Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo

kondzik_elo 04 Nov 2016 00:17 930 4
 • #1
  kondzik_elo
  Level 10  
  Witam serdecznie, na wstępie napiszę jak to się zaczęło,

  kupiłem jakiś czas temu maszynę do szycia z automatem, czyli można zaprogramować ilość ściegów ryglowanie itp.
  Kupiłem ją w stanie złym objawem było zatrzymanie się pracy silnika w pewnym momencie i wyświetlenie kodu Err-129.
  W internecie znalazłem, że błąd ten odnosi się do silnika, płyty zasilającej lub płyty sterującej.

  Poniżej symbole:

  Silnik servo 400w zasilny 3-fazami.
  Sterownik Fortuna servo series 1 SC55-20

  Błąd błędem ale jest brak regulacji prędkości obrotów silnika i to chciałbym naprawić lub chociaż wiedzieć co jest nie tak.

  Silnik na osi ma zamontowany magnes i jest sterowany 3 czujnikami hall'a (sprawdziłem są sprawne). Zacząłem jak zawsze od wejścia 2 potężne transformatory każdy daje poprawne napięcia (o dziwo bo to chińskie cudo ale są tabliczki znamionowe) płyta zasilająca sprawdzona napięcia są ok. Silnik zasilany przez mg20g6el do którego idzie 720V i on dzieli to na 3 fazy. Dalej jest płyta z procesorami (zdjęcie nr.2) zacząłem również od zasilania (zdj.1) we-8.2V zmiennego wymieniłem stabilizator napięcia 7805 (5V 1.5A po drugiej stronie płyty z radiatorem) oraz kondensator 470uF/23V i regulowany stabilizator TL497ACN.

  Płyta z regulatorami zdj.3 podłączona pod CN7 za nim 10x101J (rezystor 100ohm) wchodzi 4 piny na procka nr1. NEC D78218ACW 842 na nóżki 54-57.  Pedał (włącznik) zdj.4 podłączony pod CN9 na nim jest zasilacz operacyjny HA17741 (nie sprawdziłem go ale jutro to zrobię chociaż wydaje mi się, że jest ok.

  Potencjometry sprawne zmieniają swoją wartość niby wszystko jest ok nic nie wygląda źle

  Sytuacja wygląda tak podłączam zasilanie silnik wszystkie kabelki uruchamiam pedał silnik kręci się oczywiście buczy (mogę wrzucić filmik jeśli jest potrzeba) trzymając dłużej nagrzewa się brak reakcji na kręcenie potencjometrem w ogóle po odłączeniu płytki z potencjometrami jest to samo.

  Pytania.
  Czy jest możliwe aby program sterownika z pamięci się wykasował?
  Czy jest szansa jeżeli program jest cały czas zapisany naprawić ten sterownik?
  Gdzie szukać bo szczerze to już zwariowałem na tym punkcie.
  Podpowiedzcie proszę co mam sprawdzić.

  Niestety (to mnie wkurza) nie mam oscyloskopu) jedynie miernik intuicję i chęci

  Dodam, że są tam 3 kości PEEL 18CV8P (cmos)

  Czekam na jakiekolwiek propozycje z góry wielkie dzięki

  Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kondzik_elo
  Level 10  
  Witam, dzisiaj jeszcze raz sprawdziłem opór na uzwojeniach silnika na 3 kabelki miernik i pomiędzy każdym pokazuje wartość 7,3Ohm'a.

  Po włożeniu rotora z magnesami stałymi i kręceniu o jeden "krok" wartości 7Ohm.

  Rozebrałem stojan tzn rozciąłem dratwę odgiąłem połączenie w "trójkąt" wartość pomiędzy wyjściem każdego uzwojenia a połączeniem 4,9Ohm.

  Czy przewijać? Grzebać dalej? Już sam nie wiem z wyglądu silnik nie wygląda na przepalony .

  Brak reakcji na regulację obrotów silnika servo

  edit: strasznie stwardniałe były połączenia więc każde rozciąłem i złączyłem na nowo. Teraz oporność między fazami wzrosła do 8.2 Ohm'a zaraz to poskręcam i dam znać czy coś się zmieniło.
 • #3
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Które połączenia? Bez oscyloskopu raczej tego nie naprawisz na czuja ;)
  Lepiej jak już oddać profesjonaliście czy poprosić kogoś o instrukcję serwisową. Nie, żebym zniechęcał, ale przy takim grzebaniu i braku odniesienia pomiarów do sprawnego urządzenia prędzej coś zepsujesz bardziej niż naprawisz.
 • #4
  kondzik_elo
  Level 10  
  Połączenia wyjść z uzwojeń do wtyczki. Skręciłem ale nadal jest to samo. Jest do tego sterownika programator o którym nie wspomniałem póki co czekam aż wyschnie lakier grafitowy bo ścieżki pozdzierane i brak połączeń. W internecie znalazłem instrukcję użytkownika link: http://www.tecmaweb.net/material/SUNSTAR_AC_SERVO_MOTOR_SERIE_III_DOC_165.pdf dotyczy ona serii 3 ja mam nr 1 ale będę jeszcze wzorował się na niej przy użyciu programatora próbował jakoś wykasować błędy reset albo co mi tam wpadnie do głowy.

  Jak nic z tym nie wymyślę wtedy będę szukał kogoś kto profesjonalnie zajmuje się naprawą. Cały czas w głowie siedzi mi, że jest to drobnostka, że ktoś pomotał w programowaniu. Gdybym mógł Cię prosić o spojrzenie na tą instrukcje czy istnieje coś takiego jak zresetowanie tego sterownika. Wszystko ogólnie sprawdziłem został mi jeszcze tylko ten programator i próba ustawiania, może (factory reset) .