Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifi UAP proszę o doradę w konfiguracji

zygzag 31 Paź 2016 15:14 2184 13
  • #1 31 Paź 2016 15:14
    zygzag
    Poziom 12  

Witam. Mam 10 szt UNIFI UAP i muszę to podłączyć. Czasami może się pojawić około 150 osób w Hotelu.
    1. Będą się przemieszczać goście po hotelu więc nazwa sieci będzie ustawiona na taką samą.
    2. Mam sprzętowego firewalla , serwer DHCP.

Jakie obawy? Może się zdarzyć ,że będzie tylu gości ,że braknie 256 IP.
    Mogę ustawić DHCP na AP Unifi np. na każde piętro inne typu xxx.xxx.2.xxx pietro 2 następnie xxx.xxx.3.xxx piętro 3 ale wtedy gość przemieszczający się nie będzie miał "ciągłości" internetu bo będzie czekał na przydzielenie IP.
    Czy dobrze myślę?

Po co tam są ustawienia VOIP?

0 13
  • #3 31 Paź 2016 20:57
    zygzag
    Poziom 12  

OK to powinno wystarczyć coś takiego:
    192.168.2.1
    255.255.0.0
    Czy tak?
    Co do Tokenów to chyba nie ponieważ Hotel będzie dostarczał darmowe WiFi, chyba że mylę zagadnienie z Tokenami.

0
  • #4 31 Paź 2016 23:31
    Epic
    Poziom 29  

zygzag napisał:
    Jakie obawy? Może się zdarzyć ,że będzie tylu gości ,że braknie 256 IP.

Jeżeli dla każdego z 10 urządzeń skonfigurujesz inną podsieć z taką maską to dla każdej podsieci masz 254 hosty do dyspozycji. Pojedyncze urządzenie i tak tyle nie obsłuży więc problemem to raczej nie jest.

Alternatywnie ustawiasz jedną podsieć z maską 255.255.252.0 lub 255.255.254.0 i masz do dyspozycji 1022 lub 510 adresów IP dla hostów. Wówczas każde z urządzeń może się znajdować w jednej podsieci. Prostsza jest wówczas konfiguracja przy założeniu, że korzystasz z jednego serwera DHCP i da się to wszystko sensownie podłączyć.

zygzag napisał:
    Co do Tokenów to chyba nie ponieważ Hotel będzie dostarczał darmowe WiFi, chyba że mylę zagadnienie z Tokenami.
    Jedno drugiego nie wyklucza. Tzn na pewno sieć zabezpiecz, otwarte darmowe hot-spoty nie powinny istnieć.
    A jak "otworzyć" sieć dla gości masz wiele możliwości
    - najprościej zwykłe szyfrowanie i jedno hasło. Ale jak ktoś zna hasło to połączy się nawet jak nie jest gościem
    - podlinkowane wyżej rozwiązanie z voucherami, wymaga trochę więcej konfiguracji, ale w tym zastosowaniu jest raczej lepsze od jednego hasła. Dla każdego nowego gościa wydajesz voucher na czas pobytu. Gość odchodzi voucher jest nieważny
    - alternatywa to captive portal z użytkownikami. Masz większą kontrolę, ale i trochę więcej roboty z zarządzaniem.

0
  • #5 31 Paź 2016 23:51
    zygzag
    Poziom 12  

Nie przewiduje aby do jednego AP było więcej niż 20 urządzeń podłaczonych jednocześnie, bardziej obawiam się ,ze w całym hotelu będzie ich dużo.

Ale czy DHCP ustawiać aby AP nadawały numer czy ten Firewall który mam bedzie wspólnym DHCP dla wszystkich?

Co do zabezpieczenia to nie ma możliwości aby ktoś nie będący klientem korzystał bo w pobliżu nie ma domów a jak przyjdzie ktoś z lapkiem i usiądzie na ławce to nie będzie problemu. Siec będzie miała hasełko stałe.

Mam jeszcze taki problem ze AP pokazuje mi Adoption Failed i nie bardzo wiem o co chodzi.

0
  • #6 01 Lis 2016 00:02
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

Przede wszystkim UniFi łączy się do kontrolera sofwar-owego i obsługujesz to jakby to był jeden access point, więc bardzo prosto. Po prostu podpinasz kablami do sieci (bez żadnej wstępnej konfiguracji), dodajesz programowo w kontrolerze i zarządzasz całością. Nie interesuje cię, czy klient się przemieszcza, czy nie. Urządzenia będą go sobie przekazywać bez problemu. Vouchery wystawić można za pomocą software-u. W obecnej wersji, taki voucher ma szereg opcji: czas ważności, jednokrotny/wielokrotny, limit transferu itd. Można przygotować i wydrukować naraz dowolną liczbę tych voucherów i dawać gościom
    Kontroler programowy i dokumentację można pobrać tu:
    https://www.ubnt.com/download/unifi
    A tu, jak to zainstalować i skonfigurować:
    https://www.youtube.com/watch?v=0fc7Njk8Rjc
    https://www.youtube.com/watch?v=CEjdAbzt9Sw
    Na tych urządzeniach można zrobić kilka wirtualnych SSID-ów o różnych cechach - dla pracowników, dla gości itd. Możliwości dużo.

0
  • #7 01 Lis 2016 00:18
    zygzag
    Poziom 12  

Ja obsługuję ten programik Mam problem z Adopting. Pokazuje mi bład ale ja po prostu nie wiem co to jest.

0
  • #8 01 Lis 2016 00:31
    jprzedworski

zygzag napisał:
    Pokazuje mi bład
    Jaki?

0
  • #9 01 Lis 2016 00:32
    zygzag
    Poziom 12  

Adoption Failed .nie wiem do czego służy ta "adopcja"

0
  • #10 01 Lis 2016 00:35
    jprzedworski

Adopcja, czyli dołączenie danego punktu dostępowego do zarządzania. Z każdym urządzeniem taki problem?

0
  • #11 01 Lis 2016 00:37
    zygzag
    Poziom 12  

Nie z każdym ja teraz konfiguruje pierwszy . Jak mam to rozumiec? Mam komputer z oprogramowaniem do UNIFI i muszę go z tym kompem powiązać? Sorka ale coś nie mogę załapać.

0
  • #12 01 Lis 2016 00:40
    jprzedworski

W tym filmiku w minucie 5:20 jest pokazane, jak się robi tę adopcję:
    https://www.youtube.com/watch?v=CEjdAbzt9Sw
    A ja się już wyłączę, bo późno - pozdrawiam na razie.
    Jeśli jest problem z adopcją, można zrobić przyciskiem (ponad 10 sekund) reset i po minucie próbować znowu.

0
  • #13 01 Lis 2016 01:16
    zygzag
    Poziom 12  

Ok . dziękuję. Niestety nie działa. Nie wiem czy wpisywac mam IP komputera z którego konfiguruję AP? Jaki port 8080 czy ten który mi pokazuje w przegladarce czyli 8443. żaden nie działa. nadal mam Adoption Failed

Dodano po 23 [minuty]:

OK już mam. mam dwa AP w sieci , ponieważ UNIFI nie był podłaczony kablem do mojego kompa tylko przez WiFi to był problem, gdy podłaczełem sie po WiFi do drugiego AP w tej samej sieci to w UNIFI zadziałało Adoption.

0
  • #14 15 Lis 2016 14:13
    zygzag
    Poziom 12  

Mam jeszcze pytanie. Posiadam telefon VOIP który łaczy się po wifi i na tym AP działa tragicznie. Lepiej działa nawet na jakiś starych rupieciach. Widzę w AP Unifi ustawienia VOIP ale nie bardzo wiem do czego to służy, wyglada jakby można było ustawić telefon ale nie ma gniazda na VOIP. Czy unifi ma specjalne rozwiązania VOIP?

0