Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka POLAR LUNA 385 E-uszkodzona uszczelka termostatu

tod.1977 01 Lis 2016 21:09 5199 37
  • #1 01 Lis 2016 21:09
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam.Proszę forumowiczów o pomoc.Otóż w/w pralce puściła mi uszczelka od termostatu(chodzi mi o ta do której wchodzi kapilara termostatu w bębnie)Po przeszukaniu setek ofert sklepów internetowych z częściami agd okazuje się że jest nie osiągalna.Moja uszczelka jest w tragicznym stanie i muszę działać szybko zanim puści podklejenie silikonem i zaleje mi pralnie.Jako że pracuje w warsztacie samochodowym, pralka jest mi nie zbędna do prania kombinezonów roboczych.Liczę że ktoś doświadczony w branży napraw agd będzie wiedział czym ją zastąpić lub gdzie nabyć orginał.Pozdrawiam i proszę o szybką pomoc.

0 29
  • ambtechnic
  • ambtechnic
  • Pomocny post
    #3 01 Lis 2016 21:26
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Spojrzyj tutaj: Link - Link

0
  • #4 01 Lis 2016 21:34
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam.Obdzwoniłem już wiele ogłoszeń na OLX, ale każdy wyrzucał takie drobiazgi przy rozbiórce pralki na części.Nie ma szansy czymś zastąpić?

Dodano po 4 [minuty]:

Szanowny kolego nie rób sobie żartów ze mnie.Luna ma malutką tą uszczelkę lub ja mam egzemplarz z końca produkcji gdzie montowali już te malutkie.Uszczelkę którą mi pokazujesz jest do PS BIO.

0
  • #6 01 Lis 2016 21:48
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Daj fotkę. PS, Luna miały takie uszczelki. Fakt, że mało tego robiłem i ostatnią rok temu, ale nie kojarzę innych.

0
  • #7 01 Lis 2016 22:20
    tod.1977
    Poziom 23  

Przepraszam jestem laikiem w tym temacie,ale te duże były raczej do PS i ten Polar miał 2 termostaty-tak?

Dodano po 3 [minuty]:

Na zdjęcie nie ma szans bo pokleiłem to silikonem aby trzymało i nie będę tego ruszał,ale zaraz pomierzę tę gumę od PS i podam wymiary.

Dodano po 3 [minuty]:

PS ma średnicę otworu montażowego w bębnie 40,5mm a moja Luna znaczniee mniejszy :cry:

Dodano po 3 [minuty]:

Zawaliłem sprawę jak to kleiłem bo nie pomierzyłem otworu w bębnie i teraz nie wiem jakie to wymiary,ale nie przypuszczałem że nie będzie można tego dostać.

Dodano po 2 [minuty]:

Kolego Machefi mnie chodzi o uszczelkę termostatu a nie hydrostatu,chyba ,że to ta sama to wtedy po problemie?

Dodano po 14 [minuty]:

Nie chciałem urazić żadnego z kolegów.Kolega Machefi podał link do uszczelki o kodzie Z-2049 a kolega MARCIN.SLASK link z uszczelką o kodzie Z-1131.To nie te same uszczelki,prawda.Kolego Machefi proszę powiedzieć czy ta podpasuje?

Dodano po 4 [minuty]:

Dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie moim problemem i udzielone porady,ale rano trza wstać do pracy.Jutro może któryś z kolegów mi odpowie.Dobranoc i dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lis 2016 22:52
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli średnica główki czujki termostatu ma 20mm to ta podana z mojego linka podejdzie w zupełności. Ta uszczelka wchodzi w otwór w kotle o średnicy 25mm. Kupuj i wklej czujkę termostatu na butapren.
    Jak jakimś cudem nie będzie tej uszczelki w tamtym sklepie to Ci sprezentuję, używaną ale dobrą :D .

0
  • #9 01 Lis 2016 23:18
    tod.1977
    Poziom 23  

Sa dostepne, jesli podpasuje to jutro zamowie ja. Dziekuje ogromnie i pozdrawiam serdecznie. :D
    PS. Zalozylem post o programatorze do Polar PS, ale admin mnie zablokowal. Kupilem PS do remontu. Ma walniety programator i to francuzki. Kupilem polski, ale ktos na elektrodzie twierdzil ze nie pasuje, chodzi o typ770.Czy sa zamienne czy nie? Prosze o odpowiedz jesli jestes w stanie mi na to odpowiedziec.

0
  • #10 01 Lis 2016 23:39
    machefi

tod.1977 napisał:
    Kupilem PS do remontu. Ma walniety programator i to francuzki.

Czyli kupiłeś pewnikiem egzemplarz z pierwszych lat produkcji, z pozystorowym przekaźnikiem BIO, poniklowaną ramką drzwiczek wziernika, przeciwwagą z betonem i innymi szczegółami różniącymi się od tych z późniejszych lat produkcji. Daj zdjęcie programatora "francuza", ale na pewno programator 770Z da radę przystosować do tej pralki.

0
  • #11 02 Lis 2016 05:56
    tod.1977
    Poziom 23  

Kolega mnie nie zrozumial do konca. Kupilem polski programator, ale rowniez model 770.one nie roznia sie niczym procz nazwy producenta, czyli na polskim pisze Termet a na francuzie Crouzet. Kupilem uzywany na Olx od pana, ktory zarzekal sie, ze musi pasowac bo ow jegomosc zajmuje sie naprawa agd od 10lat i mialem go montowac bez wahania. Aby sie upewnic pogrzebalem na elektrodzie i powstal dylemat bo jedni twierdza ze to ten sam programator a inni ze wewnatrz dokonaly sie zmiany konstrukcyjne i jest koniecznosc modyfikacji wiazki elektrycznej. Teraz potrzebuje opini jednoznacznej, czy mozna zakladac lub trzeba dokonac przerobek. Tak naprawde to szukalem kolejnej Luny w celu kupna, ale nie znalazlem. Trafil sie tylko ten PS. Moja Luna sluzy mi juz 6 lat od momentu kupna i procz wymiany gum odplywu i pompki odplywowej oraz elektrozaworu jest bezawaryjna, ale toczy ja korozja. Poskrecalem juz doly katawnikami bo dziury wylecialy i tylko dlatego szukalem nastepczyni, ale nie znalazlem bo pewnie Luny poumieraly juz na zlomowiskach. O dziwo ten PS jest chyba z ruskiego czolgu robiony bo mimo ze to starszy model to ma z grubszej blachy obudowe i jest w znacznie lepszym stanie pod tym wzgledem, niestety pod wzgledem mechanicznym to ruina. Ma popalona wiazke itd, itp. Juz mase pracy w niego wlozylem na urlopie latem, ale nie wyrobilem sie czasowo i jeszcze troche trzeba podzialac miedzy innymi zamontowac ten programator.

Dodano po 17 [minuty]:

Postaram sie dorzucic zdjecia, ale pracuje w serwisie opon i zaczal sie sezon na wymiany. Teraz walczymy po 12-16godz. dziennie i tylko niedziele i swieta zostaly mi na sprawy komputerowe i grzebanie w necie. Postaram sie odezwac jak tylko troche czasu znajde. Dziekuje za dotychczasowa pomoc i zainteresowanie.

0
  • #12 02 Lis 2016 22:05
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam wszystkich forumowiczów.Liczyłem na odpowiedż ze strony kolegi Machefi lub kogoś innego.Może moje pytanie jest banalne dla fachowców z branży,ale ja nim nie jestem i prosiłbym o odpowiedż na pytanie o programator.Pozdrawiam chcących pomagać i służacych dobrą radą :D

0
  • #13 02 Lis 2016 22:55
    machefi

tod.1977 napisał:
    Liczyłem na odpowiedż ze strony kolegi Machefi lub kogoś innego.

Nie ma co się boczyć, nie każdy ma czas aby wchodzić na forum o dowolnej porze- praca niestety. A gdzie zdjęcia programatora? W każdym razie programator Crouzet 770 idzie za świebodzickigo Termeta 770Z i odwrotnie.

0
  • #14 04 Lis 2016 23:01
    tod.1977
    Poziom 23  

Kolego Machefi ja sie nie bocze bo nie mam o co i piszac to jestem po 13 godzinach pracy non stop i nie chce sie licytowac ile kto pracuje bo nie o to tu chodzi.Jestem koledze wdzieczny za pomoc, ale nie wiem dlaczego kolega uczepil sie tego programatora typ 770Z skoro pisalem,ze kupilem polski typ770 BEZ LITERY Z.A co do modelu o ktorym wspomina kolega czyli 770Z to wyczytalem na tym forum ze nie pasuje absolutnie do PS z poczatku lat 80tych bo zostal wprowadzony dopiero w1986 roku.Kolega proponowal mi odsprzedaz uszczelki ktorej szukalem,ale zamowilem ja nowa i jeszcze nie dotarla,ale bardziej bylbym zainteresowany kupnem oslony z tworzywa montowanej na silnik w Polarach w celu zabezpieczenia w/w przed zalaniem.Gdyby kolega lub ktos czytajacy te posty posiadal takie cos to chetnie kupie.POZDRAWIAM.

0
  • Pomocny post
    #15 05 Lis 2016 00:16
    machefi

tod.1977 napisał:
    .A co do modelu o ktorym wspomina kolega czyli 770Z to wyczytalem na tym forum ze nie pasuje absolutnie do PS z poczatku lat 80tych bo zostal wprowadzony dopiero w1986 roku..

No to muszę kolegę uspokoić że programatory 770 i 770-Z są w pełni współzamienne, róznią se tylko długością czasu drugiego poskoku, jest to tak zwany program BIO. W programarorze 770 czas trwania drugiego poskoku trwa 20 minut, w programatorze 770-Z nie ma tego mechanizmu wydłużenia czasu poskoku, ale to przy dzisiejszych proszkach jest nieistotne. Drugi post w tym temacie dobrze to wyjaśnia. Co do uszczelki to nie proponowałem odsprzedaży tylko sprezentowania. Zapłaciłby kolega tylko za przesył :D .
    Co do osłony na silnik- kolega napisał
    tod.1977 napisał:
    pracuje w serwisie opon
    więc taką osłonę może kolega sam sobie dociąć na przykład ze zużytej dętki samochodowej.

0
  • #16 05 Lis 2016 13:13
    zhudomel
    Specjalista AGD

tod.1977 napisał:
    oslony z tworzywa montowanej na silnik
    Wystarczy grubsza folia albo ze skrzynki po owocach z warzywniaka (przekładka np. między kiściami winogronu).

0
  • #17 05 Lis 2016 23:11
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam i dziekuje za porade z ta folia z warzywniaka,ale wpierw poszukam orginalu a w razie nie powodzenia bede kombinowal.Drogi kolego Machefi teraz to gdybym mogl to bym kolege wysciskal :D Nareszcie rzeczowa odpowiedz na moje pytanie.Ciesze sie glownie dlatego bo szukajac jednego z termostatow do PS zakupilem procz termostatow fabrycznie nowy nigdy nie montowany programator TYP 770Z.Nie bylem przekonany do jego kupna bo z opini wyczytanych na forum wynikalo, ze nie bedzie pasowal, ale uprzejmy Pan z Olx chcial tylko 20zl. wiec kupilem z mysla ze najwyzej komus odsprzedam bo mial nie pasowac.Teraz gdy juz wiem ,ze moge go zastosowac to mam alternatywe gdyby nie dzialal ten kupiony od Pana handlarza czesciami AGD. Co do porady by zastosowac gume z detki to powiem koledze jedno,ze jesli juz to musialbym trafic na stara detke dobrej jakosci bo obecne detki jak i niektore opony pozostawiaja wiele do zyczenia jesli chodzi o proces degradacji.W dzisiejszych produktach tego typu postepuje on bardzo szybko jak i wielu produkowanych dzisiaj przedmiotach i urzadzeniach np: pralka.Druga kwestia to taka ze ofrginalna oslona silnika byla z twardego tworzywa profilowanego na ksztalt daszka by nie doszlo do zalania silnika. Stosujac detke takiego efektu nie osiagne z wiadomego powodu.Jutro jesli czas pozwoli wrzuce te zdjecia tego francuza a jesli nie to 11 listopada juz napewno.PS.Zycie mnie nauczylo ze nie ma nic za darmo,takze za uszczelke,ktora kolega chcial mi sprezentowac i tak bym zaplacil choc cena nowej nie jest zawrotna,ale ja ogladam dobrze kazda zlotowke zanim ja wydam bo wiem ze musialem na nia zapracowac i kolega tez pewnie ciezko pracuje by jakos zyc. Pozdrawiam.

PS. Mam pytanie do kolegi Machefi,ale ktos kto bedzie znal odpowiedz tez moze odpisac.Tak z ciekawosci zapytam do czego sluzyla druga czerwona kontrolka w Polar PS BIO 663 bo taki mam wlasnie egzemplarz a obie kontrolki byly spalone gdy kupilem pralke.Ta zielona z tego co sie domyslam byla po to by wskazywac ze urzadzenie pracuje,ale czerwona,byla :-? od grzalki?

0
  • Pomocny post
    #18 07 Lis 2016 00:01
    machefi

Tak, czerwona lampka zapalała się w momencie załączenia przez styki programatora grzałki wody.

0
  • #19 11 Lis 2016 20:22
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam wszystkich forumowiczow.Obiecalem wrzucic zdjecia programatora z mojego Polara PS i tak czynie.Przepraszam za jakosc zdjec,ale nie dorobilem sie jeszcze smartfona a po drugie w mojej profesji i tak by mi nie pasowal(ciagle brudne rece)Pozdrawiam kolege Machefi,ktory bardzo mi pomogl.Mam jeszcze pytanie do kolegi Machefi czy lepszym rozwiazaniem jest zastosowanie stycznika czy przekaznika w celu przedluzenia trwalosci programatora?

0
  • #20 11 Lis 2016 20:40
    tod.1977
    Poziom 23  

Gdyby ktos rozbieral Polara Lune,PS,Gracje,Diane i mialby do sprzedania oslone silnika przed zalaniem to bardzo prosze o info.Obdzwonilem juz pare ogloszen z czesciami z Polarow,ale niestety nikt jej nie ma lub wyrzucil ja po rozbiorce pralki.

Dodano po 10 [minuty]:

Taka mala dygresja do kolegi Machefi.Nie mam zielonego pojecia czy programator,ktorego wrzucilem zdjecia byl fabryczny bo kolega pisal,ze kupilem egzemplarz z poczatkowych lat produkcji z niklowanym obramowaniem wziernika i betonowa przeciwwaga.Tak faktycznie to pralka ma plastikowa obramowke wziernika koloru niebieskiego i zeliwna przeciwwage.Programator wyglada jakby go ktos juz kiedys regenerowal bo napisy na jednej ze stron sie nie zgadzaja.Powodem zakupu innego programatora bylo to ze po wlaczeniu pralki nawet nie drgnal,wymiana silniczka tez nic nie dala.

0
  • Pomocny post
    #21 12 Lis 2016 00:26
    zhudomel
    Specjalista AGD

Programator na zdjęciach jest po naprawie.

tod.1977 napisał:
    czy lepszym rozwiazaniem jest zastosowanie stycznika czy przekaznika
    Jedno i drugie jest zbędne, jeżeli wsuwki od przewodów nie będą luźne na stykach.

0
  • #22 12 Lis 2016 07:13
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam. Kolego Zbudomel niestety ten programator nie obraca sie czyli nie wykonuje cykli prania. Co do zabezpieczenia programatora to inni fachowcy na tym forum zdecydowanie radza aby takowe wykonac.Polar PS 663 BIO P mial podobno przekaznik fabrycznie montowany.

0
  • #23 12 Lis 2016 09:54
    newDJ
    Poziom 17  

Programator ze zdjęć jest po naprawie i to po nieudolnej naprawie.Co do montażu stycznika lub przekaźnika to było takowe rozwiązanie.Przekaźnik ten chronił styki programatora w obwodzie zasilania grzałki.Późniejsze Polary np.Gracje i Dafne nie miały w obwodzie przekaźnika i najczęstszą awarią programatora P-124 było wytopienie styków z obwodu grzałki.

https://static.elektroda.pl/attach/ps_663_zmiana_programatora_typ_88713055_na770z.jpg

0
  • #24 12 Lis 2016 22:56
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam.Kolego newDJ z czego wnioskujesz ze naprawa programatora byla nieudolna jesli mozna wiedziec?Czyli dobrze,ze kupilem inny uzywany 770 oraz nowy ale 770Z bo z tego francuza i tak by juz pociechy nie bylo.Czy tak?

0
  • Pomocny post
    #25 12 Lis 2016 23:37
    machefi

newDJ napisał:
    .Późniejsze Polary np.Gracje i Dafne nie miały w obwodzie przekaźnika i najczęstszą awarią programatora P-124 było wytopienie styków z obwodu grzałki.

Oj polemizowałbym z kolegą, ostro polemizowałbym. Z mojej wieloletniej praktyki wytopienia styków grzałki to były jednostkowe przypadki, gro przypadków to wytopienia i przebicia segmentu do metalowej płytki podstawy mechanizmu styków 1B 1H krzywki szybkiej. Czyli styków silnikowych. Co do przekaźnika czy stycznika to zgadzam się z kolegą zhudomelem, poprawić styki wysokoprądowe, podociskać konektory i żadne inne przemodelowania nie są potrzebne. Ale jak ktoś chce koniecznie to wolna droga :D .
    tod.1977 napisał:
    niestety ten programator nie obraca sie czyli nie wykonuje cykli prania.

Jeśli to ten programator ze zdjęć to ma wytopiony segment ze stykiem 22.

0
  • #26 13 Lis 2016 00:09
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam kolego Machefi. Tak to ten francuz z ktorym kupilem te pralke.Kolega oczywiscie jest dla mnie wyrocznia i to co kolega powie uznaje za ostateczne, ale po co sam producent czyli Polar montowal te przekazniki?

Dodano po 21 [minuty]:

Kolega newDJ wrzucil link z schematem opisanym jako zastosowanie programatora 770Z do pralki z 770.Troche wstyd sie przyznac, ale nie jestem biegly w czytaniu schematow(nie moja branza) i nie wiele z tego obczailem i boje sie ze jednak jakies modyfikacje wchodza w gre.Kolega moze mnie uspokoic ze nie bedzie to konieczne, czy jednak trzeba modyfikowac?

0
  • #27 13 Lis 2016 00:55
    machefi

Kolego, czym Ty się denerwujesz? Zamień te programatory jak to się mówi- łeb w łeb- i się nie przejmuj.

0
  • #28 13 Lis 2016 01:21
    tod.1977
    Poziom 23  

Tak tez zrobilem, kabel po kablu przepinalem.Narazie dalem tego 770 uzywanego, ale jak nie zagada to mam nowy 770Z.Tak na marginesie to jeszcze nie dotarly do mnie te uszczelki.Wplcilem kwote zaokraglajac o 2 grosze i sklep stwierdzil ze mieli problem z zaksiegowaniem wplaty i wyslali w czwartek i pewnie dopiero w wtorek dojdzie.Napisali mi maila ze maja orginaly czyli uszczelki termostatu, ale w ofercie ich nie znalazlem. Zobaczymy co przyjdzie.

Dodano po 8 [minuty]:

Tak szczerze mowiac to kupilem juz przekaznik uzywany orginal i mysle ze go zastosuje bo wiazka byla popalona w tej pralce w okolicach termostatow i grzalki.Moze po zalozeniu przekaznika wiazka nie bedzie sie smazyc.

0
  • #29 13 Lis 2016 08:11
    newDJ
    Poziom 17  

tod.1977 napisał:
    czego wnioskujesz ze naprawa programatora byla nieudolna jesli mozna wiedziec?

Otrzymałeś odpowowiedź od internauty machefi.
    machefi napisał:
    Z mojej wieloletniej praktyki wytopienia styków grzałki to były jednostkowe przypadki, gro przypadków to wytopienia i przebicia segmentu do metalowej płytki podstawy mechanizmu styków 1B 1H krzywki szybkiej. Czyli styków silnikowych

Wypalały się nie tylko styki "silnikowe" Zresztą w niektórych modelach polarów przy stykach od krzywek szybkich sterującymi ruchami rewersyjnymi silnika montowano przy programatorach kondensatory gasikowe, 2x0,1µF, które były wpięte pod styki 1H i 1B oraz wspólnie pod styk 3B.
    Tak się składa że ja widziałem większość P-124 z wypalonymi stykami obwodu grzałekProgramatory te sypały się jak budownictwo wielkopłytowe.Nie będę przerzucał się ilością widzanych,naprawianych programatorów,nie czas i miejsce ku temu.
    Natomiast Luny nie darmo nosiły swoją nazwę.Często przeciekały i stąd nazwa Lu Na podłogę.

0
  • #30 13 Lis 2016 13:56
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam kolego newDJ.Kupilem ta Lune od starszej Pani i moim bledem bylo to ze nie wymienilem od razu elektrozaworu i faktycznie pralka zrobila mi z łazienki basen, ale wina byla moja a nie leciwej pralki bo z racji wieku miala prawo sie rozciec.Potem po wymianie weza spustowego i pompki nie moge zarzucic tej pralce niczego pod wzgledem szczelnosci.Moze nie jestem znawca tematu, ale pod wzgledem zywotnosci w porownaniu do dzisiejszych wynalazkow zwanych pralkami to i tak jest niedoscignionym wzorcem.Co do wypalonych stykow w tym francuzkim programatorze to przyznam, ze umknelo to mojemu oku laika.Pozdrawiam.

0