Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka zwrotnica głośnikowa do kolumny? (STX D-500-8-TI + Beyma 12MI100)

sylwek007 04 Lis 2016 00:13 666 7
  • #1 04 Lis 2016 00:13
    sylwek007
    Poziom 11  

Witam.
    Myslę nad wyborem zwrotnic do kolumn w której są wmontowane głośniki:
    1. STX D9 500 8 TI (50 wat, 8 Ohm, rekomendowane cięcie 1900 Hz, 18db/oct)
    2. Beyma 12MI100 (450 wat, 8 Ohm), low-mid.
    Zastanawiam się czy odpowiednia zwrotnica będzie taka jak w linku: https://www.dexon.pl/index.php?p537,2wp-1-9-400-zwrotnica-2-torowa

Posiadam jeszcze crossover Behringer CX3400 i myślałem o zamontowaniu tylko do drivera zwrotnicy Hi-pass Beyma F130 (cięcie 3 kHz) a głośnik średnio-nisko tonowy będzie ustawiany przez CX3400. Być może całkiem źle próbuję dobrać zwrotnice więc będę wdzięczny za rady osób z doświadczeniem gdyż potrzebuje zrobić kolumny w niedługim czasie.

0 7
  • #2 05 Lis 2016 23:58
    audio-m
    Poziom 12  

Źle kombinujesz..
    Po pierwsze zestawienie tych dwóch głośników nie jest dobre. Stx słabiutki, a do beymy nic nie mam, bo bardzo głośna i wydajna 12", ale musisz mieć świadomość, ze z niej "basu" nie ma i na litość do niej to driver co najmniej stx D 12.800
    Po drugie proponowane zwrotnice pasywne są bez sensu i nijak sie mają do tych głośników, tu trzeba zaprojektować fachowo zwrotnice pod te konkretne głośniki.
    Po trzecie, jeśli posiadasz zwrotnice aktywną cx3400, tu raczej tutaj leży rozwiazanie twojego problemu. Należy dokupić wzmacniacz do diverów i osobno zasilać midbasy a osobna drivery, oczywiście wcześniej odpowiednio konfigurując cx3400. To by było chyba najlepsze rozwiazanie, jeśli nie znasz sie na zwrotnicach pasywnych.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 06 Lis 2016 14:43
    sylwek007
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź.
    Zdaję sobie sprawę że drivery słabe lecz włożyłem je z poprzednich kolumn gdyż w przyszłości planuję zakupienie lepszych driverów z Beyma.
    Kolumną chciałem uzyskać zakres od 100 Hz w górę gdyż posiadam jeszcze osobne doły na głośnikach Beyma 18P1200/Nd. Prawdę mówiąc muszę jak najmniejszym kosztem doprowadzić kolumny do użytku aby zagrały kilka imprez w następnym tygodniu.
    Posiadam wzmacniacz ADS LX500 z wbudowanym crossoverem więc wnioskuję że mógłbym go użyć jako wzmacniacz do driverów natomiast średnio-tonowe pod odpowiednio ustawiony CX3400.
    Basy i średnio-tonowe będą zasilane niestety z jednej końcówki więc będzie działało w trybie mono gdyż posiadam tylko jedną QSC PL6.0 II. Innej opcji chyba nie widzę na razie puki nie wymienię driverów i zlecę zaprojektowanie zwrotnic pasywnych. Jeśli są jakieś spostrzeżenia to prosiłbym o napisanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 06 Lis 2016 15:34
    DjMapet
    Poziom 43  

Za mniej/więcej 300PLN, kupisz końcówkę do zasilenia driverów.
    Midbasy zasil LX-500 a basy QSC. Oczywiście wszystko crossowane CX.

Pozdrawiam.

0
  • #5 07 Lis 2016 15:53
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Mam wrażenie, że nie bardzo ogarniasz zwrotnice aktywną CX3400.
    Ona jedyna ma posłużyć CI jako element dzielący pasmo na poszczególne głośniki zasilane przez poszczególne wzmacniacze. Jest to zwrotnica trójdrożna wiec załatwia ci sprawę basów, midbasów i driverów. Tylko chyba o niej musisz jeszcze poczytać :) - wnioskując po Twoich wypowiedziach. Pozdrawiam.

0
  • #6 16 Lis 2016 20:39
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Nie dawno kupowałem midbasy Beymy i sam się zastanawiałem nad zwrotnicą. Napisz po prostu do Beymy i poproś o schemat. Oni takie coś udostępniają, projekty obudowy jak i zwrotnicy do konkretnych głośników tej marki. Sam napisałem i dostałem gotowe projekty.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Lis 2016 10:31
    DjMapet
    Poziom 43  

Wątpię w to, czy mają projekt zwrotnicy dla jakiegokolwiek midbasa w połączeniu z D-500.

Pozdrawiam.

0
  • #8 17 Lis 2016 22:29
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Na pewno nie mają takich projektów pod STX, ale zawsze jest jakaś wskazówka dla np. podziału midbasu i nachylenia zwrotnicy. Reszta staje się już łatwiejsza.
    Pozdrawiam

0