Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Fantazja 100 z głośnikami niskoton. VISATON

pioxer72 02 Lis 2016 00:30 645 7
  • #1 02 Lis 2016 00:30
    pioxer72
    Poziom 3  

Witam...Kilka lat temu kupiłem okazyjnie zastawy Fantazja 100 Tonsila. Stały długo nieużywane z braku czasu. Teraz mam czas i zamiar zająć się nimi ponieważ grają, delikatnie mówiąc niezadowalająco. Jest kilka rzeczy, które mnie w tym zestawie zdziwiły. Poczytałem o nich troszkę ale nie natknąłem się na wzmiankę o GDNach z VISATONA...??... A właśnie takie są w tych egzemplarzach. Pierścień zewnętrzny ma 5 śrub i w dolnej części wytłoczony napis "VISATON". Widać to na jednym z załączonych zdjęć. Dodatkowo wyczytałem , ze montowane były w nich kopułki GDWK 11/100...Ale u mnie pomijając ze obecnie są tam zamontowane niskobudżetowe ALDY, to rozstaw otworów śrub montażowych ( 92 mm ) wskazuje na to, ze już fabrycznie były tam głośniki z seri "10" ...!?? Zalecany głośnik GTC ..czyli GDWK 11/100 ma katalogowy rozstaw śrub 98 mm. Czy ktoś posiada informacje, które mogłyby przybliżyć mi jakie zestawienie fabryczne mogło być w moich Fantazjach...Myślałem o zamontowaniu GDWK 10/80/26 tylko, ze nie jestem zawodowym elektronikiem, a raczej ele...majsterkowiczem, więc nie mam pewności czy takie rozwiązanie jest sensowne i czy ma szanse powodzenia ??? Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 02 Lis 2016 05:54
    wkj
    Poziom 34  

Jesteś pewien że tych niskich nikt wcześniej nie montował? Że tak wyszły z fabryki? Ja nie. Pytanie czy chcesz wracać do oryginału (niby) czy do odbioru, który cię zadowoli. To mogą być dwie różne rzeczy.
    Mało tego, w tej krótkiej serii jaką nazywa się "fantazja" dochodziło do kilku zmian konstrukcyjnych. Rozkręć kolumny, pokaż jakie tam masz zwrotnice.

Mam nadzieje że to widziałeś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2223457.html ? I łącznie ze schematem, analizowałeś.
    Oraz to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2732319.html

• #3 02 Lis 2016 11:40
    pioxer72
    Poziom 3  

Witam...No co do tego, że poprzedni właściciel skusił się na wymianę tych GDNów nie mam pewności. Masz rację . Jak znajdę chwilę czasu, to odkręcę pierścienie i zobaczę czy są dodatkowe otwory po śrubach od innych głośników, a przy okazji strzelę fotkę zwrotnicy. Jeśli chodzi o samą konfigurację głośników, to nie muszę mieć oryginału jeśl to co już jest można zestroić tak żeby grało co najmniej tak jak na tonsilach ??? Nie wiem jak plasują się te niskotonowce w stosunku do tonsila ?? Na 100% muszę coś zrobić z wysokotonowym, bo gra jak blaszana puszka !!!

Dodano po 13 [minuty]:

...Wracając jeszcze do kopułki...zestawy Fantazja mają na etykiecie podane pasmo przenoszenia do 22 kHz . Większość głośników Tonsila ma katalogowo górną granicę na poziomie 20 kHz. Dlatego zainteresowałem się modelem GDWK 10/80/26 ponieważ ma sporą moc, niezłą dynamikę no i pasmo przenoszenia do 25 kHz.

Dodano po 52 [minuty]:

Twoje przypuszczenia się potwierdziły. Na załączonych fotkach widać wyraźnie, że pierwotnie były cztery śruby montażowe !! Generalnie nurtuje mnie pytanie co w tym przypadku lepsze - Tonsil czy Visaton ??? Wedle "papierowych" danych producentów Visaton chyba wypada lepiej...Ale jak to się ma do akustyki ???

• Pomocny post
    #4 02 Lis 2016 12:32
    wkj
    Poziom 34  

Nie patrz jak przenoszą tonsila "wysokie". W zestawach jest inaczej. Moim zdaniem najlepszy wysokotonowy do tego będzie GDWK 11/100.

Możesz odczytać numer ze zwrotnicy? Ciekawi mnie czy jest oryginalna.
    Co do niskośrednich, hmmm, w tej budzie mogą lepiej zabrzmieć tonsile a visatony w innej, lub na odwrót. Kto to sprawdzi bez rzeczywistych pomiarów i obliczeń.

• #5 02 Lis 2016 13:27
    pioxer72
    Poziom 3  

Jeśli mam wcisnąć GDWK 11/100 to muszę coś zrobić z istniejącymi otworami po śrubach, bo nowe wypadną zbyt blisko i śruby nie będą trzymać głośników...Ale akurat z tym sobie poradzę bez problemu ponieważ z wykształcenia jestem stolarzem !!:D Bazując na tym co napisałeś na razie zastawiam Visatony ponieważ podoba mi się ich brzmienie i bardzo głęboki bass. Jestem ciekaw czy nastąpi jakaś poprawa po samej zamianie wysokotonowych ?? Zamówię te głośniki i napiszę o wrażeniach po zmianie...W wolnej chwili wykręcę zwrotnice i poszukam jej oznaczenie...Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam

• #6 02 Lis 2016 15:30
    wkj
    Poziom 34  

11/100 nie zakryje dziury po tym blaszaku?

http://www.akustyka.com.pl/wp-content/uploads...a%C5%82-GDWK-11100-8ohm-SONATA-TANGO150-3.jpg

w stare otwory włóż zapałki na klej, jak wyschnie zetnij do równości i po problemie.

Zwrotnica powinna być opisana, pieczątką, zazwyczaj niebieską ....ZGB 90-X-XXX... itd....to mnie tylko ciekawi, czy zwrotnice są od tych bud. Chociaż po ilości elementów się by zgadzało.
    Te visatony są tu wsadzone "at hook" budy, zwrotnice liczone i konstruowane pod inne przetworniki, ale jak się nie ma co się lubi.........

• #7 02 Lis 2016 16:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    , w tej budzie mogą lepiej zabrzmieć tonsile a visatony w innej, lub na odwrót.
    Doklądnie tak. Być może poprzedni właściciel postanowił "polepszyć" sobie brzmienie kolumn zakładając lepsze jakościowo głośniki (tylko w takim razie po co ta chińszczyzna na wysokich?), zapominając o podstawowej zasadzie budowania kolumn : Głośnik niskotonowy musi pracować w dostosowanej do niego obudowie. Dostosowanej pod względem objętości wewnętrznej i strojenia, a także z dopasowanymi do niego pozostałymi głośnikami.

• #8 03 Lis 2016 00:39
    pioxer72
    Poziom 3  

Zgadzam się z Tobą całkowicie mimo znikomej wiedzy akustycznej znam podstawy konstruowania skrzynek... Być może oryginalne kopułki się spaliły i kupił coś "na razie" a zbierał na HECO... Opiszę wrażenia po wymianie tych USChina na GDWK11/100 tak jak zalecił mi kolega "wkj". Pozdrawiam

Dodano po 13 [minuty]:

[quote="wkj"]11/100 nie zakryje dziury po tym blaszaku?

Zakryje zakryje...Ten jak go nazwałeś blaszak ma średnicę 104 mm. także Tonsilek spokojnie zakrywa i nie oszpecę frontów. Zależy mi na estetyce bo obudowy są w bardzo dobrym stanie, a fronty wręcz idealne !! Chodzi tylko o to, że nowe otwory wypadają dosłownie obok więc stare dziury muszę dobrze zakleić żeby śruby mocno docisnęły głośnik. zapałki zmieściłyby się ze trzy w te otwory. Dostrugam odpowiednie patyczki i zrobię to jak należy. :D pozdrawiam serdecznie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME