Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra WS-432 - połączenie z odtwarzaczem Blu-ray i TV

derfer 29 Paź 2016 16:01 849 3
  • #1 29 Paź 2016 16:01
    derfer
    Poziom 2  

Cześć, na początek powiem, że moja wiedza w w temacie RTV ogranicza się do zwykłego użytkowania, więc proszę o wyrozumiałość. :) Mam kilka pytań dotyczących połączenia ze sobą sprzętów:

Odtwarzacz Blu-ray: Yamaha BD-S681

Wzmacniacz audio: Unitra Diora WS-432. Zajęte będą wejścia tunera i korektora dźwięku.

Wzmacniacz słuchawkowy: FIIO D3

TV: LG 49UH7707

Czy połączenia, które opisałem poniżej zadziałają?

Dźwięk z TV na kolumnach wzmacniacza audio: wyjście Optical OUT w TV --> wejście Optical IN we wzmacniaczu słuchawkowym --> wyjście Audio OUT we wzmacniaczu słuchawkowym --> wejście pomocnicze (30) we wzmacniaczu audio

Dźwięk z odtwarzacza Blu-ray na kolumnach wzmacniacza audio: wyjście Digital Out Coaxial w odtwarzaczu Blu-ray --> wejście Coaxial IN we wzmacniaczu słuchawkowym --> wyjście Audio OUT we wzmacniaczu słuchawkowym --> wejście pomocnicze (30) we wzmacniaczu audio

Dźwięk/Obraz z odtwarzacza Blu-ray na TV: wyjście HDMI OUT w odtwarzaczu Blu-ray --> wejście HDMI w TV

Jak będzie przesyłany dźwięk w przypadku włączenia filmu na odtwarzaczu blu-ray? Przez hdmi do tv i dalej na wzmacniacz słuchawkowy i audio czy bezpośrednio na wzmacniacz słuchawkowy i audio?

Czy można połączyć to lepiej, skuteczniej w ramach tego zestawu? Wszystkie sprzęty za wyjątkiem wzmacniacza Unitry nie są jeszcze kupione, więc inne jak najbardziej wchodzą w grę. Pewnie amplituner rozwiązałby problem, ale bardzo zależy mi na zachowaniu wzmacniacza Unitry ze względu na świetne brzmienie tego egzemplarza no i oczywiście sentyment :)

I jeszcze kilka dodatkowych kwestii.
    Chodzi mi o podłączenie gramofonu do tego wzmacniacza. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć jaki to musi być gramofon? Z tego co wyczytałem gramofon z przedwzmacniaczem wpina się w wejście aux in, a gramofon bez przedwzmacniacza wpina się w specjalne wejście gramofonowe z wbudowanym we wzmacniacz przedwzmacniaczem(?) Dobrze zrozumiałem? Tylko nie mam pojęcia czy Unitra ma ten przedwzmacniacz wbudowany? I jak jest z tymi nowymi gramofonami, zadziałają z tym wzmacniaczem? Wybaczcie mi brak wiedzy w tym temacie... W załączniku wrzucam schemat wzmacniacza i instrukcję obsługi. Jedyne co w niej znalazłem, to wskazówka, że gramofon musi mieć przetwornik magnetoelektryczny, ale w zasadzie nic mi to nie mówi...

I ostatnia sprawa, czy mogę użyć wejścia magnetofonowego (26) do podłączenia np. telefonu przez MiniJack na Cinch?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Wiem, że jest wiele tematów dotyczących połączenia sprzętów, jednak nie znalazłem w nich odpowiedzi na moje pytania. Dosyć problematyczne jest łączenie przedpotopowego ampa z nowymi sprzętami. Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Pozdrawiam
    derfer

0 3
  • #2 29 Paź 2016 19:57
    sosarek

Poziom 43  

Yamaha ma analogowe wyjście audio, więc do wzmacniacza np.pod CD kablem RCA(chinch).
    Tv przez Fiio do wolnego wejścia we wzmacniaczu.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Paź 2016 01:54
    Polon_us
    Poziom 41  

Kolega zadał tak wiele pytań w jednym wpisie, także postaram się odpowiedzieć chociaż na parę.

derfer napisał:
    Wzmacniacz słuchawkowy: FIIO D3

To nie jest jest wzmacniacz słuchawkowy tylko konwerter cyfrowo-analogowy. Ale to tak na uboczu.
    derfer napisał:
    Jak będzie przesyłany dźwięk w przypadku włączenia filmu na odtwarzaczu blu-ray? Przez hdmi do tv i dalej na wzmacniacz słuchawkowy i audio czy bezpośrednio na wzmacniacz słuchawkowy i audio?

Dźwięk z BR lepiej poprowadzić poprzez TV i poprzez jego wyjście optyczne do wzmacniacza.
    Połączenie inną drogą może, ale nie musi, spowodować brak synchronizacji pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Były już tego rodzaju tematy na forum.
    derfer napisał:
    Z tego co wyczytałem gramofon z przedwzmacniaczem wpina się w wejście aux in, a gramofon bez przedwzmacniacza wpina się w specjalne wejście gramofonowe z wbudowanym we wzmacniacz przedwzmacniaczem(?) Dobrze zrozumiałem?

Tak, to jest poprawne stwierdzenie - generalnie.
    derfer napisał:
    Tylko nie mam pojęcia czy Unitra ma ten przedwzmacniacz wbudowany?

Ma wbudowany. Kwestia tylko do jakiej wkładki - MM tj. z ruchomym magnesem, czy MC - z ruchomą cewką? Każda z tych wkładek wymaga innego przedwzmacniacza.

Moim zdaniem, bezpiecznym rozwiązaniem będzie kupno gramofonu z wbudowanym przed-wzmacniaczem. Oszczędzi to niespodzianek.
    Spotyka się modele, gdzie można wyłączyć owy przedwzmacniacz i podłączać bezpośrednio do wejścia gramofonowego. W takim przypadku jak nie jedną drogą, to drugą.
    A wbudowany przedwzmacniacz siłą rzeczy musi być przygotowany pod wkładkę zainstalowaną w danym gramofonie.
    derfer napisał:
    I ostatnia sprawa, czy mogę użyć wejścia magnetofonowego (26) do podłączenia np. telefonu przez MiniJack na Cinch?

Można.

0
  • #4 30 Paź 2016 18:50
    derfer
    Poziom 2  

Faktycznie z tym FIIO coś źle przeczytałem, mój błąd :)

Dowiedziałem się, że kiedyś do wzmacniacza podłączony był gramofon FONICA GS-461 z wkładką MF-100. Jest to wkładka typu MM, a gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza. Poszukam więc gramofonu tego rodzaju, np. coś typu Pro-ject 1-XPRESSION Carbon Classic. Jeżeli będzie słabo na wejściu phono w unitrze, to poszukam jakiegoś przedwzmacniacza gramofonowego i podłącze wszystko przez wejście AUX IN. Założe oddzielny temat w odpowiednim dziale i jeszcze popytam na forum unitra klubu.

Dzięki wielkie za pomoc, jak macie jeszcze jakieś pomysły/sugestie, to jak najbardziej się nimi podzielcie :)

0