Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drzwi wejściowe - System jednego klucza

bhtom 02 Lis 2016 18:12 2937 9
  • #1 02 Lis 2016 18:12
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Chciałem poznać Waszą opinię na temat systemu jednego klucza (jeden klucz do dwóch zamków) w drzwiach wejściowych do domu / mieszkania. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie, czy też lepiej zastosować dwie wkładki różnych producentów z różnymi kluczami? Niewątpliwą zaletą systemu jednego klucza jest właśnie posiadanie jednego klucza do drzwi, ale czy warto? Wiem, że temat nie dotyczy zabezpieczeń elektronicznych, ale bardzo ciekawi mnie opinia fachowców :)

Pozdrawiam.

0 9
  • #2 02 Lis 2016 18:24
    piotrek22101
    Poziom 39  

Włamywacz,podchodząc do drzwi,widzi zamki. Nie wie jak są zapadki w środku, tyle samo czasu zajmie mu otworzenie pierwszego jak i drugiego. Chyba że ma klucze i trafi odrazu. Na pewno jeden klucz to wygoda.

0
  • #3 02 Lis 2016 18:53
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

System jednego klucza, to zasadniczo dwa identyczne zamki - tak samo łatwe/trudne do sforsowania. Jeśli miałbyś do wyboru, to zastosuj dwa różne, ale całkowicie różne systemy tak, jak np. Tytan z Gerdy i do tego wkładka patentowa, albo lepiej nawiercana boczna.
    Zawsze to trzeba podchodzić do dwóch różnych rzeczy.

0
  • #4 03 Lis 2016 03:45
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

sharp napisał:
    Jeśli miałbyś do wyboru, to zastosuj dwa różne, ale całkowicie różne systemy tak, jak np. Tytan z Gerdy i do tego wkładka patentowa, albo lepiej nawiercana boczna.

Tak też zrobię. Chodzi mi o system dwóch zamków z wkładkami. Jedna wkładka z otworem na klucz po obydwu stronach, a druga, po jednej stronie z gałką. Teraz pojawia się pytanie drugie... Jakie wkładki (z jakimi kluczami) wybrać? Jakie są, bynajmniej teoretycznie, trudne do otwarcia?

Pozdrawiam.

0
  • #5 03 Lis 2016 16:32
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

bhtom napisał:
    Jakie wkładki (z jakimi kluczami) wybrać?
    To już pytanie do specjalistów od zabezpieczeń mechanicznych. Warto może porozmawiać z osobami z lokalnych "serwisów kluczowych" lub ślusarzy od "awaryjnego otwierania".
    No i musisz pamiętać, że zabezpieczenie jest tak mocne, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo, czyli drzwi i ościeżnica muszą być też odpowiedniej klasy i prawidłowo zamontowane.

0
  • #6 03 Lis 2016 19:16
    MariuszX49
    Poziom 19  

Podstawa to odpowiedni szyld i długość wkładki dopasowana aby była na równo z szyldem bądź wystawała na max 1mm wtedy trudna do przełamania. Wkładka w dawnej klasie "C" podobno teraz to klasa "7" firma jak lubisz Italię to ISEO a za zachdnią granicą masz WILKA bądź rodzima GERDA. Jak przy zamkach pracowałem to najdłużej schodziło się właśnie z klasą "C". Sama wkładka na niewiele się zda jak w drzwiach nie będzie odpowiednich okuć przeciw wyważeni-owych i zawiasów, najczęściej spotykany widok zawias wkręcony bez śrub zabezpieczających i bez okuć przeciw wyważeni-owych przy pomocy klucza ampul owego można było tak zabezpieczone drzwi w pół godziny zdemontować. Wystarczy koszulka "naprawa zamków" i nikt nawet nie zapyta gdzie właściciel...

0
  • #7 04 Lis 2016 10:25
    JerzyR
    Poziom 11  

O ile w mieszkaniu w bloku sensowne jest posiadanie drzwi antywłamaniowych klasy C i dwóch dobrych zamków (różnych) i oczywiście alarmu (ja miałem SATEL CA-10) to w domu jednorodzinnym takie drzwi oczywiście mogą być, ale intruz i tak wybierze okno balkonowe/tarasowe a nie solidne drzwi wejściowe od frontu budynku.
    W domku to bym jednak zastosował system jednego klucza. Zamkiem prawie nie do otwarcia zwłaszcza przez domowych specjalistów jest EVVA 3 KS system. Inne zamki też mogą być, ale pamiętaj: profil klucza musi być chroniony i możliwość dorobienia klucza TYLKO na podstawie karty kodowej; numer karty nie powinien być wybity na kluczu. Zrób eksperyment i spróbuj dorobić taki klucz EVVA 3KS lub inny - jeśli Ci dorobią to byłbym zdziwiony (dla 3KS jest ponoć jest jeden centralny serwis w Warszawie) a jak dorobią bez karty kodowej to już porażka.

Dodano po 4 [minuty]:

Kiedyś szukałem po internecie filmików jak otwierają zamki różnych producentów (zob. locksmithing) i ostatnio ktoś otworzył EVVA 3 KS, ale zajęło mu to bardzo dużo czasu.

0
  • #8 05 Lis 2016 04:45
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

JerzyR napisał:
    O ile w mieszkaniu w bloku sensowne jest posiadanie drzwi antywłamaniowych klasy C i dwóch dobrych zamków (różnych)

Niby tak, ale czy do mieszkania w bloku muszą być drzwi klasy C ? Nie wystarczą klasy B ? Patrząc na ofertę firmy KMT, klasy drzwi pomiędzy B i C różnią się chyba tylko tym, że C ma wewnątrz stalową kratownicę, drewniany ramiak wokół krawędzi drzwi i bodajże dwa dodatkowe rygle.

Drzwi klasy B:

Drzwi klasy C:

Do obydwu modeli można zamontować wkładki klasy C i szyldy z zabezpieczeniem antyrozwierceniowym.
    Wiadomym jest, że drzwi klasy C będą lepsze, ale z drugiej strony patrząc, czy ktoś będzie próbował wyważać bądź ciąć drzwi na klatce schodowej w bloku?
    Natomiast na pewno drzwi klasy B (o budowie takiej jak przedstawiona powyżej) będą na pewno dużo lepsze od montowanych "standardowo" w mieszkaniach drzwi z tekturą wewnątrz i płytą paździerzową na zewnątrz.

Pozdrawiam.

0
  • #9 11 Lis 2016 12:22
    JerzyR
    Poziom 11  

drzwi klasy C wymagane są przez ubezpieczycieli, aby uzyskać zniżkę

0