Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić odbiór sygnału VHF Baofeng UV-R5

30 Paź 2016 11:21 9819 8
  • Poziom 6  
    Jestem początkującym krótkofalowcem chodź na 11 metrach jestem od bardzo dawna. Nasłuchuje stacje Baofengiem UV-R5 na antenie Nagoya NA-773 i chciałbym delikatnie wzmocnić siłę sygnału odbioru ponieważ odbieram bardzo słabo wręcz znikomo pewien przemiennik. Dodam że gdzieś wyczytałem ze to radyjko tłumi się przy antenie typowej stacjonarnej. Proszę o pomoc jak trochę zwiększyć odbiór lub jakiej anteny użyć.?
  • Poziom 28  
    cristal2242 napisał:
    ...z zewnętrzną anteną niestety też może zrobić się głuchy i odbierać mniej niż na oryginalnej.

Tak, pod warunkiem, że znajduje się bardzo blisko nadajnika VHF/UHF. Ale to przypadek 1 na milion.
    Instaluj lepszą antenę zewnętrzną albo jak kolega pisze kierunkową. Można niewielkim kosztem wykonać takie anteny samemu - szczególnie J-Pole z przewodu antenowego 300OHm.
    Baofengi pod względem czułości odbiornika zawstydzają takie marki jak Icom czy Yaesu.
    Jeśli ten przemiennik jest na UHF - spróbuj zmienić pozycję anteny.

p.s. Tytuł jest nieprawidłowy - Baofengi nie odbierają KF (czyli do 30MHz)
  • Poziom 25  
    Kolega raczy żartować pisząc o baofengu prawda? Bo już porównując go do markowych radiotelefonów to już na pewno żarty. Yagi i baofeng to nie porozumienie. Najlepiej pracuje na oryginalnej antenie i tyle w temacie. Autor tematu niech jeżeli chce juz inna antenę niech lepiej zbuduje sam aby nie żałować wydanych pieniędzy.
  • Poziom 9  
    Podłącz pod komputer i ustaw sobie dobrze poziomy SQUELCH bo fabrycznie są źle ustawione - radio jest tępe nawet na SQ = 1
    Jak nie wiesz jak to daj znać.
    Na zewnętrznej antenie możesz uzyskać spory zasięg przy propagacji nawet ponad 100km (antena Yaga 2m).
    Tylko w tym radio brak jest kompresji na mikrofonie i trzeba dość głośno mówić blisko tej małej dziurki mic. i z równym odstępem ust do mikrofonu bo konstrukcja nie jest zadowalająca układu mikrofonowego w tym TRX'ie

73!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    cristal2242 napisał:
    Bo już porównując go do markowych radiotelefonów to już na pewno żarty

Mialem Icoma IC-E90 i to dopiero byl zart. Nawet na fabrycznej w wiekszosci gluchej antenie byl kataklizm.
    W wielkim miescie ZADNE radio z dachowa antena nigdy nie bedzie dzialac poprawnie.
  • Poziom 34  
    Witaj.
    Intelligent-life.pl napisał:
    Proszę o pomoc jak trochę zwiększyć odbiór lub jakiej anteny użyć ?
    Dobry odbiór to nie tylko antena czy radio.
    Składa się na to masa rzeczy, a w tym, jak wspomniał przedmówca, m.in. lokalizacja.

Ja nieco o radiach, a raczej o czułości odbiornika, na którą, podobnie jak i na docelowy zasięg, składa się masa rzeczy.
    I żeby była ona zachowana, to wszystko musi być dopięte dosłownie na ostatni guzik.
    Już średnio wyeksploatowany głośnik może mieć znaczenie.
    Już minimalna utrata kontaktu złącza antenowego może mieć nie porównanie ogromne znaczenie !
    Jestem początkującym krótkofalowcem
    I tu ciekawostka.
    Najlepsi radioamatorzy z tego tytułu przed zawodami zarabiają wszystkie złącza od nowa.
    Poprawność montażu - bardzo ważne aby czegoś nie pominąć !
    Słowem jeden błąd i kicha.

Boafenga w rękach nie miałem, ale jest podobne na czipie RDA1846.

Motorola TLKR T40

Jak wzmocnić odbiór sygnału VHF Baofeng UV-R5

Usiadłem i powiem, że jestem rozczarowany co do tego czipu łoki-toki nowej generacji.

Czułość radia w kanale 0.7[0.3]µV SINAD 20[10]dB
    Odstrojenie kanału ok. 1kHz.
    Selektywność kanałowa ok. 6kHz.
    Selektywność pozakanałowa słowem porażka.
    Bardzo duże szumy fazowe syntezy - domniemam, że to główny powód słabych parametrów ręczniaka.

Nadajnika nie mierzyłem, ale w porównaniu z rasowym TRX na ucho jest źle.
    Zarówno bardzo słaba czułość mikrofony,

Zobacz sobie ile zysku energetycznego brakowałoby antenie podpiętej do Motoroli,
    jeżeli porównałbym takie modele na tej antenie.

Yaesu VX-2R VHF 0.38[0.18]µV
    Yaesu VX-2R UHF 0.28[0.15]µV
    Alinco DJ-580 VHF 0.25[0.14]µV
    Alinco DJ-580 UHF 0.27[0.17]µV
    Standard C-150 0.24[0.145]µV
    Alan CT-145 0.22[0.14]µV

Warunki pomiaru 1kHz dewiacja 2.5kHz SINAD 20[10]dB.

Widać, że czułość Motoroli to jak mniej więcej 1/3 czułości Alana, więc SINAD Motoroli musi urosnąć plus ok. 6dB.
    (żeby odbierała tak jak on)
    A to już naprawdę spory wysiłek jak na amatorską antenę.
    (np. 3el Yagi to takie minimum)
    Jeżeli chodzi o podbicie siły sygnału na takiej samej antenie, to SINAD Motoroli musi urosnąć aż 10dB.
    (żeby odbierała tak jak on)

Zaznaczam, że wejście Motoroli jest nie dopasowane do standaryzowanych 50Ω, bo jak dotykam kabla pomiarowego, to wskazania są różne. W żadnym razie nie ma miejsca taka sytuacja w Yaesu, Alinco czy Alanie.
    Dodam że gdzieś wyczytałem ze to radyjko tłumi się przy antenie typowej stacjonarnej.
    Możliwe, że z Twoim radiem będzie podobnie.

Kolejny parametr.

Ciekawa, bo zróżnicowana, będzie czułość przy maksimum dewiacji korespondenta akceptowalnej przez odbiornik.
    I tak np. Alana CT-145 można by tu postawić w czołówce.
    Ja wprowadziłem w radiu niewielką poprawkę Π-filtru żeby wycisnąć ile się da.
    (przy czym bez niej patrz wyżej » parametry C150)
    Warunki pomiaru dla tego modelu 1kHz dewiacja 5.2kHz przy 0.2[0.13]µV SINAD 20[10]dB.

Reszta, jak by ktoś chciał do porównania, możliwa następnym razem.
  • Poziom 6  
    Wniosek taki.. Antenę zewnętrzną wysoko i ustawić w odpowiednim miejscu.