Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł wybrać? Beretta exlusive green 25 - opinie

ewenement22 31 Paź 2016 19:10 2526 71
  • #1 31 Paź 2016 19:10
    ewenement22
    Poziom 21  

Witam. Mam domek 140 m2 użytkowych. Podłogówka będzie na całym dole tj. 80 m2. Na górze grzejniki i podłogówka w łazience. Zastanawiam się czy ten kocioł będzie odpowiedni. Jestem na etapie wylewania posadzki. Dom z pustaka. Ocieplony Thermoorganiką Fasada plus frez 15 cm.
    Na dachu blacho-dachówka. Dach ocieplony będzie pianka około 18-20 cm. Okna 3 szybowe veka.
    Czy taki kocioł będzie odpowiedni?
    Nie wiem czy nie lepiej byłoby jakiś z sondą wewnętrzną a nie zewnętrzną.
    Ten model polecił mi sprzedawca w naszym małym mieście 30 tys. mieszkańców.
    Do tego serwisant jest na miejscu lecz po tym jak przeczytałem ten wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16027769#16027769 to trochę zwątpiłem w ten model.
    Chciałbym ustawiać sobie temperaturę na sterowniku w holu i żeby kocioł do niej się dostosowywał.

Wiadomo, że zależy mi na ekonomiczności. Czyli żeby mało gazu zużywał a dobrze grzał:) Dopiero zaczynam się rozglądać za kotłem. Może macie jakiś kocioł godny polecenia w podobnej cenie i jakości. Lub nawet droższy. Tylko, żebym wiedział za co ewentualnie będę dopłacał.

• #2 01 Lis 2016 21:05
    ewenement22
    Poziom 21  

Jak mówiłem chcę mieć możliwość sterować temperaturą jaka ma być w domu a nie gdzieś tam na piecu.
    Nie mam kominka więc chyba regulator pokojowy nie ma przeciwwskazań.

Po przeczytaniu tego artykułu
    http://instalex-instalacje.pl/abc-ogrzewania/regulator-pogodowy-pokojowy-wybrac/
    Cały czas nie wiem co wybrać...
    Regulator pogodowy czy podłogowy.
    Niby tabela "Porównanie sprawności"
    Pogodowe osiągnęły najlepszy wynik tj. 87,3%

Ogólnie to mam też kable sterownicze pociągnięte do każdej rozdzielni podłogówki i grzejników.
    Tak samo mam też kabel pociągnięty do każdego pokoju (np do czujnika temperatury) dzięki czemu może udałoby się osiągnąć efekt ustawiania zadanej temperatury w każdym pokoju.

• #3 02 Lis 2016 20:35
    ewenement22
    Poziom 21  

Halo nie wierze że elektroda umarła... każde inne ale na pewno nie elektroda

• #4 03 Lis 2016 08:55
    ls_77
    Poziom 25  

Niestety nie znam automatyki i kotłów Beretty, ale spróbuję Ci coś wyjaśnić.

Generalnie jeśli chodzi o kotły kondensacyjne, to regulator pogodowy jest jak najbardziej wskazany, chociażby ze względu na to, że kocioł będzie pracował zawsze z najniższą temp. jaka w danej chili jest potrzebna. A im niższa temp. na kotle - tym większe zjawisko kondensacji zachodzi i większa oszczędność.

Następnie, jeśli będziesz miał 2 osobne obiegi: grzejnikowy i podłogowy, i to jeszcze tak jak u Ciebie: grzejniki na górze, a podłogówka na dole musisz zainwestować w odpowiednią automatykę, która będzie miała możliwość regulacji osobno każdym z obiegów. Mogę posłużyć się przykładem z kotłem i regulatorem firmy Vaillant - podstawą jest regulator pogodowy np.: starszy CalorMatic 470 lub nowy MultiMatic 700, który wieszasz w pomieszczeniu i możesz dodatkowo aktywować wpływ temp. pokojowej na sposób regulacji kotła, ale on obsługuje tylko 1 bezpośredni obieg grzewczy. Do regulacji podłogówki musisz dokupić dodatkowy moduł rozszerzający, czyli VR61 (w przypadku CM470) lub VR70 (w przypadku MM700) oraz wskazane jest zastosowanie dodatkowego zdalnego sterownika, tak by odczytywał temp. pomieszczeniową w tej drugiej strefie. Wtedy masz możliwość regulacji każdej strefy - każdego obiegu, a u ciebie każdego piętra osobno. Możesz na każdy obieg ustawić inną krzywą grzewczą, czyli inne zachowanie w zależności od temp. zewnętrznej, oraz regulację pokojową z dowolną temp. na górze i na dole. Należy tutaj dodać, że regulatory Vaillanta mają możliwość wyboru rodzaju regulacji pokojowej: termostat - czyli załącz/wyłącz lub korekta - czyli po osiągnięciu zadanej temp. pomieszczeniowej wpływają na obniżenie parametrów instalacji, tak by układ pracował jak najdłużej z z najniższą temp. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie.

Znam kilka przypadków budynków (takich jak u Ciebie - podłogówka na dole i grzejniki na górze), gdzie powieszono tylko regulator pogodowy w pomieszczeniu na dole (tam gdzie tylko podłogówka) i tym regulatorem sterują podłogówką według temp. zewnętrznej i wewnętrznej, a obieg grzejnikowy jest regulowany tylko pogodowo - według temp. zewnętrznej, a o konkretną temp. w pomieszczeniach tam gdzie są grzejniki - dbają głowice termostatyczne w pomieszczeniach, a czasami termostaty indywidualne w pomieszczeniach współpracujące z siłownikami termicznymi na rozdzielaczach).

Moim zdaniem powinieneś rozejrzeć się za kotłem, którego producent oferuje też możliwość rozbudowy automatyki, tak jak wspomniany Vaillant.

• #5 03 Lis 2016 15:10
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Spojrzyj na kotły Immergasa serii Viktrix.
    Szukaj jak najmniejszej mocy minimalnej ( np. stary sprawdzony Viktrix 12 2- 1,9 do 12 kWl) + moduł pompowo-mieszający DIM. W zależności od modelu odpowiednia ilość stref grzewczych z osobną regulacją. Jest to dość spora inwestycja, ale i tak tańsza od wiodących producentów. Przy prawidłowym montażu zapewni duży komfort cieplny w domu.
    pozdrawiam

• #6 07 Lis 2016 22:58
    ewenement22
    Poziom 21  

Zastanawiam sie czy nie taniej bedzie aotumatyke obsluzyc jakims systemem ktory bedzie u mnie pelnic funkcje inteligentnego domu.
    Ale zapewne beda tego jakies minusy i plusy. Robil to ktos kiedys w taki sposob? Slyszeliscie o czyms takim? Jak wrazenia?

• #7 08 Lis 2016 22:51
    ewenement22
    Poziom 21  

Witam tak wygląda rozdzielnia
    grzejnikow oraz podlogowki
    z tego co sie dowiedzialem od instalatorow ta od podlogowki jak widac zreszta ma urzadzenie ktore miesza wode zimna z ciepla i dzieki temu na podlogowke nie leci maksymalna temperatura a tylko taka jaka sie ustawi na tym urzadzeniu mieszajacym. Dobre jest to rozwiazanie? Jaki kocioł wybrać? Beretta exlusive green 25 - opinie

Prosze poleccie jakies kotly ktore by pasowaly do mojego domu
    viessman jest troche za droga firma no chyba ze sie myle... i wcale nie jest on taki drogi w porownaniu np do beretty, imergas itd.

• #8 09 Lis 2016 07:59
    ls_77
    Poziom 25  

Takie rozwiązanie podłogówki - z zaworem termostatycznym mieszającym - moim zdaniem w twoim przypadku, gdy na dole masz tylko podłogówkę - jest niestety trochę nie trafione. Zawór termostatyczny podaje stałą temperaturę wody wpływającej do podłogówki - nie ma tutaj mowy o regulacji pogodowej, czyli zależnej od temp. zewnętrznej. Chyba że ty sam ręcznie będziesz taką regulację zapewniał poprzez ręczne codzienne zmiany nastawy na tym zaworze. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w układach mieszanych - gdzie w jednym pomieszczeniu mamy i podłogówkę i grzejniki - wtedy podłogówka zapewnia efekt ciepłej podłogi (ze stałym parametrem wody), a regulację konkretnej temp. pomieszczeniowej załatwiają grzejniki.
    W twoim przypadku , gdy na dola masz podłogówkę a na górze grzejniki i chcesz sterować odpowiednią temp. w pomieszczeniach, to będzie bardzo trudne. Kocioł powiedzmy będzie mógł pracować według regulatora pogodowego, ale i tak temperatura na nim będzie taka jaką wymagają grzejniki, a na podłogówkę trzeba niższej i też zależnej od pogody/temp. na zewnątrz, czyli osobny obieg na zaworze mieszającym z siłownikiem, ale tym siłownikiem też musi coś sterować, czyli rozbudowana automatyka.
    Jak byś się nie kręcił - to plecy z tyłu

• #9 09 Lis 2016 08:21
    ewenement22
    Poziom 21  

Dzieki barc
    dzo za wyjaśnienie. Wiec wybierać teraz piec koniecznie z regulatorem pokojowym? Bedzie to lepsze rozwiązanie? Ewentualnie z regulatorem pogodowym i pokojowym? Np. wiem że do tej berrety można dokupic regulator pokojowy przewodowy lub bezprzewodowy którym można sterować przez intermet nawet. Cena około 800zl. Bardzo proszę o pomoc w wyborze bo za kilka dni muszę coś wybrać. Chce ustawić sobie na regulatorze na dole zadaną tempedatuŕe
    ę i żeby taką mi trzymało. Przecież nie będę ja czy żona kręcić codziennie śrubokrętem w rozdzieni. Pomocy.Jakie rozwiązania widzicie w moim przypadku.

Dodano po 7 [minuty]:

Na górze przy kaźdym grzeniki będą głowice termostatyczne. Tam wydaje mi się będzie łatwiej zapanować nad temperaturą.

• #10 09 Lis 2016 13:12
    irus.m

Przyoszdzędziłeś na pompo-mieszaczach słuchając instalatora, który nie ogarnia instalacji z więcej niż jednym zaworem- będziesz walczył o utrzymanie komfortu cieplnego i zużycie gazu.
    Lub dodatkowe koszty na właściwą modernizację układu grzewczego.
    Właściwości podłogówki wymagają ciągłego jej zasilania z obniżoną odpowiednio temperaturą.
    Wtedy uzyskuje się odpowiedni komfort w mieszkaniu, możliwość płynnej regulacji i wpływ systemu pogodówki.
    pozdrawiam

• #11 09 Lis 2016 15:24
    ewenement22
    Poziom 21  

Instalator chce zrobic tak zeby osiagnac zamierzony przezemnie efekt ze regulator pokojowy podlaczyc do pompki podlogowki i on bedzie zalatwial sprawe. Np. bedzie osiagnieta zadana temeratura 22 stopnie na dole w korytarzu to wylaczy pompke i na calym dole przestanie grzac podlogowka. Moze tak byc?

• #12 09 Lis 2016 16:05
    ls_77
    Poziom 25  

Popieram słowa irus.m
    Stosując teraz termostat (czy przewodowy, czy bezprzewodowy - nie ma znaczenia) który będzie włączał i wyłączał pompę od podłogówki niestety nie da ci pełnego komfortu, ponieważ podłogówka ma baaaaaaardzo dużą bezwładność. Wyobraź sobie, że zadałeś na termostacie 22°C w pomieszczeniu, wszystko się nagrzało do tych 22°C i pompa się wyłączy, a ciepło dalej będzie oddawane od nagrzanej podłogi. Będziesz długo czekał aż w pomieszczeniu się ochłodzi poniżej tych 22°C i dopiero wtedy pompa dostanie sygnał żeby grzać, ale zanim podłogówka zacznie nagrzewać cały beton i oddawać ciepło - to znowu upłynie trochę czasu, a temperatura w pomieszczeniu będzie jeszcze spadać. I tak w kółko. Znam wiele takich przypadków jak twój i niestety klienci narzekają. No ale podobno można się przyzwyczaić lub szukać takiej temperatury na zaworze termostatycznym przy pompie od podłogówki i takich przepływów przez pętle grzewcze, żeby to zjawisko o którym pisałem jak najbardziej zmniejszyć.
    Pełne sterowanie podłogówką daje tylko i wyłącznie rozszerzona automatyka kotła współpracująca z siłownikiem mieszającym - wtedy na podłogówkę puszczamy zawsze odpowiednią temperaturę wody, a dodanie regulatora pomieszczeniowego czasami potrafi wpłynąć na tą temperaturę wody (albo podwyższyć albo obniżyć).

• #13 09 Lis 2016 22:54
    ewenement22
    Poziom 21  

Co do kotla jeszcze to czy wystarczy 15kW? Jak bedzie z tydzien albo dwa na dworzu powiedzmy -20 albo -30 to da on radę? A jak da radę to czy nie spali mi dużo więcej gazu niż np. taki co ma 25kW? Jesli wystarczy to czy mozecie polecic jakies modele pasujace dla mnie?

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście z modulacją do 1.5kW - 2kW.
    Rozumiem że taka modulacja odbywa się automatycznie?

• #14 10 Lis 2016 09:40
    ewenement22
    Poziom 21  

Co myślicie o takim kotle?
    Immergas VICTRIX X 12 2 I
    http://allegro......

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

cena w porównaniu do beretty dużo mniejsza. Czyli pewnie i kocioł dużo gorszy...
    Tylko on ma niestety tylko 12kW. Może to być pewnie za mało...

• #15 10 Lis 2016 21:09
    irus.m

ewenement22 napisał:
    Co myślicie o takim kotle?
    Immergas VICTRIX X 12 2 I
    http://allegro......
    cena w porównaniu do beretty dużo mniejsza. Czyli pewnie i kocioł dużo gorszy...
    Tylko on ma niestety tylko 12kW. Może to być pewnie za mało...

Bardzo dobre kotły.Nie wiem, czy nie lepsze od berety i lepszy dostęp do serwisu.
    Co do mocy na co, wystarczy Ci na ponad 200 mkw. Ma za małą moc, by na bieżąco grzać wodę w kranach, dlatego musi współpracować z zasobnikiem.
    pozdrawiam

• #16 12 Lis 2016 12:42
    ewenement22
    Poziom 21  

będzie zasobnik

Nadal nie jestem zdecydowany na żaden kocioł.
    Jak na razie godne uwagi moim zdaniem są Immergas VICTRIX 12 X TT 2
    oraz Beretta Exlusive Green 25
    Szukałem sporo i nic nie znalazłem z modulacją do 1,5 - 2,5 kW.
    Zastanawia mnie jeszcze czy nie jest tak, że VICTRIX 12 X TT 2 będzie bardziej się zużywał więcej palił itp. ponieważ częściej będzie pracował przy maksymalnej swojej swojej mocy.
    Natomiast taka beretta będzie się mało eksploatowała.

Tak jak jest z samochodami jak do samochodu który sporo waży wrzucą silnik 1,2 to on więcej pali i szybciej się zużywa (jest bardziej wyżyłowany) niż taki co ma silnik 1,6 czy 1,8. Bo on po prostu ma łatwiej radzić tą budę. Jak myślicie ma to chociaż trochę jakiś sens?

Wczoraj rozmawiałem też z serwisantem brotje i on stwierdził, że lepiej zawsze mieć ten zapas. W sumie to też polecił mi właśnie ten model beretty a o tym Immergasie nie mówiłem mu.

• Pomocny post
    #17 12 Lis 2016 15:44
    irus.m

Bzdury Ci gość opowiada z zapasem mocy.
    140 m² x 50 W/m² = 7 kW przy -20°C na dworze -Takie jest max zapotrzebowanie budynku na moc cieplną.

Z kotłami jest inaczej niż z samochodami.
    Kocioł ma mieć jak najmniejszą moc grzewczą dobraną do instalacji, by mógł cały czas pracować minimalną (szczególnie przy podłogówce) mocą tylko raz na dobę automatyka robi mu przerwę techniczną. I parametr minimalnej mocy kotła jest kluczowy dla zużycia paliwa i komfortu cieplnego w mieszkaniu.

pozdrawiam

• #18 13 Lis 2016 10:00
    ewenement22
    Poziom 21  

W projekcie mam takie info
    czyli według projektu kocioł minimum 18kW?

• Pomocny post
    #19 13 Lis 2016 10:28
    irus.m

Bzdury w projekcie.
    Projektant policzył Ci ciągłą produkcję ciepłej wody, której używasz tylko czasowo.To raz. Policzył dla kotła dwufunkcyjnego, a nie jak napisał dla zasobnika.
    Dwa:
    kubatura Twoich pomieszczeń to około 360 m³ x 26.9 W/m³ = 9,684 kW przy -20°C policzone przy zawyżonych normach z 94 roku.

Wyjaśniłem Ci już wszystko najjaśniej jak można. Ty zrób jak chcesz.
    pozdrawiam

• #20 13 Lis 2016 10:48
    ewenement22
    Poziom 21  

Według info na stronie kabatura 500m3
    http://www.dobredomy.pl/projekt/libraII/

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 140.8 m²
    + Powierzchnia garażu 32.1 m²
    Powierzchnia zabudowy 139.7 m²
    Kubatura netto 500.4 m³
    Powierzchnia dachu 260.2 m²
    Kąt nachylenia dachu 40°
    Wysokość budynku 8.9 m
    Min. wymiary działki dł. 20.18 m
    Min. wymiary działki szer. 21.68 m
    Liczba pokoi 4
    Liczba łazienek 3
    Garaż 2

w projekcie też

• Pomocny post
    #21 13 Lis 2016 11:07
    irus.m

ewenement22 napisał:
    Według info na stronie kabatura 500m3

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 140.8 m²]

Tyle grzejesz i to jest podstawą do obliczeń- czytanie ze zrozumieniem.
    pozdrawiam

• #22 13 Lis 2016 17:04
    ewenement22
    Poziom 21  

a co myślicie o Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C
    byłby ok?

• Pomocny post
    #23 13 Lis 2016 17:11
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Lepiej nie mógłbyś wybrać :)

• Pomocny post
    #25 13 Lis 2016 17:23
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Jest rewelacyjny.

• #26 13 Lis 2016 17:36
    ewenement22
    Poziom 21  

Proszę o rozwinięcie swojej wypowiedzi. Czemu uważasz że jest taki rewelacyjny:)

• #27 14 Lis 2016 12:26
    ewenement22
    Poziom 21  

Grzejniki
    nie pamiętam dokładnie ale chyba

1 pokój 12,4m2
    V22 40/100
    v22 40/100

2 pokoj 11m2
    V22 40/120

3 pokój 17m2
    V22 40/100
    V22 40/100

No i w łazience na dole jakaś nieduża drabinka. Tam jest też podłogówka.

W łazience na górze trochę większa drabinka i też jest podłogówka.

Pralnia podłogówka + V22 40/100
    Jaka Wasza opinia?

Teściu ma kocioł brotje wbs 22 c jak dobrze pamiętam ona modułuje od 7kW
    i na rok za gaz płacił 4tyś. Dokładnie chyba 3,800zł.
    To chyba nie tak źle.

Ja będę miał lepiej ocieplony budynek. Piec z mniejszą modulacją. Okna 3 szybowe on ma 2. Ja mam dużo podłogówki on tylko łazienki. On ma wełnę do ocieplenia dachu ja będę miał pianę.
    Więc mam nadzieje, że w 3 tysiącach się zmieszczę. A może jeszcze lepszy wynik uda mi się osiągnąć. Jak myślicie mogę liczyć na lepszy wynik? 2 tysiące:P ? 2,5?

Link do moje projektu

kalkulator na stronie dał mi taki wynik.
    34993280c529.png

• #29 15 Lis 2016 13:35
    ewenement22
    Poziom 21  

mirrzo napisał:
    Nadal obstawiam Junkersa http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-smart-5c.html
    Spokojnie da radę i oszczędności będą wymierne

aż tak wymierne? dlaczego tak uważasz?

Co do kotła to
    JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-5C
    Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 2,3-15,2
    Nominalna moc cieplna 80/60°C [kW] 2,0-14,0

a beretta od 2,8
    aż taka różnica może być w zużyciu gazu? Ile na oko na rok można spodziewać się oszczędności? 10zł, 100zł czy 500zł:D

jest jeszcze kocioł
    JUNKERS CERAPUR COMPACT ZSB 14-1 DE
    ale czym on się różni od CERAPUR SMART ZSB 14-5C (4400zł brutto)to nie mam pojęcia... a jest dużo tańszy (3800zł brutto)
    obydwa nie mają w standardzie czujki zewnętrznej. Ile taka może kosztować bo nie mogę znaleźć?

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Powiedzcie proszę konkretnie w takim razie co złego się może dziać jakie problemy mogą być z kotłem lub całą instalacją przy takiej złej wykonanej instalacji i rozwiązaniu jakie zastosował mi mój instalator. Czyli bez connect AT-BT. Ręczny mieszacz w rozdzielni podłogówki. Jeden regulator(z parteru) podłączony pod pompkę w rozdzielaczu do podłogówki a drugi regulator(z piętra) do pompki która będzie w kotłowni.
    Jakby nie było Connect AT-BT kosztuje około 2500zł.

• #30 15 Lis 2016 22:32
    ewenement22
    Poziom 21  

odpowiedzcie prosze na ostatnie moje pytania. Prawdopodobnie jutro chce kupic kociol. Albo Junkers albo beretta. Chcialbym wiedziec czy rzeczywiscie beda widoczne oszczednosci dzieki tej modulacji do mniejszej mocy w junkersie. No i chcialbym tez Wasza opinie np. o jakosci Junkersa. Czy wymiennik np. jest lepszy w tym konkretnym Junkersie czy w beretcie. Jak inne czesci. Chcialbym znac kazde za i przeciw co do tych konkretnych kotlow

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME