Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrajanie radia Jowita - dobór kondensatora

DarkSoul2016 02 Lis 2016 20:07 519 5
  • #1 02 Lis 2016 20:07
    DarkSoul2016
    Poziom 2  

Witam, mam zapytanie odnośnie przestrajania Jowity. Mianowicie posiada ona głowicę GT-03 i mam problem z kondensatorem C415. Jest podane, że z 20p trzeba go zredukować do 8,2p. Problem w tym, że nie posiadam takowego, ani takowego jak na razie nie dostałem w sklepach w mojej miejscowości. Będę próbował jeszcze jutro w innych miastach, dlatego prosiłbym profilaktycznie o podpowiedź, czy jeżeli dałbym o 2 lub 5% większy to będzie ok? Proszę wybaczyć to może dla niektórych błahe pytanie, ale jest to pierwsza głowica jaką przestrajam, więc nie mam doświadczenia, aby samemu na własną rękę dobrać. Jeżeli wstawię większy, to czy mogę zostawić resztę jak w rozpisce, czy muszę jakieś zmienić?
    Zastosowałem następujące kondensatory:
    C401 56P - 30P
    C402 75P - bez zmian
    C403 51P - 51p 27p
    C405 56p - 75p
    C409 47p - 33p
    C413 47 - 68p

0 5
  • #2 02 Lis 2016 20:31
    Robert5
    Poziom 18  

Witam jeżeli nie masz to spróbuj 8 lub 9 piko też wystartuje pozdrawiam Robert.

0
  • #3 02 Lis 2016 20:34
    kokapetyl
    Poziom 43  

DarkSoul2016 napisał:
    czy jeżeli dałbym o 2 lub 5% większy to będzie ok?

Będzie dobrze, masz jeszcze do tego cewkę, którą skorygujesz rezonans obwodu.

0
  • #4 03 Lis 2016 00:00
    DarkSoul2016
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc. Dobrze wiedzieć, że na tym forum laicy mogą liczyć na pomoc.

0
  • #5 03 Lis 2016 14:31
    Andrzej L.
    Poziom 27  

Tabelkowe pojemności są tylko orientacyjne. W praktyce mogą być wahnięcia nawet o 5pF w zależności od egzemplarza radia, wersji głowicy, użytego kondensatora strojeniowego i jego powtarzalności parametrów.
    W radiu to nie obwód rezonansowy generatora, który ma oscylować na jednej niezmiennej częstotliwości, który w zależności od upodobań możemy sobie korygować raz pojemnością raz indukcyjność wg uznania. W przypadku głowicy ukf jeżeli mówimy o porządnym przestrojeniu radia (czyli wyczulone na max a nie jedno punktowe max, a poza tym punktem rezonanse pouciekały i współbieżność poszła w zapomnienie) to nie ma tu mowy o zjawisku korygowania "niedoważonej" pojemności przez zwiększenie indukcyjności cewki tego obwodu. A tu chodzi przecież o współbieżne strojenie obwodów wzmacniacza w.cz. z obwodem heterodyny, które uzyskujemy przez dobór kondensatora dla końca pasma i dobór indukcyjności dla początku pasma, a nie korygowanie "złej" wartości, drugim "dobrym" elementem. Przypomina to naprawę zepsutego urządzenia, przez wyjęcie dobrej części z drugiego takiego samego, ale sprawnego jeszcze urządzenia...
    Psujemy jedno aby naprawić inne zepsute.
    Najlepszą metodą jest wstawienie trymera na czas strojenia w miejscu tabelkowego 8p2 - czyli wsadzić tam np. trymer 3-25pF. Po zestrojeniu zmierzyć pojemność i wstawić najbliższą wartość z szeregu pojemności lub najlepiej zostawić trymer, bo precyzyjne dobranie stałej wartości to z reguły kanapka-nakładka z kilku kondensatorów, aby ustalić w końcu tyle ile zmierzyliśmy na trymerze. Można się wtedy zdziwić, bo się np. okaże, że podane w instrukcji przestrojenia 8p2 awansowało do np 12pF.
    I na czas strojenia do wyjścia głowicy, w przypadku braku oscyloskopu zapiąć sobie układ UL1200 jako miernik poziomu sygnału. Dzięki temu nie stroimy na słuch, ale na wskazanie miernika wychyłowego zapiętego do 13 nóżki UL1200 - wtedy widzimy dokładnie ile nieraz robi dobrego lub złego zmiana pojemności o 1pF.

0
  • #6 03 Lis 2016 15:29
    DarkSoul2016
    Poziom 2  

Pojawił mi się drobny problem. Zostałem z palcem w nocniku w kwestii uziemienia głośnika i płytki PN5 - czerwony i czarny, ponieważ nie zanotowałem sobie gdzie były. Wiem, że one były razem ,bo przewody, które były razem po odlutowaniu od głowicy z powrotem łączyłem między sobą. Koś się orientuje gdzie dokłądnie należy je wlutować?

Andrzej L. napisał:
    Tabelkowe pojemności są tylko orientacyjne. W praktyce mogą być wahnięcia nawet o 5pF w zależności od egzemplarza radia, wersji głowicy, użytego kondensatora strojeniowego i jego powtarzalności parametrów.
    W radiu to nie obwód rezonansowy generatora, który ma oscylować na jednej niezmiennej częstotliwości, który w zależności od upodobań możemy sobie korygować raz pojemnością raz indukcyjność wg uznania. W przypadku głowicy ukf jeżeli mówimy o porządnym przestrojeniu radia (czyli wyczulone na max a nie jedno punktowe max, a poza tym punktem rezonanse pouciekały i współbieżność poszła w zapomnienie) to nie ma tu mowy o zjawisku korygowania "niedoważonej" pojemności przez zwiększenie indukcyjności cewki tego obwodu. A tu chodzi przecież o współbieżne strojenie obwodów wzmacniacza w.cz. z obwodem heterodyny, które uzyskujemy przez dobór kondensatora dla końca pasma i dobór indukcyjności dla początku pasma, a nie korygowanie "złej" wartości, drugim "dobrym" elementem. Przypomina to naprawę zepsutego urządzenia, przez wyjęcie dobrej części z drugiego takiego samego, ale sprawnego jeszcze urządzenia...
    Psujemy jedno aby naprawić inne zepsute.
    Najlepszą metodą jest wstawienie trymera na czas strojenia w miejscu tabelkowego 8p2 - czyli wsadzić tam np. trymer 3-25pF. Po zestrojeniu zmierzyć pojemność i wstawić najbliższą wartość z szeregu pojemności lub najlepiej zostawić trymer, bo precyzyjne dobranie stałej wartości to z reguły kanapka-nakładka z kilku kondensatorów, aby ustalić w końcu tyle ile zmierzyliśmy na trymerze. Można się wtedy zdziwić, bo się np. okaże, że podane w instrukcji przestrojenia 8p2 awansowało do np 12pF.
    I na czas strojenia do wyjścia głowicy, w przypadku braku oscyloskopu zapiąć sobie układ UL1200 jako miernik poziomu sygnału. Dzięki temu nie stroimy na słuch, ale na wskazanie miernika wychyłowego zapiętego do 13 nóżki UL1200 - wtedy widzimy dokładnie ile nieraz robi dobrego lub złego zmiana pojemności o 1pF.

Wiem, że to wszystko jest mniej więcej. To nie jest tak, że robię coś, o czym kompletnie pojęcia nie mam. Wcześniej poczytałem sobie tematy o przestrajaniu Jowit natrafiłem właśnie na sytuacje, gdzie ktoś przelutował wszystko według gotowca i muka - nie działa, albo radio nie pokrywało całego pasma, no i trzeba było korygować. Dzięki za podpowiedź z trymerem - jak nie zadziała to ostatecznie tak zrobię, że zestroję go na trymerze i zastąpię normalnym kondensatorem, a jak się okaże, że będzie trzeba robić zlepek z kilku to po prostu zostawię ten trymer i już.

0