Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik indukcyjny - czy wykryje obiekt?

30 Paź 2016 08:37 1038 17
  • Poziom 19  
    Witam
    Po pierwsze, zasadę działania czujnika indukcyjnego znam. Jak wiadomo, wykrywa on elementy metalowe.
    Ale mam pewien problem/dylemat. A mianiwicie: mam płytkę PCB ze spiralnie ułożonymi grubymi ścieżkami (forma grzałki). Odległości pomiędzy ścieżkami wynoszą ok. 1 mm. Ścieżki te znajdują się na całej powierzchni PCB. Laminat jest od strony ścieżek polakierowany, i po tej samej stronie naklejona jest taka mata z tworzywa sztucznego o grubości ok. 0,5mm.
    Teraz mam pytanie. Czy jeżeli zbliżę czujnik indukcyjny do tej płytki od strony ścieżek (tam gdzie jest ta warstwa tworzywa sztucznego) to czy czujnik zadziała? Zakładamy, że przez ścieżki płynie prąd 15A

Pozdrawiam,
    Karol
  • PCBway
  • Poziom 36  
    Czujnik halotronowy.
  • Poziom 19  
    Witam
    Niestety czujniki hallotronowe są dla mnie za drogie. Indukcyjne są znacznie tańsze...

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 31  
    To jest pytanie jako ciekawostka, czy rzeczywista aplikacja do rozwiązania ?
    Są czujniki indukcyjne które wykrywają miedź, np Turcka.
    A ile to jest dla ciebie tanio ?
  • PCBway
  • Poziom 33  
    Czy przez te ścieżki płynie prąd stały czy zmienny ?
    Potrzebujesz wyście liniowe np. do pomiaru odległości czy wystarczy wyjście ON/OFF ?
    Przy prądzie zmiennym sprawa jest prosta. Jeśli płynie prąd stały to można spróbować użyć czujnika z magnetometrem. Czujnik Halla zapewne będzie miał zbyt małą czułość.
  • Poziom 19  
    Witam
    Jest to jak najbardziej rzeczywisty układ. Wystarczy, żeby czujnik był binarny.
    Prąd płynie stały.
    Zadaniem układu będzie binarny pomiar położenia płaszczyzny, którą jest wspomniana płytka PCB. Pomiar polega na sprawdzeniu różnicy wysokości pomiędzy pewnym punktem odniesienia a 9 punktami na grzałce.
    Co do hallotronów, obawiam się, że pole magnetyczne wytworzone przez grzałkę będzie za małe.
    Obecnie mam zamontowany czujnik pojemnościowy M30, ale nie sprawdza się dobrze, gdyż jest za duży i za ciężki - zamontowany jest w głowicy drukarki 3D, która porusza się stosunkowo szybko.
    Budżet maksymalny to 50zł.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 31  
    Do tej aplikacji zrób czujnik z transoptora szczelinowego.
  • Poziom 19  
    Witam
    Transoptor szczelinowy? A jak Kolega to widzi?
    Może chodziło o transoptor odbiciowy? To tworzywo sztuczne jest czarne z czerwonymi napisami, więc takie rozwiązanie raczej nie jest skuteczne.
    Podsyłam filmik pokazujący działanie drukarki z czujnikiem indukcyjnym. Tylko tam są na szybę ponaklejane kawałki aluminium, a u mnie jest tylko tworzywo sztuczne.
    https://www.youtube.com/watch?v=6gzqSpy1Sqg

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    Czy dopuszczalne jest zamontowanie w tych 9 punktach pod płytką małych magnesów (np. 2x2 mm) ?
  • Poziom 19  
    Witam
    Tak, jak najbardziej zamontowanie magnesów jest możliwe. Czy powinny być to neodymy?
    Najchętniej użyłbym czujnika M8, jego maks. zakres to 1,5 mm. Czy w przypadku magnesów neodymowych to wystarczy?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    W zakresie 0..10 mm natężenie pola magnetycznego bardzo silnie zależy od odległości. W jednostkach względnych u mnie zmiana wynosiła od 10000 do 1000. Do pomiarów używałem magnetometru FXOS8700 i magnesu neodymowego Φ3x10. W moim zastosowaniu istotna była jednak tylko częstotliwość zmian położenia a nie dokładna amplituda. Warto jednak rozważyć tą metodę pomiaru położenia.
  • Poziom 19  
    Witam
    Rozumiem
    To według Kolegi jaki powinien być minimalny zasięg czujnika, aby działał przy wariancie z użyciem neodymów 2x2 mm przyklejonych bezpośrednio do płytki? Płytka ma grubość 1,5 mm, a minimalna wysokość czujnika nad płytką z tworzywem sztucznym to 3 mm.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem minimalny zasięg czujnika" ?
  • Poziom 19  
    Witam
    Chodzi mi o maksymalną odległość czujnika od powierzchni, przy której czujnik zadziała.
    A jak z powtarzalnością pomiarów?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    Ja tej metody używałem do nieco innych celów (pomiar ruchów klatki piersiowej). Powtarzalność nie miała istotnego znaczenia. Przy małych odległościach zmiany natężenia pola w funkcji odległości były bardzo duże. Nie pamiętam już dokładne ale chyba rzędu 1mm->1000 jednostek.
    Myślę, że użyteczny zakres to 10 mm może 20 mm. Dalej wpływ magnesu maleje i większa rolę odgrywają zakłócenia. Do wstępnych eksperymentów możesz użyć smartfona z kompasem lub iNode Nav (zawiera ten FXOS8700).
    Warto też sprawdzić jak temperatura wpływa na magnes neodymowy.

Rozważ też użycie czujnika odbiciowego np. typu GP2Y0A41SK0F. Jest on stosunkowo mało wrażliwy na kolor przeszkody
  • Poziom 19  
    Witam
    Czyli dobrze rozumiem, że jeżeli obiektem wykrywanym przez czujnik jest magnes, to strefa działania czujnika się zwiększa, tak?
    Tutaj chciałbym zastosować czujnik z nominalnym maksymalnym zasięgiem 1,5mm. Czy jeżeli wykorzystam magnesy neodymowe, to ten zasięg zwiększy się do ok. 4mm?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    To co napisałem dotyczy magnetometru. Jeśli chcesz użyć klasycznego czujnika indukcyjnego to umieść pod płytką cienką stalową blachę. W zależności o konstrukcji czujnika pole magnetyczne wytwarzane przez magnes może ale nie musi zmienić zakresu działania.