Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TVP1 HD,TVP2HD - "zacina" się obraz.

MM2X 01 Lis 2016 13:34 4023 88
  • #1 01 Lis 2016 13:34
    MM2X
    Poziom 26  

Antena naziemna "Telmor" ( chyba ASR ) Tarnowskie Góry, ( mieszkanie znajomych), od pewnego czasu zacina się TVP1 HD,TVP2 HD tzn. staje jakby stop klatka, głównie wieczorem, nie da się normalnie oglądać. Do tej pory było wszystko ok., problem pojawił się chyba ( bo znajomi nie są pewni ), wtedy jak włączono kanały testowe i zniknęła TVP Polonia.

Testowali przez 6 m-cy kilka anten min. siatkową i właśnie ta wypadła najlepiej ( min. to, że "łapie" Silesię ). W czym będzie problem, może zmiana na HD jest tego przyczyną?
    O co chodzi z kanałami testowymi?

0 29
  • EuroPro
  • #3 01 Lis 2016 20:04
    MM2X
    Poziom 26  

mihal2002 napisał:
    Jak daleko do nadajnika. I konkretnie jaka antena.

Katowice Kosztowy - Tarn.Góry tj.61 km., antena Telmor ASR ( fotka ). TVP1 HD,TVP2HD - "zacina" się obraz.

Ma ktoś jakiś pomysł?
    Zacina też na innych programach, dzisiaj byłem dłużej u znajomych i przekonałem się naocznie :( .

Hmmm, kręcenie anteną nic nie daje :( .

0
  • #4 18 Lis 2016 12:39
    MM2X
    Poziom 26  

Dalej nic, dziwna sprawa, jak zacina obraz albo traci się głos parametry danego kanału jak na załączonych screenach, - jakość i siła obrazu 100%.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lis 2016 13:51
    LeDy
    Poziom 43  

MM2X napisał:

Ma ktoś jakiś pomysł?
    Zacina też na innych programach, dzisiaj byłem dłużej u znajomych i przekonałem się naocznie :( .

Hmmm, kręcenie anteną nic nie daje :( .

Wymienić zasilacz najlepiej na taki z regulacją.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lis 2016 14:09
    djlukas
    Poziom 27  

Ostatnio także miałem taki przypadek u klienta. Wszystko pięknie chodziło, do czasu jak żona sprzątała. Okazało się, że zasilacz ma regulację napięcia (schowany za wieszakiem z tyłu tv) i żona najprawdopodobniej przy wycieraniu kurzu przekręciła potencjometr. Zmniejszyłem napięcie i wszystko ok.

0
  • EuroPro
  • #7 19 Lis 2016 10:12
    MM2X
    Poziom 26  

LeDy napisał:

Podmieniałem dwa zasilacze stabilizowane 12V tylko, że bez regulacji.

djlukas napisał:
    Zmniejszyłem napięcie i wszystko ok.

Regulowany po to, aby zmniejszyć napięcie?.

Czyżby chodziło o to, że sygnał jest za silny i pośrednio go osłabić zmianą napięcia?.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lis 2016 10:34
    Olek II
    Moderator

MM2X napisał:
    Czyżby chodziło o to, że sygnał jest za silny i pośrednio go osłabić zmianą napięcia?.

Dokładnie o to chodzi. Obraz przycina zbyt silny sygnał.

0
  • Pomocny post
    #9 19 Lis 2016 13:30
    LeDy
    Poziom 43  

MM2X napisał:
    LeDy napisał:

Podmieniałem dwa zasilacze stabilizowane 12V tylko, że bez regulacji.
    djlukas napisał:
    Zmniejszyłem napięcie i wszystko ok.

Regulowany po to, aby zmniejszyć napięcie?.

Oczywiście ale również jak wzmacniacz jest zrobiony przesadnie, "wyżyłowane wzmocnienie ", na granicy wzbudzenia się.

1
  • #10 19 Lis 2016 15:26
    MM2X
    Poziom 26  

Olek II napisał:

ok., dziękuję.

LeDy napisał:
    Oczywiście ale również jak wzmacniacz jest zrobiony przesadnie, "wyżyłowane wzmocnienie ", na granicy wzbudzenia się.

Antena ze wzmacniaczem jest już kilka lat także podejrzewam, że będzie on raczej dobry tj. nie wzbudza się, bo gdyby to było powodem zapewne od początku problem ujawniłby się.
    Nie mam akurat pod ręką regulowanego zasilacza, czy mogę szeregowo wpiętym "PR-kiem" obniżać napięcie?.

0
  • Pomocny post
    #11 19 Lis 2016 18:03
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

Zatem aż prosi się by zastosować wzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu szczególnie, że producenci oferują takie o różnych i nie bez kozery. A regulowany zasilacz hmm :| daje efekt regulacji wzmocnienia ale pytam jak pracuje wzmacniacz przy napięciu sporo niższym od dedykowanego ( punkty pracy tranzystorów itp) ?.
    Abstrahując od problemów tego typu a tez miałem takie przypadki
    djlukas napisał:
    żona najprawdopodobniej przy wycieraniu kurzu przekręciła potencjometr. Zmniejszyłem napięcie i wszystko ok.

MM2X napisał:

Nie mam akurat pod ręką regulowanego zasilacza, czy mogę szeregowo wpiętym "PR-kiem" obniżać napięcie?.

Od biedy możesz ale pasowałoby odfiltrować napięcie za Pr-kiem kondensatorem elektrolitycznym. I Pr-rek taki góra set omowy.

Dodano po 30 [minuty]:

Pytanie jeszcze czy silne LTE nie miesza a to ostatnio częste...

0
  • Pomocny post
    #12 19 Lis 2016 19:53
    LeDy
    Poziom 43  

MM2X napisał:
    Olek II napisał:

ok., dziękuję.

LeDy napisał:

Antena ze wzmacniaczem jest już kilka lat także podejrzewam, że będzie on raczej dobry tj. nie wzbudza się, bo gdyby to było powodem zapewne od początku problem ujawniłby się.

Oczywiście aż się o to prosi. PR'ek to moje początki z regulowanymi zasilaczami jak ich jeszcze nie wymyślili. Oczywiście jak najbardziej.
    To dofiltrowanie to wymysł D.S.

0
  • Pomocny post
    #13 19 Lis 2016 20:11
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

To dofiltrowanie to wymysł D.S.

Przepraszam ale nie mój . Tak się przyjęło, że napięcie powinno być bez tętnień (czy to w.cz czy m.cz dlatego filtracja wskazana) Dla w.cz pasowałoby wstawić jeszcze równolegle jakiś mały bezindukcyjny kondensator rzędu nanofaradów. I w separatorach zasilania jest obecny.

Dodano po 10 [minuty]:

I jak wspomniałem wzmacniacz powinien mieć dopasowane wzmocnienie co producenci oferują. regulacja wzmocnienia napięciem zasilania to tylko "ersatz" i nie powinien mieć miejsca.

0
  • #14 19 Lis 2016 20:39
    MM2X
    Poziom 26  

Darek.S napisał:
    Zatem aż prosi się by zastosować wzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu szczególnie, że producenci oferują takie o różnych

Kilka lat temu jak antena była instalowana, trzy poprzednie nie sprawdziły się, w tym dwie siatki i dopiero ta z # 3 ze wzmacniaczem mniejszej mocy dała jako taki efekt, po kilku dniach została wymieniona na tego samego typu z tym, że z "lepszym wzmacniaczem" ( sprzedawca), zapewne silniejszym. Podejrzewam, że sygnał dociera teraz silniejszy ( nie wiem, może zmienili coś w nadawaniu Katowice-Kosztowy, tym bardziej, ze to zacinanie zbiegło się z utratą odbioru "TVP Polonia" ) .

Darek.S napisał:
    Pytanie jeszcze czy silne LTE nie miesza a to ostatnio częste...

Czy masz na myśli BTS-y?.
    LeDy napisał:
    Oczywiście aż się o to prosi. PR'ek to moje początki z regulowanymi zasilaczami jak ich jeszcze nie wymyślili. Oczywiście jak najbardziej.

Moje też - ZURiT :) . Przyjechałem dzisiaj do znajomych i w torbie ani jednego PR-ka ( wstyd ) a sklepy zamknięte, muszę poczekać do poniedziałku.

Darek.S napisał:
    I jak wspomniałem wzmacniacz powinien mieć dopasowane wzmocnienie co producenci oferują. regulacja wzmocnienia napięciem zasilania to tylko "ersatz" i nie powinien mieć miejsca.

W tej antenie chyba jest problem z wyciągnięciem wzmacniacza, bo pamiętam na początku jak 1-sza z tych anten ze słabszym chodziła na 1/2 gwizdka i zaproponowałem w sklepie, że wymienimy sam wzmacniacz, sprzedawca wolał wymienić na nową antenę z silniejszym wzmacniaczem.

0
  • #16 19 Lis 2016 20:51
    MM2X
    Poziom 26  

Darek.S napisał:
    Nie inaczej

Ale to dotyczyło by też innych użytkowników tego budynku a tam nie ma zmian na gorsze wieczorem, kiedy zacina, odwrotnie - jest lepiej zapewne dlatego, że mają słabsze anteny u nich in plus, u znajomych, że mają silniejszą na minus. A mówi się, że od przybytku głowa nie boli ;) .

0
  • #17 19 Lis 2016 20:56
    LeDy
    Poziom 43  

MM2X napisał:

Moje też - ZURiT :) . Przyjechałem dzisiaj do znajomych i w torbie ani jednego PR-ka ( wstyd ) a sklepy zamknięte, muszę poczekać do poniedziałku.

Darek.S napisał:

Jak zwał tak zwał, ważne są ostateczne efekty a te są rewelacyjne. To ci..., wymyślający wzmacniacze 30-40dB, Turbo, zmusili mnie do zmniejszania ich wzmacniania, początkowo zmieniając wartości R a potem prostym sposobem, zminiejszająć napięcie zasilania.

0
  • Pomocny post
    #18 19 Lis 2016 20:56
    Darek.S
    Poziom 31  

MM2X napisał:
    Darek.S napisał:
    Nie inaczej

Ale to dotyczyło by też innych użytkowników tego budynku a tam nie ma zmian na gorsze wieczorem, kiedy zacina

Ja tylko zasugerowałem pewną możliwość. A jak jest nie wiem ... bo nie mam pomiarów z tej instalacji :|

0
  • #19 19 Lis 2016 21:07
    MM2X
    Poziom 26  

LeDy napisał:
    Jak zwał tak zwał, ważne są ostateczne efekty a te są rewelacyjne. To ci..., wymyślający wzmacniacze 30-40dB, Turbo, zmusili mnie do zmniejszania ich wzmacniania, początkowo zmieniając wartości R a potem prostym sposobem, zminiejszająć napięcie zasilania.

A jak to robisz w praktyce, tj. kiedy uznajesz, że dana wartość napięcia jest właściwa?, sugerujesz się obrazem w TV, czy też sprawdzasz-ustawiasz wzmocnienie jak na #4? i zmniejszasz do np. 70-90% poziom nie czekając, aż będzie "stop klatka" obrazu?.
    Ja muszę czekać do wieczora, aż zatnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Darek.S napisał:
    Ja tylko zasugerowałem pewną możliwość. A jak jest nie wiem ... bo nie mam pomiarów z tej instalacji

Dzięki bardzo, - co dwie głowy to nie jedna :), kto wie może mnie się nie uda z napięciem i wtedy zostanie wymiana wzmacniacza ;) .
    Przy okazji, jeśli mogę spytać- jak sprawdzić dostępność programów TV naziemnej w danej okolicy, nie wiem dlaczego TV automatycznie wyłapuje kilkanaście stacji- testów, czy to tez pochodna za silnego wzmacniacza?

0
  • #20 19 Lis 2016 21:13
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

Efekty może i są ale co z szumami. Bo wzmacniacze 30-40dB może i rzeczywiście wzmacniają tyle ale i generują podobne szumy. I mam to opomiarowane. W rezultacie odstęp sygnału od szumu pozostaje podobny A jak to się ma gdy zmniejszymy napięcie zasilania to przyznam nie sprawdzałem. Bo nie jestem zwolennikiem ersatz-ów czyli namiastek.

Dodano po 4 [minuty]:

A kto zmusza nas do stosowania tak silnych wzmacniaczy skoro dostępne są o mniejszym. Oczywiście są sytuacje gdy takie wzmocnienie będzie konieczne ale wtedy trzeba zastosować wzmacniacz niskoszumowy a są takie...

0
  • #21 19 Lis 2016 21:16
    MM2X
    Poziom 26  

Darek.S napisał:
    A jak to się ma gdy zmniejszymy napięcie zasilania to przyznam nie sprawdzałem.

Ty to robisz zawodowo, więc zapewne niedługo się dowiesz ;) , mnie by korciło , aby sprawdzić - heheh. Przynajmniej ja tak miałem kiedyś ale to czasy "Rubina 707 -714, Rubina 202, Eklektrona ... to były czasy, dwie proste anteny, wejście VHF , UHF bez zwrotnicy - hehehe.

0
  • #22 19 Lis 2016 21:40
    Darek.S
    Poziom 31  

MM2X napisał:

Ty to robisz zawodowo, więc zapewne niedługo się dowiesz ;) , mnie by korciło , aby sprawdzić - heheh.

Prowokujesz mnie do czegoś i chyba to zrobię :|

Dodano po 19 [minuty]:

MM2X napisał:

Z moich obserwacji wieczorem kiedy użytkownicy w większym stopniu korzystaja z internetu pogarsza się stopa błędów... szczególnie jak jest wzmacniacz i brak pułapki LTE przed nim...

0
  • #23 19 Lis 2016 22:35
    LeDy
    Poziom 43  

MM2X napisał:
    LeDy napisał:

A jak to robisz w praktyce, tj. kiedy uznajesz, że dana wartość napięcia jest właściwa?, sugerujesz się obrazem w TV, czy też sprawdzasz-ustawiasz wzmocnienie jak na #4? i zmniejszasz do np. 70-90% poziom nie czekając, aż będzie "stop klatka" obrazu?.

Jak jest wszystko OK. to się nie wnika co w instalacji się dzieje. Może być brona, kabelek, gwóźdź itd. Do myślenia , działania, zmusza niewłaściwy, brak, odbioru.
    Cytat:
    A kto zmusza nas do stosowania tak silnych wzmacniaczy skoro dostępne są o mniejszym

Wyobraź sobie, że producent, ktoś kto dobiera do kompletu wzmacniacze, myślący, że turbo wszystko załatwi, no i warunki odbioru w danym miejscu..
    Ten sam wzmacniacz w jednym miejscu jest dobry a w niedalekiej odległości jest przesterowany.

0
  • #24 20 Lis 2016 00:54
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

Wyobraź sobie, że producent, ktoś kto dobiera do kompletu wzmacniacze, myślący, że turbo wszystko załatwi, no i warunki odbioru w danym miejscu..

A ja myślałem, że wzmacniacz , antenę i w ogóle wszystko dobiera instalator... no ale skoro producent :shocked!: to ja już nic więcej nie mam do dodania :cry:

0
  • #25 20 Lis 2016 09:07
    maksar
    Poziom 24  

Darek.S napisał:
    i w ogóle wszystko dobiera instalator... no ale skoro producent

Wyobraź sobie,( post pisany jak ustawy w sejmie, po północy, to się nie dziwię) że ponad 90% ludzi instalują sobie sami. I producent dobierał zestaw, nie instalator. Instalator to zaraz Mercedesa by zakładał. :D

0
  • #26 20 Lis 2016 09:52
    Darek.S
    Poziom 31  

maksar napisał:
    że ponad 90% ludzi instalują sobie sami.

Zatem są w pewnym sensie instalatorami
    maksar napisał:
    I producent dobierał zestaw
    Producenci oferują różne zestawy w zależności od potrzeb. I to kupujący ma wybrać. A że na bazarach oferowane są anteny z najmocniejszymi wzmacniaczami i sprzedający z fachowa wiedzą doradzają takie anteny na wszystkie przypadki domorosłym instalatorom to takie efekty. Może i są tacy co oferują od razu mercedesy ja jestem zdania, że należy zaoferować coś co się po prostu sprawdza w miarę najlepiej. Generalnie najlepiej jest jak wzmacniacz jest w ogóle niepotrzebny a jeśli już to taki o właściwym ( nie przesadnym) wzmocnieniu i dobrej marki. Bo są i takie które maja zakaz sprzedaży przez UKE

0
  • #27 20 Lis 2016 10:11
    LeDy
    Poziom 43  

Darek.S napisał:
    LeDy napisał:

A ja myślałem, że wzmacniacz , antenę i w ogóle wszystko dobiera instalator... no ale skoro producent :shocked!: to ja już nic więcej nie mam do dodania :cry:

Pewno anten siatkowych nie kupujesz więc nie wiesz jak to wygląda w praktyce.
    Sklepowi dostarcza jakiś pośrednik i w większości są to anteny razem ze wzmacniaczami, zasilaczami. Rzadko można kupić antenę bez niczego(pewno niska cena ma na to wpływ, w zestawie wychodzi drożej) a z zasilaczem regulowanym chyba wcale. Ja , jak sam kupuję , mam możliwość pozamieniania tego na to co chcę ale ci co sami kupują biorą komplet.

0
  • #28 20 Lis 2016 10:29
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:
    Rzadko można kupić antenę bez niczego

Tam gdzie się zaopatruje mogę kupić co chce i to ja dobieram zestaw. I skoro ja mogę to każdy może. Tylko trzeba wiedzieć co w jakiej sytuacji zastosować. A jeśli kupuje domorosły instalator to mu wcisną cokolwiek i się buja. Pół biedy jak warunki odbioru dobre ( a tak jest w większości przypadków). Gorzej jak są problemy i tutaj potrzebna jest już wiedza i sprzęt pomiarowy bez którego sobie już tej pracy nie wyobrażam.

0
  • #29 20 Lis 2016 13:22
    _kli_
    Poziom 31  

Darek.S napisał:
    sprzedający z fachowa wiedzą doradzają
    Darek.S napisał:
    jeśli kupuje domorosły instalator to mu wcisną cokolwiek i się buja

Przykład z wczoraj - klient poprosił w sklepie o dobre jakościowo wtyki antenowe i rozgałęźniki do instalacji na 3 odbiorniki. Doradzono mu że najlepsze są wtyczki z separatorem (bez zasilacza) i rozgałęźniki ALDA. Przy pomocy tego zrobił sobie instalację jak umiał. I odbiór był ... albo go nie było. Gość był trochę zdziwiony że już po wymianie samych separatorów na zwykłe wtyczki może być jednak lepiej. A pozytywny skutek poprawienia złącz i korekta ustawienia anteny przy pomocy miernika, wywołała jego kompletne zdziwienie.

Wracając do problemu autora tematu
    MM2X napisał:
    Antena naziemna "Telmor" ( chyba ASR ) Tarnowskie Góry, ( mieszkanie znajomych), od pewnego czasu zacina się TVP1 HD,TVP2 HD tzn. staje jakby stop klatka

Antena ASR to dosyć stary wyrób. Więc i zasilacz jest stary. Może wymagać regeneracji lub wymiany - i stąd problemy. Można także próbować wymienić wzmacniacz na inny dedykowany lub symetryzator. Z doświadczenia wiem, że z racji wieku anteny, może to jednak być bardzo utrudnione. Ostatecznie można zastosować zasilacz regulowany. Niektóre nowe wzmacniacze do anten Telmora mają możliwość pracy z zasilaniem od 5-12V, ale nie wiem czy także te stare.
    MM2X napisał:
    Przy okazji, jeśli mogę spytać- jak sprawdzić dostępność programów TV naziemnej w danej okolicy, nie wiem dlaczego TV automatycznie wyłapuje kilkanaście stacji- testów, czy to tez pochodna za silnego wzmacniacza?

To kanały testowe mux-8. Jeżeli łapiesz je na k.6 to z Katowic, jeżeli na k.9 to z Częstochowy.
    Dostępność programów -> Link

0
  • #30 20 Lis 2016 20:44
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:

Jak jest wszystko OK. to się nie wnika co w instalacji się dzieje. Może być brona, kabelek, gwóźdź itd. Do myślenia , działania, zmusza niewłaściwy, brak, odbioru.

A ja myślę, że to nie tak do końca a właściwie wcale. I powtórzę to po raz kolejny, że podstawą tu jest pomiar. A konkretnie MER i w szczególności BER a konkretnie PreBER :!: Bo właściwy odbiór będzie nawet przy Preber rzędu E-4 a nawet E-3...
    I paski jakości w dekoderze będą O.K. bo one pokazują PostBER :!: . A obecność silnych zakłóceń LTE przy pomocy dekodera w ogóle nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Czasy kiedy się robiło instalacje bez w miarę profesjonalnych przyrządów minęły :|

0