Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Małe przenośne urządzenie z Windowsem na długi pobyt w szpitalu

nocot 31 Oct 2016 20:10 726 6
 • #1
  nocot
  Level 7  
  Witam. Niedługo zostanę położony w szpitalu i pobędę tam pewnie jakieś 2-3 miesiące. Z doświadczenia wiem, że jestem w stanie niemal oszaleć, jeśli jestem pod zamknięciem bez zajmującego zajęcia przez wiele dni. Oprócz standardowych rzeczy (granie w karty, czytanie książek itd.) potrzebuję elektronicznych rozwiązań. Już przyszykowałem kilkadziesiąt godzin filmów i audiobooków na MP4 i dużo jeszcze zostało. Oprócz tego planuję zakup konsoli przenośnej.

  Pytałem jakiś czas temu, co mniej więcej można zabrać ze sobą. Nie ma problemu z odtwarzaczem MP4 i konsolą PSP. Problemem dla opiekunów oddziału jest natomiast już telefon, laptop i tablet. Telefon, żeby nie komunikować się (terapia wymaga niejako odcięcia się od świata zewnętrznego); laptop - nie wiem, za duży pewnie; tablet - ze względu na obecność kamerki. Spytałem, czy gdyby kamerkę wyciągnąć to byłoby OK, niestety usłyszałem że "jak wszyscy to wszyscy". PSP (taką konsolę) jak mówiłem można mieć i ktoś już miał na oddziale taką. Także tyle udało mi się wywnioskować, że małe urządzenia bez kamerki i funkcji dzwonienia można mieć. Popytam jeszcze jak już będę miał listę urządzeń do wypytania ;)  Przydałby się niewielki komputer przenośny. Koniecznie pełnoprawny Windows, ponieważ chcę, żeby działały na nim programy pod niego robione. Wymagań specjalnych nie mam, byle się dostosować do wymagań szpitala. Zapewne używka bo na nowości mi nie zależy. Programy takie jak edytor tekstu, kompilator C++, edytor graficzny itp., no i jakieś niewymagające gry - choćby Sims 2 z 2003 roku, GTA San Andreas z 2004 roku, SimCity 4 z 2003; w porywach do Spore z 2009 i Sims 3 z 2009 (wymagania jak na datę niewielkie) jeśli się da. Raczej nic mocniejszego niż laptop Acer Aspire 5315 mi nie jest potrzebne (1,73GHz, 512MB, integra). Tak więc teoretycznie wszystko, co udźwignie Windowsa XP mnie zadowoli, a jak już zbliży się do Windows 7 to już cud miód ;)

  Patrzyłem, jakie są możliwości. Widziałem że są netbooki, myślę że by jakoś dały radę. Czytałem trochę o mikrokomputerach, ale nie znalazłem wielu informacji. Teoretycznie nie ma problemu kupić osobno maszynę, osobno monitorek i klawiaturkę i coś jeszcze, ale nie znam tematu mikrokomputerów. Jeszcze patrzyłem stare palmtopy, one mają jakieś śmieszne wersje XP-ka. Patrząc na moc, wystarczy do starych simsów, ale podejrzewam, że ten sprzęt ma w ogóle inne instrukcje i nie ma szans uruchomić na nim czegokolwiek robionego pod desktopowego XP-ka. Z resztą, chyba się zagalopowałem z tym palmtopem ;) Nie wiem, jakie są jeszcze możliwości. I nie wiem, jaka możliwość jest najlepsza dla mojego zastosowania.

  Powiem tylko, że im mniejsze tym lepsze. Nie boję się kombinowania. Przedział cenowy do ustalenia gdyż nie wiem jaka by była cena tego wszystkiego. Podam trzy główne przedziały:
  A - do 110 zł
  B - do 200 zł
  C - do 320 zł
  Takie mi się widzą. Fajnie by było, gdyby ktoś napisał czy i co da się tymi cenami uzyskać. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • #2
  badboy84
  Level 42  
  Chyba tylko tablet wchodzi w grę, ale w tych kwotach będzie problem ... może jak dodasz do siebie A+B+C znajdzie się coś adekwatnego ;)
 • #3
  kokapetyl
  Level 43  
  badboy84 wrote:
  Chyba tylko tablet wchodzi w grę

  Pomysł chyba nie trafiony, bo
  nocot wrote:
  Problemem dla opiekunów oddziału jest natomiast już telefon, laptop i tablet.
 • #4
  helmud7543
  Level 43  
  Dla mnie minimum to netbook, taki w standardowej architekturze. Małe wymiary, niezbyt duża wydajność ale pójdzie Windows, także 7, oraz programy pod niego. Ale to nie ta kwota.
 • #5
  kokapetyl
  Level 43  
  nocot wrote:
  Pytałem jakiś czas temu, co mniej więcej można zabrać ze sobą. Nie ma problemu z odtwarzaczem MP4 i konsolą PSP. Problemem dla opiekunów oddziału jest natomiast już telefon, laptop i tablet. Telefon, żeby nie komunikować się (terapia wymaga niejako odcięcia się od świata zewnętrznego)

  Ostatni fragment chyba wyjaśnia, że te rzeczy nie przejdą.
 • #6
  nocot
  Level 7  
  A więc netbook. Patrzę ceny używanych i te słabsze z 800 MHz procesora mieszczą się nawet w przedziale A (<110zł). Wciąż patrzę. Ale te 800 MHz i 0,5 GB RAM-u wystarcza, żeby włączyć stare, kilkunastoletnie pozycje - gry, oprogramowanie. Zobaczę te droższe netbooki (dla mnie powyżej 200 złotych to już droższe ;) ) i ocenię, jak sprzętowo wyglądają.

  Natomiast jak najbardziej wszystko bez dostępu do internetu, więc pewnie nie będzie problemu.

  Przydzwonię jutro do szpitala i spytam, czy netbooka można mieć. Jak tak to raczej załatwione. Jeszcze może będę miał jakieś pytanie w sprawach sprzętowych.
 • #7
  nocot
  Level 7  
  Znalazłem kilka propozycji od 50 do 150 złotych. Wyglądają one następująco:

  Asus Eee PC 2G: 512 MB RAM, 800 MHz, 2 GB SSD - 50 zł
  W sam raz do pomieszczenia XP-ka, resztę można na kartę SD zainstalować. Moc starczy do Sims 2 i gier z podobnego okresu.

  Asus Eee PC 900: 1 GB RAM, 900 MHz, 16 GB SSD - 84 (89) zł
  Lepsza wersja poprzedniego Asusa. Rozdzielczość dużo wyższa, przez co sprzęt ogólnie lepszy jakościowo.

  Medion Advent 7066M: 768 MB RAM; 1,5 GHz; 40 GB - 150 zł
  Już Sims 3 i Spore z 2009 roku pójdą (wiem bo bardzo podobne parametry ma mój laptop, który ma te gry).

  Acer ZG5: 1 GB RAM; 1,6 GHz; 80 GB - 150 zł
  Tak samo jak wyżej. Sprzęt chyba nieco lepszy od poprzednika.


  Ogólnie spodziewałem się wyższych cen, nie jest źle. Dzwoniłem jednak na oddział i powiedzieli, że wszystko powiedzą jak już przyjadę, ale na razie mówią że można wziąć MP4 i PSP; netbooka nie, z racji że to komputer.
  Na tego typu oddziale i tak cud że pozwolili cokolwiek mieć, na innych oddziałach w promieniu 100 km nie można mieć nic z elektroniki. Jest myślę że znaczna szansa na to, że pozwolą mieć netbooka jeśli zostaną w nim zablokowane wszystkie funkcje oprócz grania i nie będę miał do nich dostępu. Wtedy nie będzie miało to funkcji komputera, a platformy do grania, czyli teoretycznie ma identyczną funkcję co PSP (które można mieć). Myślę że zrozumieją, znam już zasady oddziału bo na nim raz byłem. Ale możliwe, że przepisy ściśle zabraniają, wtedy to nie przejdzie. Jak to nie przejdzie to trudno, i tak się cieszę, że znalazłem jedyny oddział, na którym mogę mieć jakąś elektronikę ze sobą.

  Natomiast sam do końca nie wiem, czy coś takiego jest do końca możliwe. Uczę się w technikum informatycznym i stąd wiem, że administrator ma prawo ograniczyć uprawnienia użytkownika do ściśle określonych reguł. Ktoś mi powie, czy jest realne, aby ograniczyć uprawnienia użytkownika tylko do uruchamiania niektórych aplikacji (gier)? Czyli kompletnie nic (raczej) poza uruchamianiem wybranych aplikacji, zmianą głośności i włączaniem i wyłączaniem komputera. System Windows XP, może 7 jak będzie konieczność. Jak się da to poblokuje się wszystko jako admin i na jego konto zostanie założone hasło, którego nie będę znał. Będę wtedy korzystał jako użytkownik z założoną blokadą.

  Tak jak mówiłem, pomysł może nie przejść, ale warto spróbować przedstawić taką koncepcję na oddziale, popartą opinią rodziców. Na logikę powinni się zgodzić jeśli nie ma prawnych przeszkód, ale jak wiadomo, w szpitalach nie wszystko jest zawsze logiczne. Albo się uda przepuścić pomysł, albo też się nie uda. Ale warto, żeby ktoś mi powiedział, czy do realizacji jest ograniczenie praw użytkownika.