Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry- inteligentny dom -

30 Paź 2016 16:38 2694 12
  • Poziom 2  
    Witam,
    szukając rozwiązania moich problemów trafiłam na to forum, z nadzieją, że znajdzie się ktoś kto pomoże mi w ich rozwiązaniu. :)

Mianowicie, muszę zaprogramować sterowanie "inteligentnym domem". Wiele czytałam już na ten temat i zdecydowałam się wybrać w tym celu mikrokomputer Raspberry Pi B+, wybrałam taki model ponieważ posiadam go i nie chciałam aby się marnował.

Zdecydowałam się jakie moduły chce dołączyć do mojego raspberry będzie to m.in. wyświetlacz, kamera, czujnik temperatury, ruchu itd.

Niestety nie wiem co należy wykorzystać aby wszystkie te urządzenia podłączyć jednocześnie do raspberry. I tu jest moje pierwsze pytanie:
    1. JAK NAJLEPIEJ I NAJPROŚCIEJ PODŁĄCZYĆ WIELE URZĄDZEŃ JEDNOCZEŚNIE, ALE NIE PRZEZ USB??

Kolejnym moim problemem jest to, iż chciałabym aby użytkownik tego systemu sterował nim poprzez aplikacje na załączonym wyświetlaczu. Chciałabym żeby tak aplikacja miała ładny graficzny interfejs o ile to możliwe.Czy da się takie coś zrobić w C, C++ obiektowym? I tu rodzi się kolejne moje pytanie.
    2. W JAKIM JĘZYKU NAJLEPIEJ NAPISAĆ APLIKACJE KTÓRA BĘDZIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z CZUJNIKAMI RASPBERRY?

Jeśli miałby ktoś czas, żeby mi pomóc w znalezieniu odpowiedzi na te pytania to bardzo o to proszę :)

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    Aneta
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    aneta_autorob napisał:
    1. JAK NAJLEPIEJ I NAJPROŚCIEJ PODŁĄCZYĆ WIELE URZĄDZEŃ JEDNOCZEŚNIE, ALE NIE PRZEZ USB??

ESP8266 ;)
    Kosztuje grosze (o ile kupujesz w chinach), jest bezprzewodowe, pobiera tyle prądu co nic, możesz część czujników zrobić na baterie.
  • Poziom 2  
    Rozumiem, że to miałoby wyglądać tak, że ESP8266 odczytywałby dane z czujniów i bezprzewodowo wysyłały informacje do raspberry? Czy mylę się i jakoś inaczej miałoby być to połączone?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Dokładnie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ESP8266 jak najbardziej się nada do wszelkich czujników lub urządzeń wykonawczych, ale do kamer już nie.
    Skoro nie USB to zostają tylko kamery IP (WiFi lub zwykłe).

Panel sterowania można napisać w HTML+PHP. Dodatkową zaletą łatwość "migracji" na zdalne sterowanie ze smartfona ;)

Zresztą istnieją już bardzo rozwinięte darmowe projekty tego typu, np OpenHAB czy Domoticz.
    Osobiście używam Domoticza do zbierania info o temperaturach w domu.

Do ESP8266 też powstał przyjemny i ciągle rozwijany projekt ESPEasy. Fajnie się to konfiguruje.

• Poziom 4  
    Polecam Ci ogólnie korzystać z gotowych rozwiązań na rynku.
    Testowaliśmy wiele różnych rozwiązań , początkowo upierając się przy własnych układach ale szczerze mówiąc - strata czasu i środków finansowych.
    Jeśli chcesz opierać inteligentną instalację o RPI to warto zapoznać się m.in z systemem Domoticz, który fajnie się sprawdza na RPI oraz technologią np. Z-Wave ( Jeśli planujesz korzystać np. z modułów Fibaro) lub nieco łatwiej i taniej - komunikacja WiFi (moduły Blebox)
  • Poziom 13  
    Dodam małe pytanie, który z modułów bezprzewodowych będzie lepszy w przypadku zastosowania go do podłączenia DS18B20 do RPi z Domoticzem:
    - ESP-01 ESP8266
    czy
    - nRF24L01
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź. Bezpośrednio do RPi mam juz podłączonych kilkanaście sztuk DS18B20 oraz skonfigurowany Domoticz. Korzystałem przy tym m. in. z informacji na Twoim blogu.
    Mam natomiast kilka miejsc, gdzie nie puściłem przewodu (mam tam jedynie 230V) więc pomyślałem o rozwiązaniu bezprzewodowym.
    Rozumiem, że w tym przypadku mogę zastosować moduł ESP i zaprogramować go (poprzez USB-UART) tak aby wysyłał dane z DS18B20 do RPi? Czy planujesz może napisanie aktykułu na temat połączenia ESP i RPi?
  • Poziom 10  
    A szkoda bo ESP8266 wydaje mi sie bardziej rozwojowe niz mysensor i tansze . Ale twoj blog jak najbardziej jest przydatny
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o podłączenie czujnika temperatury z ESP8266 to jest dosyć dokładny opis na stronie domoticz https://www.domoticz.com/wiki/ESP8266_WiFi_module
    Są też artykuły o innych projektach wykorzystujących ten moduł.
    Właśnie nie mogę się zdecydować, czy korzystać z ESP czy NRF.