Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączanie PE rolety w II klasie -Jak powinien zachować sie prawdziwy elektryk

Zbigniew 400 01 Nov 2016 21:27 9168 94
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Zadałem pytanie i oczekuję odpowiedzi, więc co jest nie tak?
    Nikt nie udzielił odpowiedzi na zadane pytanie i jej nie uzasadnił.
    Poszczególne posty są rozbieżne i nie biorą pod uwagę moich informacji, czyli pytanie czy producent.? / jak nie ma tabliczki to co? /
    Opisałem to w 1 poście.
    Przedstawiłem problem a szanowny moderator zarzuca mi brak współpracy, na czym miałaby ona polegać?
    Problem jest postawiony jasno, dodatkowe informacji mogę udzielić po zadaniu pytania.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    A dlatego przewód połączony w obudowie ponieważ montażysta tak to wukonał i tak jest w większości przypadków. Proszę sobie pooglądać rolety zewnętrzne, czy są obok nich puszki? Gdzieś te przewody trzeba połączyć, wewnątrz nikt nie daje puszek.
  • Altium Designer Computer Controls
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Temat do zamknięcia ponieważ kolega Zbigniew pisząc ogólniki próbuje wymusić odpowiedź na pytania na które nie ma odpowiedzi . Możemy rozpatrywać przykład kolegi na dokładnie określonym przykładzie urządzenia. Kolega więc poda konkretny przykład urządzenia (model ) wraz ze schematem i wtedy będziemy dyskutować . A tak to tylko bicie piany . Czekamy na konkrety w przeciwnym wypadku zamykamy.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Zbigniew 400 wrote:
    Przedstawiłem problem a szanowny moderator zarzuca mi brak współpracy, na czym miałaby ona polegać?
    Problem jest postawiony jasno, dodatkowe informacji mogę udzielić po zadaniu pytania.

Dodatkowe informacje może kolega udzielić po zadaniu pytania? Proszę zatem wrócić do mojego postu w którym znajdują się pytania, bo ja nic nie zarzucam jeśli nie mam podstaw. Temat zostaje zamknięty- zgodnie z tym co napisałem, do czasu, aż kolega będzie w stanie odpowiedzieć na pytania których kolega jak widać unika.
    Czekam na wiadomość pw.

Ps.
    Krzysztof Reszka wrote:
    Czekamy na konkrety w przeciwnym wypadku zamykamy.

Napisałem to wcześniej, jednak szanowny autor zarzuca mi, ze nie zostały postawione pytania.
    Akrzy74
    Witam.
    Akrzy74 wrote:
    Skoro silnik jest w 2 klasie ochronności, to czy producent nadaje tę samą klasę obudowie (nie sądzę), czy może są to odrębne urządzenia (powiedzmy że obudowa jest urządzeniem, bo może być maszyną :)) ?
    Skoro silnik jest w 1 klasie ochronności, czy producent wyposażył silnik w przewód PE?
    Czy obudowa, w której znajduje się odbiornik w 2 klasie ochronności posiada zacisk PE, i czy istnieje niebezpieczeństwo porażenia lub zwarcia elementu (części czynnej) do obudowy w której znajduje sie "bezpieczny" odbiornik?
    Czy obwód rolety zabezpieczony jest RCD?
    Czy obudowa rolety powinna być objęta systemem połączeń wyrównawczych?
    Czy nie został spełniony warunek samoczynnego wyłączenia lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że warunek swz nie zostanie spełniony?

Zbigniew 400 wrote:
    Przeanalizujmy post 57, wierszami
    1.Brak tabliczki znamionowej.
    2.
    Silnik uszkodzony z PE/ 1klasa/
    Silnik nowy bez PE / 2klasa/
    Pisałem w poście 1
    3.PE w obudowie śruba M 6
    Niebezpieczeństwo uszkodzenia przewodu, post 37
    4.RCD jest.
    5,6 Czy serwisant mający tylko wymienić uszkodzony silnik ma się tym zajmować.

Czy post 59 nie wyczerpuje tematu problemu?

Pozdrawiam

Może nie do końca kolega odpowiedział na moje pytania, ale zaryzykuję dalszą dyskusję.

Jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi o sytuację, gdy wezwany specjalista ma za zadanie wymienić uszkodzony napęd, i należy rozpatrzeć dwa warianty:
    1- uszkodzony silnik/ napęd rolety jest w pierwszej klasie ochronności, doprowadzono przewód ochronny PE do obudowy silnika a z zacisku napędu wykonany jest mostek do zacisku uziemienia obudowy rolety.
    Nowy napęd jest w II klasie ochronności, nie posiada więc zacisku do którego przyłączony był wcześniej przewód PE instalacji zasilającej.
    Czy przewód PE instalacji należy przyłączyć do zacisku uziemienia obudowy rolety?
    2- uszkodzony silnik/ napęd rolety jest w II klasie ochronności, montażysta ma za zadanie wymienić napęd, ale ten jest w I klasie ochronności więc posiada przewód PE lub stosowny zacisk. Czy w tym przypadku należy połączyć obudowę rolety z tym zaciskiem?

Pewne jest to, że nie można odpowiadać za fuszerkę wykonania lub prowadzenia przewodów. Proponuję przeanalizować definicje: część przewodząca dostępna, część przewodząca obca. Przewody powinny być łączone nie w obudowie a w puszce łączeniowej poza obudową. Nie wiem, czy jest nad czym dyskutować, ale liczę na rzeczową i merytoryczna dyskusję.

Pozdrawiam.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Chciałbym poznać opinię jak powinien zachować się elektryk jezeli jest wezwany do rolety /bez tabliczki znamionowej/ celem wymiany silnika. Silnik uszkodzony z PE / 1klasa/, silnik nowy bez PE / 2klasa/. Przewody połączone wewnątrz obudowy /metalowej/ , połączenia izolowane taśmą. Co robimy z połączeniem PE do obudowy ?

Dodano po 5 [minuty]:

Ze względów elektrycznych połączenie powinno być poza roletą, ze względow estetyczno praktycznych połączenia są w rolecie. Najczęściej przewody wychodzą z muru przez ściankę obudowy i są krótkie. Trzeba się sporo namęczyć przy łączeniu.
    User removed account
    User removed account  
    Zbigniew 400
    Level 38  
    A czy ktoś udzielił mi odpowiedzi ? Pokaż w którym poście ? Po prostu chcę znać zdanie innych na ten temat , chętnie z uzasadnieniem.
    kkas12
    Level 43  
    Co to są względy estetyczno-praktyczne?
    I jakież to "względy" nakazują czy przemawiają za obecnością RCD w obwodzie rolet, który wcale tam znajdować nie musi?
    Na koniec zasadnicze pytanie: jakimi "względami" kieruje się producent napędów wyposażając je w przewód zasilający o znacznej długości?
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Na przykład puszka obok rolety. Gniazdo zasilania telefonu bezprzewodowego na poziomie podłogi, gdzie przewód się ciągnie w pionie do centrali po ścianie, zasilanie słuchawki domofonu w pionie w dół po ścianie.
    To już nie te czasy kiedy Pan elektryk przychodził i mówił, tu będzie puszka.

A przewód zasilający roletę, biegnący w ścianie wychodzi pod roletą.

Czyli należy pogodzić wymagania klienta /estetyczne/ z wykonaniem instalacji, zgodnie ze sztuką.

A jak można pogodzić doprowadzanie przewodów z dachu kanałami wentylacyjnymi z zakazem , wierzchem ?
    Akrzy74
    kkas12 wrote:
    I jakież to "względy" nakazują czy przemawiają za obecnością RCD w obwodzie rolet, który wcale tam znajdować nie musi?
    Na koniec zasadnicze pytanie: jakimi "względami" kieruje się producent napędów wyposażając je w przewód zasilający o znacznej długości?

Kolego Krzysztofie, rozważamy stan zastany, czyli sytuację z jaką musi zmierzyć się instalator/ montażysta wymieniając uszkodzony napęd, z konieczności o innej klasie ochronności, nie ingerując w instalację zasilającą i jego zabezpieczenia. Rozważamy sytuację, gdzie przewód zasilający wprowadzony jest wprost do obudowy rolety.

Zasadnicze pytanie- co należy zrobić z przewodem PE, oraz ewentualnym zaciskiem obudowy rolety, jeśli mamy świadomość, że podłączenie przewodu PE do części przewodzącej urządzenia wykonanego w II klasie ochronności lub obudowy w jakiej się znajduje, oznacza tak naprawdę przejście na system ochrony właściwy urządzeniom wykonanym w I klasie ochronności, czyli jakby zniszczenie niezawodności ochrony.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Mam fajny przykład ale nie potrafię wkleić obrazka by go było widać. Nie z naszej bajki.
    Masz drzwi automatyczne na stacji paliw, które otwierają się na boki na naświetla/przeszklenia/. Na środku naświetla stoi słup, bo projektant tak orzekł. Ani ładne i wygodne. Można było zaprojektować inaczej.

Wracajmy do pytania, masz zmienić silnik, co robisz ?
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Reszka
    Zbigniew 400 wrote:
    Chciałbym poznać opinię jak powinien zachować się elektryk jezeli jest wezwany do rolety /bez tabliczki znamionowej/ celem wymiany silnika. Silnik uszkodzony z PE / 1klasa/, silnik nowy bez PE / 2klasa/. Przewody połączone wewnątrz obudowy /metalowej/ , połączenia izolowane taśmą. Co robimy z połączeniem PE do obudowy ?

Odpowiedź by dawno padła lecz nie potrafisz podać konkretnego modelu na którym możemy się wzorować. Chcesz być bardziej papieski od ... a wtedy w tym przypadku odpowiedź jest prosta nie wolno ci zmieniać założeń producenta i masz dać silnik 1 klasy . Jeśli zmieniasz na 2 klasę silnik robisz to na własne ryzyko pozostawienie czy nie pozostawienie go na obudowie jest sprawą tylko uznaniową elektryka ( ciebie) bo ty będziesz za to odpowiadał. Jedno nie ulega wątpliwości przewód PE wewnątrz na listwie ma pozostać.
    kkas12
    Level 43  
    Nie odpowiadasz na pytania.
    Pomińmy RCD. Nie jest to istotne.

Istotne jest to, że producent rolety nie przewidział łączenia wewnątrz obudowy a producent siłowników wyszedł mu naprzeciw i swój produkt wyposażył w przewód o takiej długości by łączenie "wyprowadzić" na zewnątrz obudowy. Więc żadnego łączenia wewnątrz być nie powinno. Nie powinno znaczy tyle co "nie wolno tak robić".
    Ktoś (może Ty) spaprał robotę i teraz Ty usiłujesz dorobić ideologię by partactwo usankcjonować.
    User removed account
    Level 1  
    mychaj
    Level 34  
    Jeżeli obudowa wymaga PE - to ja podłączamy , jeżeli w trakcie użytkowania musimy zmienić ten silnik, a np. już nie produkują w 1 klasie tylko drugiej podłączam go tak jak dla klasy 2 bez PE i nie kombinuje jak to PE podłączyć do tego silnika bo mogę po takiej kombinacji nie mieć już żadnej klasy.
    Taki sam dylemat miałem przy maszynie do kajzerek - staruszka, krańcówki w stalowych obudowach w 1 klasie popadały, trzeba było wymienić , bardzo dobrze się spasowały Telemecanique ale były w 2 klasie, wymiana razem z okablowaniem do szafki i maszyna bez problemu przeszła pomiary.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Szanowny Panie Krzysztofie, proszę kupić na niby roletę z napędem elektrycznym, a póżniej podać konkretny model do wiadomości. Producent najwyżej poda Ci kolor, wymiary paneli i typ i producenta silnika. Nie rozmawiamy o dużych producentach typu Hormann, Wiśniowski itp, tylko o składaczach z klocków.

kkas, zostałeś wezwany do serwisu a nie do poprawiania po poprzednikach, w wiekszości przypadków jest to niemożliwe.

W poniedziałek montowałem drzwi automatyczne. Wysokość montażu była za niska.
    Miałem do wyboru
    Odstąpić od montażu / koszt poprawek 3000zł/, i więcej nie dostanę zleceń.
    Zamontować napęd niezgodnie z DTR, i będzie działał.

Oczywiście zamontowałem bo trzeba z czegoś żyć.

Przyczyna takiej sytuacji, projektanci korzystają z programu, który ma się nijak do rzeczywistości.

A szczytem jest taki projekt, gdzie śruby mocujące wychodzą w szkle lub styropianie.

Dlatego taka sytuacja, że połączenia elektryczne są w rolecie to pikuś, chociaż ich nie montuję z innych względów.

Dodano po 8 [minuty]:

I jeszcze Panie Krzysztofie proszę zapytać producenta w której klasie jest roleta lub silnik.
    kkas12
    Level 43  
    Ja nigdzie nie zostałem wezwany.
    Kolego, ja Ci napisałem co o tym sądzę.
    Moim zdaniem wewnątrz obudowy żadnych połączeń być nie powinno i prawdziwy elektryk o tym powinien wiedzieć.
    Jak Ci się przewód od żelazka przetrze to go na nowy wymieniasz a nie dywagujesz jakiej taśmy użyć.
    Albo nowe żelazko kupujesz.

I coraz bardziej mnie przekonujesz, że niestety żadnym elektrykiem nie jesteś kolego.

Nie myśl też, że nie wiem o czym piszę. W przypadku rolet układam peszla od wyłącznika do obudowy. I nie interesują mnie żadne śruby M6 wewnątrz skrzynki.
    Mnie interesuje przewód zasilający napęd rolety wskazujący jego klasę ochronności.
    I to wszystko.

A Ty jak chcesz to nawet bednarkę możesz sobie ułożyć na ścianie i z obudową połączyć.
    Krzysztof Reszka
    Zbigniew 400 wrote:
    Oczywiście zamontowałem bo trzeba z czegoś żyć.

No i sam sobie odpowiedziałeś.
    Myślę że temat zamkniemy bo odpowiedzi padły .
    User removed account
    Level 1  
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Mychaj jesteś jedyny ,który odpowiedział rzeczowo na zadane pytanie. Co to znaczy obudowa wymaga podłączenia PE, jakie przepisy tego wymagają, jeżeli poprzednia była podłączona do PE to czy przy montażu silnika w 2 klasie dalej powinna być podłączona do PE ?
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Najlepiej by było gdyby na rolecie była tabliczka znamionowa, ale praktycznie njie występuje. W wyrobach duźych firm zawsze jest i wyrób w klasie 1. Najczęściej zasilane oryginalną wtyczką z nakazen zasilania z gniazda.
    Zakaz odcinania wtyczki.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Przewód wyprowadzony jest (może nie do końca) tabliczką znamionową ale na pewno wskazówką jak postępować.
    Pierwsza wskazówka to wymóg połączenie z instalacją na zewnątrz obudowy, zaś druga to informacja (ilość i barwy żył) o klasie ochronności.
    Krzysztof Reszka
    Zbigniew 400 wrote:
    Co to znaczy obudowa wymaga podłączenia PE, jakie przepisy tego wymagają, jeżeli poprzednia była podłączona do PE to czy przy montażu silnika w 2 klasie dalej powinna być podłączona do PE ?

A kolega dalej swoje, odpowiedzi już kilkakrotnie padły . Nawet sam sobie odpowiedziałeś.
    I nie szukaj przepisów bo jak je chcesz znaleźć to wiedz o czym ci pisano nie wolno ci dać innego silnika niż w 1 klasie . A jak potrzeba zarobić co jest zrozumiałe, to i potrzeba dobrze zrobić.
    Jako że ty nie kwapisz się dać przykładowego schematu to sobie sam wyszukałem . Jakie jest twoje zdanie w tym temacie zostawić czy odłączyć PE z obudowy? Podłączanie PE rolety w II klasie -Jak powinien zachować sie prawdziwy elektryk
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Jako elektryk powinieneś zauwaźyć źe nie jest to schemat instalacji rolety z mojego pytania, poczytaj sobie poprzednie posty.

Dodano po 5 [minuty]:

Dla ułatwienia post nr 59.