Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz tranzystorowy - kilka pytan

MrKamileq 02 Lis 2016 21:17 501 9
  • #1 02 Lis 2016 21:17
    MrKamileq
    Poziom 7  

Witam,
    Postanowiłem podjąć się budowy mojego pierwszego wzmacniacza na tranzystorach. Znalazłem przypadkiem ten wątek .
    Jest to bardzo prosty wzmacniacz i dodatkowo autor napisał do niego uwagi. Bardzo pomocne w rozumieniu jak to działa. Lecz mam kilka pytan a mianowicie:

1. Jak przerobić poniższe PCB aby zamiast T6 i T7 wstawić BD139(zamiast BC639) i BD140 (zamiast BC640) skoro one (tranzystory BD) pasują w miejsca BC? (Autor postu do którego podałem link napisał ze powinny być BD)
    Druk:

Układ elementów (T oznaczone na jasno niebiesko):

Schemat: (Na czerwono T końcowe, na niebiesko T które chcę zamienić według uwag autora powyższego posta.)

2. Czy warto zostawić tranzystory końcowe 2n3055 czy lepiej zdobyć KD502/503? Czy wpłynie to znacząco na układ?

Jeśli macie jakieś porady i uwagi odnośnie montażu proszę także napisać. Ten projekt ma za zadanie mnie czegos nauczyć więc proszę o wyrozumiałość.

0 9
  • #2 02 Lis 2016 21:46
    trymer01
    Moderator Projektowanie

MrKamileq napisał:
    Jak przerobić poniższe PCB

Wykonać nowy projekt PCB np. za pomocą programu Eagle, wzorując się na powyższym.
    Na dobrą sprawę nie trzeba nic na PCB przerabiać, gdyż pinout BC639/640 i BC139/140 są takie same, wystarczy odpowiednio nieco rozwiercić otwory (BC139/140 mają grubsze nóżki) i wykrępować odpowiednio nóżki.
    2N3055 czy KD502 - bez znaczenia.
    Kątownik Al - to nie jest najlepszy sposób chłodzenia, zalecam posadzenie tranzystorów mocy wprost na radiatorze (kabelkami do PCB, emitery i kolektory grubszymi kablami do zasilania i wyjścia), "przejściowy" element jakim jest kątownik utrudnia chłodzenie. Jeśli już to kątownik powinien być jak najgrubszy, 5-6mm.
    To nie jest najlepszy projekt, gdyż ma kiepsko rozwiązaną kompensację temperaturową, brak zabezpieczeń.
    Dane - 60W/4? dla Uzas=?25V (jałowego) są nieprawdziwe, co najwyżej 50W.

0
  • #3 02 Lis 2016 21:55
    MrKamileq
    Poziom 7  

Dodano po 2 [minuty]:

[quote="trymer01"]

trymer01 napisał:

To nie jest najlepszy projekt, gdyż ma kiepsko rozwiązaną kompensację temperaturową, brak zabezpieczeń.
    Dane - 60W/4Ω dla Uzas=±25V (jałowego) są nieprawdziwe, co najwyżej 50W.

Z tego co wyczytałem temperaturowo jest bardzo stabilny, i nawet T5 który odpowiada za temperaturę i powinien być na radiatorze, wcale na nim być nie musi.
    Nie chodzi mi o moc, gdyż chcę się nauczyć trochę praktyki.

0
  • #4 02 Lis 2016 22:01
    trymer01
    Moderator Projektowanie

MrKamileq napisał:
    Z tego co wyczytałem temperaturowo jest bardzo stabilny

Napisać można różne rzeczy.
    Po zbudowaniu proponuję wykonać test - amperomierz wpięty np. w kolektor Q8 i po nagrzaniu (praca z pełną mocą przez min. 10 min.) natychmiastowy pomiar prądu spoczynkowego i jego dalsza obserwacja. A najciekawszy będzie taki test z tranzystorem Q4 na PCB (nie na radiatorze).
    MrKamileq napisał:
    T5 który odpowiada za temperaturę i powinien być na radiatorze

Niestety, nie T5 a T4 (Q4). To przykład tego że różne głupstwa ludzie piszą i wszystko trzeba brać na rozum - nie na wiarę.
    I Q4 musi być na radiatorze!

0
  • #5 02 Lis 2016 22:06
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

MrKamileq napisał:
    Z tego co wyczytałem temperaturowo jest bardzo stabilny,

Ten co pisał to miał bujną fantazję. Wzmacniacz nie ma stabilizacji temperaturowej, łatwo może się "rozhulać".

MrKamileq napisał:
    nawet T5 który odpowiada za temperaturę

T5 nie odpowiada za stabilność temperaturową, tranzystor zapewniający odpowiedni offset baz powinien się znaleźć w miejscu R5.

MrKamileq napisał:
    Nie chodzi mi o moc, gdyż chcę się nauczyć trochę praktyki.

To lepiej sie uczyć na lepszym wzorze...

0
  • #6 02 Lis 2016 22:12
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jdubowski napisał:
    Wzmacniacz nie ma stabilizacji temperaturowej

A jednak ma - Q4 na radiatorze - grzejąc się obniża sobie Ube co zmniejsza prąd źródła prądowego Q5 i spadek napięcia na R5.

0
  • #7 02 Lis 2016 22:12
    MrKamileq
    Poziom 7  

trymer01 napisał:
    Kątownik Al - to nie jest najlepszy sposób chłodzenia, zalecam posadzenie tranzystorów mocy wprost na radiatorze (kabelkami do PCB, emitery i kolektory grubszymi kablami do zasilania i wyjścia), "przejściowy" element jakim jest kątownik utrudnia chłodzenie. Jeśli już to kątownik powinien być jak najgrubszy, 5-6mm.

Tego się domyśliłem. Tylko skąd wziąć taki radiator żeby przykręcić do niego tranzystory? U mnie w domu trochę słabo ze sprzętem i właśnie kątownik byłby dla mnie łatwiejszy w montażu.

trymer01 napisał:
    Niestety, nie T5 a T4 (Q4). To przykład tego że różne głupstwa ludzie piszą i wszystko trzeba brać na rozum - nie na wiarę.
    I Q4 musi być na radiatorze!

Wielkie dzięki. Ja jeszcze słabo orientuje się w tym jaki tranzystor jaką funkcję pełni, pewnie bym to spalił gdybyś nie napisał.

0
  • #8 02 Lis 2016 22:15
    trymer01
    Moderator Projektowanie

MrKamileq napisał:
    Tylko skąd wziąść taki radiator zeby przykręcić do niego tranzystory?

To kolega myślał, że sam kątownik wystarczy?
    W tym projekcie też potrzebny jest radiator i do niego trzeba przykręcić ten kątownik.
    A przykręcając tranzystory wprost do radiatora - może on być trochę mniejszy/lżejszy/tańszy.

0
  • #9 02 Lis 2016 22:19
    MrKamileq
    Poziom 7  

jdubowski napisał:
    To lepiej sie uczyć na lepszym wzorze...

Wybrałem ten układ bo jest prosty, ta moc była mierzona przez jego projektanta. W pdf tak wyczytałem, ja nic nie obliczałem a wzór bardzo ogólny znam.

0
  • #10 09 Lis 2016 19:11
    MrKamileq
    Poziom 7  

Witam ponownie,
    Postanowiłem nauczyć się projektować i pobawilem się troche z eagl'em.
    Narysowałem schemat, oraz narysowałem PCB, prosiłbym o sprawdzenie. Moim zdaniem ścieżki są za cieńkie. Co o tym sądzicie?

Schemat:

PCB:

PCB wydrukowane(rzeczywisty wygląd ścierzek):

0