Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LJ2430 - Zła jakość druku po wymianie tonera i fusera

03 Lis 2016 19:10 807 5
  • Poziom 10  
    Witam

Mam problem z moją drukarką HP LJ2430. Jakiś czas temu zaczęła brudzić wydruki (cykliczne zaciemnienia w dolnej części drukowanej kartki). Postanowiłem kompleksowo rozwiązać problem bez szczególnego zagłębiania się w przyczyny. Zakupiłem do niej na portalu aukcyjnym nowy, oryginalny toner Q6511X (poprzednio był zamontowany jakiś zamiennik) oraz oryginalny Maintance Kit (fuser, rolka transferowa, kilka innych rolek). Dzisiaj przyszła przesyłka i postanowiłem wszystko wymienić. Obejrzałem dostępne w sieci filmy instruktażowe a także zapoznałem się z instrukcją serwisową. Po zdemontowaniu starego tonera, fusera i rolki transferowej dokładnie przeczyściłem wnętrze za pomocą sprężonego powietrza. Zamontowałem zgodnie ze sztuką wszystkie nowe elementy, wyzerowałem licznik maintance i dokonałem próbnego wydruku, po czym... załamałem ręce. Tak wygląda czysta kartka po wydrukowaniu:

Tak wygląda wydruk jakiegoś przykładowej linijki tekstu:

Oprócz ciemnego motywu co 38 mm pojawia się cień wydrukowanego tekstu po 94 mm.
    Instrukcja serwisowa sugeruje problem z kasetą (zawierającą toner i bęben) przy powtarzających się motywach (wymienia także ich interwały i wśród nich są występujące u mnie 38 mm i 94 mm). Nim zgłoszę się z reklamacją nowego tonera do sprzedawcy, chciałbym się upewnić ze problem nie leży po stronie mojej drukarki. W zasadzie z elementów biorących udział w tworzeniu wydruku został chyba tylko laser i elektronika.
    Czy takie objawy mogły by być spowodowane przechowywaniem kasety tonera w niewłaściwych warunkach, pozycji albo zbyt długotrwałym? Karton z tonerem był oryginalnie zapakowany, foliowe opakowanie wewnątrz było także zamknięte. Jestem zmotywowany wysokością poniesionych już nakładów aby doprowadzić jakość druku do stanu oryginalnego. Doradzicie?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Przyjrzałem się dokładniej opakowaniu. Jest nadrukowana na nim data 25.03.2008. Ponad osiem lat. Chyba muszę zareklamować, bo uprawdopodabnia to tezę o zbyt długotrwałym przechowywaniu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Sługa WSI napisał:
    Generalnie przy 38 mm i "duchu" po 94 mm to elektroda ładująca (PCR) do wymiany, być może wystarczy wyczyszczenie. Ale to i tak musisz umieć zainicjować bęben (talkowanie) itp.

Jak rozumiem z instrukcji serwisowej, to "Primary charging roller" jest częścią kasety z tonerem i bębnem. Dlaczego w nieużywanej kasecie mógł ulec on uszkodzeniu? Nie rozważam żadnych działań wewnątrz kasety, bo po pierwsze nie mam z tym doświadczenia a po drugie po to kupiłem oryginalną, nową kasetę aby nie musieć schodzić do tego poziomu szczegółowości. Ze schematu "technologicznego" wynika, ze do PCR dołączone jest źródło biasu AC i DC, na schemacie elektrycznym występuje zasilacz wysokiego napięcia, który jak sądzę jest źródłem tego napięcia polaryzującego. Czy ten zasilacz ma pętle diagnostyczną pozwalającą na detekcję nieprawidłowego działania?
  • Poziom 23  
    Ogólnie za daleko wchodzisz w szczegóły. Skoro toner jest tak stary, to np. mógł w którąś zimę zbyt długo leżeć na mrozie, bądź często zmieniać warunki atmosferyczne, przez co dostała się wilgoć na wspomniany wałek i mamy to co widać na kartce.