Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diody cree RGBW 10W zasilanie z 24V

namex 01 Lis 2016 21:57 660 23
  • #1 01 Lis 2016 21:57
    namex
    Poziom 8  

Dzień dobry

Proszę o pomoc wskazówki w jaki sposób zasilić/użytkować diodę RGBW cree.
    np. https://goo.gl/nEVMaI lub https://goo.gl/TgXXQz
    Wstępne rozeznanie tematu nasuwa wniosek, że muszę użyć 4 driverów, do każdego z kolorów.
    np. https://goo.gl/dlRwkR

Dodatkowo muszę diody cree posadzić na jakimś radiatorze i to chyba nie byle jakim (czy taki od procesora będzie ok).

Znalazłem kilka driverów na 24V (wyżej przykładowy link), ale nie jestem przekonany do ich jakości. Proszę coś polecić.
    Podobnie z radiatorami, jeśli takie od procka nie będą ok to jakie.
    Dodatkowo muszę na te diody założyć jakieś klosze, soczewki aby światło było rozpraszane na od 25-36 stopni (tak mnie więcej).
    https://goo.gl/4INAax

Linki są przykładowe i nie są reklamą, jeśli naruszają regulamin proszę usunąć.

pozdrawiam

0 23
  • SterControl
  • #3 01 Lis 2016 22:27
    namex
    Poziom 8  

11111olo napisał:
    Na jakich mocach chcesz pracować?

Tego jeszcze nie wiem, ale 10W to około 750lm, chcę tego użyć do podświetlania, więc nie mogę wykluczyć, że na pełnej mocy. Chyba, że faktycznie będzie to duży problem, więc zastosuję się do wskazówek.

0
  • SterControl
  • #5 02 Lis 2016 09:12
    namex
    Poziom 8  

Dioda będzie jedna. Oświetlenie ma być punktowe, więc paski led odpadają. Chłodzenie aktywne to nie problem, podświetlenie będzie na zewnątrz.

0
  • #6 03 Lis 2016 08:38
    namex
    Poziom 8  

Kurcze nikt się nie podzieli doświadczeniami.
    Czyżby nikt czegoś takiego nie robił, bo to bez sensu.

0
  • #8 03 Lis 2016 11:06
    namex
    Poziom 8  

11111olo napisał:
    Znajdź kartę katalogową diody to będzie można coś więcej napisać.

W linku podanym przez mnie są parametry, chyba wszystkie najważniejsze (nie wiem gdyż nie znam się na tym za bardzo). Poniżej przyklejone.

Size 7 x 9 mm
    Product Options White
    EasyWhite®
    Dynamic White
    Color (RGBW)
    Maximum Drive Current 0.7 A per LED die
    Maximum Power 9.5 W
    Maximum Light Output 751 lm @ 9.5 W (85°C)
    Typical Forward Voltage 3.2 V White, EasyWhite, Dynamic White @ 0.35 A
    2.1 V per LED die Red @ 0.35 A
    3.4 V per LED die Green @ 0.35 A
    3.2 V per LED die Blue @ 0.35 A
    Viewing Angle 110 ° White
    115 ° Color
    Binning 2- and 4-Step EasyWhite®
    Thermal Resistance 3 °C/W White
    4 °C/W Color
    Reflow Solderable Yes - JEDEC J-STD-020C-compatible
    REACH-Compliant Yes
    RoHS-Compliant Yes
    UL-Recognized Yes - Level 1 Enclosure Consideration

0
  • #10 03 Lis 2016 18:58
    markovip
    Poziom 34  

@11111olo To Kolega pomógł... Może lepiej zostawić temat bez odpowiedzi, żeby łatwiej go można było znaleźć, zamiast nabijać sobie postów?

@namex Jeżeli nie ma Kolega wystarczającej wiedzy na temat projektowania takiego urządzenia, to może lepiej kupić gotowe? Link

Pozdrawiam

0
  • #12 03 Lis 2016 19:35
    markovip
    Poziom 34  

Na pewno na coś związanego z tematem. Pytający jasno podał przedstawił problem i czekał na jakieś rozwiązania.

11111olo napisał:
    Wystarczy źródło prądowe na 0,35A i tyle w temacie zasilania.

Takie "porady" są nie na miejscu jeżeli mamy do czynienia z RGBW.

0
  • #13 03 Lis 2016 20:17
    11111olo
    Poziom 43  

Czytaj co pisał autor!

namex napisał:
    Tego jeszcze nie wiem, ale 10W to około 750lm, chcę tego użyć do podświetlania, więc nie mogę wykluczyć, że na pełnej mocy.

0,35A to pełna moc.
    Nie wiem po co dioda RGBW a nie zwykła biała ale już nie wnikam bo autor ma mylne pojęcie, ale nie mam zamiaru go uświadamiać, bo wie lepiej.

0
  • #14 03 Lis 2016 21:35
    namex
    Poziom 8  

11111olo napisał:
    0,35A to pełna moc.

Gdybym miał wiedzę jak to zrobić to bym nie pytał na forum.
    0.35A na diodę diody czy na cztery?
    Ja raczej szukam potwierdzenia, ze to ma być 4x0.35 A (4in1), ale może faktycznie wystarczy na 4 diody 0.35A

3.1 V per LED die White @ 350 mA
    2.1 V per LED die Red @ 350 mA
    3.4 V per LED die Green @ 350 mA
    3.2 V per LED die Blue @ 350 mA,

oraz tego czy muszę użyć 4 driverów dla 4 kolorów, czy gdzieś można zakupić driver 4in1
    http://www.intl-outdoor.com/images/4colordriver_03.jpg

11111olo napisał:
    Nie wiem po co dioda RGBW a nie zwykła biała

Powyżej to wyjaśniłem, chcę tego używać do podświetlenia, RGBW daje mi możliwość tworzenia scen. Chcę to podłączyć do Raspberry i za pomocą Z-Wave sterować oświetleniem. Biała dioda daje jedynie efekt przyciemniania/rozjaśniania.

markovip napisał:
    Jeżeli nie ma Kolega wystarczającej wiedzy na temat projektowania takiego urządzenia, to może lepiej kupić gotowe? Link

Zakup odpada.
    Brak odpowiedniego IP.
    Zbyt niebezpieczne aby puszczać w ziemi w ogrodzie AC90V-275V 50/60Hz (dlatego 24V, 12V byłoby za mało ze względu na spadki napięcia na długich kablach)
    Poszedłbym z torbami przy 7 takich odbiornikach Power Draw: 84W

Idealnie byłoby kupić lampę ogrodową ziemną RGBW, ale takowych brak w akceptowalnym przedziale cenowym.

0
  • #15 03 Lis 2016 21:59
    zmyslonyy
    Poziom 26  

namex napisał:
    Powyżej to wyjaśniłem, chcę tego używać do podświetlenia, RGBW daje mi możliwość tworzenia scen. Chcę to podłączyć do Raspberry i za pomocą Z-Wave sterować oświetleniem. Biała dioda daje jedynie efekt przyciemniania/rozjaśniania.

To potrzebujesz czterech niezależnych sterowników z możliwością regulacji PWM bo jak rozumiem diody nie mają się świecić wszystkie na raz tylko mają być niezależnie sterowane.
    W Twoim przypadku chyba najprościej było by zastosować AMC7135 i zasilić z 5V. Jeśli upierasz się nad wyższym napięciem zasilania to w grę wchodzi albo LM317, albo na wzmacniaczu i tranzystorze albo konstrukcje oparte na jakieś przetwornicy z wejściem PWM.

Oczywiście jak to wcześniej już zostało wspomniane trzeba uwzględnić chłodzenie diodzie i odpowiedni radiator.

0
  • #17 04 Lis 2016 12:44
    markovip
    Poziom 34  

11111olo napisał:
    0,35A to pełna moc.

350mA to prąd nominalny. Maksymalnym natężeniem prądu jest tutaj 700mA.

@namex Dlaczego Kolega nie podał wszystkich informacji na początku?
    Są już gotowe kontrolery PWM z Z-WAVE w dobrej cenie: http://www.uk-automation.co.uk/z-wave-rgb-module-by-fibaro/
    Do tego zwykły driver LED z wejściem PWM. Może Kolega taki znaleźć pod hasłem "LED driver with PWM input" Ustawiony prąd maksymalny 0,6A lub w zależności od potrzeb.

Może być 12V. Przewód 1mm2 wystarczy. To tylko 160mA, żadnego spadku napięcia tam nie będzie.

Jednak jak mówię, poszukać czegoś gotowego będzie lepszym rozwiązaniem. No chyba że ma Kolega mnóstwo wolnego czasu, wtedy nikt nie broni.

Pozdrawiam

0
  • #18 04 Lis 2016 13:55
    namex
    Poziom 8  

markovip napisał:
    @namex Dlaczego Kolega nie podał wszystkich informacji na początku?

Nie wydawało mi się to istotne w kontekście zasilania diody cree, jak widać byłem w błędzie.

markovip napisał:
    Są już gotowe kontrolery PWM z Z-WAVE w dobrej cenie: http://www.uk-automation....ave-rgb-module-by-fibaro/

Właśnie taki posiadam, spięty z Domoticz na Raspberry. Testy robiłem na https://goo.gl/lC303X,, ale cena z dostawą zabija, poza tym jakość średnia zwłaszcza driverów, bo pierwsze co zrobiłem to ją rozebrałem ;).

markovip napisał:
    Ustawiony prąd maksymalny 0,6A lub w zależności od potrzeb.

Rozumiem, że na każdy kanał (kolor) 4x0.6A, bo nigdzie to nie jest napisane wprost.

markovip napisał:
    Może być 12V. Przewód 1mm2 wystarczy. To tylko 160mA, żadnego spadku napięcia tam nie będzie.

Nie boję się o prąd 160ma, da radę. Problemem jest napięcie jak sobie policzyłem to na 60metrach nawet na 2,5mm2 na końcu będzie jakieś 6-7V,a to już za mało, mowa o kablu z masą, bo zasilające dadzą radę.

markovip napisał:
    Jednak jak mówię, poszukać czegoś gotowego będzie lepszym rozwiązaniem.

Gotowe znalazłem, ale jakość dość kiepska zwłaszcza driverów. https://goo.gl/lC303X

markovip napisał:
    No chyba że ma Kolega mnóstwo wolnego czasu, wtedy nikt nie broni.

No właśnie nie mam czasu, dlatego chcę zrobić raz i zapomnieć o temacie.

0
  • #20 04 Lis 2016 23:25
    markovip
    Poziom 34  

11111olo napisał:
    markovip napisał:
    350mA to prąd nominalny. Maksymalnym natężeniem prądu jest tutaj 700mA.

Jesteś w błędzie. Maksymalny prąd nie zależy od samej diody a od warunków chłodzenia.

Może następnym razem zanim zechce kolega wytykać komuś błędy, zapozna się choć trochę z materią? Link
    A tutaj proszę, datasheet:Link

namex napisał:
    Właśnie taki posiadam, spięty z Domoticz na Raspberry. Testy robiłem na https://goo.gl/lC303X,, ale cena z dostawą zabija, poza tym jakość średnia zwłaszcza driverów, bo pierwsze co zrobiłem to ją rozebrałem.

Tym lepiej. Po co się Kolega przejmuje driverami? I tak będzie inny.
    Tutaj ma Kolega dobrej jakości gotowy produkt, gdzie tylko go trochę zmodyfikować.
    Problemem jednak w tym przypadku będzie dostępne miejsce, dlatego podałem typ lampy PAR. Są też modele z wysokim IP, ale puki nie będzie stało pod deszczem i w środku się zabezpieczy, to ten który podałem będzie wystarczający.

namex napisał:
    Nie boję się o prąd 160ma, da radę. Problemem jest napięcie jak sobie policzyłem to na 60metrach nawet na 2,5mm2 na końcu będzie jakieś 6-7V,a to już za mało, mowa o kablu z masą, bo zasilające dadzą radę.

Nie wiem jak to Kolega policzył, mi wyszedł spadek 0,14V - 1%.

Pozdrawiam

0
  • #22 07 Lis 2016 09:55
    namex
    Poziom 8  

Panowie tak sobie dyskutujecie, ale odpowiedzi konkretnych brak.
    Proszę o odpowiedź wprost. Jeśli dioda będzie działała w normalnych warunkach, w normalnej temperaturze będzie świeciła na maxa czterema kolorami RGBW to jaki prąd będzie pobierać. Czyli inaczej jak wepnę sobie miernik to ile pokaże Amper (uprzedzając pytanie wiem jak się mierzy prąd, a jak napięcie).
    Dioda taka http://cree.com/~/media/Files/Cree/LED-Compon...-Modules/XLamp/Data-and-Binning/XLampMCE.pdf..

markovip napisał:
    nie wiem jak to Kolega policzył, mi wyszedł spadek 0,14V - 1%.

Ja na podstawie prawa Ohma. A kolega jak?
    In, prąd znamionowy [A] - 7A (liczę że każda lampa pobiera około 1A, ma być ich 7)
    L, długość linii [m] - 60m
    σ, konduktywność, dla miedzi 58 [S*m / mm 2 ],
    Un, napięcie znamionowe [V] - 12V
    s, przekrój kabla zasilającego [mm 2 ] dwie opcje 1,5 (tu jest dramat) 2,5(jest żle)

dla 1,5 mm2
    ΔU%=(2 ⋅ In ⋅ L ⋅ 100)/(σ ⋅ s ⋅ Un)
    ΔU%=(2 ⋅ 7 ⋅ 60 ⋅ 100 )/(59.6 ⋅ 1.5 ⋅ 12)
    ΔU% = 78,29977629 %

dla 2,5 mm2
    ΔU%=(2 ⋅ 7 ⋅ 60 ⋅ 100 )/(59.6 ⋅ 2.5 ⋅ 12)
    ΔU% = 46,97986577 %

dlatego 24V gdyż dla 2,5mm2
    ΔU%=(2 ⋅ 7 ⋅ 60 ⋅ 100 )/(59.6 ⋅ 2.5 ⋅ 24)
    ΔU% = 23,48993289%

Gdzieś się pomyliłem, czy wyliczenia są ok.

0
  • #23 07 Lis 2016 10:12
    zmyslonyy
    Poziom 26  

namex napisał:
    Proszę o odpowiedź wprost. Jeśli dioda będzie działała w normalnych warunkach, w normalnej temperaturze będzie świeciła na maxa czterema kolorami RGBW to jaki prąd będzie pobierać. Czyli inaczej jak wepnę sobie miernik to ile pokaże Amper (uprzedzając pytanie wiem jak się mierzy prąd, a jak napięcie).
    Dioda taka http://cree.com/~/media/Files/Cree/LED-Compon...Modules/XLamp/Data-and-Binning/XLampMCE.pdf....

A kolega czytał ten datashet? Przecież jak wół piszę, że może być sterowane maksymalnie do 700mA na diodę. Czyli 4x700mA jest równe 2,8A.

0
  • #24 07 Lis 2016 10:30
    markovip
    Poziom 34  

namex napisał:
    ale odpowiedzi konkretnych brak.

Propozycje już padały, ale Kolega nadal stoi przy na swoim.

namex napisał:
    będzie świeciła na maxa czterema kolorami RGBW to jaki prąd będzie pobierać.

Odpowiedział sobie Kolega sam już kilka razy.
    namex napisał:
    Maximum Drive Current 0.7 A per LED die

Czyli max 0,7A na każde złącze LED. Złącz jest 4, więc 2,8A. Ja proponuję 0,6A, więc będzie to 2,4A. Nalezy jednak pamiętać, że jest to prąd LED, a nie zasilania układu. Każdy kolor ma tutaj inny spadek napięcia, więc moc całego LED trzeba policzyć dla każdego koloru z osobna.

Osobiście jednak polecam XM-L CoLor. Jest nowszy i ma 30% większą sprawność. Wątpię jednak że po 1szt. na oświetlacz będzie wystarczająco.

namex napisał:
    Ja na podstawie prawa Ohma. A kolega jak?

namex napisał:
    (liczę że każda lampa pobiera około 1A, ma być ich 7)

Ja z fusów nie wywróżę ile ma być tych lamp w instalacji.

Nadal przystaje że lepiej i taniej kupić gotowe naświetlacze.

0