Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domofonu na Fritz!box 7270v3 - brak przekierowania na komórkę

03 Lis 2016 13:48 1140 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    zabrałem się za konstruowanie domofonu do swojego domu (3 kondygnacje). Moje główne wymaganie to możliwość przekierowania wywołania bramofonu na telefon komórkowy (najlepiej kilka, ale nie jest to krytyczne wymaganie) w przypadku kiedy nikt nie odbiera domofonu znajdującego się w domu.
    Dom i ogród nie należą do najmniejszych więc chciałbym żeby domofony były również bezprzewodowe.
    Od bramy do domu pociągnięty jest 10żyłowy kabel telefoniczny około 15m. Nie mamy telefonicznej linii analogowej.
    W pierwszym odruchu wydawało mi się, że najbardziej naturalna będzie jakaś mała centralka z modułem gsm + telefony DECT + bramofon pod centralę telefoniczną, ale popatrzyłem na koszty samej centrali z modułem i postanowiłem trochę pokombinować czy nie da się taniej (jak się nie da to trudno). Nie chciałem w ciemno robić żadnych inwestycji więc postawnowiłem projekcik wykonywać malutkimi kroczkami.
    Po małym research'u postanowiłem kupić berlińską używkę Fritzboxa 7270 v3 (os 05.53) z portem usb (pod modem) i wbudowaną stacją dect. W zapasach miałem modem usb Huawei 1750. Fritz rozpoznał dongle'a i udało mi się zrobić z niego bramkę gsm tj. mogę za pomocą odpowiednio podłączonego telefonu (analog) prowadzić rozmowy z zewnętrznym numerem komórkowym. Stąd wyciągnąłem wniosek, że funkcja voice modemu nie była zablokowana.
    W następnym etapie chciałem wypróbować przekierowanie rozmów na telefon komórkowy (opcja call diversion w Fritz'u) i niestety jak do tej pory poległem. Mój test polegał na podłączeniu dwóch telefonów analogowych do portów FON. W związku z tym dodałem oba urządzenia (bardzo wiekowe, ale wspierające DTMF). Jednemu z tych urządzeń przypisałem numer komórkowy modemu. Następnie skonfigurowałem regułę call diversion: wszystkie połączenia przychodzące na telefon z przypisanym numerem komórkowym mają być przekierowywane (Immediately na czas testu uruchomieniowego) na inny zewnętrzny numer komórkowy. Następnie zadzwoniłem na telefon wybierając jego wewnętrzny numer (powiedzmy **2#) i ... klops - telefon stacjonarny sobie dzwoni, ale żadnego przekierowania nie ma. Robiłem różne permutacje, ale nic mi z tego nie wyszło.
    Czy ma ktoś może sugestię co mogłem zrobić źle/czego nie wziąłem pod uwagę?

Przy okazji tego tematu wyskoczył mi jeszcze jeden problem - tym razem ze słuchawką DECT. Kupiłem używaną słuchawkę DECT Fritz!Fon MT-D. Podłączyłem ją bez problemu do Fritza i przetestowałem czy mogę jej używać w konfiguracji w której Fritz działa jako bramka gsm. Wszystko działało bez zarzutu. Mocno się zdziwiłem kiedy chciałem potestować na tej słuchawce "Call Diversion" - okazało się, że na liście "Calls to a telephone number / telephone" nie było tego telefonu mimo, że jest wylistowany na liście urządzeń telefonicznych (??). O co może chodzić?

W dalszych etapach miałem zamiar wybrać odpowiedni bramofon. Rozważałem Slican DPH-1 lub Platan 07 1P. Bramofon montowany byłby na słupku 10cm więc pierwsza opcja byłaby idealna chociaż ewidentnie będzie mi szpeciła ogrodzenie. Druga wystawałaby kilka milimetrów, ale wydaje mi się, że nie ma technicznych przeciwwskazań do montażu. Z drugiej strony Platan w instrukcjach pisze, że współpracuje tylko z własnymi centralami więc może to być to trochę ryzykowne (np. wsparcie). Czy ma ktoś może jakieś doświadczenie jeżeli chodzi o współpracę tych bramofonów z Fritzbox'ami? (zakładam, że się uda rozwiązać powyższe problemy).

Może ktoś z branży zaproponuje mi jakiś sensowny zestaw, który spełniałby moje wymagania w granicach 1500pln?
  • Poziom 23  
    Dowolna centrala Slican IPS (z linią miejską GSM lub VoIP) + DPH-1 + dowolne telefony bezprzewodowe.
  • Poziom 2  
    Brałem ten zestaw pod uwagę tj. dokładnie z Silican IPS-08.104. Cena faktycznie jest sensowna i pewnie bym się skusił gdyby nie to, że producent reglamentuje (z tego co czytałem) dostęp do oprogramowania zarządzającego configMan.admin.