nie powinien się grzać, chyba, że ma ponad 100W.
  • Poziom 38  
    Nie straszcie niepotrzebnie człowieka.
    Zasilacz "ciepły", pojęcie względne, to wcale nie oznacza,że wadliwy.
    Skrócenie żywotności to fantazjowanie.
    Czas życia zależy od jakości elektrolitów które Chińczyk wsadził do zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Witam mam zasilacz stale pod napięciem od 7 lat bez przerwy ponieważ taśma sterowana jest po 12v i nie sądzę żeby jakoś wielce pobierał prąd w stanie jałowym przeżył już nawet taśmy bo niedawno wymieniałem a co najlepsze nie jestem przekonany co do tego stwierdzenia ale myślę że może to mieć wręcz pozytywny wpływ na żywotność trafo. Myśle tak ponieważ trafo Sn/nn też nie załącza się pod obciążeniem proszę o wypowiedź mądre głowy jestem ciekaw czy to prawda.
  • Poziom 4  
    Zasilacz to jakiś noname YL-1250.
    Output 12V 5A
    Dziękuje za odpowiedzi jednak teraz mnie martwi temperatura podczas używania. Po około 30 minutach pracy z włączonymi ledami, zasilacz nagrzał się dosyć mocno, przy kontakcie z dłonią zaczyna nawet parzyć. Czy to jest też normalne? Oczywiście wyłączyłem go z obawy o uszkodzenie. Ogólnie zasilacz jest lekki jak na swoją wielkość i grzeje się głównie w jednym miejscu na niedużej powierzchni.
  • Poziom 34  
    Zasilacz ma 60W, a ile ma taśma? Pewnie podobnie stąd to ciepło.
  • Poziom 34  
    mawerix123 napisał:
    kosmos99 napisał:

Zasilacz ma 60V

Na wejściu czy wyjściu ma 60 woltów bo auto podaje coś innego

Autor podaje, że na wyjściu, a mi chodziło o 60VA a nie Woltów.

Dodano po 1 [minuty]:

Roxron napisał:
    A więc czy zasilacz jest za mocny?

Zasilacz jest w porządku, bo ma większą moc niż zapotrzebowanie na nią przez odbiornik.

Dziwne, że się grzeje skoro obciążony nie jest nawet w połowie.
  • Poziom 4  
    Może to kwestia słabej jakości zasilacza? A może zasilacz jest za mocny i dużą część nieużywanej energii przekształca w ciepło, stąd ta temperatura? Jaka jest dopuszczalna temperatura zasilacza? Zastanawiam się czy go nie zostawić włączonego na dłużej i zobaczyć czy w pewnym momencie nie będzie się już bardziej grzał. Mogą się przez to uszkodzić ledy?

Natomiast sterownik może przyjąć max 6A.
  • Poziom 34  
    Roxron napisał:
    Mogą się przez to uszkodzić ledy?

Nie
    Roxron napisał:
    Natomiast sterownik może przyjąć max 6A.

Jest napisane, że 5A
  • Poziom 4  
    5A to output w zasilaczu, natomiast sterownik do ledów przyjmuje napięcie 12v i do max 6A, więc teoretycznie zasilacz jest dobry. Proponujecie zmianę zasilacza?
  • Poziom 35  
    Roxron napisał:
    Po około 30 minutach pracy z włączonymi ledami, zasilacz nagrzał się dosyć mocno, przy kontakcie z dłonią zaczyna nawet parzyć.

Roxron napisał:
    Proponujecie zmianę zasilacza?

Zdecydowanie tak.
  • Poziom 38  
    kosmos99 napisał:
    a mi chodziło o 60VA

To zmienia diametralnie postać rzeczy V a VA

Roxron napisał:
    Po około 30 minutach pracy z włączonymi ledami, zasilacz nagrzał się dosyć mocno, przy kontakcie z dłonią zaczyna nawet parzyć.

Czyli jest coś nie tak. Kiedyś kolega kupił również na Alledrogo dwa podobne zestawy RGB, jeden zasilacz wytrzymał kilka dni drugi ponad tydzień i wyzionął duch, kupno solidnego zasilacza z zapasem mocy 30% sprawiło że do dzisiaj cieszy się kolorowymi LEDami.

Dobrym posunięciem było by sprawdzić ile na prawdę ten zestaw pobiera prądu bo tak jak pisałem niemożliwe żeby zasilacz nie daję 5A albo RGB zużywają więcej niż deklaruje sprzedawca i nad tym drugim bym się zastanowił bo pewnie chcąc sprzedać produkt zaniżył moc światełek ;)
  • Poziom 4  
    Posiadam miernik uniwersalny. Mam go ustawić na skalę 10 i podpiąć plusem z jednej strony taśmy a minusem do końca taśmy? Pewnie głupie pytanie, ale nie chce niczego spalić.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Roxron napisał:
    i podpiąć plusem z jednej strony taśmy a minusem do końca taśmy?

Amperomierz łączy się szeregowo a nie równolegle. Kolega opisał podłączenie woltomierza.
    Trzeba odłączyć jeden przewód od zasilacza wpiąć amperomierz (wybierz odpowiednie piny w mierniku, do pomiaru prądu w zakresie do 10A służy osobny pin)
    Nie mierz od sterownika do taśmy bo pomiar wyjdzie błędny, amperomierz trzeba podłączyć między zasilaczem a sterownikiem RGB i stopniowo zwiększać moc światła i barw.

Czy zasilacz ledów może być cały czas podłączony do prądu?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Według opisu ta taśma pobiera 4,8W na metr, ale czy jest to wtedy, gdy wszystkie kolory w diodach RGB świecą na raz?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Block3r napisał:
    ale czy jest to wtedy, gdy wszystkie kolory w diodach RGB świecą na raz?

Obawiam się że nie i to by wyjaśniało czemu Imax sterownika to 6A czyli.... 4,8W * 5mb = 24W * 3 kolory RGB daje 72W całego układu podzielmy to przez napięcie 12VDC i daje 6A :D

Roxron napisał:
    sterownik do ledów przyjmuje napięcie 12v i do max 6A

Więc potrzebny jest zasilacz 100 VA ;)

Rzeczywisty maksymalny pobór prądu 1mb taśmy to 14,4W