Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka AMICA FK320 - Szron, chłodziarka mrozi, nie wyłącza się. Czujnik NTC ?

FIREWOLF1 01 Nov 2016 13:52 2760 3
 • #1
  FIREWOLF1
  Level 11  
  Witam.
  Przeszukałem forum dość dokładnie ale nie znalazłem precyzyjnej odpowiedzi.
  Otóż zasadnicze pytanie jeśli ktoś dotarł do czujnika temperatury na parowniku chłodziarki w amica fk320msx.
  Gdzie on się dokładnie znajduje ? Wiem że podobnych modelach jest 40 cm od górnej krawędzi na rurce parownika, przyklejony taśmą i zapianowany.

  Zakładam że na tylnej ściance ale gdzie, na środku, po lewej, po prawej i czy te 40 cm to prawda i czy licząc od wnętrza czy od obrysu z zewnątrz ?

  Bardzo proszę życzliwą osobę w temacie o informację.

  Otóż temat z lodówką wyglądał tak. Szron na tylnej ściance chłodziarki przy górze. Zauważyłem że nie wyłączał się agregat wogóle.
  Nie reagowała na skręcenie obu potencjometrów na zero. Agregat ciągle chodził, zatem przelutowałem nowe kondensatory elektrolityczne a także 3 traki. Dwate małe smd i jeden duży.
  Po załączeniu lodówki zaczęła reagować na skręcenie potencjometrów,tj. wyłącza sprężarkę i też jakby ciszej pracuje. Tylko że postanowiłem zmierzyć temperaturę w chłodziarce i przy ustawieniu na 1 jest temp. -12.
  Ponadto wszystkie 3 diody migają co sygnalizuje wadliwe działanie czujnika NTC (zakładam że chłodziarki) Wcześniej nie widziałem migających 3 diod lub nie zwróciłem na nie uwagi.

  Pytanie zasadnicze, gdzie pruć żeby się dostać do NTC chłodziarki. Zamierzam podjąć jeszcze tą próbę, jak nie wyjdzie to dam ją komuś jako duży zamrażalnik :D
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  A ten szron to jest tylko na kawałku tylnej ściany? Do tego w zamrażarce o wiele za niska temperatura? Bo jeśli nie jest cały parownik wychłodzony, to czujka nie złapie temperatury mimo że w lodówce zimno. Szron powinien osadzać się równomiernie na całym parowniku odzwierciedlając jego kształt. Na pierwszy rzut oka masz do czynienia z wyciekiem czynnika chłodniczego. Kolejne togo objawy, to chłodniejszy niż normalnie skraplacz (z tyłu).
 • #3
  FIREWOLF1
  Level 11  
  Nie napisałem wyraźnie, sorry.
  Minusowa temperatura jest w chłodziarce i szron też. To standardowa usterka w tych lodówkach i po przeczytaniu wielu postów sądzę że czynnik jest gdyż mrozi jak szatan ale napisałem że zgodnie z sygnalizacją problem może być z termistorem który nie wiem gdzie konkretnie jest ?
 • #4
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jeszcze raz powtórzę pytanie: czy szron w chłodziarce jest na tylnej ściance w regularnym prostokącie? Co do miejsca, gdzie znajduje się czujka, to proponuję podać na nią fazę z gniazdka przy odłączonej lodówce z sieci, i szukać czujnikiem do szukania kabli. Powinno pomóc. Trochę niestandardowy pomysł ale skuteczny w 8 na 10 przypadków. Przestrzegam przed możliwością porażenia prądem, gdyż taka czujka może mieć uszkodzoną izolację do masy lodówki.