Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WAB2028JPL - programator - wartosci napiec zasilacza i elementow modulu

michald 31 Paź 2016 23:52 1182 3
  • #1 31 Paź 2016 23:52
    michald
    Poziom 28  

Witam

Jestem w trakcie naprawy sterownika pralki Bosch Vario Perfect plus typ WAB 2028.
    Po wykonaniu odpowiednich pomiarów napiec stwierdziłem zaniżoną wartość napiec stabilizatora LM78M05BG :
    wyj. = +2.5V
    wej. = +4.6V

W związku z powyższym prośba o podanie prawidłowych wartości napięcia na kondensatorze elektrolitycznym C2 - 470µF/25V - wyjściu zasilacza impulsowego z TNY264GN. Według mnie wartość ta powinna wynosić ok +8V (czy tak)? Wartości napięcia diody Zenera D5 w obwodzie regulacji napięcia wyjściowego przetwornicy.

Uszkodzeniu uległa dioda Zenera, niestety z uwagi iż jest to element SMD i na samym elemencie brak opisu, prośbą do Forowiczów o podanie właściwych parametrów tej diody - napięcia stabilizacji. Symbol modułu pralki: EWP 65313 02

Tymczasowo w miejsce poszukiwanej diody Zenera podstawiłem diode Zenera 8V2 - napięcie wyjściowe wynosi obecnie 9.1V, a na wyświetlaczu błąd E-23 - bez względu na ustawiony program.

Szczegóły testu:

Moduł sterownika podpięty szeregowo z siecią 240V ~ poprzez żarówkę 100W

Czy zgłaszany błąd E-23 oznacza za niska wartość napięcia na wyjściu przetwornicy TNY264GN? Już znalazłem...
    Dla potomności kody błędów dla Bosh-a: :arrow: Link

E-23 - rezystancja pompy odpływowej - wiec jeżeli to napięcie z przetwornicy TNY264GN zasila poprzez stabilizator LM78M05GB tylko procesor to pralka powinna działać poprawnie.
    Niestety nie posiadam schematu w/w modułu, a po ścieżkach jedynie co widzę to to ze prowadza w kierunku łączówek bocznych panelu.

• #2 02 Lis 2016 13:21
    TONI_2003
    Moderator

michald napisał:
    stwierdziłem zaniżoną wartość napiec stabilizatora LM78M05BG

Zatem mamy rozumieć, że napięcie wyjściowe na procesor jest już poprawne? Jeśli tak to może sytuacja jest podobna do tego tematu (rozwiązania): Link

• #3 05 Lis 2016 08:07
    michald
    Poziom 28  

Naprawialem sam sterownik na warsztacie, pralke testowal kolega u klienta.

Napiecie na procesorze jest poprawne. Wartosc pomierzona wynosi +5.02V.

Ale problem moze lezec w wartosci napiecia na wyjsciu przetwornicy TNY264GN poniewaz z tego wezla prawdopodobnie moga byc zasilane uklady logiki do sterowania triakami.
    W obecnej chwili nie mam juz tego sterownika wiec nie moge tego przesledzic, ale moze ktorys z kolegow juz ten temat przerabial i wie napewno jak wyglada topologia tego modulu i moglby ze mna ta wiedza sie podzielic.
    Bede ogromnie wdzieczny za okazana pomoc i chetnie udziele wsparcia w innym problemie

Po podpieciu do obwodow pralki i wlaczeniu wyswietlacz sygnalizuje blad E-21 ktorego nie mozna skasowac kombinacja na panelu.

Czy posiada ktos moze taki sterownik dla porownania tak aby mozna bylo zmiezyc poprawna wartosc napiecia na wyjsciu przetwornicy TNY264GN ?

Prosba do kolegow forumowiczow o wykonanie pomiaru napiecia na kondensatorze 470µF/25V.

Na miom schemacie zrysowanym z plytki PCB kondensator ma oznaczenie C2

Chcialbym przeprosic za blednie podana wczesniej przeze mnie wartosc napiecia na C2 - podalem +8.3V a faktycznie po pomiarach innym woltomierzem okazalo sie ze wartosc napiecia wynosi +9.15V.

Moj blad - mialem rozladowana baterie w multimetrze i stad przeklamanie pomiaru i zanizona wartosc napiecia na C2

Jeszcze raz wyszystkich sledzacych moj post przepraszam - post zostal juz poprawiony

Pozdr
    Michal

• #4 18 Lis 2016 03:33
    SERWISMAX

Poziom 13  

Witam

Błąd F21 wymaga trochę cierpliwości. Procedurę opisaną tutaj: Link należy wykonać nieraz kilkukrotnie. Co do napięć - to jakie masz napięcie na dowolnym tranzystorze sterującym przekaźnikiem 12V ?.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME