Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięcia a natężenie

12 Lip 2005 13:26 2257 6
  • Poziom 10  
    Witam
    mam taki oto układ:
    przetwornica napięcia 24V na 12V 0,5 A a do niej ppodłączone są dwa wentylatory
    1. 24V 0.12 A (a wiec bedzie zwolniony gdyz pierwotnie skonstruowany dla 24 a tu pracuje na 12)
    2. 12V 0.38A

Moje pytanie jest następujące- wentylatory łącznie mają obciazenie 0.5 A czyli takie jakie wytrzymuje przetwornica jednak slabo sie znam na elektronice i nie wiem czy aby ten pierwszy w zwiazku z tym, ze ma zmniejszone napięcie to czy jego natezenie sie zwiekszy??

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Tak zwiększy się . Prady który podałeś jest to prąd znamionowy czyli taki który płynie przy normalnej pracy wentylatora przy znamionowym (typowym dla niego ) napięciu zasilającym.
    Napisałeś że masz przetwornice 24/12V czyli jeśli podepniesz dwa wentylatory równolegle do wyścia to przetwornica będzie przeciążona (dlatego że przez wentylator ten na 24V popłynie napewno większy prąd) wystarczy dodać moce by się przekonać.
    Jeśli podepniesz ten na 24V na wejściu przetwornicy (równolegle z zasilaniem ) a ten na 12V na wyjściu to wszystko bedzie jak nalezy.
    Zakładam że masz na myśli napięcia stałe.
  • Poziom 10  
    aha rozumiem
    a czy da sie obliczyc jakei bedzie laczne natezenie? czy tez po zmniejszeniu napiecia z 24 na 12 natezenie wzrosnie o 100%??
    Pytam po prostu zeby wiedziec jakiej przetwornicy potrzebuje :)

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    szatz . Pomyśl. Chodzi o informacje przybliżone aby nie wdawać się w naukowe wywody.
  • Poziom 13  
    Na moich wentylach prad spada przy obnizaniu napiecia.

Amperomierz prawde Ci powie.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Witam
    Kolega szatz napisał coś, z czym trudno mi się zgodzić:

cytat:
    ...przetwornica będzie przeciążona (dlatego że przez wentylator ten na 24V popłynie napewno większy prąd)

Skąd ta pewność? To co w takim razie byłoby, gdyby włączyć go na 9V, potem na np 3V albo na 1V?

Wentylator po prostu będzie obracał się wolniej. Ilekrotnie wolniej - trudno powiedzieć. Prąd pobierany przez wentylator jest funkcją kwadratu prędkości obrotowej. Zatem dwukrotne zmniejszenie napięcia nie jest równoznaczne z dwukrotnym zmniejszeniem ω.
    Na pewno nie przeciążysz przetworniczki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Rzeczywiście z tym "napewno" to napewno nie musze mieć racji. Wiadomo że mniejszy prąd popłynie przy napięciu zasilania 12V niż 24V, jeszcze mniejszy przy 3V i 1V . Jeśli chodzi ci o wentylatory zbliżone do komputerowych to myśle że nie ma problemu (jak masz watpliwości to najlepiej zmierz miernikiem ). Wszystko zależy od tego czy obciążenie w postaci wentylatora ma postać bardziej rezystancyjną (mniej wtedy zależy od prędkości obrotowej i prąd ze spadkiem napięcia oczywiście maleje) czy indukcyjną ( i ten właśnie przypadek miałem na myśli - gruby drut miedziany o małej rezystancji , wentylator nie wchodzi tak szybko na obroty i przy włączeniu przetwornica może zacząć próbkować ). Spawarka tez na wyjściu ma 12V a płynie tam nawet 140A ale to inna bajka - no chyba że wentylator nie będzie miał siły wystartować bo nie jest zasilany napięciem znamionowym 24V lecz tylko 12V lub złapało go coś na łożyskach . I co wtedy ? Pewnie coś się spali - to wiem z doświadczenia . Ale ty pewnie miałeś na myśli wentylator komputerowy lub coś pokrewnego -wiec cie to nie dotyczy. Napisałem tyle bo chciałem się wytłumaczyć a nie wymądrzać. Jak kogos obraziłem to przepraszam - nie miałem zamiaru. :D
    Pozdrawiam wszystkich Szatz.