Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator termoelektromagnetyczny jonowy.

LukaszKielbowicz 30 Oct 2016 17:03 3585 5
 • #1
  LukaszKielbowicz
  Level 8  
  Witam,

  w załączniku przedstawiam mój nowy pomysł na generator termoelektromagnetyczny jonowy. Nie jest to perpetuum mobile, wytwarzające energię. Mój generator przekształca energię cieplną w energię elektryczną i umożliwia ochłodzenie zamkniętego pojemnika z gazem prawie do zera Kelwinów, jeśli zastosujemy gazowy hel. Jednocześnie cała energia cieplna gazu z pojemnika zostanie wydzielona na zewnętrznym odbiorniku energii elektrycznej. Żeby ochłodzić gaz wewnątrz pojemnika, trzeba pobrać energię elektryczną z uzwojenia wtórnego transformatora, którego uzwojeniem pierwotnym jest rurka ze zjonizowanym gazem pobudzanym wysokim napięciem przemiennym. Żeby zjonizować gaz potrzeba zastosować generator wysokiego napięcia przemiennego zasilany na przykład z ogniwa słonecznego.

  Można taki generator zanurzyć w morzu lub w jeziorze i mamy całoroczny generator energii elektrycznej. Jeśli zamontujemy taki generator w Afryce lub w Australii, to możemy zasilić te rejony świata w niezależną energię elektryczną.

  Pozdrawiam

  Łukasz Kiełbowicz
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  Wojciech.
  Level 34  
  LukaszKielbowicz wrote:
  Witam,

  Mój generator przekształca energię cieplną w energię elektryczną

  Można taki generator zanurzyć w morzu lub w jeziorze i mamy całoroczny generator energii elektrycznej.  1. Zwykła termopara robi to samo
  2. Według tego to piszesz można pobrać energie, ale czym w tym wypadku jonizuje się gaz?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #4
  LukaszKielbowicz
  Level 8  
  Witam,
  zbudowałem swój pierwszy prototyp, ale mi nie zadziałał, bo użyłem spalonej świetlówki. Myślałem, że wystarczy podać napięcie przemienne na zaciski wejściowe świetlówki i wytworzy się napięcie koronowe, ale nawet po podaniu napięcia sieciowego moja świetlówka nie zapaliła się ,więc spróbuję ze sprawną świetlówką, ale docelowo trzeba zastosować szklaną rurkę z próbówki z odciętą końcówką i zależy zastosować ostre elektrody na dwóch końcach rurki i należy zastosować mały wentylator przedmuchujący gaz przez rurkę i należy zastosować wysokie napięcie przemienne lub zmienne, na przykład z trafopowielacza i należy ustawić napięcie na wyładowanie koronowe i uzyskamy jony ujemne tlenu drgające wzdłuż linii pola elektrycznego, które będą widziane przez transformator jako prąd przemienny. Ten prąd pierwotny powinien wytworzyć prąd wtórny i po obciążeniu wyjścia transformatora rezystorem powinien popłynąć prąd wtórny. W moim transformatorze energia jest pobierana z energii kinetycznej gazu i pojawia się jako energia elektryczna na wyjściu transformatora. Jeżeli umieścimy zasilacz wysokiego napięcia i rurkę z transformatorem i wentylator wewnątrz izolowanego zbiornika z gazem i wyprowadzimy na zewnątrz tego pojemnika końcówki uzwojenia wtórnego transformatora, to cała energia użyta do generacji wysokiego napięcia i cała energia gazu w tym pojemniku będzie maleć. Temperatura w pojemniku będzie spadać. Jeżeli użyjemy pojemnika z gazem bez izolacji cieplnej, to uzyskamy urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia i generujące prąd przemienny. Żeby ochłodzić jakieś pomieszczenie, należy zamontować w nim generator termoelektromagnetyczny jonowy i wydzielić energię z tego pomieszczenia na zewnątrz pomieszczenia.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Minął blisko rok i LukaszKielbowicz nie dał znaku... Jakiś jonów jest wywoływany przez napięcie z generatora - bardzo, bardzo mała część energii włożonej w nadanie im tego ruchu zamieni się w energię prądu w uzwojeniu - mam wrażenie, że ze względu na słabe sprzężenie będzie on o wiele rzędów mniejszy, niż możliwości jego wykrywania.

  O obniżaniu temperatury nie ma co marzyć: jeśli temperatura gazu w rurze będzie niższa, niż temperatura szumów w obwodzie elektrycznym podłączonym do transformatora, to ten obwód będzie podgrzewał ten gaz - ale ze względu na to, że uda się uzyskać tylko bardzo słabe sprzężenie, nie będzie się dało tego wykryć.

  Prąd pojedynczego jonu będzie rzędu fA; energia jego ruchu cieplnego dziesiątek mV; żeby uzyskać dopasowanie impedancji, potrzebna byłaby impedancja obciążenia kilkunastu TΩ i już to jest trudne do wykonania - a na dodatek pojemności montażowe będą miały dużo (grube miliony razy) mniejszą impedancję.