Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Detektor upadku osoby starszej na module NodeMCU i Cayenne

ghost666 30 Oct 2016 09:02 10140 8
 • Detektor upadku osoby starszej na module NodeMCU i Cayenne
  Upadek, np. na skutek potknięcia się, jest bardzo niebezpieczny dla osób starszych. Po pierwsze, konieczna jest pomóc w staniu takiej osobie, a po drugie takie zajście może skutkować poważnymi złamaniami kości osłabionych wiekiem. Problemem niestety jest fakt, że nawet w dedykowanym ośrodku nie można monitorować każdej aktywności tych osób.

  Autor poniższego projektu zmierzył się z opisanym powyżej problemem i stworzył urządzenie, które wykrywa gdy nosząca je osoba przewróciła się. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia mikrokontroler w układzie wysyła e-mail pod skonfigurowany adres, np. do opiekuna. Umożliwia to szybką reakcję na takie zdarzenie.

  Krok 1: Wymagania sprzętowe i programowe

  Do zestawienia urządzenia potrzebować będziemy nastęujące układy:

  * Moduł NodeMCU oparty na układzie ESP8266.
  * Trójosiowy akcelerometr-żyroskop opaty na układzie MPU6050.

  Oraz odpowiednie oprogramowanie:

  * Arduino IDE.
  * Bibliotekę do układu MPU6050, dostępną tutaj,
  * Cayenne.

  Krok 2: Połączenia w układzie.[/b\

  Detektor upadku osoby starszej na module NodeMCU i Cayenne


  Moduły - NodeMCU i moduł akcelerometru łączymy w sposób pokazany na powyższym schemacie. Zamiast NodeMCU zastosować można inny moduł (np. ESP8266-12, który ma fizycznie mniejsze wymiary).

  Autor zasila swój układ z baterii litowo-polimerowej; w układzie zintegrowana jest ładowarka do tego rodzaju ogniwa.

  [b]Krok 3: Oprogramowanie ESP8266


  W programie wykorzystano tryb uśpienia ESP8266. Dzięki temu, że układ jest uśpiony przez większość czasu - dopóki nie zostanie wykryty upadek monitorowanej osoby - zużycie energii z baterii jest niewielkie.

  Programowanie układyu należy zacząć od pobrania z GitHuba biblioteki dla układu MPU6050 oraz uzyskania danych do zalogowania z Cayenne. Wpisujemy je w programie wraz z danymi logowania do sieci Wi-Fi. Po wpisaniu tych danych w poniższym programie możemy skompilować go w Arduino IDE i wgrać do NodeMCU.

  Code: c
  Log in, to see the code


  Krok 4: Konfiguracja dashboarda w Cayenne

  Detektor upadku osoby starszej na module NodeMCU i Cayenne Detektor upadku osoby starszej na module NodeMCU i Cayenne


  Na tym etapie pozostaje jedynie skonfigurować dashboard w naszym Cayenne, dodając odpowiedni Widget (dwustanowy) i nazywajac go i podłączając do wirtualnego pinu V8, jaki połączony jest z naszym urządzeniem. Po skonfigurowaniu Widgetu musimy tylko wpisać adres e-mail, na jaki wysyłane ma być powiadomienie i już gotowe.

  http://www.instructables.com/id/Fall-Detection-of-Old-Man-Using-Cayenne/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11398 posts with rating 9641, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  _Arecki_
  Level 15  
  Przydałoby się jeszcze wykrywanie niskiego stanu baterii.
 • #3
  sundayman
  Level 25  
  Projekt bardzo ciekawy, sam szukam czegoś w tym rodzaju.
  Zastanawiam się tylko, na ile skuteczne jest to w działaniu.

  Bo wykrywanie upadku przez freefall chyba nie zawsze zadziała. To zależy jak upadek będzie przebiegał, w którym miejscu urządzenie będzie zamocowane itp.
  Upadające ciało chyba z natury rzeczy nie leci w taki sposób, żeby wystąpił "swobodny spadek".

  W każdym razie chyba bez dokładnej analizy zagadnienia, może jakiegoś algorytmu wykrywającego inne niż freefall nietypowe zachowania się raczej nie obędzie, o ile to ma być naprawdę skuteczne...

  Ale zawsze to jakiś początek.
 • #4
  michalko12
  MCUs specialist
  ghost666 wrote:
  Gdy dojdzie do takiego zdarzenia mikrokontroler w układzie wysyła e-mail pod skonfigurowany adres, np. do opiekuna. Umożliwia to szybką reakcję na takie zdarzenie.

  Serio serio? Nawet SMS nie gwarantuje szybkiej reakcji obsługi, a co dopiero mail. Chyba nie tędy droga.
 • #5
  SatServ
  Level 15  
  michalko12 wrote:
  ghost666 wrote:
  Gdy dojdzie do takiego zdarzenia mikrokontroler w układzie wysyła e-mail pod skonfigurowany adres, np. do opiekuna. Umożliwia to szybką reakcję na takie zdarzenie.

  Serio serio? Nawet SMS nie gwarantuje szybkiej reakcji obsługi, a co dopiero mail. Chyba nie tędy droga.


  Jak już to domowy SSWiN mastępnie SM
 • #6
  zmyslonyy
  Level 27  
  Powiadamianie na email to jakiś żart bo i kto non-stop tak monitoruje skrzynkę pocztową? Niby smartfony mają taką możliwość ale to i tak jest mocno opóźnione o interwały sprawdzania skrzynki. Kolejna sprawa, że tak to może upada worek z kartoflami ale nie człowiek więc w praktyce na chwilę obecna uważam to za bezużyteczne.
 • #7
  TvWidget
  Level 36  
  Zajmowałem się podobnym zagadnieniem. Upadek tą metodą można wykryć jeśli ktoś wyskoczy przez okno. Natomiast pewne rozróżnienie czy ktoś na chwilę położył się na kanapie czy się potknął moim zdaniem nie jest możliwe.
  Dość skutecznie działa wykrywanie zmiany zachowania. Np. to że ktoś leży w nietypowym miejscu, o nietypowej porze, nie porusza się, nie chodzi do ubikacji itp.
  Druga sprawa to sposób zasilania. W praktyce osoba starsza nie będzie dbała o ładowanie akumulatora. Znacznie lepszy do tego typu zastosowań jest Bluetooth Low Energy, gdzie mała zegarkowa bateria wystarcza na rok pracy.
 • #8
  pawel1029384756
  Level 21  
  Jeżeli reakcja opiekuna miała by być szybka to musiał by się on znajdować przynajmniej w tym samym budynku. Tak więc lepszym rozwiązaniem były by moduły radiowe. Opiekun ma osobny odbiornik, który sygnalizuje zajście. Tak jak napisał @TvWidget mógł by to być Bluetooth Low Energy. Jakoś mam większe zaufanie do niezależnych systemów, a czas powiadamiania był by dużo szybszy.
  Co do samej metody wykrywania, to trzeba by zrobić wiele prób upadków i dopiero później to przeanalizować, bo założenie, że każdy człowiek będzie upadał tak samo za każdym razem to głupota. A także dobrze by było analizować też inne parametry. Nie wiem, czy by się sprawdziło, ale dźwięk upadającej osoby jest dosyć charakterystyczny, więc może jeszcze jakiś mikrofon.
 • #9
  japko1024
  Level 18  
  ghost666 wrote:
  Problemem niestety jest fakt, że nawet w dedykowanym ośrodku nie można monitorować każdej aktywności tych osób.
  Trzeba pamiętać o stosowaniu dedykowanego słownictwa do aplikacji artykułów na Elektrodzie :D