Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyrzynarka czy pilarka tarczowa, czego użyć?

04 Nov 2016 07:35 10764 57
  • Level 11  
    Oba elektronarzędzia służą do cięcia. Wyrzynarki, dzięki szerokiej gamie brzeszczotów, przeznaczonych do różnych zadań i materiałów, są urządzeniami uniwersalnymi. Pilarki zaś to specjalistki wydajnych i dokładnych cięć. Jednym i drugim narzędziem wykonujemy podobne prace, ale jak wybrać narzędzie do konkretnego zadania?
    Mistrzyni krzywizn to określenie wyrzynarki ze względu na jej główne przeznaczenie, nierzadko jednak wykorzystywana jest do cięcia po prostej, bo też się da, bo często właśnie to uniwersale elektronarzędzie posiadamy, bo jest tańsza od pilarki. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy zadowoleni z jakości cięcia lub co gorsza przy częstym i intensywnym cięciu prostym wyrzynarka ulega uszkodzeniu i jesteśmy rozczarowani.
    Jak ustrzec się zniszczenia narzędzi, jak uzyskać optymalne cięcie? Czego powinniśmy wymagać od wyrzynarki uzbrojonej w jednocentymetrowej szerokości brzeszczot a czego od 15-sto (lub większej) centymetrowej tarczy pilarki.
    Na początek zaleca się dobór właściwego brzeszczotu lub tarczy do rodzaju materiału oraz ocenę ich zużycia. Unikatowe kształty, łuki czy zaokrąglenia wykonane za pomocą wyrzynarki, albo piękna prosta po pilarce powinny cieszyć oko, a praca narzędziem powinna dawać satysfakcję dobrze wykonanego zadania.

Jakie są Wasze patenty na pracę z wyrzynarką lub pilarką?

Informacja sponsorowana //gulson
  • TespolTespol
  • Level 27  
    Boscha omijam szerookim łukiem. Jeśli artykuł sponsorowany, powinno być zaznaczone. Osobiste moje zdanie - badziew jadący na opinii z przed 20 lat.
  • TespolTespol
  • Admin of Computers group
    Narzędzia Bosch wrote:
    To pytanie należy zadać, jeśli się wie, co chcemy ciąć.
    Narzędzia Bosch wrote:
    Jakie są Wasze patenty na pracę z wyrzynarką lub pilarką?
    Patenty? Nie wiedziałem, że sposoby na używanie narzędzi, tego wymagają.
    Wystarczy czytać instrukcje obsługi.
  • Level 17  
    Temat poniżej krytyki, w stylu, mam okrąglaki drewna, czy dam radę pociąć wyrzynarką.
  • Level 27  
    Byłem sceptycznie nastawiony do wyrzynarek Bosch, ze względu na sposób mocowania brzeszczotu, był strasznie przekombinowany. Jednak po kilku użyciach jestem przekonany, że kulturą pracy przewyższa Makitę i Prootola bo tymi wyrzynarkami do tej pory robiłem.
  • Level 17  
    DriverMSG wrote:

Narzędzia Bosch napisał:
    To pytanie należy zadać, jeśli się wie, co chcemy ciąć.

Witam
    Bardzo dobra odpowiedź.
    Bo do majsterkowania potrzebne jedno i drugie. Pilarka nie wytnie nic po łuku, a wyrzynarką jakoś nie widzę cięcia po prostej wzdłuż 2 m deski lub płyty meblowej.
  • Level 42  
    Oczywiscie nick autora nie jest przypadkowy :D
    Jak wyżej to są narzędzia do róznych prac i to by było na tyle.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    @Narzędzia Bosch Szanowny Panie, to właśnie od Pana bym oczekiwał odpowiedzi na pytanie, co do czego i jakiego materiału, jakich brzeszczotów użyć, jakich tarcz, a nawet ciekawych "patentów" na różnego rodzaju cięcia. Jednym słowem, postu, który poza reklamą, rozbuduje moją wiedzę o możliwościach i sposobie stosowania Państwa wyrobów. Przypuszczam, że to sprowokowało by dalszą, ciekawą dyskusję, zamiast kilku postów z odcieniem ... zniesmaczenia.
    Pozdrawiam, życząc na przyszłość większej kreatywności.
  • Level 14  
    Jerzy Trojniarz wrote:
    wyrzynarką jakoś nie widzę cięcia po prostej wzdłuż 2 m deski lub płyty meblowej.

Wystarczy sobie wziąć jakiś choćby profil, kawałek czegoś prostego i równego. Przykręcić do płyty bądź do innego materiału żeby się nie przesuwało i mamy idealną prowadnicę do wyrzynarki. Wiadomo wyrzynarka raczej tak szybko i sprawnie tego nie zrobi jak piła z culagą ale od biedy :P

Według mnie oba narzędzia są niezastąpione, jednym wytniemy szybko grube płyty a drugim ładne kółeczka czy inne duperele.
  • Level 42  
    Co to wogole za porównanie. Pilarka vs wyzynarka? Poproszę o informację czym lepiej się pracuje, szlifierką kątową czy tokarką z gitarą? Są na to jakieś patenty?
  • Moderator of Electrical engineering
    Typowe podejście do dyskusji zamiast swoich refleksji nad pracą danymi urządzeniami to atak na założyciela tematu.Ten kto pracuje danym sprzętem zauważa niedomagania tego sprzętu jak i jego zalety i myślę że o wymianę takich doświadczeń autorowi tematu chodzi natomiast kąśliwe uwagi jakie prezentuje kol.scotch nie najlepiej świadczą o jego autorze ( jeśli widzisz wady to je opisz bo plotkarskie forum jest gdzie indziej).
    PS
    Nie ważne jest kto zakłada temat ale ważne jest co kolejny post wartościowego wnosi do tego tematu.
  • Admin of Computers group
    Topolski Mirosław wrote:
    ie ważne jest kto zakłada temat
    Mylisz się. To dość istotne.
    Jeśli takie pytanie:
    Narzędzia Bosch wrote:
    Wyrzynarka czy pilarka tarczowa czego użyć?

zadałby przysłowiowy Kowalski, to można mu konstruktywnie odpisać.
    Jednak, gdy przedstawiciel producenta urządzeń nie wie jak ich używać, to chyba coś jest nie tak?

Na dobrą sprawę, nadal nie wiemy jaki jest cel tego tematu - autorowi nieśpieszno z wyjaśnieniami.
  • Level 23  
    Topolski Mirosław wrote:
    zamiast swoich refleksji nad pracą danymi urządzeniami to atak na założyciela tematu
    ???
    Topolski Mirosław wrote:
    Nie ważne jest kto zakłada temat ale ważne jest co kolejny post wartościowego wnosi do tego tematu.

Dla mnie jest jeszcze ważne PO CO ten temat został założony.
    A dla Ciebie?

Nie wiem jak Ty, Kolego Mirosławie, ale ja mam dość już reklam (szczególnie ukrytych). Dość tych wszystkich Ambasadorów Produktu, marketingu szeptanego i podobnych *%$^%@&
    Marketing szeptany
    Astroturfing

A Ty?

pozdr - Maciek
  • Level 43  
    Jest jedna zasadnicza różnica, wyrzynarka tnie do góry a pilarka do dołu.

Trzeba zwrócić uwagę na wyszczerbienia materiału.
  • Level 42  
    Topolski Mirosław wrote:
    Typowe podejście do dyskusji zamiast swoich refleksji nad pracą danymi urządzeniami to atak na założyciela tematu.Ten kto pracuje danym sprzętem zauważa niedomagania tego sprzętu jak i jego zalety i myślę że o wymianę takich doświadczeń autorowi tematu chodzi natomiast kąśliwe uwagi jakie prezentuje kol.scotch nie najlepiej świadczą o jego autorze ( jeśli widzisz wady to je opisz bo plotkarskie forum jest gdzie indziej).
    PS

Ważne kto zakłada - co jest wartościowego w pytaniu do czego użyć tych narzędzi? przecież one ze swej natury nie są zamienne?
  • Level 42  
    DriverMSG wrote:
    Na dobrą sprawę, nadal nie wiemy jaki jest cel tego tematu - autorowi nieśpieszno z wyjaśnieniami.

Autor zaistniałem z logiem i o to chodzi.
  • Moderator of Cars
    Powiem że jeśli chodzi o narzędzia, to Bosch nie wymyślił chyba niczego innowacyjnego od lat '80 - oprócz lecącej na łeb trwałości urządzeń, spowodowanych "potanianiem" technologii produkcji. Przy kosztach napraw sięgających 75% wartości nowego urządzenia, bądź nawet przekraczających.
  • Level 43  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Jest jedna zasadnicza różnica , wyżynarka tnie do góry a pilarka do dołu.

Pilarka też do góry. Żeby było w temacie to widać to na zdjęciu:

• Level 34  
    goldi74 wrote:
    trumien swiadomosci swia napisał:

Jest jedna zasadnicza różnica , wyżynarka tnie do góry a pilarka do dołu.

Pilarka też do góry. Żeby było w temacie to widać to na zdjęciu:

Może chodziło mu o pilarkę stołową...
    Wyrażnie widać że "tnie w dół" (po zębach).

• Level 43  
    Stołowa tnie w dół, ręczna w górę podobnie jak wyrzynarka. Zasada jest jedna: cięcie zawsze odbywa się w kierunku podstawy pilarki czy wyrzynarki po to żeby nie odpychać od niej ciętego materiału.
  • Moderator of Electrical engineering
    Czytając post kol.wtełek1 przeglądający temat może skorzystać natomiast co do reszty?-trzeba się zastanowić co wnoszą oprócz filozofowania.
  • Level 34  
    mychaj wrote:
    patenty mam takie w stole z płyta mdf wyrzynam szparę , od dołu daje pilarkie , blokuje osłonę i mam krajzege,

I bezpieczniej, i wygodniej i lepiej do takich celów zastosować takie coś (uchwyty/śruby mocujące do stołu w zestawie). Fakt, gdy robił to litewski "Rebir" jakość była lepsza, ale daje radę, u mnie pracuje już trzeci rok. Można wykorzystać jako ręczną przecinarkę i jako piłę stołową.

Wyrzynarka czy pilarka tarczowa, czego użyć?Wyrzynarka czy pilarka tarczowa, czego użyć? Wyrzynarka czy pilarka tarczowa, czego użyć?
  • Level 42  
    Topolski Mirosław wrote:
    Czytając post kol.wtełek1 przeglądający temat może skorzystać natomiast co do reszty?-trzeba się zastanowić co wnoszą oprócz filozofowania.

Otóż to właśnie otóż to :D
    Samo pytanie już jest bez sensu - może wkład ma post 20 coś tam z lekka estetycznego, te narzędzia sa niby do cięcia ale tu ich role się rozchodzą, tak jak piłą nie wytnę otworu ani łuku tak też wyrzynarka jaka by nie była nie wytnie równej linii.
    Post kolegi wnosi to że narzeka że my narzekamy :D
  • Level 42  
    goldi74 wrote:
    Stołowa tnie w dół, ręczna w górę podobnie jak wyrzynarka. Zasada jest jedna: cięcie zawsze odbywa się w kierunku podstawy pilarki

Miałeś kiedyś komplet brzeszczotów do wyrzynarki czy gadasz dla samego gadania. Zapoznajcie się proszę z narzędziami a nie smietnikiem. Festool, Dewalt, hilti. Nie sprzedaję tego. Używam.
  • Level 43  
    Kolego kortyleski z czym masz problem w moim poście? Może czegoś w nim nie zrozumiałeś? Napisz, to wytłumaczę.
  • Level 34  
    goldi74 wrote:
    Stołowa tnie w dół, ręczna w górę podobnie jak wyrzynarka. Zasada jest jedna: cięcie zawsze odbywa się w kierunku podstawy pilarki czy wyrzynarki po to żeby nie odpychać od niej ciętego materiału.

Zasadniczo tak, ale....
    Posiadam brzeszczot do wyrzynarki który raczej przeczy tej zasadzie.

Zwróćcie uwagę na pochylenie ząbków w stosunku do uchwytu.

On raczej nie tnie "w kierunku podstawy", czyli do góry, raczej tnie zgodnie z pochyleniem ząbków, czyli "na dół, w kierunku "od podstawy"...
    Może w wytwórni się pomylili i zrobili "odwrotnie"? :D
  • Level 12  
    Witam
    Od lat używam oby tych narzędzi powiedzieć mogę jedno, wyrzynarką wykonam wszystkie cięci, które można wykonać piłą tarczową odwrotnie nie.
    Oczywiście można dyskutować nad dokładnością czy jakością tych cieć, niemniej jednak wyrzynarka ze względy na szeroką gamę i niską cenę brzeszczotów jest narzędziem bardziej uniwersalnym.
  • Level 43  
    wojtek1234321 wrote:
    Posiadam brzeszczot do wyrzynarki który raczej przeczy tej zasadzie.

To jest do stołowej a nie przenośnej.