Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe w starym bloku z 16A na 25A a dostawca prądu

prezesonline 30 Paź 2016 00:48 1689 12
  • #1 30 Paź 2016 00:48
    prezesonline
    Poziom 11  

W budynku jest tzw. instalacja aluminiowa, cokolwiek by to dla mnie jako laika znaczyło (budynek ponad półwieczny).
    Przy okazji generalnego remontu wymieniłem całkowicie instalację elektryczną w mieszkaniu, elektryk traktował nowe przewody "przyszłościowo" mam nawet przygotowanie pod instalację 3-fazową gdyby kiedyś coś miało się zmienić.
    ALE na klatce wszystko po staremu. Z mojego piętra na parter, przez wszystkie mieszkania na tej ścianie idą dwie rurki z prądem.
    Na parterze jest szafka a tam 12 bezpieczników, większość lub wszystkie 25A.
    Jednak bezpieczników jest mniej niż mieszkań na klatce.
    Z tej szafki prąd idzie do drugiej klatki gdzie jest główny wyłącznik i jakaś rozdzielnia.

Przeniosłem licznik z mieszkania na klatkę. W oddzielnej szafce znajduje się bezpiecznik 16A, jest to korek który nie był dotąd zaplombowany.

Mój dostawca prądu generalnie plombuje liczniki i "zabezpieczenia przedlicznikowe".
    Jednak elektryk od instalacji twierdzi, że przyjdą, zaplombują przeniesiony licznik,a z korkiem dadzą sobie spokój.

Elektryk chce zmienić bezpiecznik 16A na 20A lub 25A.
    Instalację mam 1-fazową, limit mocy 5kW.

Dzwonię do BOK dostawcy prądu i informują mnie, że mogę sobie zmienić bezpiecznik na max 25A bo taki rzekomo mogę skoro mam w ich systemie "przydział" 5kW.

Pytania:
    1. Z czego może wynikać, że mam korek 16A a mogę mieć 25A? Czy to dlatego, że korek jest stary a po latach mogły zmienić się limity mocy?
    2. Elektryk radzi by najlepiej wymienić korek po tym jak przyjadą zaplombować licznik.
    OK, korek nie ma plomb, ale pytanie - czy jest ryzyko, że np. wywali korki na całej klatce innym sąsiadom gdy będę pobierał umowne 5kW w danej chwili?
    3. Niepokoją mnie te korki w rozdzielni na parterze - czy w starym budownictwie bywa np. tak, że pod jednek korek 25A są podpięte 2 mieszkania? A może ta rozdzielnia ma te wszystkie korki na wszystkie mieszkania łącznie? Dziwne, że korków jest 12 a mieszkań 20. I w ogóle po co korki tam, skoro przy każdym mieszkaniu jest szafka i tam też każdy ma korek.

Wątpliwości interesują mnie, bo chcę kupić płytę indukcyjną plug&play 1-fazową z mocą 3700kW.

0 12
  • #2 30 Paź 2016 00:55
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Trochę mnie to dziwi, że przeniesienie, czyli zmiana lokalizacji licznika nastąpiła bez wcześniejszego powiadomienia lokalnego RDE.
    Elektryk był taki pewny siebie, że działał nie patrząc na nic ?
    Co do zabezpieczeń przedlicznikowych i zmniejszonych nominałów, właściciel budynku chronił tyłek i założył mniejsze, ze względu na stan istniejącej, lichej instalacji zasilającej poszczególne lokale mieszkalne.

0
  • #3 30 Paź 2016 01:34
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

prezesonline napisał:
    Przeniosłem licznik z mieszkania na klatkę

A sąsiedzi gdzie mają liczniki?

0
  • #4 30 Paź 2016 02:00
    lechm56
    Moderator

prezesonline napisał:
    Wątpliwości interesują mnie, bo chcę kupić płytę indukcyjną plug&play 1-fazową z mocą 3700kW.

Z tą mocą to kolega wyraźnie przesadził!

2
  • #5 30 Paź 2016 19:24
    CYRUS2
    Poziom 35  

prezesonline napisał:
    1. Z czego może wynikać, że mam korek 16A a mogę mieć 25A? Czy to dlatego, że korek jest stary a po latach mogły zmienić się limity mocy?
    ZE decyduje ile mocy może dać tak,żeby nie zaniżyć napięcia sąsiadom. Za zwiększenie mocy ZE pobiera opłatę.
    prezesonline napisał:
    Używając płytę, na jednej fazie, dużo mocy nie zostanie do dyspozycji. Jeżeli kolega ma instalację przygotowaną pod 3-fazy to trzeba wystąpić do ZE o warunki na 3 -fazy.
    Ps. Nie "korek" tylko bezpiecznik.

0
  • #6 30 Paź 2016 20:01
    mawerix123
    Poziom 37  

prezesonline napisał:
    Elektryk chce zmienić bezpiecznik 16A na 20A lub 25A

Czy to jaest zabezpieczenie przedlicznikowe :?: Podaj typ tego zabezpieczenia. Coś mi się wydaje że to wkładki topikowe a 16A mogło trafić tam przypadkowo "bo akurat taki był pod ręką" ale to jak na razie przypuszczenia.

prezesonline napisał:
    3. Niepokoją mnie te korki w rozdzielni na parterze - czy w starym budownictwie bywa np. tak, że pod jednek korek 25A są podpięte 2 mieszkania? A może ta rozdzielnia ma te wszystkie korki na wszystkie mieszkania łącznie? Dziwne, że korków jest 12 a mieszkań 20. I w ogóle po co korki tam, skoro przy każdym mieszkaniu jest szafka i tam też każdy ma korek.

A co na to twój elektryk :?: wszak przenosił TL, czyżby robił to pod napięciem bez wyłączenia zasilania :?:

prezesonline napisał:
    bo chcę kupić płytę indukcyjną plug&play 1-fazową z mocą 3700kW

Nie wiem gdzie taką znajdziesz ale choćby to będą szli wszystkie "korki" w kamienicy :D indukcja raczej 3700W lub 3,7kW ;)

0
  • #7 30 Paź 2016 20:06
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

4kW to zaledwie 18A na jednej fazie a prąd rozruchowy płyty jest taki sam jak pracy.

0
  • #9 30 Paź 2016 20:42
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

prezesonline napisał:
    Jednak elektryk od instalacji twierdzi, że przyjdą, zaplombują przeniesiony licznik,a z korkiem dadzą sobie spokój.

Sprawę już poruszył kolega "elpapiotr " więc dopytam. A co będzie jak dowalą parę tysięcy kary, to ten elektryk też taki dobroduszny będzie i wyłoży kasę.

0
  • #10 04 Lis 2016 01:28
    prezesonline
    Poziom 11  

Krzysztof Reszka napisał:
    . A co będzie jak dowalą parę tysięcy kary

Ale za co karę?
    Jeszcze raz wyjaśniam: zabezpieczenie przedlicznikowe miałem korek (bo tak na to mówi elektryk, bo to jakiś stary korek osadzony w większym korku że tak się wyrażę) 16A.
    Zadzwoniłem do RWE spytać, dlaczego mam 16A skoro to podobno 16x230=3680 a tymczasem umowny limit maksymalnie pobieranej mocy mam 5kW.
    Pani z infolinii na moje pytanie o podwyższenie bezpiecznika, powiedziała, że mogę zmienić 16A na 20A lub na maksymalnie 25A. Spytałem nawet o dane tej pani w razie czego.
    Dopytałem ją, dlaczego, gdy wystąpiłem o warunki na instalację 3-fazową z mocą 13 kW to wówczas miałem mieć także przedlicznikowo 25A - pani nie potrafiła odpowiedzieć, ale raz jeszcze potwiedziła, że nawet jeśli zostaję na 1 fazie to maksymalnie mogę mieć 25A.
    Elektryk mówił właściwie o 2 opcjach. Opcja 1: zostawić ten korek 16A, niech zaplombują przeniesiony licznik i dopiero potem wymienić na 25A.
    Na mój protest, że coś tu jest nie tak, innego dnia elektryk zmienił zdanie, kazał kupić w markecie taki nowocześniejszy bezpiecznik 25A "pstrykany korek" gdzie się wciskaczem włącza/wyłącza prąd i go wkręcił zamiast starego 16A i kazał umawiać plombowanie.
    mawerix123 napisał:
    A co na to twój elektryk :?: wszak przenosił TL, czyżby robił to pod napięciem bez wyłączenia zasilania :?:

Bezpiecznik przedlicznikowy znajduje się na korytarzu w szafce bezpiecznikowej którą ma każde mieszkanie obok swoich drzwi wejściowych.
    Elektryk nie odłączał zasilania na klatce (innym sąsiadom).
    Aby przenieść licznik, wykręcił ten "korek" 16A w szafce przy drzwiach wejściowych (odciął tym samym prąd w liczniku). Wymienił kabel od bezpiecznika do licznika na nowy i w nowej skrzynce umieścił licznik na korytarzu. Od przeniesionego licznika idzie równie nowy kabel do mieszkania gdzie jest nowa rozdzielnia mieszkania i w niej są kolejne bezpieczniki wewnętrzne.
    Elektryk twierdzi, że jak RWE przyjedzie plombować licznik to zaplombują tylko licznik a "korka" wbrew dokumentom ("zabezpieczenie licznikowe ma być przystosowane do plombowania") nie będą plombować tak jak nie były one zaplombowane do tej pory.
    Teoretycznie w każdej chwili sąsiedzi mogą sobie te "korki" wymieniać do woli, pozamykali nawet szafki bezpiecznikowe na własne kłódki :))
    Dodam, że nie jest to kamienica a mały blok ponad półwieczny, choć w prasie piszą o nas "kamienice" to jest to twór gomółkowski.

Co mnie najbardziej zastanawia: w bloku są 2 klatki po 18 mieszkań, w jednej z nich znajduje się gigantyczny "wyłącznik główny prądu", do mojej klatki idzie od tamtej rozdzielni głównej "rozdzielnia klatki", znajdują się w niej bezpieczniki 25A (niektóre podpisane jako "lokal nr XX", ale jest ich wyraźnie mniej niż mieszkań co budzi moje największe wątpliwości) i z niej idą kable na piętra w klatce. Czy to możliwe że np. dwa mieszkania są połączone na jednym bezpieczniku 25A w tej "rozdzielni klatkowej" (skoro jest ich może 12 a mieszkań 18) albo że jest to zestaw parunastu bezpieczników wspólnych dla wszystkich mieszkań na klatce i prąd wywalałoby gdyby wszyscy zaczęli ostro zużywać prąd, sumarycznie ponad limit tego zespołu bezpieczników?
    elpapiotr napisał:
    Trochę mnie to dziwi, że przeniesienie, czyli zmiana lokalizacji licznika nastąpiła bez wcześniejszego powiadomienia lokalnego RDE.

Nie, najpierw złożyłem pismo do RWE "zgłoszenie dotyczące licznika" i przez telefon RWE wydało zgodę na zdjęcie plomb i przeniesienie licznika na klatkę w ramach remontu.
    Strumien swiadomosc... napisał:
    A sąsiedzi gdzie mają liczniki?

Liczniki - część osób ma jeszcze w mieszkaniach a sąsiedzi którzy mieli remonty jak ja, przy okazji przenieśli liczniki na klatkę (za tę dogodność dostawca nawet odstępuje od opłaty za plombowanie).

Ostatecznie chyba wybiorę płytę indukcyjną Electrolux z funkcją FlexiPower gdzie programuje się moc co 500W na dowolny limit np. 2000W, 3500W (tyle pewnie ustawię bo w skrzynce rozdzielczej w mieszkaniu mam oddzielny bezpiecznik na indukcję 16A trzyfazowy który ostatecznie będzie działał w systemie jednej fazy), do max ponad 7kW.
    Jest to o tyle dobra indukcja że w razie jakieś wymiany instalacji w bloku albo przeniesienia płyty do innego lokalu tylko zmienię program i płyta może chodzić na 7kW, a np. Amica na 230V ma stałe ograniczenie 3700 z hakiem.

0
  • #11 04 Lis 2016 02:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

prezesonline napisał:
    Dodam, że nie jest to kamienica a mały blok ponad półwieczny, choć w prasie piszą o nas "kamienice" to jest to twór gomółkowski.

A ten "twór gomółkowski" to ma jakiegoś właściciela, zarządcę, administratora?
    Może jest jakaś wspólnota, spółdzielnia etc?
    Instalacja poza lokalem jest Twoją własnością ? Jeśli nie to czyją, bo czyjąś musi być.

0
  • #13 04 Lis 2016 15:37
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

prezesonline napisał:
    Nie, najpierw złożyłem pismo do RWE "zgłoszenie dotyczące licznika" i przez telefon RWE wydało zgodę na zdjęcie plomb i przeniesienie licznika na klatkę w ramach remontu.

No to było to napisać na początku , tak to jest jak się podaje nie wszystkie informacje. Jest zgoda i wszystko , zgłosić tylko to zaplombowanie.

0