Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Samsung WF600B0BKWQ - Nie uruchamia się pompa odprowadzająca wode

02 Lis 2016 11:29 2511 8
  • Poziom 30  
    Witam. Pralka nie włącza pompy odprowadzającej wody do kanalizacji. Pompa podpięta do 230 pompuje wody (widać) czyli jest sprawna.
    Podczas uruchomienia programu odpompowania słychać kliknięcie przekaźnika/przekaźników ale napięcie zasilające pompę wynosi od 0V do 1V.

Sprawdziłem przewody, mają przejście.
    Przewód niebieski idzie do blokady i dalej chyba do neutrala ale tu jest ok bo by blokada nie działała - miernik piszczy

Przewód szary idzie do kostki MAINa. poprawiłem styk na wtyczce ale nic nie pomogło. Wyczaiłem który Pin w gnieździe kostki odpowiada za pompę i zaczęła się zabawa. Wydobycie płytki z galaretki - nie było trudne, myślałem że będzie gorzej. Poszukałem gdzie idzie styk (po druku) z kostki i wyczaiłem przekaźnik. Wylutowałem go i podłączyłem do zasilacza na 12V DC. Opór na stykach wyniósł 0,8Ω
    Po odłączeniu zasilacza styki są wolne/brak przejścia więc przekaźnik ok.

Brak mi już pomysłów. Pralka jest u klientki a programator u mnie.

Wylutowałem jeszcze element aqg22212, ja mogę go sprawdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Sprawdź czy napięcie dochodzi do styku przekaźnika. Jeżeli tak to brak sterowania przekaźnika. Szukaj sygnału sterującego cewkę przekaźnika.
  • Poziom 30  
    Mirek99 napisał:
    Sprawdź czy napięcie dochodzi do styku przekaźnika. Jeżeli tak to brak sterowania przekaźnika. Szukaj sygnału sterującego cewkę przekaźnika.
    Niestety Nie mam jak. Pralka jest u klienta, a programator mam u siebie, a odległość dość spora :(

Zasilanie prądowe idzie do ścieżki przez układ element AQG22212, wylutowałem go, ale nie wiem jak go sprawdzić. Czytałem gdzieś, że podobno on też wyczuwa upłynność (np na grzałce itd). Może tu tkwi odpowiedź problemu?
  • Poziom 22  
    Jeżeli tak to sprawdź grzałkę (induktor, omomierz) lub do prób możesz pominąć ten element, a ustalisz wtedy gdzie jest problem.
  • Poziom 30  
    Witam. Niestety klient dość spory kawałek mieszka a czasu i benzyny na loteri też nie wygrałem.

Prawdopodobnie z uwagi na to że element AQG22212 jest ciężki do zdobycia i cena nie mała plus koszty robocizny klient zrezygnuje. Jednak na razie się nie poddaję:-)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam

Ten element można po wylutowaniu przetestować, a kupić tu: Link
    Pralka Samsung WF600B0BKWQ - Nie uruchamia się pompa odprowadzająca wode
  • Poziom 30  
    Sprawa niestety nierozwiązana:-(
    Klientka też się nie odzywa.

Dziękuję Mirkowi za dobre chęci i Telo za link do elementu.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Bez pralki to trudno moduł naprawić. Mogła to być wina przekaźnika (ale przekaźnik na pompkę ?jeszcze się nie spotkałem , zwykle to jest triak ), który po poruszaniu go zaczyna przewodzić po podaniu napięcia na cewkę , ale w środku ma przegrzane styki . Spotkałem się z takim problemem , ale przy przekaźniku na grzałce lub od silnika . Jeśli pompka jest zasilana faktycznie przez przekaźnik to takie zjawisko mogło by być spowodowane tylko w przypadku zwarcia na pompce.

Dodano po 1 [minuty]:

Bądź przewodów doprowadzających napięcie do niej
  • Poziom 30  
    Przewody i sama pompa OK - sprawdziłem.
    Akurat w samsungach zdarzają się modele gdzie pompa i nawet blokada potrafią być zasilane przez przekaźniki. Akurat w tym przypadku przekaźnik był dobry. Zimnych lutów też się nie dopatrzyłem. Moduł w kosz a pralka poszła na złom.
    Pozdrawiam