Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

Bucefal76 30 Paź 2016 11:24 14160 25
 • Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Aktualizacja 08-07-2017

  Nowa zwrotnica która ma za zadanie zachować w miarę liniową charakterystykę o ile to możliwe biorąc pod uwagę brak frezowania pod GDWK.

  Wstęp

  Jakiś czas temu opublikowałem na forum projekt kolumn wykonany na chińskich (kraj produkcji) głośnikach, z których każdy kosztował nie więcej niż 20 PLN a sumarycznie wykonanie pary wynosiło około 200PLN.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3217073.html

  Efekty były dość zaskakująco dobre, zdradzę że wytworzona wówczas para po krótkim "roadshow" znalazła nowy dom. Jednakże wiele osób zwracało co zresztą słusznie uwagi krytyczne co do górnej średnicy. Rzeczywiście zastosowany głośnik Aldy miał wszystkie wady taniej sztywnej kopułki, generował irytujące szeleszczenia w dolnej części pasma, niewiele poprawiło zastosowanie ferro-fluidu w celu zmniejszenia rezonansu własnego, przyszedł czas na zmianę.

  Wbrew pozorom ogromnie trudne jest zrobienie dobrze grającego głośnika z tak bardzo ograniczonym budżetem, gdybym dysponował kwotą 1500PLN :) na głośniki Scan Speeka z serii Discovery, czy chociażby połową tej kwoty na STX czy Fountek'a to naprawdę byłoby łatwo i przyjemnie. W tym przypadku budżet jest tak ograniczony, że nawet STX serii PCX nie wchodzi w grę (75 PLN od sztuki). Odrzuciłem też inne chińskie GDWK, nie ma gwarancji, że będzie lepiej niż z chińską Aldą, której wszak chciałem się pozbyć.
  Właściwie na placu boju zostały dwa tanie GDWK, które znam: Tonsil GDWK 10/80/19 (Maestro) i STX T.10.200.8.PC oba w cenie około 40 parę PLN.
  Tonsil nie pasował mi wizualnie, jest zbyt duży, zdecydowanie wymaga podfrezowania obudowy, wybór padł więc na najtańszy STX.
  Ma on wedle deklaracji producenta liniową charakterystykę od 5KHz do 10KHz, deklaracje te miały się niedługo potwierdzić w pomiarach.

  Szczegóły konstrukcyjne obudowy tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3217073.html

  Co wyszło:

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Schemat zwrotnicy:

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Uwaga - rezystory przy cewkach oznaczają przybliżoną rezystancje cewek.
  Cewki dla GDN nawijałem drutem fi 0.76 dla GDWK fi 0.35. Kondensatory bipolarne wszystkie oprócz 4.7uF szeregowy GDWK.
  Polaryzacja głośników zgodna.

  Przebiegi dla polaryzacji zgodnej (niebieski) i przeciwnej (czerwony) pomierzone z odległości nieco ponad 1m w osi głośnika.

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Widać, że w okolicach 7kHz jest zapadlisko spowodowane dyfrakcja z powodu braku podfrezowania pod GDWK, idealnie gdyby GDWK był osadzony równo z czołem obudowy.

  Impedancja:

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Rura bas refelx dostępna w Nowym Elektroniku (złączam screen shot by wiedzieć czego szukać) przedłużana odpływową rurą PCV (taką pod umywalkę). Sumaryczna długość rury 14cm.

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

  Wrażenia odsłuchowe:

  Generalnie głośniki nabrały kultury i ogłady. Podstawa basowa została bez zmian, kopiący bas o średnim ciężarze dobrze trzyma rytmikę. Średnica jest zaskakująco naturalna i pełna barw. Nieskromnie powiem, że wzorcowa za te pieniądze :) :) :). niczym nie ustępuje droższym kolumnom, słychać że jest bardzo liniowa ale nie krzykliwa. Moim zdaniem lepsza niż w Kef Cresta czy Tannoy M2. Wysokie tony są dostatecznie zróżnicowane chociaż tanie GDWK skutecznie gubią pomniejsze detale w blachach, co słychać podczas porównawczego odsłuchu z lepszą kolumną. Generalnie kolumny nieco "ciemne w brzmieniu" z lekko wycofaną góra. Przestrzenność i stereofonia dostateczna.
  Głośników słuchałem z Yamaha A-590 oraz NAD 306. Generalnie przyzwoita, poprawnie grająca tania kolumna. Nie ma wpadek ale szału też nie robi, w porównaniu np do swojego droższego brata https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247381.html :).
  Przy bardzo ograniczonym budżecie dostarczy frajdy osobom szukającym głośnika do bardziej "zróżnicowanych" gatunków muzycznych (do muzyki elektronicznej czy rapu lub metalu polecam pierwotny projekt).

  Aktualizacja 07-08-2017

  Kończe pracę nad wersją z Tonsil GDWK 10/80/19 z frezami pod GDWK wykonanymi domowym sposobem. Niebawem opublikuje więcej informacji wraz ze zdjęciami.


  Fajne!
 • #2 30 Paź 2016 13:00
  szymon122
  Poziom 36  

  Piękne miniaturki Ci wyszły ;)
  Sam oklejałeś je fornirem? Z czego wykonana jest obudowa?
  Czym wykonywałeś pomiary?

 • #4 30 Paź 2016 16:31
  lemu
  Poziom 18  

  Czytam, szukam i nie widzę - jaka jest impedancja głośników, całości i czemu tak drogo...

 • #6 30 Paź 2016 22:19
  Tremolo
  Poziom 43  

  Drogo, bo kolega użyl prawdziwyk cewek i kondensatorów, nie jakichś piezoceramików i rezystora czy elektrolitu.

  Sam robiłem dawno temu zwroticę 3-ego rzędu i zabrakło mi na ostatnie kondensatory, lata temu ta zwrotnica kosztowała 88 złotych (2x44) a sklep był mega tani.

  Mam ale co do mikrofonu elektretowego, czy nie psuje on pomiaru pod kątem względem głośnika? Ja bym użył jakiegoś pojemnościowego, dynamika ... a potem wybrał coś pomiędzy. Oczywiście jakieś kalibrowalne mikrofony a potem wybrał coś pomiędzy.

 • #7 31 Paź 2016 13:29
  PIOTR111
  Poziom 16  

  Witam
  cyt. Bass reflex strojony na 90Hz (mogłem dać niżej, stwierdzam po odsłuchach).
  Kupiony w Nowym Elektroniku tzw 2/3 cale sklejony z dwóch, jeden cały plus 4.5cm z drugiego.
  Czy można prosić o więcej informacji (jakieś wymiary bądź rysunek lub oznaczenie ze sklepu )
  Z opisu trudno wywnioskować
  PIOTR

 • #8 31 Paź 2016 14:43
  Bieda z nędzą
  Poziom 27  

  Ładny projekt bo estetycznie wykonany, no i nie czyni spustoszenia w kieszeni. Ale te czerwone membramy zalatują trochę festynem; no i nie dam sobie wmówić, że to ma jakiś bas (z tej średnicy). Pewnie ogromne znaczenie będzie miało usytuowanie kolumienek, w narożach pomieszczenia, no odpowiednie odsunięcie.
  Z drugiej strony jako fronty w KD mgą się sprawdzić nieźle.

 • #9 31 Paź 2016 15:01
  Bucefal76
  Poziom 9  

  Bieda z nędzą napisał:
  Ale te czerwone membramy zalatują trochę festynem; no i nie dam sobie wmówić, że to ma jakiś bas (z tej średnicy).


  Och, wszystko zależy od wymagań jakie stawiamy. Grunt, że balans tonalny jest poprawny a że nie przenosi ścian...

 • #10 31 Paź 2016 20:59
  Bieda z nędzą
  Poziom 27  

  Z pewnością walory odsłuchowe są w porządku, ale WAF to te zestawy mają chyba fatalny. Ze względu na membrany.

 • #11 01 Lis 2016 17:42
  mati_323
  Poziom 10  

  A mnie się jednak bardziej podobały czerwone :D

 • #12 13 Lis 2016 19:41
  zytoo
  Poziom 5  

  Cześć,

  jestem w trakcie realizacji tego projektu i mam kilka pytań:

  1) pudła wykonam z 18 mm płyty wiórowej obustronnie lakierowanej (już pocięte) - czy lakier ma duży wpływ na całokształt? Nie chciałem kupować płyty bo ma być studencko - czyli tanio
  2) dysponuje akurat wyposażonym warsztatem i jestem w stanie wykonać frezy pod głośniki. Warto? Jak głęboko? Który element głośnika ma znaleźć sie równo z płytą? Czy chodzi o podfrezowanie na grubość kosza głośnika (znaczy najbardziej jego zewnętrzej części - tego pierścienia z wykonanymi otworami pod śruby (wkręty?) )
  3) cewki w ogóle trudno znaleźć do kupienia. Na stx można dostać L=0,8 mH i 0,6 mH przy których wolałbym nie majstrować - przejdzie? Pytanie z ciekawości - czemu przy konstrukcjach zwrotnic nie korzysta sie z takich malutkich dławików z pionowymi wyprowadzeniami? Konstrukcyjnie dławiki są chyba tożsame z cewkami?
  4) C2 - łącze kondesatory 3.9uF + 3.9uF + 3.3uF szeregowo i wpinam równolegle w obwód niskotonowca, jak rozumiem? Czy mogą to być zwykłe tanie kondesatory ceramiczne, tantalowe itp czy raczej elektrolityczne bipolarne? Pomijająć, że w ogóle trudno takie wartości znaleźć. C1 będzie MPT z stx (czemu to takie drogie :P )
  5) rezystancje - mają być ceramiczne? 5.1 ohm 5W - taki już mam ale 4.4 ohm w ogóle nie mogę znaleźć :( Co robić? Zastąpić jednym o najbliższej rezystancji czy łączyć kilka o Rz = 4,4 ohm?
  6) Otwory pod terminal i br - poproszę o wymiar na jakiej mniej więcej wysokości mam je wykonać, nie chcę strzelać :)

 • #13 13 Lis 2016 22:54
  mnich13
  Poziom 15  

  zytoo napisał:
  3) cewki w ogóle trudno znaleźć do kupienia. Na stx można dostać L=0,8 mH i 0,6 mH przy których wolałbym nie majstrować - przejdzie? Pytanie z ciekawości - czemu przy konstrukcjach zwrotnic nie korzysta sie z takich malutkich dławików z pionowymi wyprowadzeniami? Konstrukcyjnie dławiki są chyba tożsame z cewkami?


  Ja kupiłem w stxie 0,9mH i jedna miała 0,84mH a druga 0,78mH , z jednej -1zwój, do drugiej kilka dodałem tak żeby sie zgadzało. Te małe mają rdzeń i mogą się nasycać.

  zytoo napisał:
  C2 - łącze kondesatory 3.9uF + 3.9uF + 3.3uF szeregowo i wpinam równolegle w obwód niskotonowca, jak rozumiem? Czy mogą to być zwykłe tanie kondesatory ceramiczne, tantalowe itp czy raczej elektrolityczne bipolarne? Pomijająć, że w ogóle trudno takie wartości znaleźć. C1 będzie MPT z stx (czemu to takie drogie :P )
  5) rezystancje - mają być ceramiczne? 5.1 ohm 5W - taki już mam ale 4.4 ohm w ogóle nie mogę znaleźć :( Co robić? Zastąpić jednym o najbliższej rezystancji czy łączyć kilka o Rz = 4,4 ohm?

  Kondensatory łączysz równolegle i ten wynikowy kondensator jest tym który jest na schemacie zaznaczony jako C2. W stx da sie dostać i 3,9uF i 3,3uF. Co do rezystorów również stx, 2,2ohm x2 szeregowo to 4,4ohm zaś 5,1ohm to 1,8ohm+ 3,3ohm.

  Moje paczuszki już też się montują, zostało mi szlifowanie i fornirowanie.
  Btw. Jakie strojenie polecał by autor skoro 90Hz to za dużo. Mi z symulacji spasowało 73Hz ale jestem ciekawy opinii autora projektu.

 • #14 14 Lis 2016 20:18
  Bucefal76
  Poziom 9  

  1. Lakier nie będzie miał większego wpływu na dźwięk, to nie jest wyrafinowana konstrukcja, w której wkłada się wysiłek w każdy detal. Zazwyczaj kolumny są środku surowe, ewentualnie wyklejone matą tłumiąca ale są producenci stosujący wewnątrz fornirowanie.
  2. Zdecydowanie warto frezować otwory pod fronty, brzydka charakterystyka przy 7-8kHz jest winą braku frezowania. Inna sprawa, że ucho ludzkie jest mało wrażliwe na zmiany głośności w tym paśmie a bardzo niewiele instrumentów wydaje podstawowy ton w tym zakresie. Niestety zakresu tego używają dalsze harmoniczne tonu podstawowego więc naprawdę wprawne ucho może dosłyszeć pogorszenie barwy niektórych instrumentów. Tak czy owak jeśli możesz frezuj. Tak by oba głośniki schowały się równo z płytą czołową.
  3. Kondensatory RÓWNOLEGLE każdy jeden z GDN. Tworzą jeden duży kondensator o pojemności wypadkowej 11.1uF. Koniecznie dobrej jakości kondensatory bipolarne na 100V lub droższe foliowe na 100V (patrz STX).
  4. Rezystor 4.4ohm równoległy w tłumiku GDWK najlepiej jest dobrać na bazie 2 x 2.2ohm (są takie w STX). W ostateczności można by dać 4.7 (będzie więcej wysokich tonów). Absolutnie nie wolno zmieniać rezystora szeregowego bo spowoduje to bardzo mocną zmianę impedancji widzianej przez filtr dla GDWK i utratę zgrania fazowego głośników przy częstotliwości podziału (a trochę się napracowałem by uzyskać zgranie fazowe).
  5. Otwór fi 50mm oś otworu w odległości 10 cm od górnej krawędzi obudowy.

  Dodano po 8 [minuty]:

  mnich13 napisał:
  Btw. Jakie strojenie polecał by autor skoro 90Hz to za dużo. Mi z symulacji spasowało 73Hz ale jestem ciekawy opinii autora projektu.


  Strojenie bass reflexu zależy od przyjętego modelu. Są modele zapewniające lepszy impuls i zejście basem (generalnie niższe strojenie) kosztem jego wolumenu. Inne modele preferują volumen, kosztem zejścia i impulsu (wyższe strojenie). O ile dobrze pamiętam gdy pracowałem nad czerwonymi ja przyjąłem BB4 - boom box - nazwa mówi sama za siebie, następnie jednak (po komentarzach zaprzyjaźnionych słuchaczy) zmieniłem strojenie na niższe, wydłużając rurę bass reflex.
  Myślę że przyjęte przez CIę stronienie na 70Hz, o ile dobrze pamiętam ja ostatecznie zszedłem na około 60Hz.

  Ps. Chętnie zobaczę zdjęcia jak wyszły wasze prace...

 • #15 14 Lis 2016 23:18
  mnich13
  Poziom 15  

  Jest jakaś dobra metoda na frezowanie? Jak potem ogarnąć fornir na krawędzi? Jutro wyszlifuje szpachle to wrzucę jakieś zdjęcia.

 • #16 15 Lis 2016 16:39
  Bucefal76
  Poziom 9  

  Frezuje się obudowy oklejone fornirem. Sam fornir zabezpiecza się przed zniszczeniem oklejając np. taśma malarską. Fornir musi być solidnie przyklejony w miejscu gdzie będzie pracowało narzędzie. By wykonać tak małe otwory frezarką ręczną trzeba mieć specjalny cyrkiel. By wykonać frezarką ręczną otwór pod GDN (wielobok) trzeba wpierw zrobić sobie szablon i użyć frezu z pierścieniem prowadzącym.

 • #17 15 Lis 2016 19:12
  mnich13
  Poziom 15  

  Oto i moja kopia. Jeszcze bez forniru, ale już gra. Wnioski na dziś: pora na wzmacniacz :)

  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

 • #18 17 Lis 2016 18:34
  jagi306
  Poziom 1  

  Bardzo fajne paczuszki. Tylko pozazdrościć:)

  Moderowany przez fortronik:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji, lub nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #19 17 Lis 2016 19:45
  Bieda z nędzą
  Poziom 27  

  jagi306 napisał:
  Bardzo fajne paczuszki. Tylko pozazdrościć:)

  Wzniosła odpowiedź. A można coś więcej? Co ci się spodobało albo co byś poprawił?

 • #20 19 Lis 2016 15:05
  zytoo
  Poziom 5  

  @Bucefal76 @mnich13 : dziękuje koledzy za odpowiedzi! Monitorki mam zamiar skończyć przed świętami a zdjęcia dodam już gotowych.

  Mam pytanie odnośnie br. Dziwaczne jest oznaczenie br o indeksie 61492 (z nowego elektronika). Wymiary 65 x 83 mm to największa średnica x długość? Gdzie tu te 2*3 cale :P Czy taki br się nada?:


  Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) ?


  Z tego co widzę br ze zdjęcia powyżej ma otwór montażowy 49mm czyli podobnie jak 61492. A jaką ma mieć końcową długość?

  EDIT: Z tego co widzę w projekcie pierwotnym br jest złożony z jednego całego tunelu 2*3 [cala] + 4,5 cm drugiego tunelu. Tak ja pisałem wcześniej, zakładam, że br 61492 ma długość 83mm + 45 mm drugiego tunelu = 128 mm całość. Podany przeze mnie br (pochodzi ze strony stx) ma całkowitą długość 123m i ten zamierzam zamontować. Podejrzewam, że skracając br o 5mm strojenie nie będzie o wiele wyższe?

 • #22 28 Sty 2017 12:17
  tomek3232
  Poziom 16  

  Przydała by się jakaś ramka na głośnik niskotonowy

 • #23 28 Sty 2017 19:12
  Bieda z nędzą
  Poziom 27  

  Racja, będą wtedy wyglądały jak odpustowe łupucupu. Idźmy dalej- brak wzmocnień na narożach!

 • #24 29 Sty 2017 03:50
  Tremolo
  Poziom 43  

  Cztery deseczki Plus szmatka umocowane na magnesikach neodymowych. Ktoś dystrybuował taki materiał na maskownice. Jak co kup popalone kolumny z uszkodzonymi głośnikami a maskownice użyj to Twoich Chińczyków.

 • #25 16 Sie 2017 06:49
  kozak 22
  Poziom 13  

  Witam, można złożyć całość z płyty MDF czy będzie to mieć wpływ na zmiane parametrów?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME