Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra WS-432 - połączenie z odtwarzaczem Blu-ray i TV

derfer 29 Oct 2016 16:01 2133 3
    derfer
    Level 2  
    Cześć, na początek powiem, że moja wiedza w w temacie RTV ogranicza się do zwykłego użytkowania, więc proszę o wyrozumiałość. :) Mam kilka pytań dotyczących połączenia ze sobą sprzętów:

Odtwarzacz Blu-ray: Yamaha BD-S681

Wzmacniacz audio: Unitra Diora WS-432. Zajęte będą wejścia tunera i korektora dźwięku.

Wzmacniacz słuchawkowy: FIIO D3

TV: LG 49UH7707

Czy połączenia, które opisałem poniżej zadziałają?

Dźwięk z TV na kolumnach wzmacniacza audio: wyjście Optical OUT w TV --> wejście Optical IN we wzmacniaczu słuchawkowym --> wyjście Audio OUT we wzmacniaczu słuchawkowym --> wejście pomocnicze (30) we wzmacniaczu audio

Dźwięk z odtwarzacza Blu-ray na kolumnach wzmacniacza audio: wyjście Digital Out Coaxial w odtwarzaczu Blu-ray --> wejście Coaxial IN we wzmacniaczu słuchawkowym --> wyjście Audio OUT we wzmacniaczu słuchawkowym --> wejście pomocnicze (30) we wzmacniaczu audio

Dźwięk/Obraz z odtwarzacza Blu-ray na TV: wyjście HDMI OUT w odtwarzaczu Blu-ray --> wejście HDMI w TV

Jak będzie przesyłany dźwięk w przypadku włączenia filmu na odtwarzaczu blu-ray? Przez hdmi do tv i dalej na wzmacniacz słuchawkowy i audio czy bezpośrednio na wzmacniacz słuchawkowy i audio?

Czy można połączyć to lepiej, skuteczniej w ramach tego zestawu? Wszystkie sprzęty za wyjątkiem wzmacniacza Unitry nie są jeszcze kupione, więc inne jak najbardziej wchodzą w grę. Pewnie amplituner rozwiązałby problem, ale bardzo zależy mi na zachowaniu wzmacniacza Unitry ze względu na świetne brzmienie tego egzemplarza no i oczywiście sentyment :)

I jeszcze kilka dodatkowych kwestii.
    Chodzi mi o podłączenie gramofonu do tego wzmacniacza. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć jaki to musi być gramofon? Z tego co wyczytałem gramofon z przedwzmacniaczem wpina się w wejście aux in, a gramofon bez przedwzmacniacza wpina się w specjalne wejście gramofonowe z wbudowanym we wzmacniacz przedwzmacniaczem(?) Dobrze zrozumiałem? Tylko nie mam pojęcia czy Unitra ma ten przedwzmacniacz wbudowany? I jak jest z tymi nowymi gramofonami, zadziałają z tym wzmacniaczem? Wybaczcie mi brak wiedzy w tym temacie... W załączniku wrzucam schemat wzmacniacza i instrukcję obsługi. Jedyne co w niej znalazłem, to wskazówka, że gramofon musi mieć przetwornik magnetoelektryczny, ale w zasadzie nic mi to nie mówi...

I ostatnia sprawa, czy mogę użyć wejścia magnetofonowego (26) do podłączenia np. telefonu przez MiniJack na Cinch?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Wiem, że jest wiele tematów dotyczących połączenia sprzętów, jednak nie znalazłem w nich odpowiedzi na moje pytania. Dosyć problematyczne jest łączenie przedpotopowego ampa z nowymi sprzętami. Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Pozdrawiam
    derfer
    sosarek

Level 43  
    Yamaha ma analogowe wyjście audio, więc do wzmacniacza np.pod CD kablem RCA(chinch).
    Tv przez Fiio do wolnego wejścia we wzmacniaczu.
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Kolega zadał tak wiele pytań w jednym wpisie, także postaram się odpowiedzieć chociaż na parę.
    derfer wrote:
    Wzmacniacz słuchawkowy: FIIO D3

To nie jest jest wzmacniacz słuchawkowy tylko konwerter cyfrowo-analogowy. Ale to tak na uboczu.
    derfer wrote:
    Jak będzie przesyłany dźwięk w przypadku włączenia filmu na odtwarzaczu blu-ray? Przez hdmi do tv i dalej na wzmacniacz słuchawkowy i audio czy bezpośrednio na wzmacniacz słuchawkowy i audio?

Dźwięk z BR lepiej poprowadzić poprzez TV i poprzez jego wyjście optyczne do wzmacniacza.
    Połączenie inną drogą może, ale nie musi, spowodować brak synchronizacji pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Były już tego rodzaju tematy na forum.
    derfer wrote:
    Z tego co wyczytałem gramofon z przedwzmacniaczem wpina się w wejście aux in, a gramofon bez przedwzmacniacza wpina się w specjalne wejście gramofonowe z wbudowanym we wzmacniacz przedwzmacniaczem(?) Dobrze zrozumiałem?

Tak, to jest poprawne stwierdzenie - generalnie.
    derfer wrote:
    Tylko nie mam pojęcia czy Unitra ma ten przedwzmacniacz wbudowany?

Ma wbudowany. Kwestia tylko do jakiej wkładki - MM tj. z ruchomym magnesem, czy MC - z ruchomą cewką? Każda z tych wkładek wymaga innego przedwzmacniacza.

Moim zdaniem, bezpiecznym rozwiązaniem będzie kupno gramofonu z wbudowanym przed-wzmacniaczem. Oszczędzi to niespodzianek.
    Spotyka się modele, gdzie można wyłączyć owy przedwzmacniacz i podłączać bezpośrednio do wejścia gramofonowego. W takim przypadku jak nie jedną drogą, to drugą.
    A wbudowany przedwzmacniacz siłą rzeczy musi być przygotowany pod wkładkę zainstalowaną w danym gramofonie.
    derfer wrote:
    I ostatnia sprawa, czy mogę użyć wejścia magnetofonowego (26) do podłączenia np. telefonu przez MiniJack na Cinch?

Można.
    derfer
    Level 2  
    Faktycznie z tym FIIO coś źle przeczytałem, mój błąd :)

Dowiedziałem się, że kiedyś do wzmacniacza podłączony był gramofon FONICA GS-461 z wkładką MF-100. Jest to wkładka typu MM, a gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza. Poszukam więc gramofonu tego rodzaju, np. coś typu Pro-ject 1-XPRESSION Carbon Classic. Jeżeli będzie słabo na wejściu phono w unitrze, to poszukam jakiegoś przedwzmacniacza gramofonowego i podłącze wszystko przez wejście AUX IN. Założe oddzielny temat w odpowiednim dziale i jeszcze popytam na forum unitra klubu.

Dzięki wielkie za pomoc, jak macie jeszcze jakieś pomysły/sugestie, to jak najbardziej się nimi podzielcie :)