Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rolety pod INTEGRA 128 WRL

mazilo 01 Lis 2016 21:50 1950 71
  • #1 01 Lis 2016 21:50
    mazilo
    Poziom 3  

Posiadam centrale alarmowa INTEGRA 128 WRL . W całym domu znajduje sie siedem elektrycznych rolet ,która każda sterowana jest oddzielnie włącznikiem .
    Elektryk podczas kładzenia instalacji elektrycznej do tablicy rozdzielczej doprowadził wszystkie przewody ,w tym dwa przewody z każdej rolety ( szary i czarny ) mam podłączyć do przekaznima INT IORS, resztę podpiął pod bezpiecznik.
    Czy dobrze zostałem poinformowany ????
    Zależy mi bardzo na odpowiedzi poniewaz INT IORS ma byc oddalone od tablicy rozdzielczej około 1m i jak juz przewodu tam poprowadzę to cała bruzdę zagipsuje .

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Lis 2016 22:12
    sosarek

Poziom 43  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2638011.html

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Lis 2016 22:26
    mazilo
    Poziom 3  

Nie znam sie ta tym, więc temat przeczytałem .
    Bez odpowiedzi nie gipsuje ..... a z robota nie mogę iść dalej :-(

0
  • #4 01 Lis 2016 22:38
    sosarek

Poziom 43  

mazilo napisał:
    INT IORS ma byc oddalone od tablicy rozdzielczej około 1m

Dlaczego nie w tablicy rozdzielczej? Wtedy pomiędzy nim a centralą dwa kable UTP wystarczą(i jeszcze zapas zostanie).
    mazilo napisał:
    Nie znam sie ta tym

I masz zamiar sam system zamontować i skonfigurować?

0
  • #5 01 Lis 2016 23:37
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Według mnie instalacja jest zła...
    Po pierwsze napędów rolet nie można łączyć równolegle, więc powinny być dwa moduły IORS ( dwa wyjścia -góra i dół - na jedną roletę)
    Po drugie przełączniki rolet powinny być podpięte do wejść IORS-ów, a nie bezpośrednio pod zasilanie 230V~ i rolety z dwoma przewodami tylko do wysterowania rolet przez Integrę (może zdarzyć się sytuacja że przycisk zostanie wciśnięty w kierunku opuszczania, a Integra wyda polecenie podniesienia rolety. Wówczas może nastąpić uszkodzeniie silnika lub/i przestawienie się wyłączników krańcowych).
    Można też zasilić przełącznik bezpośrednio z IORS-a, łącząc odpowiednio wyjścia, ale wówczas potrzebujesz 3 przewody od każdego przełącznika rolety a nie dwa...

0
  • #6 02 Lis 2016 07:35
    kosmos99
    Poziom 34  

Marek J. napisał:
    Po drugie przełączniki rolet powinny być podpięte do wejść IORS-ów

Ale wtedy nie będzie można sterować roletami bez udziału centrali.

0
  • #7 02 Lis 2016 08:16
    mazilo
    Poziom 3  

O chęci podłączenia rolet elektryk był poinformowany podczas rozprowadzania przewodów .
    Jak juz pisałem nie bardzo znam sie na tym więc nic sam nie będę robił .
    Z racji dość sporego systemu ( 2 skrzynki OPU 3 P) chce mieć wszystko w jednym miejscu .
    Bedą dwa przekaźniki INT IORS które choćbym chciał to i tak nie zmieszczę w tablicy rozdzielczej .
    Dzisiaj byłem i sprawdziłem ....
    Z rolety wychodzi przewód 4 żyłowy do włącznika rolet , następnie z włącznika rolet poprowadzony jest przewód 5 żyłowy do tablicy rozdzielczej . Tak zrobionej jest na każdej rolecie .
    Chodzi mi głównie o to ile przewodów ( kolory) mam poprowadzić do INT IORS , bezpiecznik na rolety znajduje sie w tablicy rozdzielczej ,zaś INT IORS oddalony - jak wczesniej pisałem .

0
  • #8 02 Lis 2016 08:32
    kosmos99
    Poziom 34  

mazilo napisał:
    Z rolety wychodzi przewód 4 żyłowy do włącznika rolet , następnie z włącznika rolet poprowadzony jest przewód 5 żyłowy do tablicy rozdzielczej .

Prawidłowo

mazilo napisał:
    bezpiecznik na rolety znajduje sie w tablicy rozdzielczej

Bezpiecznik jest wspólny na wszystkie rolety? Rolety teraz działają z przycisku?

Dodano po 8 [minuty]:

Wejścia w IORSie będą do czegoś wykorzystane? Z czego oprócz łącznika mają być sterowane jeszcze rolety?

0
  • #9 02 Lis 2016 08:32
    mazilo
    Poziom 3  

Bezpiecznik wspólny na wszystkie rolety .
    Czy rolety działają jeszcze nie wiem poniewaz zamówiłem przycisk żaluzjowy a muszę wymienić go na wyłącznik żaluzjowy .
    3 z pięciu przewodów podpiętych jest pod bezpiecznik , dwa sa luźne .

0
  • #10 02 Lis 2016 08:35
    kosmos99
    Poziom 34  

[quote="mazilo"]3 z pięciu przewodów podpiętych jest pod bezpiecznik , dwa sa luźne .

Nie rozumiem.

Masz od każdej rolety w rozdzielnicy przewód pięciożyłowy, czyli kolory: czarny, szary, brązowy, niebieski i żółto-zielony? I takich przewodów (5-żyłowych) masz 7 sztuk, bo tyle jest rolet, tak?

0
  • #11 02 Lis 2016 08:38
    mazilo
    Poziom 3  

Dokładnie tak ; siedem rolet która każda posiada włącznik .
    7 przewodów (5 żył) do rozdzielni .

0
  • #12 02 Lis 2016 08:40
    kosmos99
    Poziom 34  

A piszesz, że 3 z 5 żył każdego przewodu jest podłączona pod bezpiecznik?

0
  • #13 02 Lis 2016 08:45
    mazilo
    Poziom 3  

Wyraziłem sie nieprecyzyjnie ;brązowy pod bezpiecznik , żółto-zielony i niebieski pod szynę .
    Szary i czarny luźny

0
  • #14 02 Lis 2016 08:48
    kosmos99
    Poziom 34  

Czyli OK.
    Przewód masz pewnie o przekroju 1,5mm^2, więc pewnie bezpiecznik B10?
    Czym oprócz łączników (przy roletach) mają być sterowane rolety?

0
  • #15 02 Lis 2016 08:51
    mazilo
    Poziom 3  

Wydaje mi sie ze B16 ale raczej to nie zmienia faktu .
    Prócz wyłączników rolet maja byc sterowane centralą- ale to juz pisałem ....
    Chcę nimi sterować po przez manipulator jak rowniez maja zamykać sie po zazbrojeniu alarmu .

0
  • #16 02 Lis 2016 08:56
    kosmos99
    Poziom 34  

A chcesz robić tak, żeby np. wszystkie działały na raz (otwieranie lub zamykanie)?

mazilo napisał:
    Wydaje mi sie ze B16 ale raczej to nie zmienia faktu .

Jeśli chodzi o sterowanie to nie ma znaczenia, ale jeśli o bezpieczeństwo to bezpiecznik 16A jest za duży na przekrój 1,5mm^2. Chyba, że masz przewody 2,5mm^2?
    Ja bym zrobił tak, że oprócz szarych i czarnych do puszki z ekspanderem dołożyłbym jeszcze brązowe, no i koniecznie z tego bezpiecznika przewód zasilający, czyli w sumie 22 żyły (7*3+1)

0
  • #17 02 Lis 2016 09:03
    mazilo
    Poziom 3  

Kazda roleta z manipulatora ma byc sterowana oddzielnie .
    Nie rozumiem z kąd mam wziąść przewód brązowy skoro jest podłączony pod bezpiecznik ???
    Zasilający to mowa o zasilaniu które jest zmostkowane z bezpiecznikiem z boku ?

0
  • #18 02 Lis 2016 09:06
    kosmos99
    Poziom 34  

mazilo napisał:
    Nie rozumiem z kąd mam wziąść przewód brązowy skoro jest podłączony pod bezpiecznik ???

Trzeba je wypiąć i poprowadzić razem z czarnymi i szarymi, a pod bezpiecznik (tam gdzie są brązowe) podłączyć dodatkowy przewód i jego wraz z resztą też doprowadzić do ekspandera. Tak jak pisałem 22 żyły do dwóch ekspanderów. A te wejścia w IORS-ach będą do czegoś wykorzystane?

0
  • #19 02 Lis 2016 09:09
    mazilo
    Poziom 3  

INT IORS bedą wykorzystane do sterowania roletami - inaczej przecież sie nie da ...

0
  • #20 02 Lis 2016 09:12
    kosmos99
    Poziom 34  

Z tego co piszemy to masz zrobioną instalację bez użycia tych wejść, tak Ci przecież elektryk instalację przygotował.

0
  • #21 02 Lis 2016 09:17
    mazilo
    Poziom 3  

No przecież pytam czy instalacja jest prawidłowo zrobiona -chodziło o to czy wystarcza te dwa przewody ( szary i czarny ) na podpięcie do INT IORS .
    Z twojej wypowiedzi wnioskuje ze przewody z wyłączników rolet sa prawidłowo poprowadzone tylko zle podpięte ( przygotowane) do podpięcia pod INT IORS .
    Teraz wiem ze dobrze ze wstrzymałem sie przed gipsowaniem poniewaz muszę jeszcze odpiąć przewody brązowe i przeciągnąć jestem przewód zasilający .
    Przewody bedą wychodzić z boku skrzynki elektrycznej w bruździe .

1
  • #22 02 Lis 2016 09:22
    kosmos99
    Poziom 34  

Ale ja nie piszę, że nie będzie działać tylko, że te wejścia są w takim przypadku niepotrzebne.
    Wystarczą ekspandery INT-ORS (tańsze). Rozumiem, że z przewodem 6x0,5 między centralą a ekspanderem problemu nie będzie?

Dodano po 1 [minuty]:

To Ty napisałeś

mazilo napisał:
    INT IORS bedą wykorzystane do sterowania roletami - inaczej przecież sie nie da ...

0
  • #24 02 Lis 2016 09:33
    kosmos99
    Poziom 34  

mazilo napisał:
    elektryk miał sprawdzić podłączenie pod INT IORS ale widać ze warto kontrolować

Od strony elektryka to nie ma znaczenia, zapomniał tylko o zasilaniu, bo czarny i szary to tylko kierunki. Według mnie ten sposób jest lepszy, bo w przypadku awarii systemu alarmowego, możesz sterować z klawisza.

0
  • #26 02 Lis 2016 09:57
    kosmos99
    Poziom 34  

Żeby zachować pełną funkcjonalność to najlepiej tak jak pisałem brązowe razem z szarymi i czarnymi + dodatkowy przewód z tego bezpiecznika.

0
  • #27 02 Lis 2016 10:04
    mazilo
    Poziom 3  

Przepraszam za skrupulatność ale prosze o potwierdzenie rysunku :-) i juz wszystko będę wiedział .

0
  • #28 02 Lis 2016 10:06
    kosmos99
    Poziom 34  

Na rysunku jest błąd.
    Zasilanie bierzesz tam gdzie masz brązowy (na rysunku) a brązowe nigdzie nie podłączone tak jak szare i czarne "idą" do ekspandera.

0
  • #29 02 Lis 2016 10:10
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ja pójdę inną drogą: okablowanie byłoby dobrze rozprowadzone, pod warunkiem zastosowania przy każdej rolecie sterownika np. http://fif.com.pl/produkt/29/1797
    Zapewniłby on sterowanie pojedynczej rolety, możliwość bezproblemowego sterowania centralnego rolet (na co zwracał uwagę moderator kilka postów wyżej), można by też zastosować centralny wyłącznik rolet, gdzieś przy drzwiach wejściowych, co pozwoliłoby na sterowanie wszystkimi roletami bez pomocy centrali alarmowej.

mazilo napisał:
    Wydaje mi sie ze B16
    Źle Ci się wydaje.

0
  • #30 02 Lis 2016 10:16
    mazilo
    Poziom 3  

Czyli dolny przewód z bezpiecznika nie podciągam do centrali ?
    7 brązowych odpinam od góry bezpiecznika - juz wiem
    1 zasilanie (kolor ?) podpinam pod górę bezpiecznika i wraz z 7 brązowymi ciągnę pod obudowę ?
    Oczywiście cała reszta -szary i czarny

Dodano po 4 [minuty]:

Sharp
    Ważne żeby cała centrala zarządzała wszystkim - w tym rownież roletami .
    Klawisze sa tylko w przypadku awari centrali .
    Klawisza na wszystkie rolety uważam za bezsensowne poniewaz zamknę wszystkie rolety a nie te które tylko chcę( może sie zdarzyć ze chcemy zamknąć wyłącznie jedna rolete jako osłonę przed słońcem )

0