Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kablem 25m - nie wszystkie kanały dobrze odbierają

12 Lip 2005 02:40 4429 13
  • Poziom 13  
    Witam, mam następujący problem: mam antenę i podłaczony telewizor przez kabel długości 25 metrów. Niestety nie wszystkie kanały dobrze odbierają tzn tvp 1 i 2 odbierają dobrze a pozostałe tzn tvn, polsat, tv4, puls i tvp3 (regionalna - warszawa), odbieraja tylko przy bardzo ładnej pogodzie i to tez nie zawsze... Podłączenia mam takie jak na ponizszym rysunku. Zastanawiam sie czy da sie jakos wzmocnić sygnału z anteny czy moze zastosować rozgałęziacz z zasilaczem gdzies na 10 metrze za antena i czy by to nie pomogło... (drugi telewizor zawsze by sie przydał). Dodam ze antena wczesniej odbierała na kablu ok 10 metrow i bylo ok. Antena to ASR 860 chyba P25 czyli z wzmacniaczem (pomarańczowa). Kabel i zasilacz jest nowy.

p.s. A może jest jakiś jeszcze wzmacniacz lub coś w tym stylu??

Problem z kablem 25m - nie wszystkie kanały dobrze odbierają
  • Poziom 28  
    Witam.Przy założęniu,że anteny instalowane obok pracują prawidłowo a z twoją jest problem to sprawdz a najlepiej wymień wzm.przy antenie o większym wzmocnieniu.Z kolei jeżeli chodzi rozdzielenie syg.to najlepiej użyj splita na tzw,koncówki BNC.pozdr.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Przede wszystkim, musisz ustalić czy wine ponosi antena (wzm w niej - tak jak kolega wyżej pisał) czy już sam przewód.

Spróbuj powrócić do starej konfiguracji - podłącz telewizor w miejscu (na tych 10-ciu metrach) gdzie było kiedyś dobrze - dostaniesz odpowiedź.

25 metrów - dobrego przwodu - to jakieś 4- 5 dB straty - a to nie jest dużo - i obraz w zależności od poziomu wejściowego sygnału nie powienien się "dużo wzrokowo" pogorszyć.

Czy ten stary przewód z nowym jest gdzieś łączony???

o dnośnie wtyków - to nie BNC - tylko typu "F" - efki np.:
    http://www.allegro.pl
    to jest rozgałęźnik pasywny, jeżeli się okaże, że sygnał będzie nie wystraczający - wtedy można pomysleć nad rozgałęźnikiwm aktywnym lub wzmacniaczem - ale najpierw musisz osiągnąć czysty obraz na wejściu wzmacniacza, żeby wzmocnić sygnał telewizyjny.
    Sprawdź antenę

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Fajnie, że odpowiedzieliście:)

Co do kabla to nie jest łączony - nówka sztuka, koncentryczny, facet polecił w sklepie, puscilem go teraz po dachu i do okna wiec nawet zadnych zaklocen z kabli elektrycznych nie ma ....

Wzmacniacz w antenie moze byc juz słaby ale gdzie mozna dokupic do tej konkretnie anteny dobry, najlepszy tzn chyba najmocniejszy wzmacniacz??

Co do rozgaleziacza to czy rozgaleciacz aktywny nie jest lepszym rozwiazaniem (rozumiem ze aktywny toi z zasilaczem) ?? Bo wtedy nie trzeba chyba dawac zasilaczy na koncach kabli tu przy telewizorze... No i ja wiem z doswiadczenia ze bez zasilacza to u mnie nic nie odbiera... a zasilacz chyba wzmacnia sygnał??
  • Poziom 24  
    VIPER.Sprawdz czy masz dobrze kabel zarobiony przy antenie.Czy żaden z włosków ekranu nie dotyka ciepłego.To samo sprawdź przy telewizorze na drugim końcu kabla.Sprawdz czy zasilacz jest sprawny, czy antena dobrze ukierunkowana.To co wynika z Twojego opisu czyli 25 m kabla nie ma aż takiego wpływu ...Napisz co tam dalej się dzieje...
  • Poziom 13  
    Kabel sprawdzilem i jest podlaczony OK. Końcówki zalozone prawidlowo, włoski ekranu nie dotykaja glownego drucika. Zasilacz przy telewizorze kupilem nowy razem z kablem antenowym. Jedynie co zastanawia mnie to czy moja antena a dokladniej jej wzmacniacz jest wystarczajacy... Aha no i wczesniej sie pomyliłem .... moja antena to Telcom Telmor ASR -345 !!! Ma ona czerwoną kropkę naklejoną więc sądzę porównując z modelami 860 ze jest to wersja z przedwzmacniaczem prawdopodobnie PA-345 o mocy 12-18 dB, jednak srubki są zbyt zardzewiale abym mogl ją rozkręcić i się przekonać... Czy warto wymieniać na model 860 P25 o wzmocnieniu 30 dB ( opis tutaj )?? A może wystarczy wtmienić sam przedwzmacniacz np na model PAP-730 o wzmocnieniu 30 dB (firmy oczywiscie Telcom Telmor)??

Jedynie co mnie zastanawia to czyt za mocny przedwzmacniacz moze powodowac negatywne skutki w odbiorze tzn np bedzie zbieral wiecej szumow??
  • Specjalista elektryk
    Witam

Podstaw płytkę wzmacniacza - najlepiej jeżeli masz możliwość podstawienia mocniejszej http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=120&deal=Telmor - jeżeli masz najsłabszą (obecnie) to płytka 25 dB zdecydowanie zrekompensuje straty w kablu i rozgałęźniku i będzie lekarstwem na Twój problem - istnieje możliwość, że będzie zbyt silna i wprowadzi efekty nieporządane - ale nie masz wyboru - musisz ją podstawić, podłączyć antenę tylko do jednego TV i sprawdzić jaki efekt - jak będzie wszystko ok, możesz wtedy sygnał rozdzielić na następny TV rozgalęźnikiem z w/w linku

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Ok tak zrobię jak napisałeś Kasprzyk :) Pytanie moje jest takie... jezeli teraz mi na tym kablu 25 metrów i płytce około 12-18 dB odbiera tak jak wczesniej napisalem to czy plytka 30 dB bedzie dobra jezeli puszcze kabel przez sciany i 2 razy bede przecinal wiazke kabli elektrycznych (w tym kabel 380 V !!). Wiem ze spowoduje to zaklocenia lub oslabienie sygnalu wiec tak sobie licze ze na tej dlugosci kabla strace jakies 5 dB + 5 dB na zakłócenia od kabli elektrycznych wiec pozostaje mi z 30 dB około 20 dB czyli powinno być OK ?? Czy dobrze kombinuję??

p.s. czy kable elektryczne oslabiaja sygnal czy wprowadzaja inne zaklocenia??

p.s. zastanawiam sie nad plytka PA-825 lub PAP-730 opis tutaj
  • Poziom 37  
    O ile widzę, problem dotyczy Warszawy. Ile masz do nadajnika? W mojej okolicy nawet 30km (w linii prostej o ile nic, żadna górka, blok nie przesłania nadajnika)- nie zmusza do stosowania w ogóle wzmacniacza. Kabel, nawet 30m też. Natomiast zbyt silny- może dać efekt śnieżenia na silniejszych kanałach. ).
    viper111 napisał:
    odbieraja tylko przy bardzo ładnej pogodzie i to tez nie zawsze...
    Ja zaczął bym od naprawy połączeń ("zardzewiałe śrubki"); wzmacniacz można wymienić(o ile odkręcisz te śrubki), ale na taki sam(skoro kiedyś było dobrze), ten pewnie jest zaśniedziały. Musi być po kilku latach na deszczu. Można dać kapkę silniejszy, jeśli zamierzasz stosować pasywny rozgałęźnik
  • Poziom 13  
    Zgadza sie antena jest juz kilka lat na deszczu i srubki zardzewialy zeby ja rozkrecic ale wlasnie z nimi walcze :) Co do odbioru to wczesniej byl kabel 10 m a teraz jest 25 m. Ja mieszkam w linii prostej od warszawy od centrum jakies 25 km +- 2 km. Przed antena jest pole i dopiero za jakies 200 m jest las a antena jest na wysokosci okolo 7 m wiec w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie.

Okazało się po rozebraniu anteny, że jest ona bez wzmacniacza. Ale nie odbiera bez zasilacza... zasilacz musi być. W tej sytuacji chyba powinienem kupić w miarę słaby wzmacniacz ??
  • Specjalista elektryk
    Witam

Dziwne rzeczy teraz opisujesz :)
    Jak się upewniłeś, że to nie wzmacniacz????

Jest to raczej niemożliwe, że symetryztor jest zasilany napęciem
  • Poziom 13  
    Bo po rozebraniu anteny okazało się, że nie ma ona przedwzmacniacza (no chyba ze jest on ukryty ze go nie zauważyłem bo jednego elementu anteny nie udalo mi się rozebrać - samego czubka). Ja mieszkam blisko wawy wiec moze przedwzmacniacz nie jest potrzebny. Ale zasilacz przy telewizorze musi być....

p.s. jak duże zakłócenia daje przewód 380 V?? Musze przeciąć taki przewód i zastanawiam się jak dużym "lobem" (pętlą) go przeciąć??
  • Poziom 37  
    To, jak bardzo przewód z prądem zakłóce zależy od... właśnie prądu- czyli natężenia. Jeżeli ten przewód zasila cały dom, no to trochę robi zamieszania w polu em wokół siebie- więc omijamy go szerokim łukiem, jak najszerszym.

Zanim zacząłes naprawy- czy była wyraźna różnica na obrazie gdy zassilacz był włożony/ wyjęty z prądu? Jeśli tak, to masz gdzieś po drodze albo w antenie wzmacniacz (nie używamy pojęcia 'przedwzmacniacz', albo nie wiem co tak nazywasz). Najgorsze, że nie wiem jak wygląda Twoja ASR. Może być w niej wzmacniacz nietypowy kształtem, mocowaniem i trudno będzie dokupic nowy.
    Nie ma jak siatkówka...
  • Poziom 13  
    Wyczyściłem antene porzadnie, razem ze wzmacniaczem w antenie, kabel puscilem duzym łukiem przez przewody elektryczne i telewizor zaczal odbierac bardzo ladnie.
    Dziekuje wszystkim za pomoc.

Koncze temat :)

Pozdrawiam